• Archiwum 2019/2020

        •  

          MARZEC

          NIETYPOWE SPOTKANIE Z KSIĄŻKĄ

           

          11 marca w Bibliotece Szkolnej odbyło się nietypowe spotkanie.  Uczniowie klas 1-3 mieli okazję "zobaczyć" przeczytany przez panie Sylwię Sypułę i Renatę Sypułę wiersz Jana Brzechwy "Tydzień". Wiersz był do "zobaczenia" ponieważ panie posługiwały się językiem migowym. Wszystkim ciekawym, a było ich sporo, wyjaśniały znaczenie poszczególnych gestów, wyjaśniały sposób porozumiewania się ludzi głuchych i niedosłyszących. Spotkanie było nietypowe i bardzo ciekawe. Większość z nas nie wiedziała, że w naszej szkole są osoby, które mają takie umiejętności...

           

           

           

          POTRAFIĄ RECYTOWAĆ

           

          W dniach 26-27 lutego odbył się coroczny Miejsko-Gminny Konkurs Recytatorski. Jego laureaci wystąpili w powiatowych eliminacjach Lubuskiego Konkursu Recytatorskiego w Kostrzynie nad Odrą.

           

          Jury, w którym zasiadały panie Jadwiga Korasiak, Maria Kowalewska, Hanna Pawełczuk i Danuta Mazur, przyznało 9 nagród i 6 wyróżnień.

          W kategorii uczniów klas 1-3z naszej szkoły nagrodzona została:

          II miejsce-Konstancja Kucharska

          Agnieszka Czulak wyróżnienie

          W kategorii uczniów klas 6-8 nagrodzeni zostali:

          I miejsce –  Julia Węgrzyn

          5 marca na scenie Kostrzyńskiego Centrum Kultury najwyżej oceniony został występ Konstancji Kucharskiej w kategorii klas 1-3, która otrzymała wyróżnienie.

           

           

           

           

          LUTY

          WARSZTATY EDUKACYJNE

          W PARKU NARODOWYM „UJŚCIE WARTY”

           

            W dniu 26.02. 2020 r.  klasa VI c  i czworo uczniów z klasy VI a wzięło udział   w warsztatach edukacyjnych pt. „Do czego są nam potrzebne mokradła?” , które odbyły się w siedzibie Parku Narodowego w Chyrzynie.

          Podczas dwugodzinnych zajęć laboratoryjnych uczniowie odkrywali „Świat mokradeł” poprzez zapoznanie się między innymi z zasobami wody na świecie czy rolą wody w przyrodzie. Poznali także   funkcje terenów podmokłych oraz ich mieszkańców. Zajęcia wszystkim bardzo się podobały, a po ich zakończeniu  mogliśmy jeszcze  podziwiać piękne widoki rozlewisk z wieży widokowej Parku Narodowego.

           

           

           

          SPOTKANIA W BIBLIOTECE
           

          W lutym odbył się w Bibliotece Szkolnej cykl spotkań w czasie lekcji wychowawczych z uczniami i wychowawcami klas 4-7.  W tracie zajęć bibliotekarz zapoznał wszystkich z nowymi propozycjami działań bibliotecznych. Wyjaśnił zasady funkcjonowania i czas trwania takich innowacji, jak "ŚCIANA INSPIRACJI CZYTELNICZYCH", "RANKING KSIĄŻEK". Przypomniał o "KONKURSIE CZYTELNICZYM" dla klas 4-7, który zaczyna się jak zawsze w marcu, a kończy pod koniec kwietnia.

           

          W klasach 4 i 5 poruszony został także temat planowanego na maj "SPOTKANIA AUTORSKIEGO" z p.M.Pałaszem - autorem książek m.in. o psie Elfie. Ponieważ obecni uczniowie nie uczestniczyli w naszej szkole w takim projekcie, zostały wyjaśnione zasady spotkania oraz zaprezentowane książki tego autora będące w zasobach biblioteki.

           

          Wszyscy uczniowie wspólnie z wychowawcami wybierali kolejne uczucie, o którym chcieliby wspólnie porozmawiać na lekcjach wychowawczych w oparciu o odpowiednie opowiadanie z tomu "Gorzka czekolada" w ramach projektu "WYCHOWANIE PRZEZ CZYTANIE" fundacji "ABCXXI-Cała Polska czyta dzieciom".

           

          Przedstawiony został także regionalny projekt edukacyjny poświęcony historii, kulturze i przyrodzie Miasta i Gminy Witnica przygotowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną pt."WITNICA W SZUFLADZIE". Każdy chętny uczeń i nauczyciel został zapoznany z celami i zadaniami projektu oraz z czasem jego trwania. I tak jak zawsze...

           

          ZAPRASZAMY DO BIBLIOTEKI!!!

           

           

           
           
          WIEŚCI Z S1 I S2

           

          W ostatnim czasie uczniowie z kl. S1 i S2 nie próżnowali. W styczniu przygotowywali się do dyskoteki karnawałowej i samodzielnie wykonali sobie maski, w których świetnie się bawili. Robili również laurki oraz kwiatki z okazji Dnia Babci i Dziadka. Ponadto świętowali urodziny Marcina.
          W lutym ich prace związane były głównie z tematyką zimową i zwierzętami lubiącymi zimno, nie zapomnieli również, że należy pomagać ptakom i zwierzętom leśnym. Brali także udział w akcji SU i wrzucili przygotowane przez siebie walentynki do skrzynki w bibliotece. Z okazji Tłustego Czwartku mieli przygotowany słodki poczęstunek.

           

                                                                           K. Sikorska    A. Olech
           
           
           

          SPOTKANIE Z TEATREM

          Dnia 24 lutego klasy 4-8 wybrały się do RCR-u na przedstawienie "Inny chłopak". Sztukę wystawił Narodowy Teatr z Wrocławia. Historia opowiadała o chłopcu, który miał zniekształconą twarz i którego rówieśnicy z jego szkoły nie akceptowali. Sztuka dotknęła takich problemów jak: brak tolerancji, akceptacji oraz samotność młodzieży.

           

          Przedstawienie podobało się wszystkim widzom.

           

          uczennice klasy 8

           

           

           

           

           

          Natomiast klasy 1-3 oraz S1 i S2 obejrzały przedstawienie pt. "Shrek". Dzieciom podobała się główna postać oraz kolorowy dym.

           

           

           

           

           

           

          SPORTOWY SUKCES

           

           

           

          WYCIECZKA DO BAD FREIENWALDE

          W dniu 23 lutego 2020 r. grupa uczniów naszej szkoły wraz z kolegami z Kamienia Wielkiego i Nowin Wielkich odwiedziła ośrodek skoków narciarskich w Bad Freienwalde w Niemczech.

          Jest to ośrodek sportów zimowych, którego początki sięgają lat trzydziestych ubiegłego wieku. Od 2001 roku obiekt został gruntownie zmodernizowany. Koszty tej inwestycji zakończonej w 2008 roku to 1,7 mln euro. Dzisiaj możemy podziwiać cztery skocznie o rozmiarach: K-10, K-21, K-42 i K-60.

          Mimo niesprzyjającej aury z wielkim zainteresowaniem zwiedziliśmy ciekawe obiekty sportowe. Dla większości uczestników był to pierwszy kontakt z prawdziwą skocznią narciarską. Dzięki uprzejmości gospodarzy mieliśmy możliwość wejścia na szczyt największej ze skoczni. Zwiedziliśmy również pomieszczenia, gdzie zawodnicy przygotowują się do skoków. Obejrzeliśmy popisy skoczków, które na wszystkich zrobiły wielkie wrażenie.

          Uczniowie brali również udział w przygotowanych przez gospodarzy zabawach. Pełni wrażeń wróciliśmy do Witnicy.

          Uczestnicy imprezy

           

           

           

          "PSZCZÓŁKI" W BIBLIOTECE

          W piątek, 21 lutego naszą Bibliotekę odwiedziła grupa czterolatków z Miejskiego Przedszkola "Bajka". Dzielne "Pszczółki" obejrzały bardzo dokładnie wnętrze biblioteki, wypytały bibliotekarza o wszystkie interesujące je sprawy, usłyszały fragment wiersza i poszły sobie na dalszy spacer...  Mamy nadzieję, że gdy przyjdą już do szkoły, to chętnie będą przychodziły do biblioteki i korzystały z jej zasobów.  

           

           

           SPOTKANIE DLA KLAS 1-3, S1, S2

           20 luty

          W trakcie kolejnego spotkania z muzyką uczniowie wysłuchali opowieści o piratach. Prowadzący koncert zaprezentowali dzieciom instrumenty: gitarę, puzon i trąbkę.

           

           

          STYCZEŃ

          PODSUMOWANIE I SEMESTRU

           

           

          BAL KARNAWAŁOWY - 23 stycznia

          klasy 1-4

           

          Z WIZYTĄ U SENIORÓW

          21 stycznia z okazji Dnia Babci i Dziadka uczniowie klasy 2c kolejny raz odwiedzili seniorów z Domu Dziennego Pobytu "Senior - Wigor"  Witnicy. Dzieci zaprezentowały wiersze i piosenki, złożyły życzenia oraz wręczyły drobne upominki wykonane przez wolontariuszy naszej szkoły.

           

           

          Wyjazd na lodowisko

              Dnia 18.01.2020r. po raz kolejny uczniowie klasy 8a i 8b pojechali na lodowisko do Gorzowa Wielkopolskiego. Bawiliśmy się wspaniale! W drodze powrotnej wstąpiliśmy do KFC na pyszne jedzonko.

                                                                                                        Uczniowie 8a i 8b

           

           

           

          KONCERT MUZYCZNY DLA KLAS 1-3, S1, S2

          "PAN KLEKS" - 10 stycznia

           

          GRUDZIEŃ

           

           

           

           

          Klasowa Wigilia 8a

                    20 grudnia 2019r. zorganizowaliśmy klasową Wigilię. Nie zabrakło tradycyjnego czerwonego barszczu, uszek i krokietów. Dzieliliśmy się opłatkiem, śpiewaliśmy kolędy. Otrzymaliśmy prezenty, które własnoręcznie ozdabialiśmy. To było nasze ostatnie wigilijne spotkanie, dlatego życzyliśmy sobie nie tylko zdrowych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia, ale powodzenia w Nowym Roku.

                                                                                           Uczniowie klasy 8a z wychowawcą

           

          Klasowa Wigilia 1b

           

          Klasowa Wigilia 8c

           

           

          WSPÓLNE DEKOROWANIE PIERNIKÓW - 1A

           

          Dnia 20 grudnia 2019 r. klasa I a przygotowując się do świąt dekorowała pierniki. Każdy uczeń włożył wiele pracy, aby jego pierniki były pięknie ozdobione. Podczas dekorowania panowała miła, świąteczna atmosfera.

           

           

          Z WIZYTĄ W BIBLIOTECE MIEJSKIEJ

           

          Dnia 19 grudnia 2019 r. klasa Ia odbyła wycieczkę do Biblioteki Miejskiej w Witnicy. Uczniowie uczestniczyli w warsztatach plastycznych – wykonywali prace pastą do zębów. Oglądali również świąteczny odcinek „Świnki Peppy” oraz słuchali bajki pt. „Podarunek dla Mikołaja”. W czasie pobytu w Bibliotece dzieci mogły obejrzeć wystawę „bajkowych”opakowań po czekoladach oraz książki pisane językiem Braille'a.

           

           

          Listopadowe i grudniowe wieści z S1 i S2.
           
          Listopad w kl. S1 i S2 minął pod kątem przygotowań do świąt i uroczystości - Święta Niepodległości, Święta Pluszowego Misia oraz andrzejek.
          W grudniu głównie pracowaliśmy nad dekoracjami świątecznymi i zimowymi. Ponadto z okazji mikołajek bawiliśmy się w "Bajkolandii", odwiedził nas Mikołaj i p. Aszyjczyk ze swoimi pieskami, a podsumowaniem miesiąca była klasowa wigilia.
           
                                                                                              K. Sikorska
                                                                                          A. Olech

           

           

           

          POWIATOWA SPARTAKIADA MŁODZIEŻY - 

          PIŁKA SIATKOWA CHŁOPCÓW

           

           

           

                   W dniach 27 listopada i 2 grudnia rozegrane zostały zawody w piłce siatkowej chłopców w ramach Powiatowej Spartakiady Młodzieży.

          Bardzo dobrze zaprezentowali się uczniowie klas ósmych i siódmych w Igrzyskach Młodzieży Szkolnej zajmując wysokie trzecie miejsce, zdobywając jednocześnie puchar oraz brązowe medale.

                   Również dobrze swoje siatkarskie umiejętności zaprezentowali młodsi koledzy z klas szóstych i piątych  w Igrzyskach Dzieci kończąc zawody na czwartym miejscu.

          Składy zespołów:

           

          Klasy 8 i 7:

          1. Flaszyński Filip -8c
          2. Hamulski Rafał -8c
          3. Drozd Maksymilian – 8c
          4. Borowski Krystian – 8c
          5. Nowak Karol -8c
          6. Mikisz Kacper -8b
          7. Wawrzyniak Wiktor- 8b
          8. Szymon- 8b
          9. Lemieszek Oskar -7a
          10. Dudziak Wojciech - 7a

           

          Klasy 6 i 5:

          1. Skiba Jakub  -6b
          2. Wesołowski Filip- 6c
          3. Matyasik Marcel - 6c
          4. Hładyszewski Szymon- 6a
          5. Sikorski Jakub - 5b
          6. Wilk Adam -5a
          7. Potapiński Kamil -5b
          8. Mudrecki Aleksander- 6a
          9. Polinowski Wiktor -5c

           

           

           

                                                                     Opiekun : Dariusz Kozubski

           

           

           

           

          WARSZTATY BOŻONARODZENIOWE

           

          W środę, 11 grudnia uczniowie z klasy S1 i S2 wraz z niektórymi rodzicami oraz Paniami nauczycielkami spotkali się na warsztatach świątecznych. Celem warsztatów było przygotowanie dekoracji bożonarodzeniowych. Efektem naszej ciężkiej, wytrwałej i twórczej pracy są przepiękne ozdoby świąteczne: choinki, stroiki, bombki, gwiazdki, szopki bożonarodzeniowe, pocztówki świąteczne, itp. W czasie zajęć panowała wyjątkowo miła atmosfera i z pewnością można już było wyczuć magię nadchodzących świąt Bożego Narodzenia.Wszyscy uczniowie wykazali  się niezwykłą kreatywnością. Panie czuwały nad bezpieczeństwem wychowanków, ponieważ korzystali oni z różnych pomocy niecodziennych.

          Były kolędy, zabawy w kole, i poczęstunek słodki dla uczniów, za piękną pracę.

          Wszystkim rodzicom, którzy pomogli w tych warsztatach serdecznie dziękujemy. Niektóre prace zostały przekazane na kiermasz bożonarodzeniowy, który odbył się 17 grudnia. 

                                                                                                      Anna Obiała  

           

          JASEŁKA SZKOLNE

          KIERMASZ BOŻONARODZENIOWY

           

          W dniach 17 i 18 grudnia uczniowie z klas 2 i 3 zaprezentowali się przed rodzicami i uczniami szkoły w przedstawieniu bożonarodzeniowym. A Samorząd Uczniowski oraz Rada Rodziców zorganizowali jarmark, w trakcie którego można było nabyć różne ciasta, stroiki i ozdoby świąteczne.

           

          CAŁA POLSKA CZYTA...

          W czwartek 12 grudnia w Bibliotece Szkolnej przebywali niecodzienni goście. Razem z panią Alicją Aszyjczyk odwiedziły naszych młodszych uczniów z klas 1-3 dwa berneńskie psy pasterskie Pola i Tamisia. W zajęciach przeprowadzonych w ramach akcji "Cała Polska czyta dzieciom" pani Alicja zaprezentowała fragmenty wierszy wielkiej miłośniczki zwierząt Barbary Borzymowskiej "I jak tu nie kochać psa". W późniejszym czasie wszystkie dzieci z wielką uwagą słuchały opowieści o codziennym życiu z psami, anegdot dotyczących ich zachowań, a przede wszystkim "instrukcji obsługi" prawidłowego głaskania i bezpiecznych zachowań w życiu codziennym. Nasi goście uczyli dzieci empatii w stosunku do zwierząt, okazywania uczuć, a przede wszystkim tego, że każde zwierzę czuje tak samo jak człowiek głód, zimno, strach, zagrożenie i ból. A także sympatię, przywiązanie, radość i szczęście. I to tylko od nas, ludzi, zależy jakie będzie ich życie.

             Najprzyjemniejszą częścią zajęć była, dla chętnych, możliwość pogłaskania psiego futerka, przytulenia ufnego zwierzęcia. Tak można było postępować z Polą i Tamisią w obecności ich opiekuna, ponieważ obydwie przeszły specjalne szkolenie zakończone egzaminem. Mimo, że  rasa berneńskich psów pasterskich jest bardzo przyjaznymi, rodzinnymi zwierzętami, nie każde nadaje się do pracy z dziećmi. O tym jak bardzo dzieciom potrzebny jest kontakt z żywym zwierzęciem świadczą poniższe zdjęcia. W czasie przerw między lekcjami nasi goście byli tak oblegani przez starszych uczniów, że czasami ginęli wśród wielu, wielu rąk i twarzy....

          W trakcie zajęć przypominaliśmy także o naszym witnickim przytulisku i bezpańskich psach. Prosiliśmy o pomoc dla tych biednych zwierząt szczególnie w tym ciężkim okresie zimowym w formie karmy, koców oraz obroży i smyczy.

           

           

          WIZYTA W DOMU SENIORA

          Dnia 12.12.2019 r. uczniowie klasy II c złożyli przedświąteczną wizytę seniorom z witnickiego Domu Seniora "Senior Wigor".  Dzieci wspólnie z seniorami wykonały świąteczne bombki. Na zakończenie wizyty uczniowie złożyli świąteczne życzenia seniorom i wręczyli kartki z życzeniami Bożonarodzeniowymi wykonane przez wolontariuszy i uczniów naszej szkoły.

          Wizyta oczami dzieci:

          * Najbardziej mi się podobało, że każdy robił swoją bombkę, każda była różna i      nigdzie takiej samej nie kupisz. (Amelia)

            *  W Domu Seniora było ciekawie dlatego, że były fajne Panie i robiliśmy bombki. (Lena)

                  *   Było ciekawie, bo robiliśmy bombki z materiałów razem z seniorem. (Konstancja)

                   *   Bardzo mi się podobało, bo były miłe osoby. Podobały mi się bombki. (Michalina)

                  *   Było mi bardzo miło, poznałam dużo seniorów, którzy nam pomagali. (Agnieszka)
           

           

          KONCERT MUZYCZNY

          10 grudnia odbył się w szkole koncert muzyczny dla klas 1-3 oraz S1 i S2 pt. "Lampa Aladyna". Uczniowie mogli wysłuchać muzycznej opowieści o zaczarowanej lampie, z ukrytym w niej, spełniającym wszystkie życzenia, Dżinem.

          Muzyce towarzyszył piękny taniec, któremu uczniowie przyglądali się z zaciekawieniem.

           

          SZACHY W SZKOLE

          Kontynuujemy zajęcia "Szachy w Szkole" w klasach drugich. Aby uatrakcyjnić zajęcia i odpocząć troszeczkę od plansz i bierek, tym razem dzieci grały w szachy z komputerem (online).

          Może ta forma jeszcze bardziej zainteresuje uczniów i trochę odświeży zapał w grze jaki towarzyszył im na początku tej przygody z szachami.

          JĘZYKOWE ŁAMAŃCE

          Konkurs logopedyczny rysunkowy dla dzieci 5-6 letnich oraz klas 1-3 został rozstrzygnięty.

          Temat konkursu brzmiał: "Łamańce językowe w ulubionym wierszu Juliana Tuwima".

          Celem konkursu było: rozbudzenie wrażliwości i uwagi słuchowej; zaangażowanie do budowania i utrwalania prawidłowej artykulacji; umożliwienie dzieciom z trudnościami w mówieniu prezentacji swoich umiejętności, talentów i aktywności plastycznych; inspirowanie do zabawy słowem oraz tworzenie atmosfery do zabawy słowem.

          Oceniane były przede wszystkim: walory humorystyczne, samodzielność, poziom trudności plastycznych i technicznych.

          KATEGORIA: 5-6 LATKOWIE:

          I miejsce - Witold Jagiełowicz 6 lat "Warszawa"

          II miejsce - Maja Krupa 5 lat "Kotek"

          III miejsce - Wiktoria Bil 5 lat " Ptasie radio"

          WYRÓŻNIENIA: Nadia Pawłowska 5lat, Hanna Kotecka 5 lat, Julian Pyka 5 lat, Sebastian Konieczny 6 lat, Gabriela Młodożeniec 5 lat, Blanka Siuciak 6 lat, Zofia Stankiewicz 6 lat oraz Tosia Symerjak 5 lat.

          KATEGORIA KLAS 1-3:

          I miejsce - Grzegorz Młodożeniec kl. 2c " Słoń Trąbalski"

          II miejsce - Natalia Kardzis kl. 1b "Abecadło"

          III miejsce - Julia Zagrywyj kl. 1b "Murzynek Bambo"

          WYRÓŻNIENIA: Wojciech Chomont kl. 1a, Malwina Grodziska kl. 1a, Anna Dyrcz kl. 1a, Maja Symerjak kl. 2b, Patryk Rutkowski kl. 2b oraz Maciej Cieślak kl. 1b

          Wszyscy uczniowie otrzymują nagrody książkowe oraz drobne upominki.

                                            M. Gerono, K. Olejniczak

                         

           

           

          PRACOWNIA ROBOTYKI - KOŁO INFORMATYCZNE

          Na kole informatycznym niespodzianką dla uczestników była nagła zmiana tematyki. W końcu się udało i zostały zakupione roboty do nauki programowania. Oczywiście na razie zaczęliśmy zajmować się tymi prostszymi modelami, ale w planach mamy złożenie i obsługę robotów edukacyjnych LEGO.

          Pierwsza etap rozpoczęty - BUDOWA

          Pomimo, iż są to modele prostsze, to nie oznacza, że budowa ich nie jest interesująca. Uczniowie z pełną pasją, w/g instrukcji starają się złożyć roboty (a części jest całkiem sporo).

          Do czego dążymy?

          Po złożeniu, korzystając z odpowiednich aplikacji zaczniemy się "bawić", ukłądając odpowiednie polecenia (programowanie blokowe).

           

           

          WARSZTATY "MYDLANE"

          Nie tylko nauką uczeń żyje. W szkole odbywają się także kreatywne zajęcia, jedne z których tak wspomina klasa 2b.

          Na warsztatach mydełkowych bardzo dużo się działo. Wśród wielu kształtów foremek, zapachów (od których kręciło w nosie) i kolorów - każdy wybierał swój ulubiony. Stopniowo powstawały nasze mydełka. Gotowe zapakowaliśmy i zabraliśmy do domów. Było fajnie i mamy piękne pamiątki.

           

           

          klasa 2c

           

           

          KLUB KSIĄŻKI

          Aż 11 nagród i wyróżnień zdobyli czytelnicy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Witnicy w VII edycji konkursu na recenzję „Moje literackie fascynacje”. Jego organizatorem była Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Z. Herberta w Gorzowie Wlkp. Z naszej szkoły w konkursie brało udział 10 osób. Wyróżnienie w swojej grupie wiekowej zdobyła HANIA ROSIAK z klasy 6b za recenzję książki   „Opiekunowie Tajemnic. Muzeum Złodziei” Liana Tannera. Bardzo cieszymy się, że nasz absolwent ERYK KOWALCZYK został kolejny raz laureatem w swojej grupie wiekowej. Wszystkim biorącym udział, wyróżnionym i nagrodzonym, serdecznie GRATULUJEMY.

           

           

          WYCHOWANIE PRZEZ CZYTANIE 2019

          - Witnica-

          Zespół Szkolno-Przedszkolny,

          Mam swoje zdanie

           

          WYCHOWANIE PRZEZ CZYTANIE

          W ramach akcji "Wychowanie przez czytanie" 22 listopada w klasie 6a zostały przeprowadzone zajęcia na temat szacunku w oparciu o materiały dydaktyczne udostępnione przez Fundację "ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom". Lekcja miała na celu uświadomienie uczniom czym jest szacunek, w czym się przejawia i jak należy go okazywać.

          W oparciu o przeczytane wcześniej opowiadanie uczniowie żywo dyskutowali na temat zachowań głównych bphaterów oraz przesłania utowru. Na podstawie losów bohaterów uczniowie zrozumieli jak ważny jest szacunek do samego siębie, a także do innych osób. Ważnym punktem lekcji były scenki tematyczne odegrane przez samych uczniów. Dzięki nim uczniowie uświadomili sobie, iż łatwiej się żyje, gdy swoim zachowaniem budujemy szacunek do siebie, a także zdobywamy go w oczach innych ludzi.

          Lekcja zakończyłą się ważnym wnioskiem, iż wszystkie wartości oparte są na szacunku.

          wych. kl. 6a


          W dniach 13 i 20 listopada 2019r. na lekcjach wychowawczych w klasie 6b realizowany był program "Wychowanie przez czytanie". Na pierwszych zajęciach uczniowie wraz z wychowawcą uzgodnili, że zastanowią się nad pojęciem szacunku. W związku z powyższym, wychowawca przeczytał klasie opowiadanie "Szacun i gorzka czekolada". Omówiono główne postacie opowiadania. Na następnych zajęciach uczniowie w celu przypomnienia i przygotowania się do dyskusjii samodzielnie, głośno przeczytali z opowiadania. Ponieważ opowiadanie zostało bardzo dobrze ocenione przez uczniów, rozwinęła się dyskusja czym jest dla nas szacunek. Podsumowując dyskusję uczniowie zwrócili uwagę, iż niektóre z rozwiązań pojawiające się w opowiadaniu warto przenieść na grunt naszej szkoły. Zwłaszcza konkurs "Szacun dla szacunku" wart jest przedstawienia na forum naszego szkolnego samorządu. Kończąc zajęcia wychowawca zachęcił uczniów do przedstawienia zasad konkursu na najbliższym zebraniu SU.

           


          SPRAWOZDANIE Z AKCJI „WYCHOWANIE PRZEZ CZYTANIE”

           

            Na lekcji wychowawczej, która odbyła się 13.11.2019 r. uczniowie klasy Va zapoznali się z fragmentem opowiadania W. Cesarza „Sztuka programowania” z tomu „Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach”. Po przeczytaniu fragmentu opowiadania chętni uczniowie opowiedzieli usłyszany tekst, dyskutowali także na temat przyjaźni i jej roli w życiu człowieka.

          Podczas pracy w grupach uczniowie na kartkach tworzyli definicję prawdziwej przyjaźni i odpowiadali na pytanie co to znaczy „przyjaźnić się z kimś”? .Następnie na dużej planszy, która u góry opatrzona została napisem IDEALNY PRZYJACIEL wpisywali wszystkie wymienione cechy „idealnego przyjaciela”. 

          Uczniowie podczas lekcji byli bardzo zaangażowani. Nauczyciel zachęcił uczniów do przeczytania całej książki, gdyż ukazuje ona różne zachowania i wartości, które są dobre dla wszystkich.

           

           

          DZIAŁANIA TWÓRCZE W S1 I S2

          W ostatnich tygodniach uczniowie z S1 i S2 twórczo działali na zajęciach. Na funkcjonowaniu społecznym i rewalidacji  poznawali sekrety prawidłowego ubrania się zgodnie z porą roku. Ubierali kurtki, czapki, wiązali szaliki i buty oraz z rozsypanki obrazkowej dostosowywali ubrania do poszczególnych pór roku. To było ciekawe doświadczenie dla nich. Poznawali sekrety robienia zapasów na zimę, sami też z materiałów plastycznych wykonali takie zapasy. Tworzyli przeróżne prace plastyczne; ptaki, pieski, drzewa jesienne z wydzieranki, poznali również historię swojego miasta, zabytki oraz wiersze W. Wróblewskiego. Utrwalili symbole narodowe. Wychowankowie wysłuchali także pogadankę na temat zdrowego trybu życia poprowadzoną przez panią pielęgniarkę. Miłym doświadczeniem było dla uczniów wspólne przygotowanie śniadania. Dzieci smarowały chleb, kroiły warzywa, wędliny, ser żółty itp. Robiły także kanapki, herbatę, zaścielały obrus do wspólnego śniadania. Towarzyszyła im miła i rodzinna atmosfera. Panie natomiast zadbały o bezpieczeństwo podczas przygotowania śniadania, jak również o przestrzeganie zwrotów grzecznościowych, uprzejmości i zasadę współdziałania.

          L.W, E.P, A. O

                                                     

          LISTOPAD

          II GMINNY BIEG NIEPODLEGŁOŚCI 

          08.11.2019

           

                   W dniu 08.11.2019  na terenie stadionu miejskiego w Witnicy odbył się II Gminny Bieg Niepodległości. Organizatorem biegu była Szkoła Podstawowa nr 2 w Witnicy przy współpracy z Urzędem Miasta i Gminy Witnica oraz Ligą Obrony Kraju.

                   W zawodach udział wzięły szkoły podstawowe z terenu Gminy Witnica: Szkoła Podstawowa nr 1  , Szkoła Podstawowa w Kamieniu Wielkim, Szkoła Podstawowa w Sosnach oraz Szkoła Podstawowa nr 2 w Witnicy. Celem biegu było upowszechnienie walorów zdrowotnych biegania jako najprostszej formy ruchu, popularyzacja biegów masowych wśród dzieci i młodzieży oraz uczczenie Narodowego Święta Niepodległości 11 Listopada

                   Po skończonym biegu uczniowie mogli skorzystać z udostępnionej przez LOK strzelnicy sportowej.

                   W kategorii dziewcząt i chłopców dostosowano dystans do wieku startujących. Nagrody indywidualne w postaci medali i biletów wstępu na basen „Słowianka” ufundował Urząd Miasta i Gminy Witnica i Szkoła Podstawowa nr 2 w Witnicy. Każda z obecnych szkół podstawowych otrzymała dyplom, piłki siatkowe i koszykowe. Nagrody dodatkowe koszulki i rękawice baseballowe ufundował PZBall.

                   Pyszną i gorącą zupę dla wszystkich uczestników biegu ugotowała i przygotowała Liga Obrony Kraju.

                   Dziękujemy nauczycielom wychowania fizycznego z innych szkół, którzy pomogli w organizacji zawodów.

           

           

           

           

          ZIMOWE CZAPECZKI

           

          W drugiej połowie listopada odbyły się kolejne zajęcia z cyklu "Przygoda z igłą i nitką". Dziewczynki znakomicie się bawiły tworząc zimowe czapeczki. Mając pod ręką kolorowe kłębki wełny, przeżywały przygodę, dzięki której poznały przyjemność okiełznania włóczkowego chaosu i malowania nie pędzlem, lecz… ręką.  To była forma sztuki, podczas której uczestniczki zajęć wykorzystały siłę wyobraźni i w oryginalny sposób spędziły czas przy „igle i nitce”.

           

          ND

           

           

           

           

          WOLONTARIAT CZYTELNICZY

          Szkolne Kółko Wolontariatu tym razem uczestniczyło w akcji „Cała Polska czyta dzieciom”. Jak co roku, celem tej akcji było rozbudzenie wrażliwości czytelniczej oraz kształtowanie nawyku czytania już w wieku młodszym. Dzieci z grup zerowych były bardzo zaciekawione  i ze skupieniem słuchały czytające, starsze koleżanki.  

                                                                                                                Wolontariat          

           

           

          ŚWIETO PLUSZOWEGO MISIA

          W poniedziałek 25 listopada 2019r. w Bibliotece Szkolnej razem z uczniami klas 1-3 świętowaliśmy DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA.

          W odświętnie udekorowanej bibliotece pełnej pluszowych misiów dzieci uczestniczyły w imprezie czytelniczej upamiętniającej „misia o małym rozumku, ale wielkim sercu”.

          Brytyjski pisarz Alan Aleksander Milne w 1926 r. napisał dla swojego syna Christophera Robina pierwszą książkę o przygodach Kubusia Puchatka zatytułowaną po prostu „Kubuś Puchatek”, która z miejsca stała się bestsellerem. Podobną popularnością cieszyła się wydana dwa lata później „Chatka Puchatka”.

          W tym roku – 2019 – Kubuś Puchatek obchodzi 93 urodziny. Miś już co prawda niemłody, ale jego przygody nie zestarzeją się chyba nigdy. Losy Puchatka i jego przyjaciół uwielbiają nie tylko maluchy na całym świecie, ale także dorośli.

          Dzieci świętując wysłuchały myśli, które wypowiada Puchatek oraz jego przyjaciele. Są one zabawne, ale też zaskakująco przenikliwe i uniwersalne. Alan Alexander Milne stworzył sympatycznych bohaterów, którzy dzięki umiejętności obserwacji świata i siebie nawzajem, potrafią słowami trafić w samo sedno. Ich przekaz jest prosty, lecz przez lata nie traci na aktualności.

          Skąd więc czerpać wiedzę o miłości, przyjaźni i…jedzeniu? Od Kubusia Puchatka!

          ZAPRASZAMY DO BIBLIOTEKI!

                 

           

          KONKURS RECYTATORSKI

          Dnia 23 listopada uczennice naszej szkoły uczestniczyły w X Międzyszkolnym Konkursie Recytatorskim w Lipkach Wielkich. Konkurs ten odbył się pod Patronatem Lubuskiego Kuratora Oświaty i Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego.

          W kategorii klas V-VI nasza uczennica Julia Węgrzyn z klasy 6c zdobyła I miejsce.

          Gratulujemy!!

          A. Janiów

           

           

          ŻYWA LEKCJA HISTORII

          W piątek, 22 listopada w sali gimnastycznej naszej szkoły odbyła się żywa lekcja historii pod hasłem „Jak to Sobieski pod Wiedniem wojował”. Prowadzący tę lekcję (aktorzy z Torunia) ukazali najważniejsze wydarzenia z historii Polski - od panowania Stefana Batorego do Jana III Sobieskiego. Zobaczyliśmy pokaz wybijania monet w mennicy ostatniego króla, o którym była mowa oraz pokaz walki na miecze. Prowadzący zapraszał uczniów do udziału w scenkach historycznych. Dowiedzieliśmy się, jak wyglądał strój szlachcica z XVI-XVII wieku i z jakich elementów się składał. Wybrane osoby mogły przymierzyć te stroje. Zobaczyliśmy także przedmioty codziennego użytku z tamtej epoki. Lekcja zakończyła się quizem i pokazem strzelania z broni czarnoprochowej. Czas minął nam szybko, bo prowadzący opowiadał o historii interesująco i dowcipnie.

          Hanna Rosiak, 6b

           

          Na początku pan w przebraniu szlachcica, zaprezentował nam stroje szlacheckie. Następnie poprosił jednego z uczniów, aby wyszedł na środek i ubrał zbroję. Zaprezentował on także batorówkę, czyli szablę Stefana Batorego. Podobno jest to najlepsza szabla. Mogliśmy poznać husarię - armię, która broniła skutecznie Polskę przez około 200 lat. Dowiedzieliśmy się, że husarzy nie posiadali dwóch skrzydeł, lecz tylko jedno. W jednej z bitew było 8 tysięcy husarzy, a ich przeciwników było 125 tysięcy. Jak prowadzący powiedział - husarzy dali rady zwyciężyć. Na koniec lekcji aktorzy zadawali uczniom pytania dotyczące tego, co zostało zaprezentowane. Za poprawną odpowiedź uczeń dostawał monetę. Potem wyszliśmy wszyscy na dwór, zobaczyliśmy strzał z pistoletu.

          Roksana Kutt, 6b

           

           

           

          SPOTKANIE Z MUZYKĄ

          21 listopada odbył się w naszej szkole koncert pt. „Na indiańskiej ścieżce” z cyklu spotkań muzycznych  dla klas 1-3 oraz s1 i s2. Na scenie występowali rdzenni Indianie z Ameryki Południowej z zespołu Leyenda ubrani w efektowne i oryginalne stroje, zdobione frędzlami i piórami. Wysłuchaliśmy opowieść o małym, indiańskim chłopcu przy pomocy oryginalnych instrumentów indiańskich, takich jak toyo - instrument z drzewa bambusowego, czak-czas- grzechotka z orzechów, fletnia pana, kenaczo, samponia, vankara, bębny. Poznaliśmy wiele szczegółów z życia indiańskiej wioski. Duże zainteresowanie wzbudziła miniatura domu Indian - tipi - wykonana ze skóry, a także oryginalny indiański pióropusz. Podczas koncertu poznaliśmy kulturę i zwyczaje Indian.

           

           

          KÓŁKO INFORMATYCZNE

          W roku szkolnym 2019/2020 prowadzone jest m.in kółko informatyczne, na którym uczniowie poznają tajniki związane z zagadnieniami informatycznymi. Swoją przygodę zaczęli od poznania wnętrza komputera oraz prób złożenia go w całość. I udało się - komputery funkcjonują.. :D

          Plany są bardziej ambitne, ale to już wkrótce...

           

           

           

          PUCHAR TYMBARK

           

          W dniach 24/25.10.2019 w Kostrzynie n/O odbyły się Powiatowe zawody w piłce nożnej, w ramach Ogólnopolskiego Turnieju „ Z podwórka na stadion”

          o Puchar Tymbarku.

          Reprezentacja naszej szkoły startowała w kategorii U 12 - dziewcząt i chłopców. Dziewczęta zajęły drugie miejsce, natomiast chłopcy miejsce piąte.

           

          Skład dziewcząt:

          Skład chłopców:

           

           

          1. Betka Laura

          1. Skiba Jakub

          2. Jasek Alicja

          2. Nowicki Oliwier

          3. Noemi Szymenderska

          3. Suchecki Oliwier

          4. Gabriela Stańczak

          4. Sikorski Wiktor

          5. Nadia Brzezińska

          5. Włochna Szymon

          6. Sara Perkowska

          6. Horejczuk Oskar

          7. Hanna Rosiak

          7. Mudrecki Aleksander

          8. Wiktoria Piotrowska

          8. Wilk Adam

          9. Milena Klimczuk

          9. Polinowski Wiktor

           

          10. Jankowski Patryk

           

                                                                          Opiekun: Dariusz Kozubski

           

           

           

          WIZYTA W LABORATORIUM

          Dnia 7 listopada 2019r. uczniowie klasy 2a i 2c wybrali się do Klubu Młodego Wynalazcy w Stanowicach. Dzieci z wielkim zaangażowaniem i skupieniem wykonywały różnego rodzaju doświadczenia. Między innymi tworzyły „wulkaniczną” super pianę, pompowały „magiczny” balonik, własnoręcznie wyrabiały slima.

           

           

          NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

          - 11 LISTOPADA -

          101 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości obchodziliśmy w szkole już 7 listopada. Tym razem nie było tradycyjnego apelu, lecz festiwal piosenki wojskowej.

          Każda klasa zaprezentowała swoje talenty muzyczne śpiewając przygotowaną wcześniej piosenkę. Każdy występ ubarwiły elementy i stroje przygotowane stosownie do tekstu piosenki. 

          Ostatni występ - niespodzianka - należał do grupy nauczycieli, rodziców i zaproszonych gości.

          Kolejnym punktem obchodów Święta Niepodległości był przemarsz całej szkoły do centrum miasta, gdzie pod pomnikiem Nieznanego Żołnierza złożono kwiaty i wszyscy zaśpiewali hymn państwowy.

          Po powrocie do szkoły uczestnicy imprezy wykonali z odcisków dłoni flagę narodową.

          PAŹDZIERNIK

          ŚWIĘTO BIBLIOTEKI

          W ostatni poniedziałek października (28.10.2019r.) tradycyjnie w naszej szkole obchodziliśmy ŚWIĘTO BIBLIOTEKI SZKOLNEJ.

           

          Plakat wiszący obok drzwi, informował o uroczystości i zachęcał do wizyty w bibliotece. Wszyscy wypożyczający, częstowani byli słodkim, małym "co nieco".

          W ciągu całego ostatniego tygodnia października we wszystkich klasach gościł bibliotekarz, zachęcając do wypożyczania i czytania książek. W tracie rozmów z dziećmi w klasach 0-3 prezentowane były najnowsze maskotki z "GANGU SŁODZIAKÓW" i czytane fragmenty książek opowiadające i ich przygodach. Klasy 4-7 zostały zaproszone do biblioteki na swoich godzinach wychowawczych, aby zaprezentować im nowości książkowe zakupione z funduszy uzyskanych przez Bibliotekę ze sprzedaży makulatury gromadzonej przez uczniów, ich rodziców i nauczycieli. Rozmawiano o tzw. "modach książkowych", książkach czytanych przez nauczycieli oraz o książkach polecanych przez innych uczniów. Wychowawcy zostali także poinformowani o warunkach uczestnictwa w programie "WYCHOWANIE PRZEZ CZYTANIE" w którym bierze udział nasza szkoła i otrzymali niezbędne do tego materiały.

             
          Do zobaczenia w czasie następnego Święta Biblioteki za rok!

           

           

           

           

           

          TAŃCOWAŁA IGŁA Z NITKĄ

           

          Uczniowie klas 2 i 3 poznawali tajniki szycia. Z pomocą Pani Natalii oraz Pani Eli nawlekali igły, dokładnie odmierzyli ilość potrzebnego materiału i starannie go wycięli. Nagrodą za ciężką pracę były wspaniałe zakładki do książek, które uczniowie z dumą zabrali do domu.

           

           

           

           

          TEATRZYK PROFILAKTYCZNY

           

          Spektakl „Strach ma wielkie oczy”, który obejrzały klasy 1-4,  poruszał problemy uzależnień oraz przemocy i agresji. Dzieci miały możliwość poznać i utrwalić sposoby radzenia sobie w skomplikowanym położeniu. Dowiedziały się, że kluczem do rozwiązania sprawy jest przerwanie milczenia i zwrócenie się o pomoc. Ponadto pokazano dzieciom, co robić, kiedy są świadkami przemocy. Było to piękne i zabawne przedstawienie z wieloma walorami edukacyjnymi zaprezentowane przez grupę z Torunia. Dało ono możliwość spędzenia czasu w wesoły sposób z oryginalnymi bohaterami.

           

           

           

           

          PAMIĘTAMY O TYCH, KTÓRZY ODESZLI...

          Tuż przed dniem Wszystkich Świętych wiele osób przypomina sobie o konieczności posprzątania mogił swoich bliskich. Tą  tradycję pielęgnują również  uczniowie  naszej szkoły. 29 października Zuchy i Wolontariusze wspólnie udali się na cmentarz,  aby posprzątać opuszczone groby, złożyć kwiaty i zapalić  znicze.

           
           
           

          PAŹDZIERNIK W S1 I S2

           

          W październiku uczniów kl. S1 i S2 odwiedziła pani stomatolog, która przypomniała zasady higieny jamy ustnej oraz p. B. Rodak ze szkolnej biblioteki, która zachęcała do czytania "Gangu słodziaków" i innych bajek dla dzieci.

          Ponadto w ramach zajęć rozwijających kreatywność uczniowie wykonywali m. in.:

          - owocową sałatkę

          - kolorowe kwiatki na Dzień Nauczyciela

          - podwodny świat

          - myszki, misie, liski, liście itp.

           

                                                                        K. Sikorska, A. Olech

           

           

          LUBIMY DZIAŁAĆ

          W październiku  uczniowie z S1 oraz z S2 twórczo współdziałali na zajęciach rewalidacyjnych oraz na funkcjonowaniu społecznym:

           

           * Wykonali specjalne koła pokazujące poszczególne  pory roku,

           * Dobierali ubrania do postaci chłopca i dziewczynki z uwzględnieniem pór roku, 

          * Bawili się w projektantów tworząc nowe stroje – ubrania,

          * Z materiałów plastycznych wycięli drzewa jesienne, 

          * Malowali farbami plakatowymi Panią Jesień,

          * Poznali zwierzęta naszych lasów, ich codzienne życie, zwyczaje, przygotowanie do zimy,

          * Słuchali bajek, które przeczytała im specjalnie zaproszona do klasy jedna z mam, pani  

             Stadler.

          Uczniowie współdziałają również w zabawach integracyjnych, chętnie uczą  się samodzielności i funkcjonowania w społeczności klasowej i szkolnej . 

                                                                                                                  A. Obiała

           

           

          UCZYMY DZIECI PROGRAMOWAĆ

          W tym roku nasza szkoła bierze udział w ogólnopolskim programie edukacyjnym „Uczymy dzieci programować” realizując innowację prowadzoną przez panią A.Więcławską „Z kodowaniem i programowaniem przez świat”. Zajęcia te odbywają się w klasach pierwszych i trzecich. Głównym celem innowacji jest rozwijanie w dzieciach logicznego i twórczego myślenia, umiejętności rozwiązywania problemów czy umiejętności pracy zespołowej w sposób najbardziej przyjazny dzieciom, a zatem przez zabawę, doświadczanie i eksperymentowanie. Na zajęciach nie jest cicho i dzieci nie siedzą w ławkach! MY DZIAŁAMY!! W pierwszym semestrze chcemy rozruszać nasze szare komórki offlinowo, a w drugim semestrze bawić się będziemy małymi robocikami – Ozobotami.

           

           

           

          16 PAŹDZIERNIKA POBILIŚMY REKORD GUINESSA

          W PIERWSZEJ POMOCY!!!

           

          Znów byliśmy jednym z trybów coraz sprawniej działającej maszyny, stworzonej przez Fundację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Finał całorocznego działania fundacji „Ratujemy i Uczymy Ratować” już za nami.

          Choć pogoda nam nie sprzyjała i zmusiła do przeniesienia akcji z centrum miasta do szkolnej sali gimnastycznej, to rekord udało się pobić. Zrobiliśmy przy tym wiele hałasu, bo w tym roku resuscytację krążeniowo-oddechową wykonywaliśmy w rytmie muzyki Bee Gees. 202 osoby biorące udział w akcji rotacyjnie pracowały przez 30 minut, a do dyspozycji miały aż 7 stanowiskach z fantomami. Przy każdym stanowisku wyznaczeni opiekunowie dbali o to, żeby uczestnicy wiedzieli, jak zachować się podczas reanimacji.

          Pobicie zeszłorocznego rekordu było możliwe m.in. dzięki temu, że w akcji wzięli udział uczniowie naszej szkoły, podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy i seniorzy z Dziennego Dom Pobytu Senior Wigor, którzy po roku licznie stawili się, by przypomnieć sobie zasady udzielania pierwszej pomocy. Wsparli nas również uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1 i Zespołu Szkół Samorządowych. Swoją obecnością zaszczyciła nas Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Witnica, pani Małgorzata Łopatka. Bardzo ważną rolę pełnili strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej, a wśród uczniów wyróżniali się harcerze, którzy w swoich mundurkach wyglądali naprawdę dostojnie. Wszystkim uczestnikom oraz ich opiekunom składamy serdeczne podziękowania.

          Podobnie jak poprzednio, również w tym roku, po akcji każdy mógł podpisać się na plakacie, dumnie potwierdzając tym samym swój udział w wydarzeniu, a także spróbować ciastek w kształcie serca upieczonych specjalnie na tę okazję. Jesteśmy przekonani, że te radosne i smaczne punkty na stałe powinny zagościć w programie imprezy.

          W zorganizowaniu akcji pomogły Panie Nauczycielki pracujące w świetlicach oraz Pani Dyrektor Anna Więcławska, za co dziękujemy Im zgodnym chórem smiley

          Uczniowie klasy 8B wraz z wychowawcą

           

           

           

          *Przy okazji przypominamy, że dzięki Paniom Elżbiecie Brodnickiej i Renacie Maśnik, które na terenie szkoły zajmują się działaniem Ratujemy i Uczymy Ratować, uczniowie klas I-III mogą uczyć się udzielania pierwszej pomocy w trakcie całego roku szkolnego.

           

           

           
           
           
          DZIEŃ EDUKACJI

           

          14 października swoje święto obchodzili wszyscy pracownicy szkoły, a u nas dodatkowo - pierwszoklasiści. Tego dnia zostali oni przyjęci do grona uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 w Witnicy składając przyrzeczenie przed zebranymi na sali gimnastycznej uczniami, nauczycielami, rodzicami i zaproszonymi gośćmi.

          Część artystyczną wraz z opiekunkami przygotowali i przedstawili przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego, którzy wszystkim pracującym w szkole złożyli życzenia i wręczyli "OSKARY JABŁKOWE".

           

           
           
          MUZYCZNE OPOWIEŚCI

           

          Kolejny już rok uczniowie naszej szkoły - tym razem klas 1-3 oraz S1 i S2 – będą uczestniczyli w koncertach edukacyjnych przygotowanych przez Lubuskie Biuro Koncertowe „ORFEUSZ” s.c.  

          8 października dzieci wzięły udział w koncercie pt. "Muzyczne opowieści - Calineczka i król elfów". Dzięki temu wydarzeniu widzowie mogli przenieść się do krainy muzyki oraz zobaczyć różnorodne instrumenty muzyczne. Uczniowie żywo uczestniczyli w koncercie, śpiewali oraz wyklaskiwali rytm utworu.

           

           

           

           
          JESIEŃ W S1 I S2
           

          W ramach zajęć rozwijających kreatywność uczniowie kl. S1 i S2 wykonywali prace plastyczne o tematyce jesiennej. Stosowali różnorodne techniki, które sprawiały im wiele radości i satysfakcji. Gotowe prace stanowią ciekawą dekorację gabinetu nr 6.

           

           

                                                                                                                          K. Sikorska, A. Olech

                                                                                                                  
           
           
           
          BAJKA REGIONALNA
           

          Tak jak w poprzednich latach, z początkiem roku szkolnego, we wszystkich klasach drugich rozpoczęły się we wrześniu zajęcia związane z lekturą regionalną. Raz w miesiącu uczniowie wspólnie z nauczycielem bibliotekarzem czytają rozdział "BAJEK ŚRODKA ŚWIATA" autorstwa p. W. Wróblewskiego. Samodzielnie wykonują ilustracje do przeczytanego fragmentu lektury. Wspólne czytanie pomaga trenować technikę, a także pozwala miło spędzić czas.

           

          Zapraszamy do biblioteki!

           

           

          WRZESIEŃ

          "JESIENIĄ, JESIENIĄ, SADY SIĘ RUMIENIĄ..."

           

          W ostatnich dniach uczniowie klas S1 i S2 czynnie uczestniczyli w zajęciach. Podejmowali różne działania, które sprawiły im dużo uśmiechu i zadowolenia:

          - integrowali się przy wspólnych zabawach na wykładzinie;

          - utrwalali zasady zwrotów grzecznościowych i wprowadzali je w życie;

          - podejmowali dyżury w klasie dotyczące obuwia, plecaków dbając, aby były zawsze poukładane i na swoim miejscu.

           

          Podczas twórczych prac plastycznych wykazali się wyobraźnią i kreatywnością. Tworzyli z wydzieranek prace jesienne: wiewiórki z plasteliny, z masy solnej owoce i warzywa, a z ziemniaków - piękne grzyby. Oczywiście pojawiły się papierowe, brązowe jeżyki. Uczniowie chętnie podejmowali wysiłek. Natomiast na koniec wspólnie z paniami stworzyli kącik swoich prac w sali  „Idzie jesień” i „Dary jesieni”.

          Wychowankowie otrzymali od pań pochwały w postaci specjalnie przygotowanych uśmiechniętych buziek.smiley

          LW, AO, EP

                                                                                                                                                                        

           

           

          TYDZIEŃ Z PATRONEM

          W dniach 23-27 września obchodziliśmy w szkole DNI PATRONA. Z tej okazji na lekcjach i zajęciach świetlicowych prowadzone były pogadanki, wykonywane prace plastyczne, przeprowadzane konkursy i quizy, wieszane gazetki o Józefie Wybickim.

           

           

          W ostatnim dniu (w piątek) uczniowie przyszli do szkoły w strojach apelowych. Na początku trzeciej lekcji wszyscy wyszli na szkolne korytarze, by uroczyście zaśpiewać cztery zwrotki hymnu państwowego, do którego słowa napisał właśnie Józef Wybicki. Natomiast na parterze wystawiona została skrzynka, do której uczniowie wrzucali kartki z odpowiedziami na pytania przygotowane przez dyrekcję szkoły.

           

           

          W klasie 2a odbył się konkurs związany z postacią Józefa Wybickiego. Rywalizowało 5 zespołów. Największą ilość punktów zdobyli: Szymon Rutkowski i Gracjan Zasada.

          A uczniowie klasy 3a wykonali portrety Patrona.

           

           

           

           

          ZAJĘCIA Z ROBOTEM PHOTONEM

           

          20 września uczniowie z klasy 3a odwiedzili Bibliotekę Miejską w Witnicy. Uczestnicy zajęć dzięki pomocy robota Photona odkrywali ciekawe zakątki naszej gminy. Uczniowie mieli szansę posterować Photonem prowadząc go w oznaczone miejsce. Po dotarciu do celu okazywało się, jaki zakątek gminy odwiedzili. Zadaniem uczniów było ułożenie podpisów do zdjęć z rozsypanki sylabowej.

          Kolejna część zajęć rozwijała zdolności manualne. Podczas pracy powstały: piękny model mostu w Świerkocinie, nowe modele dinozaurów do Parku Dinozaurów w Nowinach Wielkich, propozycje mody plażowej do wypoczynku nad jeziorem Wielkim, propozycje nowej kolorystyki witnickiego kościoła, projekt towarzyszki dla czarodzieja Witnika oraz scenka o bohaterstwie strażaków. 

          ND

           

           

           

          GMINNY DZIEŃ SPORTU

          - 13 września -

           

           

          UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO

          2019/2020

          W poniedziałek 2 września na uroczystym apelu został zainaugurowany nowy rok szkolny. Na początku pani dyrektor Renata Sypuła przywitała wszystkich zgromadzonych na apelu przed szkołą, w szczególności uczniów klas pierwszych. Przeczytała również list pani kurator Ewy Rawy oraz przedstawiła nowych nauczycieli i wychowawców. Życzyła uczniom samych wspaniałych chwil i ocen w nowym roku szkolnym.

          Po apelu uczniowie wraz z wychowawcami rozeszli się do klas.