• Archiwum 2014..2015

        •  

          CZERWIEC cz.2

          cd...

           


          PODZIĘKOWANIA


          Na apelu kończącym rok szkolny 2014/2015 dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Artur Maśnik podziękował firmom, które przyczyniły się do poprawy wyglądu terenu wokół szkoły.

          Pan Franciszek Rękas otrzymał podziękowanie za wkład włożony w upiększenie terenu szkoły poprzez wykonanie instalacji "KREDKI" i pięknego, nowego ogrodzenia. Prace te wykonane były wspólnie z pracownikami Centrum Integracji Społecznej i robót publicznych.

          Pan Krzysztof Rubaszewski i firma Centrum Ogrodzeń Metalowych otrzymali podziękowanie za wykonanie bezpłatnie prac przy ogrodzeniu szkoły.

          DZIĘKUJEMY

           

           

           


          ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO


           

           


          NAGRODY I WYRÓŻNIENIA


          Na apelach 24 czerwca została podsumowana praca uczniów w roku szkolnym 2014/2015. Wyróżniający się uczniowie odebrali gratulacje i nagrody za: działaność w szkole i poza nią, za różnorodne konkursy, za 100% frekwencję, pracę w SU i aktywie bibliotecznym, za działalność sportową. Został też rozstrzygnięty konkurs na Super Klasę. Tytuł z zeszłego roku obroniły klasy 3c i 5a.

          A później przyszedł czas na program artystyczny, w trakcie którego podziwialiśmy talenty recytatorskie i muzyczne uczniów z klas 1-6 oraz ... nauczycieli.

           


          CZAS WYCIECZEK


          WROCŁAW - MIASTO MOSTÓW

          Na długo oczekiwaną wycieczkę do Wrocławia w dniach 19-20 czerwca wybrali się, wraz z wychowawcami i p. R. Sypułą, uczniowie klas 5a, 5b i 5c.

          Pierwszego dnia razem z przewodnikiem odbyliśmy ponad 3-godzinny spacer po mieście, w trakcie którego zwiedziliśmy najciekawsze miejsca we Wrocławiu. W trakcie spaceru "spotkaliśmy" wiele krasnoludków będących symbolem miasta, obejrzeliśmy ruchomą szopkę, zakupiliśmy pamiątki, a później wjechaliśmy na 49 piętro wieżowca Sky Tower, by obejrzeć piękną panoramę miasta.

          Drugi dzień rozpoczęliśmy od obejrzenia, znanego nie tylko w Polsce, obrazu "Panorama Racławicka". Później pojechaliśmy na dalsze zwiedzanie. Byliśmy w Ogrodzie Japońskim, w okolicach Hali Ludowej podziwialiśmy fontannę multimedialną, a potem przyszedł czas na Ogród Zoologiczny i Afrykarium.

          Wrażeń było co niemiara. Na pewno zostaną one w pamięci, bo na pytania o wrażenia z wyjazdu (już w szkole) wszyscy odpowiadali podobnie: "było super", "fajnie", "szkoda, że musieliśmy wracać", "było świetnie", "najbardziej podobało mi się..." - i tu uczniowie wymieniali wszystkie atrakcje.

          No, to do następnej wycieczki! wink

           

           

          CIEKAWE OBLICZA POZNANIA

          W dniu 19 czerwca uczniowie klas IVa i IVc pod opieką Celiny Rosiak, Karoliny Wilk, Dariusza Kozubskiego i Józefa Wilka pojechali na wycieczkę do Poznania. Wyjazd był okazją do poznania Starego Miasta, zwiedzenia ogrodu zoologicznego i relaksu w aquaparku ,,Termy Maltańskie’’. Wyjazd pozwolił również na integrację uczniów ze sobą i z nauczycielami.

          Dzięki wizycie w ZOO dzieci wzbogaciły wiedzę na temat zwierząt żyjących w różnych rejonach świata. Zapoznały się z warunkami życia zwierząt mieszkających w ogrodzie zoologicznym. Zwiedzanie Starego Miasta było doskonałą lekcją historii i legend związanych z Poznaniem, szczególnie o słynnych poznańskich koziołkach. Natomiast pobyt na Termach Maltańskich był doskonałą zabawą, która przeniosła nas w nastrój zbliżających się wakacji. Uczniowie mieli tam tyle atrakcji, że nie chcieli opuszczać aquaparku i domagają się ponownego  wyjazdu na Termy Maltańskie.

          Wycieczka udała się, miała wiele walorów poznawczych i kształcących. Pogoda nam sprzyjała. Wszyscy wróciliśmy szczęśliwie, pełni wrażeń i nie możemy się doczekać następnej wycieczki.

          DYSKOTEKA KLAS 6


          Dnia 17 czerwca klasy szóste bawiły się na pożegnalnej dyskotece. Wszyscy miło spędzili czas. Było trochę wspomnień, czas na słodką przekąskę oraz taniec breakdance w wykonaniu Eryka Laskowskiego z kl. 6a.

          I. Chmielewska, K. Sikorska, L. Kudera

           


          RODZINNE POPOŁUDNIE


          Uczniowie klasy 5a spędzili miło czas  w gronie najbliższych – rodziców i rodzeństwa. Dnia 16 czerwca w edukacyjnej wiacie zaprezentowali się w przedstawieniu „Czerwony Kapturek” – współczesnej wersji tej baśni.

          Następnie zaprosili przybyłych na słodki poczęstunek, przygotowany notabene przez kilka dziewcząt z klasy. Były to 4 ciasta, po skosztowaniu których wszyscy oblizywali nie tylko łyżeczki…

          Biesiadę zebranym przygotowała także grupa rodziców – było ognisko z kiełbaskami, owoce i słodycze.

          A po sytym posiłku przyszedł czas na sportowe zabawy. W szranki stanęły dwie drużyny – dzieci kontra rodzice. Szala zwycięstwa przechodziła raz na jedną, raz na drugą stronę. Ostatecznie zabawy skończyły się remisem. Najważniejsze, że wszyscy dobrze się bawili i miło spędzili wtorkowe popołudnie.

           


          W REGIONALNYM CENTRUM RATOWNICTWA


          KL. 6B

           

          KL. 5A

           


          JĘZYKOWE ZAMIESZANIE


          Dnia 16 czerwca odbyła się kolejna edycja Konkursu Polonistyczno-Logopedycznego „Językowe zamieszanie”. W kategorii klas czwartych zwyciężyła Julia Rosiak (4b), wśród klas piątych – Alicja Targońska (5d), a szóstych – Aleksandra Rubaszewska (6b). Gratulujemy.

           


          W PARKU LINOWYM


          Uczniowie klasy 3d spędzili miło czas w Gorzowie Wlkp. korzystając z atrakcji parku linowego przy "Słowiance".

           


          ZAŚPIEWAŁY PO ANGIELSKU


          W sobotę 13 czerwca dwie uczennice z naszej szkoły, Julia Rosiak z klasy 4b oraz Nikola Pająk z klasy 5b, wzięły udział w Powiatowym Konkursie Piosenki Angielskiej i Niemieckiej "Tęczowa nutka". Dziewczyny bardzo dobrze zaprezentowały się na scenie i wykorzystały swoje 5 minut najlepiej jak potrafiły. Jednak konkurs był na bardzo wysokim poziomie i mimo, że Julia i Nikola naprawdę świetnie wypadły na tle innych uczestników, nie udało im się zająć żadnego miejsca. Mimo to dobrze się bawiły i wyciągnęły wnioski na przyszłość.

          Karolina Wilk

           


          MAMY MISTRZA ORTOGRAFII!


          Karolina Komisarczyk z klasy VIc została Mistrzem Ortografii Szkoły Podstawowej im. Józefa Wybickiego w roku szkolnym 2014/2015. To wielki i zasłużony sukces, gdyż uczennica regularnie wygrywała kolejne etapy konkursu.

          Od marca do czerwca w naszej szkole odbywały się Warsztaty Ortograficzne. Były one zorganizowane w ramach zajęć pozalekcyjnych, w trakcie których 24 uczniów z klas V i VI doskonaliło umiejętności poprawnej pisowni. Każdy miesiąc poświęcony był innej zasadzie ortograficznej. Zajęcia różniły się diametralnie od typowych lekcji. Działo się wiele, uczniowie sami dochodzili do reguł ortograficznych, nierzadko musieli rywalizować, co jeszcze bardziej ich mobilizowało. Zadania były przy tym tak skonstruowane, aby doskonalić te umiejętności, które są wymagane na sprawdzianie po klasie szóstej. W większość zadań wplatane były trzy kluczowe standardy sprawdzianu – korzystanie z informacji, wykorzystanie wiedzy w praktyce i pisanie.

          Na koniec każdego miesiąca uczniowie rywalizowali o tytuł Mistrza Ortografii danego miesiąca, pisząc dyktando oparte na jednej zasadzie ortograficznej, utrwalanej w tym miesiącu. Zwycięzcy zmierzyli się w finałowej edycji konkursu. Do finału weszły: Karolina Komisarczyk, Irmina Sempowicz i Sandra Zasada z klasy VI c oraz Aleksandra Maślanka i Monika Matyszkiewicz z klasy Vd. W finałowej edycji najlepsza okazała się Karolina Komisarczyk, która nie popełniła ani jednego błędu w dyktandzie zawierającym wszystkie reguły ortograficzne, utrwalane w całym cyklu. Tym samym została ona Mistrzem Ortografii roku szkolnego 2014/15. Kolejna edycja Warsztatów Ortograficznych i zmagania o tytuł Mistrza Ortografii roku szkolnego 2015/2016 rozpocznie się już we wrześniu.

          Celina Rosiak

           


          MŁODZI NAUKOWCY


          Tym razem uczniowie klasy 1 d poczuli się jak prawdziwi naukowcy. Odkrywali tajemnice fizyki i chemii w laboratoriach Klubu Młodego Wynalazcy mieszczącego się w Stanowicach. Ideą Klubu Młodego Wynalazcy jest budowa zespołu laboratoriów, umożliwiających prowadzenie zajęć praktycznych z zakresu nauk przyrodniczych i technicznych, dzięki którym zyskałaby szansę na samodzielnie przeprowadzanie doświadczeń, tematycznie związanych z programem nauczania.

           

           

          Oto doświadczenia, które przeprowadzali uczniowie pod okiem pracowników laboratorium:

          - „Magiczny” balon – napompowanie balonu przy pomocy CO2 powstałego w wyniku reakcji chemicznej.

          -   Lawa lampa – wykonanie reakcji, której efekt przypomina tzw. „lawa lampę”.

          -   „Owocowy” prąd – utworzenie prostego obwodu elektrycznego, zasilanego energią, której źródłem są ogniwa z owoców lub warzyw oraz ogniwa z „super taniego” elektrolitu.

          -   Pasta dla „słonia” – efektowna reakcja egzotermiczna.

          -    Elektryczny labirynt – tworzenie obwodu elektrycznego, przejście przez labirynt tak, żeby nie dotknąć przewodu i nie zaświecić żarówki.

          -   „Magicznie” pole elektrostatyczne – wytworzenie i badanie właściwości pola elektrostatycznego.

          -    „Mini silnik elektryczny” – tworzenie silniczka z baterii, magnesu, przewodu.

           

          Dzięki samodzielnie przeprowadzonym doświadczeniom uczniowie klasy nie tylko dobrze się bawili, zdobyli też wiedzę z zakresu fizyki i chemii.

          OK

           


           


          WITNICA - TO JEST MOJE MIASTO


          W roku szkolnym 2014/15 dzieci z kl. 1b realizowały edukację regionalną: uczestniczyły w rożnych wycieczkach i spacerach w celu poznania swojego środowiska; brały czynny udział w uroczystościach i życiu szkoły, poznawały historię Witnicy i mieszkających w niej ciekawych ludzi oraz zabytki, które są dziedzictwem naszego regionu. Uczniowie brali udział w lekcjach zorganizowanych przez rodziców, aby pogłębić więzi ze swoim środowiskiem. To wszystko sprawiło, że nauczyli się je  szanować i podziwiać,  aby w przyszłości móc się w nim rozwijać - działać twórczo. Wychowankowie mają już świadomość skąd pochodzą, jakie są ich korzenie, znają zabytki swojego miasta i jego wartość kulturową. Świadczą o tym różne prace wykonane przez uczniów oraz kącik regionalny w sali. Dzieci odwiedziły Żółty Pałacyk, w którym znajduje się  „Serce Witnicy”, w postaci przepięknych pamiątek  udostępnionych przez p. Zbigniewa Czarnucha. Odwiedziły również  Gorzów Wlkp., gdzie znajduje się najbliższy teatr i gdzie mogły zobaczyć bardzo dobrze zrealizowane  przedstawienie pt. „Sierotka Marysia i siedmiu krasnoludków”. Same również przygotowały podobne przedstawienie dla swoich bliskich z okazji „Dnia Rodziny”- pt. „Czerwony Kapturek”.

          Podczas wycieczki po Witnicy, prześcigały się w rozpoznawaniu różnych zabytków, zakładów pracy, czy  nawet coraz liczniejszych sklepów – marketów powstających w naszej miejscowości. To było ciekawe doświadczenie, dla dzieci i ich rodziców, którzy okazywali podczas tej całej edukacji regionalnej swój podziw i zachwyt dla swojego miasta-  regionu: „Ta miejscowość to Witnica. Tu najbliższa jest rodzina. Dziadek, babcia, Moje miasto ukochane, Może długo tu zostanę!”.

          A. Obiała

           


          W REGIONALNEJ IZBIE TRADYCJI


          12.06.2015r. klasa 1e była na wycieczce w Regionalnej Izbie Tradycji, mieszczącej się w Żółtym Pałacyku. Uczniowie mieli okazję obejrzeć pamiątki historyczne zgromadzone przez p. Zbigniewa Czarnucha dotyczące Witnicy i okolic. Dzieci były bardzo zainteresowane i z uwagą słuchały p. Izabeli Araszczuk, która oprowadzała je po izbie. Zasypywały ją pytaniami dotyczącymi historii naszego miasta, co świadczy o rozbudzeniu ich ciekawości poznawczej. Wycieczka była podsumowaniem  programu regionalnego realizowanego w ciągu całego roku szkolnego.

          EZ

           


          SPOTKANIE W BIBLIOTECE


          W dniu 10 czerwca w Bibliotece Miejskiej w Witnicy odbyło się spotkanie autorskie z panem Wiesławem Drabikiem, autorem ponad 150 bajeczek dla dzieci. W spotkaniu wzięli udział uczniowie z klas 1c i 2a. Dzieci zauroczone były postacią pana Wiesława, który ciekawie i z humorem prezentował swoje bajeczki i postacie.

           

           

          Były również zagadki, konkurs i tworzenie rymowanych wierszyków.

           

          Zwycięzca konkursu - Sandra Szarafan - otrzymała książeczkę z dedykacją autora.

           

          Dziękujemy panu Władysławowi Wróblewskiemu za zorganizowanie ciekawego spotkania.

          EB

           

           


          DZIEŃ RODZINKI


          10 czerwca klasa IIIb organizowała Dzień Rodzinki w Klubie Abstynenta DROMADER. Mogliśmy już po raz ostatni razem i z całymi rodzinami mile spędzić czas przy muzyce, tańcach, grach i zabawach oraz kiełbaskach i ognisku.

           

           

           


          WYCIECZKA DO POZNANIA


          W dniu 08.06.2015 r. uczniowie z klasy 3a oraz 3c wybrali się na wycieczkę do Poznania wraz z wychowawcami klas - p. Kasią Szyszkowską i p. Anetą Janiów oraz p. Karoliną Wilk.

          Po przybyciu do stolicy Wielkopolski udaliśmy się na Stary Rynek, gdzie zwiedzaliśmy miasto. Następnie udaliśmy się do ZOO wąskotorową Kolejką Maltańską. W ZOO z ciekawością oglądaliśmy różne zwierzęta. Ostatnim punktem naszej wycieczki był Stadion Lecha, gdzie z wielkim zainteresowaniem słuchaliśmy wiadomości o stadionie i o piłkarzach.

          Do Witnicy wróciliśmy około godziny 21.15  w  świetnych nastrojach, lecz bardzo zmęczeni.

          KSz

           

           


          WYCIECZKA DO SZCZECINA


          3 czerwca klasa IIIb wybrała się na wycieczkę do Szczecina. Program wycieczki obejmował typowo techniczne, fizyczne i eksperymentalne miejsca. Odwiedziliśmy wystawę interaktywną  „Eureka”, na której dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy, np.: co to jest siła odśrodkowa, jak działa przyciąganie ziemskie na różne przedmioty lub co to jest dźwignia i wiele innych ciekawych i potrzebnych w życiu codziennym informacji. Sami mogliśmy wykonywać doświadczenia, badać i próbować, sprawdzać w praktyce wiedzę teoretyczną wcześniej przekazaną przez przewodnika.

          Następnie pojechaliśmy do Muzeum Techniki, gdzie podziwialiśmy stare samochody, tramwaje i motocykle.

          Później, po sytym obiadku, wybraliśmy się na wystawę astronomiczną, na której podziwialiśmy gwiazdozbiory, odszukiwaliśmy konkretne gwiazdy, a zamknięci w okrągłej kopule oglądaliśmy film o tym, jak powstała nasza planeta Ziemia.

          Wycieczka wywarła na nas ogromne wrażenie. Wiemy teraz, gdzie jechać z rodzicami na wakacje.

           


          DZIEŃ DZIECKA. SZKOLNY DZIEŃ SPORTU


          Międzynarodowy Dzień Dziecka to dla dzieci dzień wolny od zajęć lekcyjnych. Wszyscy uczniowie otrzymali od kadry nauczycielskiej życzenia oraz słodycze.

          Dzień ten był zarazem Szkolnym Dniem Sportu. Rozpoczęliśmy go przed szkołą apelem olimpijskim, a później przeszliśmy do Parku Drogowskazów, by tam sprawdzić swoje sportowe umiejętności. Zawody odbywały się w 3 grupach - klasy 1-2, klasy 3-4, klasy 5-6.

          W grupie najmłodszej wygrała klasa 1a, wśród klas 2 - 2b, w klasach 3 - 3c, w klasach 4 - 4c, wśród 5 - 5a, a szóstych - 6a.

          Później obejrzeliśmy naszych uzdolnionych uczniów - śpiewających i grających na różnych instrumentach. Niestety, nie wszyscy mogli wystąpić, gdyż naszą imprezę zepsuł ulewny deszcz. Musieliśmy zatem szybciej opuścić teren amfiteatru i rozejść się do domów.

          Ale dzień upłynął nam miło - wypełniony był wieloma atrakcjami. O niewielki posiłek - słodycze, owoce i napoje - jak zwykle zadbała Rada Rodziców, której serdecznie dziękujemy.

          MAJ


           WITNICKI ANIOŁ ZDOBYTY


          "To już jest koniec..."!  Druga edycja imprezy „Szlakami Witnickiego Anioła” została oficjalnie zakończona. W sobotę 30 maja spotkaliśmy się po raz ostatni. Plany były bardzo ambitne: przejście nad jezioro Wielkie, ognisko i wręczenie odznak. Niestety, pogoda pokrzyżowała nam plany. Mimo tego nie poddaliśmy się zupełnie. Przeszliśmy jeszcze raz trasę czerwoną, a potem pozostało nam tylko wykonać przygotowane zadania. Zamiast kiełbasek były mamby :). Do domów wróciliśmy pełni wrażeń. Uczniowie, którzy przeszli wszystkie trasy zdobyli odznakę złotą. Za trzy trasy należała się odznaka srebrna, a za dwie brązowa. Gratulujemy wszystkim wytrwałym!

          Odznaka ZŁOTA

          Odznaka SREBRNA

          Odznaka BRĄZOWA

          Mateusz Skubij kl. 3a

          Tomasz Burzyński kl. 3a

          Klaudia Matyszkiewicz kl. 3b

          Mirella Węgrzyn kl. 4c

          Kacper Rąblewski kl. 4c

          Kornelia Michalak kl. 5a

          Kacper Janiów kl. 5a

          Jakub Świderski kl. 5b

          Kornelia Kucharska kl. 5c

          Oliwia Kucharska kl. 5c

          Dawid Matowski kl. 5d

           

          Aleksandra Świderska kl. 2b

          Filip Bogacki kl. 3a

          Filip Świderski kl. 3b

          Kacper Wilk kl. 4b

          Wojtek Pielech kl. 4b

          Paweł Kuderski kl. 4c

          Mateusz Kaczor kl. 4c

          Bartosz Nowicki kl. 4c

          Nikola Lasota kl. 4c

          Agata Dulak kl. 4c

          Kacper Lemieszek kl. 5c

          Dominika Piwkowska kl. 5c

          Monika Matyszkiewicz kl. 5d

          Jakub Jankowski kl. 5d

          Karolina Miszewska kl. 5d

          Sylwia Matyszkiewicz kl. 6b

          Karol Skalski kl. 2c

          Julia Miszewska kl. 4b

          Dominika Matyasik kl. 5a

          Natalia Salej kl. 5a

          Nikola Wrębiak kl. 5a

          Martyna Chmielewska kl. 5a

          Adrianna Zakryszko kl. 5a

          Nikola Jakubowska kl. 5c

          Wiktoria Urbańska kl. 6b

           

           

          K. Wilk

           

           


          WARSZTATY ORTOGRAFICZNE


          W kolejnej odsłonie Warsztatów Ortograficznych uczniowie w ciągu całego maja doskonalili umiejętności pisowni ,,ch’’ i ,,h’’. Służyło temu utrwalanie zasad ortograficznych z wykorzystaniem różnorodnych metod i form pracy. Zwieńczeniem pracy przez cały miesiąc, było dyktando, które pomogło wyłonić mistrzów miesiąca. Zostały nimi uczennice:  Aleksandra Maślanka i Monika Matyszkiewicz z klasy V d oraz Karolina Komisarczyk i Irmina Sempowicz z klasy VI c. Dziewczynki weszły do finału Warsztatów, w którym wybierzemy szkolnego mistrza ortografii roku 2014/2015. Finał odbędzie się 3 czerwca. Trzymamy kciuki!

          Celina Rosiak

           

           


          MAŁA AKADEMIA JAZZU


          Ostatnie w bieżącym roku szkolnym spotkanie z Małą Akademią Jazzu miało miejsce dnia 29 maja. Tym razem w murach naszej szkoły gościł pan Zbigniew Lewandowski - perkusista, kompozytor i aranżer. Kornelia z klasy 5c tak opisała tę lekcję muzyki:

          Na początku prowadzący przedstawił krótko historię perkusji, podał kilka informacji na jej temat, opisał elementy wchodzące w skład tego instrumentu. Rozmawiał z uczniami próbując poznać ich wiedzę muzyczną.

          W trakcie spotkania uczniowie razem z gościem muzykowali - pan Zbigniew grał na perkusji różne melodie (min. marszową. rockową, pop), a uczniowie wyklaskiwali rytmy. Za całą lekcję muzyk otrzymał gromkie brawa.

           

           


          DZIEŃ MATKI

          IV C


          Dnia 25 maja 2015 r. uczniowie klasy IV c z okazji Dnia Matki przygotowali dla swoich Mam inscenizację pt. ,,Dziękuję Ci, mamo’’. W miłej atmosferze, przy cieście i kawie mamy obejrzały mini – spektakl mówiący o tym, jak ważną rolę odgrywają w życiu dziecka. Uczniowie przedstawili też dwie scenki w formie dramy, z życia codziennego, które wzbudziły duże zainteresowanie. Mamy przyjemnie spędziły czas, spotkanie bardzo sprzyjało integracji klasy. Miały czas na swobodne, nieskrępowane rozmowy, na chwilę uśmiechu i odpoczynku od codziennego dnia. Czas minął nam niezwykle ciekawie i miło.

           

          Celina Rosiak

           

           

          I D

           


          RODZINNE SPOTKANIE


           

          25 maja w klasie Ib odbyło się spotkanie rodzinne. Zaproszonymi gośćmi byli rodzice, babcie, dziadkowie i ciocie. Podczas spotkania wszyscy  podziwiali zdolności aktorskie swoich dzieci w przedstawieniu  teatralnym przygotowanym specjalnie dla nich - pt. „Czerwony Kapturek”. W występach brała udział cała klasa, każde dziecko miało swoją rolę i odpowiedni strój. Dzieci wystąpiły bardzo ładnie. Wręczyły również na koniec swoim bliskim laurki oraz pięknego buziaka. Wzbudziło to w oczach gości  wielkie wzruszenie i zadowolenie. Na ustach dzieci wielokrotnie pojawiał się uśmiech i radość.

           

           

          Za  ładny występ uczniowie otrzymali duże brawa oraz słodycze od swoich bliskich, natomiast rodzice przygotowali słodki poczęstunek dla wszystkich gości. To była magiczna chwila dla dzieci i ich bliskich oraz dla pani wychowawczyni. Przed spotkaniem uczniowie wykonali gazetkę  przedstawiającą poszczególnych członków swoich rodzin.

           

           

          wych. Anna Obiała

           

           


          ZWIEDZAMY OSTOJĘ WITNICKO-DĘBNIAŃSKĄ


          W sobotę 23 maja grupa uczniów z klas piątych pod opieką nauczycieli p. B. Winkel i p. H. Rubaszewskiego wybrała się na wycieczkę rowerową, która prowadziła przez OSTOJĘ WITNICKO-DĘBNIAŃSKĄ. Jadąc pięknymi, leśnymi ścieżkami mogliśmy nie tylko podziwiać piękno naszej najbliższej okolicy, ale także zaznajamić się z problemami ochrony przyrody.

          Na kolejnych przystankach naszej wycieczki p. H. Rubaszewski opowiadał nam w sposób ciekawy i interesujący o wydarzeniach z przeszłości oraz o tym, jakie obiekty o znaczeniu historycznym znajdowały się kiedyś na tych terenach.

          Pamiętając o tym, że znajomość podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy jest niezbędzna, każdemu kierowcy, na jednym z przystanków leśnych przypomnieliśmy sobie, w jaki sposób należy udzielić pierwszej pomocy przedlekarskiej osobie poszkodowanej. Podstawowe zabiegi ratownicze przećwiczyliśmy na sobie.

          Na ostatnim etapie naszej wycieczki na chwilę zeszliśmy z rowerów, aby przyłączyć się do ogólnopolskiej akcji "CAŁA POLSKA BIEGA" i w dość szybkim biegu pokonaliśmy wyznaczony przez p. H. Rubaszewskiego odcinek drogi.

          BW

           

           


          WYCIECZKA KLAS SZÓSTYCH

          20 - 22.05.2015r.


                         Trudno opisać wrażenia  60 uczestników  3-dniowej wycieczki do stolicy. Najbardziej spodobało się Centrum Kopernika, a w nim „zabawa z prądem” oraz Stadion Narodowy, po zwiedzeniu którego Łukasz z 6b stwierdził: „spełniło się moje marzenie, w szatni dla piłkarzy usiadłem na miejscu najlepszego zawodnika na świecie Cristiano Ronaldo”.

                          Przez trzy dni przewodnicy zadbali o to, abyśmy przemierzyli wiele kilometrów. Czasami marudziliśmy, ale nikt nie odbierze nam wspaniałych wrażeń. O tym, co zobaczyliśmy najlepiej napisali: Zuzia Kosyk, Daria Wójcik, Igor Gniot, Maciej Wojciechowicz i pani Kasia Sikorska.

          Wspomnienia z Warszawy

          Szóste klasy Warszawę odwiedziły

          i w Wilanowie miło czas spędziły.

          Centrum Kopernika „okupowały”

          i przez dwie godziny z nauką się bratały.

          Potem na Stadion Narodowy się udały

          i w szatni szafkę Lewandowskiego oglądały.

          Pełni zadumy po Powązkach spacerowały

          i kwatery zasłużonych Polaków odwiedzały.

          Pod grobem Nieznanego Żołnierza zmianę warty widziały

          i przystojnych żołnierzy podziwiały.

          W Łazienkach Królewskich pawie na nie głośno skrzeczały,

          a rude wiewiórki po jedzonko przybiegały.

          Na Zamku Królewskim piękne sale obserwowały

          i obrazami Matejki się zachwycały.

          Na Starym Mieście pamiątki kupiły

          i w Złotych tarasach w McDonaldsie były.

          Metrem do hotelu jechały

          i po korytarzach tam biegały.

          W Muzeum Powstania przez kanały przechodziły

          i lot nad zniszczoną Warszawą odbyły.

          Po dachu biblioteki wśród zieleni spacerowały

          i pełni wrażeń do Witnicy się udały.

           

          Opiekunowie: Iwona Chmielewska, Małgorzata Gerono, Lilla Kudera, Katarzyna Sikorska

           

           

           

           


          Z WIZYTĄ W BIBLIOTECE


          W ramach zajęć związanych z poznawaniem zawodów, klasa 1e była na wycieczce w Bibliotece Miejskiej. Tam uczniowie zdobywali informacje o pracy bibliotekarza, która wymaga wszechstronnej wiedzy. Dzieci miały okazję pooglądać i poczytać interesujące ich pozycje z literatury dla dzieci.

                                                                                                    E. Zachacz

           

           


          TYDZIEŃ MATEMATYCZNY


          W dniach 11- 14 maja odbył się Tydzień matematyczny. Uczniowie przygotowali plakaty dotyczące życia i twórczości starożytnych matematyków: Pitagorasa, Arystotelesa, Malesa, Euklidesa i Erastotenesa. Na podstawie informacji zawartych na plakatach przygotowany został test wiedzy o słynnych matematykach. W konkursie tym uczestniczyły trzyosobowe reprezentacje klas czwartych, piątych i szóstych. Pierwsze miejsce zajęła reprezentacja klasy IV c w składzie: Natalia Świerszcz, Natalia Maciak, Mirella Węgrzyn.

            


           

          Uczniowie klas czwartych uczestniczyli w konkursie gry Trio. Zwycięzcą został Szymon Kruszyński. Umiejętnością układaniem Tangramów na czas musieli wykazać się uczniowie klas piątych. Najsprytniejszą okazała się Dominika Piwkowska. Sylwia Matyszkiewicz udowodniała, że świetnie radzi  sobie z rachunkiem pamięciowym, zdobywając I miejsce w konkursie Rachunku Pamięciowego przygotowanym dla uczniów klas szóstych. 

           


          Wszystkim uczniom dziękuję za udział w konkursach i gratuluję  sukcesów.


          Kruszyńska Dorota

           

           


          KONKURS RECYTATORSKI - CD...


          W czwartek 21 maja nasze uczennice LAURA DROBIK  (4a) i ALICJA JÓZEFCZYN  (4a) brały udział w Lubuskim Konkursie Recytatorskim na etapie wojewódzkim w Kargowej. W tej grupie wiekowej występowało 41 uczniów z całego województwa. Poziom artystyczny występujących uczestników był bardzo wysoki. Nasze dziewczyny nabrały nowych doświadczeń, oswoiły się z nową sceną i nauczyły się opanowywać stres występując przed tak ważnym jury (m.in. aktorzy z gorzowskiego teatru).

           

           

          Atrakcją innego typu w czasie tego wyjazdu dla nas wszystkich było towarzystwo i rozmowa z panem kierowcą, właścicielem firmy przewozowej Krzysztofem Lipińskim - olimpijczykiem z Turynu (2006) w saneczkarstwie na torach lodowych. Zmęczeni, ale zadowoleni, wróciliśmy po południu do domów. Do zobaczenia za rok!

          BR

           

           

           


          RADIO W BIBLIOTECE


          19 maja Gospodarczy Bank Spółdzielczy i biblioteka publiczna zaprosili uczniów do biblioteki na dwa spotkania z Elżbietą Wozowczyk-Leszko, autorką audycji dla dzieci w Radiu Zachód. Uczestniczyły w nich klasy I „a”  i II „b”. Pani Elżbieta nawiązała znakomity kontakt z młodą publicznością. Opowiedziała jej o pracy w rozgłośni i pokazała, jak się przeprowadza wywiady radiowe. Reporterką była ona sama, a bohaterami dzieci: „Jak wygląda Twoja mama?- pytała- Co lubi, o czym marzy?” Nagranie zostało odtworzone w komputerze. Najżywsze reakcje uczniów budził graficzny wykres, który przedstawiał ich głosy: „to dźwięki można oglądać?”

           

           

          Uczniowie klasy II „b” sami spróbowali sił w dziennikarstwie radiowym, przeprowadzając wywiady ze swoimi kolegami i dyrektorem biblioteki. Zadanie nie było łatwe, ale także z tej próby wyszli zwycięsko.

          Na zakończenie drugoklasiści wystawili w Teatrze Kruka Pankraczego własną inscenizację wiersza Pawła Beręsewicza „Kto zjadł sałatę”. Ponieważ bajka również została nagrana, mieliśmy na zajęciach dwa w jednym – teatrzyk lalkowy i słuchowisko radiowe.

           

           

          Dzieci chętnie angażowały się w kolejne zadania. Może w przyszłości któreś z nich zostanie dziennikarzem radiowym?

          Władysław Wróblewski

           

           

           


          DYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI


          12 maja 2015r. odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Dziewczyny, które brały udział w spotkaniu, rozmawiały na temat książek z Mikołajkiem. Główny bohater książek (różne tytuły - różne przygody) jest bardzo niekonwencjonalnym uczniem i kolegą, a jego postępowanie w różnych  sytuacjach bardzo nietypowe... Dziewczyny napisały krótkie notatki ze spotkania:
           

          Książka autorstwa Goscinnego i Sempego pt. ,,Nowe przygody Mikołajka" jest bardzo ciekawa. Opowiada ona o chłopcu - Mikołaju, który przeżywa przygody, razem ze swoją paczką kumpli: Joachimem, Kleofasem, Makscencjuszem, Alcestem, Gotfrydem, Euzebiuszem i Rufusem. Wszystko zaczyna się razem z nowym rokiem szkolnym. Chłopaki chcą założyć bandę, jednak nie udaje im się to, ponieważ każdy z nich chce czegoś innego. W następnej przygodzie Mikołajek dowiaduje się, że tego dnia będzie musiał zjeść obiad w szkole, z czego nie był zadowolony. Chciało mu się płakać, krzyczeć, kopać wszystko, co stanęło na jego drodze. Jedynym pocieszeniem dla niego było to, że miał nie być tam sam, bo Euzebiusz mieszkał daleko od szkoły i nie opłacało mu się wracać do domu. Choć Mikołajek tak bardzo się bał, okazało się, że nie było tak źle, a wręcz przeciwnie - było bardzo fajnie.

          Kiedy rodzice Mikołajka byli niezadowoleni z kolejnych opiekunek Mikołaja, postanowili zostawić go samego w domu. Ostatecznie jednak spanikowali i wyrwali się ze spotkania, ale okazało się, że Mikołajek radzi sobie świetnie. Obok domu Mikołajka budowali się nowi sąsiedzi - państwo Courteplaque, wraz ze swoją córeczką - Jadwinią. Mikołaj i Jadwinia postanowili, że w przyszłości wezmą ślub. Mikołajek i jego mama poszli na zakupy, a w drodze powrotnej postanowili odwiedzić tatę Mikołajka. Troszkę się przy tym pośmieli, poznali nowe osoby... O przygodach Mikołajka można opowiadać jeszcze długo, ale szkoda odbierać innym przyjemność zapoznania się z nimi. Moim zdaniem naprawdę warto przeczytać tę książkę.

          Julia Rosiak

           

          Na początku Pani i Pan opowiedzieli nam o pracy w bibliotece. Następnie rozmawialiśmy o książce pt. " Mikołajek ". Każdy z nas opowiedział coś o niej. Poruszyliśmy wiele tematów, np. to, że Mikołajek wiele rzeczy wymuszał płaczem. Gdy przyszedł nowy uczeń, nauczyli go takich słów, że rodzice nie puścili go następnego dnia do szkoły. Mikołajek zakochał się w Ludeczce po tym, jak kopnęła piłkę. Tato Mikołaja zepsuł mu rower podczas zakładu. Byliśmy bardzo zaskoczeni, że bardzo mało dziewczyn występowało w tej powieści, że na przerwy mówili pauzy i że mówili „pyszna zabawa”.

          Dominika Jaśnikowska
           

          Mikołajek - Chłopiec w wieku ok. 8 lat, chodził do szkoły francuskiej. Jest głównym bohaterem książki. Zdziwiło mnie, że przerwy nazywały się pauzami. Mikołajek bardzo często popadał w bójki z kolegami. Gdy coś chciał, to wymuszał płaczem. Główny bohater był zazdrosny i nerwowy. Miał kolegę Ananiasza, który uwielbiał się uczyć, dlatego nikt go nie lubił, bo był skarżypytą i koledzy Mikołaja oraz on sam nazywał go "pupilkiem pani". Starszacy ze szkoły Mikołaja nazwali nauczyciela "Rosołem", ponieważ zawsze mówił: "spójrz mi w oczy", a w rosole są oczka. Pewnego dnia mamę głównego bohatera odwiedziła koleżanka z córką. Z początku Mikołaj nie przepadał za córką mamy koleżanki Ludwiczką, ale gdy zaczęli razem grać w piłkę, to chłopiec się w niej zakochał.


          Sandra Zasada

           

           

           


          TWÓRCZA DZIAŁALNOŚĆ UCZNIÓW KLAS PIERWSZYCH


          11.05.2015r odbyły się dwa konkursy plastyczne. Pierwszy z nich to „BAŚNIE I LEGENDY POLSKIE”, w którym wzięły udział klasy 1a, 1b, oraz kl. 1e. Zadaniem dzieci było wykonać jedną z legend polskich poznanych na ostatnich przeprowadzonych lekcjach j. polskiego. Technika prac była dowolna. Dzieci wykazały się pomysłowością i kreatywnością. Dużo prac zostało wyróżnionych.

          Drugi konkurs odbył się w kl. 1b i nieco różnił się od poprzedniego. Zadaniem dzieci było wykonać instrument muzyczny i na nim zagrać. Pomysłowość uczniów pokazała, że wszystko jest możliwe, jeśli się tylko chce. Powstały więc instrumenty: gitara, skrzypce, dzwonki, różnego rodzaju grzechotki, wspaniała perkusja, nawet trójkąt!

          Działalność twórcza dziecka w tym wieku jest niezwykle ważna, ponieważ rozwija zainteresowania dziecka, pomysłowość, wiarę we własne siły oraz wrażenia estetyczne

          A. Obiała

           

           


          Z MUZYKĄ PRZEZ ŚWIAT


          Dnia 11 maja wszyscy uczniowie szkoły uczestniczyli w koncercie muzycznym łódzkiego trio WIRTUOZ.

          Panowie powitali nas utworem "Prząśniczka" granym na keybordzie, puzonie oraz trąbce. Następnie były muzyczne zagadki, w których chętnie uczestniczyliśmy. Nagrody bardzo nas cieszyły, gdyż były naprawdę pomysłowe.

          Koncert był bardzo interesujący i czekamy na więcej takich imprez. Dzięki temu koncertowi zgłębiliśmy nasza wiedzę na temat instrumentów dętych i blaszanych oraz na temat muzyki świata.

          Wszyscy z występu wyszli uśmiechnięci od ucha do ucha.

          Uczestnicy imprezy - uczniowie z kl. 5a

           


          PRO ARTE


          9 maja harcerski zespół muzyczny „Rurarze” brał udział w Lubuskim Przeglądzie Piosenki Dziecięcej PRO ARTE w Międzyrzeczu. Reprezentowaliśmy naszą szkołę grając na bum bum rurkach i śpiewając piosenkę „Prząśniczka”. Przegląd trwał cały dzień. Było prawie 50 wykonawców. Tym razem postanowiliśmy dać innym szanse smiley, a zatem do zobaczenia za rok .

           


          DALIŚMY RADĘ!


          W sobotę 9 maja nasza drużyna w składzie: Karolina Miszewska, Agata Szeliga, Marcel Gruntowski i Bartosz Karbowiak pod opieką pani Anety Januszewskiej wzięła  udział w Powiatowym Finale Ogólnopolskiego Turnieju  Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym w Bogdańcu.  Konkurencja była silna. Zmagaliśmy się z przepisami na teście pisemnym, udzielaliśmy pierwszej pomocy rannemu koledze, jeździliśmy rowerami, zgodnie z przepisami, po miasteczku ruchu drogowego oraz doskonaliliśmy technikę jazdy na rowerze na naprawdę trudnym torze przeszkód. Do pokonania mieliśmy ósemkę, slalom z ograniczeniami, łezkę i równoważnię. Daliśmy radę – zajęliśmy III miejsce! Otrzymaliśmy puchar i świetne nagrody! Najlepszym zawodnikiem wśród nas okazała się Karolina Miszewska – wzorowo udzieliła pierwszej pomocy i bezbłędnie pokonała Miasteczko Ruchu Drogowego.

          Opiekun drużyny: pani Aneta Januszewska

           

           


          INFORMACJE SPORTOWE


          * Dnia 9 maja 2015 podczas XVI Festynu Sportowo-Rekreacyjnego w Nowinach Wielkich obecnych było 22 uczniów naszego Zespołu. 10 uczniów spośród tej liczby wzięło udział w IV Mistrzostwach Wojewódzkich w Palanta. Pozostałe 12 osób uczestniczyło w 10-boju sprawnościowym. Organizatorzy zapewnili sporo atrakcji (min. dmuchany zamek, trampolinę, dmuchanego byka) i nagród.

          * Reprezentacja ZS-P (15 uczniów i uczennic) w dniu 9 maja uczestniczyła w VIII Międzynarodowym Kołczyńskim Biegu Olimpijskim.

          Bieg odbył się na dystansie ok. 5 km. Wzięła w nim udział rekordowa ilość biegaczy - 839. Bieg poprzedził ceremoniał olimpijski.

          Najlepsze miejsce z naszych reprezentantów zajął Marcel Grduszak, który był 26. Siedmioro naszych uczniów po zakończonym biegu wylosowało nagrody rzeczowe w postaci sprzętu sportowego.

          Najmłodszym biegaczem w naszej ekipie był 6-letni Adam Wilk.

          *Dnia 8 maja 2015 zakończyły się Szkolne Igrzyska Sportowe w Mini Piłce Nożnej Dziewcząt klas VI-tych.

          Uzyskane wyniki:

          kl. 6a - kl. 6b   13:0                    kl. 6c - kl. 6b     10:2                          kl. 6c - kl. 6a       5:1

          Końcowa klasyfikacja:

          1 miejsce kl. 6c  6 pkt.       15:3

          2 miejsce kl. 6a  3 pkt.     14:5

          3 miejsce kl. 6b  0 pkt.        2:23

          * W finale Powiatowej Spartakiady Młodzieży w piłce nożnej dziewcząt reprezentacja szkoły zajęła V miejsce.

          * W zakończonych 8 maja w ramach Szkolnych Igrzysk Sportowych w piłce nożnej chłopców klas 6-tych uzyskano następujące wyniki:

          kl. 6a - kl. 6c   9:0                    kl. 6b - kl. 6a     2:1                          kl. 6b - kl. 6c       6:0

          Końcowe wyniki:

          1 miejsce kl. 6b  6 pkt.       8:1

          2 miejsce kl. 6a  3 pkt.     10:2

          3 miejsce kl. 6c  0 pkt.        0:15

           

          J. Wilk

           


          EDUKACJA PRZYRODNICZA


          Uczniowie klas 1c oraz 1d w piątek 8 maja ponownie spotkali się podczas konkursu przyrodniczego. Tym razem zmagania miały miejsce w wiacie edukacyjnej Nadleśnictwa Bogdaniec. Zespoły miały do rozwiązania 10 zagadek dotyczących świata roślin i zwierząt. Zwyciężyła drużyna w składzie: Paweł Uzdowski z 1d, Klaudia Walaszko-1d, Gontowicz Jakub-1c, Zasada Blanka-1c, Zabielska Paulina-1c. Gratulujemy zwycięzcom i wszystkim uczniom, którzy dzielnie walczyli o punkty.

          Po zmaganiach konkursowych pierwszoklasiści mogli skorzystać z otaczającego wiatę placu zabaw. Tam również mogli wzbogacić swoją wiedzę przyrodniczą.

           

           


          ZBIÓRKA DLA PRZYTULISKA


          W kwietniu dary dla przytuliska zbierały klasy 2A i 4C. W środę 6 maja uczniowie z tych klas udali się w odwiedziny do naszych witnickich pupili i przekazali to, co udało im się zebrać. Oczywiście nie obyło się bez karmienia. Pieski aż nie nadążały z jedzeniem.

           

           

           


          RATUJEMY, UCZYMY RATOWAĆ


          Kolejni uczniowie szkoły zostali przeszkoleni z podstawowych zasad udzielania 1 pomocy. Program WOŚP wdrażany jest u nas już od wielu lat. Jak co roku 2-godzinne szkolenie przeszli uczniowie klas pierwszych. Nie było to dla nich pierwsze spotkanie z programem, ponieważ podobne szkolenie dzieci przeszły będąc jeszcze w przedszkolu.

          W trakcie zajęć uczniowie obejrzeli film "Doktor Kręciołek", nauczyli się prowadzić rozmowę dzwoniąc pod alarmowy numer 112, układali "poszkodowanego" w bezpiecznej pozycji oraz wykonywali uciski na fantomach.

          Dzieci otrzymały także pomoce dydaktyczne - kartonowe telefony oraz książeczki instruktażowe.

          Ćwiczeniowe zajęcia zostały także przeprowadzone w klasie 2a oraz na świetlicy dla klas 1-3.

           


          NASZE ZDROWIE


          W klasach Ia, Ib oraz Ie zostały przeprowadzone  lekcje z cyklu „Nasze zdrowie”. Uczniowie uczestniczyli w wycieczce do Ośrodka Zdrowia, gdzie poznawali pracę lekarzy i pielęgniarek.

           

          Po powrocie odzwierciedleniem zdobytych informacji były rysunki  dzieci pt. „PRACA W SŁUŻBIE ZDROWIA”.

          Uczniowie poznali również podczas lekcji czynniki wpływające na zdrowie każdego człowieka. Uczyli się o zdrowym odżywianiu, wyróżniali produkty spożywcze, które służą zdrowiu i które szkodzą.

           

          Odbył się też konkurs klasowy  pt. „KRÓL ZDROWEJ ŻYWNOŚCI”. Dzieci wykonywały prace plastyczne techniką kolażu. Rysowały prace pielęgniarek i lekarzy oraz wcześniej uczestniczyły w zawodach sportowych pt. „W ZDROWYM CIELE, ZDROWY DUCH”. Odbyły się również pogadanki na temat zdrowego żywienia poprowadzone przez p. pielęgniarkę - A. Wójcik.

           

           

          N. Kozik, A. Obiała i E. Zachacz

          KWIECIEŃ


          ŚWIĘTO KONSTYTUCJI 3 MAJA


          W czwartek 30 kwietnia wraz z zaproszonymi gości wzięliśmy udział w apelu  z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Wszyscy odświętnie ubrani, z biało-czerwonymi elementami, uczestniczyliśmy w pięknej lekcji historii zaprezentowanej przez uczniów z klas 4c i 5c.

           

          WITNICA NA STARYCH POCZTÓWKACH


          W Miejskiej Bibliotece Publicznej zorganizowano okienną wystawę przedstawiającą stolicę naszej gminy na starych pocztówkach. Obejrzeliśmy reprodukcje tych zdjęć oraz wysłuchaliśmy opowieści pana Wróblewskiego o dawnej Witnicy.

          Mieliśmy także okazję zobaczyć przepiękne obrazy przedstawiające motyle oraz wnętrza biblioteki.

          Uczniowie kl. 5a

           


          POWIATOWA SPARTAKIADA MŁODZIEŻY

          MINI PIŁKA NOŻNA CHŁOPCY


           

          Dnia 29.04.2015r. w finałach rozgrywek piłki nożnej reprezentacja szkoły zajęła III miejsce, zdobywając puchar oraz brązowe medale.

           

          Skład drużyny

          - Dawid Karbowiak

          - Marcel Grduszak

          - Igor Gniot – 1 bramka

          - Dawid Rąblewski

          - Maciej Wojciechowicz – 2 bramki

          - Max Stieler – 2 bramki

          - Tymek Kozubski – 3 bramki

          - Bartek Sawczuk

          - Jakub Sikorski

          - Kacper Rogaś


          SUKCESY NASZYCH RECYTATORÓW


          Wtorek 28 kwietnia 2015 to był szczęśliwy dzień dla uczniów naszej szkoły, biorących udział w Regionalnym Konkursie Recytatorskim. W Kostrzyńskim Centrum Kultury rywalizowały dzieci z naszego regionu w trzech kategoriach wiekowych. Szkoły podstawowe klasy 1-3, klasy 4-6 oraz gimnazja. Z naszej szkoły w konkursie brały udział następujące osoby:

          klasy młodsze:                                                                klasy starsze:
          1. Filip Świderski 3b                                                     1. Julia Rosiak 4b
          2. Alicja Mazurkiewicz 2a                                            2. Alicja Józefczyn  4a
          3. Adrianna Kumor 2a                                                  3. Anna Ambroziak 5b
          5. Zuzanna Sobczak 1b                                                 5. Laura Drobik 4a


          Po zaciętej rywalizacji ponad 50 występujących uczniów (komisja była bardzo skrupulatna w ocenie wszystkich błędów językowych, dykcji, intonacji), do Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego nominacje otrzymały:

          - JÓZEFCZYN ALICJA
          - DROBIK LAURA


          Wyróżnienia otrzymały:

          - ZUZANNA SOBCZAK
          - JULIA ROSIAK


          Na nominacje i wyróżnienia dziewczyny zapracowały dużym wysiłkiem i pracą, więc należą im się wielkie brawa i gratulacje. BRAWO !!!

          BR

           

           

           


          MIĘDZYSZKOLNY KONKURS MATEMATYCZNO-EKOLOGICZNY


          24 kwietnia trzyosobowa reprezentacja naszej szkoły w składzie: Klaudia Czernecka, Sylwia Matyszkiewicz i Aleksandra Rubaszewska uczestniczyła w piętnastej edycji konkursu „Ekologia w liczbach” w SP nr 2 w Kostrzynie nad Odrą.

          W miłej atmosferze, z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu multimedialnego, uczniowie drużynowo rozwiązywali problemy ekologiczne ujęte w formie zadań matematycznych. Wspólnie spędzone chwile wzbogaciło przedstawienie pt. „Na ratunek Ziemi” przygotowane przez uczniów klasy III.

          Na uczestników i zaproszonych gości czekał słodki poczęstunek oraz wspaniałe nagrody rzeczowe; dla uczniów – drobny sprzęt multimedialny, a dla szkół - pomoce dydaktyczne. Otrzymali je nie tylko zwycięzcy, lecz wszyscy uczestnicy konkursu.

          Wszystkie zespoły rozwiązywały zadania z ogromnym zaangażowaniem i wytrwałością. Rywalizacja była zacięta i bardzo wyrównana. Ostatecznie nasza reprezentacja zajęła IV miejsce.

          Opiekun - I. Chmielewska

           


          SIS – 4 klasy


          MINI PIŁKA KOSZYKOWA

          DZIEWCZĘTA

          1 miejsce 4c – 4pkt

          2 miejsce 4b – 2pkt

          3 miejsce 4a – 0pkt

           

          Najwięcej punktów – Nikola Lasota

          CHŁOPCY

          1 miejsce 4c – 4pkt

          2 miejsce 4a – 2pkt

          3 miejsce 4b – 0pkt

          Najwięcej punktów – Wiktor Rakowski


           


          SZLAKAMI WITNICKIEGO ANIOŁA


          To znowu my! Kijkowicze! Nie dajemy za wygraną. Już trzecia trasa Witnickiego Anioła zdobyta. Do poprzedniego dystansu dodajemy kolejne 10 kilometrów.

           

           

          To już nie przelewki, gdyż dalsze trasy będą miały powyżej 10 km. Żeby utrudnić nam nieco wędrówkę na trasie rozłożono zadania, które musieliśmy wykonać, żeby zaliczyć trasę.

           

           

           

          Ale daliśmy radę. Już nie możemy się doczekać kolejnej wycieczki. Do zobaczenia.

          KW

           

           


          CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM


          Pasja czytania, zaszczepiona
          w dzieciństwie i przez wiele lat
          wspierana przez dorosłych czytających
          dzieciom na głos, jest witaminą dla ich
          wszechstronnego rozwoju i szczepionką
          przeciwko wielu zagrożeniom ze strony
          społeczeństwa i masowej kultury.

           

          W ramach akcji w naszej bibliotece szkolnej odbyło się kolejne spotkanie przy ciekawej książce. Tym razem osobami czytającymi dzieciom byli nauczyciele katecheci p. Renata Zwierz oraz p. Jacek Wiśniewski.

          Ciekawa lektura połączona z rozmową na jej temat ma na celu umacnianie nawyku obcowania z tekstem u najmłodszych czytelników oraz oswojenie ich z regularnym głośnym czytaniem. Powinna też przyczynić się do poszerzenia zainteresowań czytelniczych i wpłynąć korzystnie na rozwój emocjonalny uczniów.

            Do zobaczenia w bibliotece!

           

           

           


          ZOSTALI WYRÓŻNIENI


          Na apelu 22 kwietnia najbardziej aktywni uczniowie odebrali dyplomy, nagrody oraz wielkie brawa od wszystkich zebranych za pracę i działalność w szkole i poza nią. 

           


          DZIEŃ ZIEMI


          Dzień Ziemi obchodzony jest w Polsce od 1990 roku, natomiast na świecie już od ponad 40 lat.

          22 kwietnia 1970 roku Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych reagując na niekorzystne zmiany zachodzące w środowisku przyrodniczym ogłosiło ten dzień właśnie Dniem Ziemi.

          Wzorem lat ubiegłych w szkole został ogłoszony "tydzień Ziemi". Na lekcjach uczniowie rozmawiali o swojej planecie, chodzili na spacery do lasu, sadzili drzewa. Przez trzy dni poprzedzające apel ubierali się w kolory dominujące w przyrodzie: w poniedziałek w szkole dominował kolor niebieski, we wtorek - żółty, w środę - zielony.

          Podsumowaniem akcji był apel przygotowany przez uczniów klasy 5d oraz zespół wokalny.

           

           


          QUIZ EKOLOGICZNY


          Z okazji Dnia Ziemi w wiacie edukacyjnej odbył się konkurs ekologiczny zorganizowany przez nauczycieli przyrody i pracowników Nadleśnictwa Bogdaniec. Celem konkursu było utrwalenie i pogłębienie wiedzy z zakresu ekologii i ochrony przyrody. Uczestnikami konkursu były trzyosobowe zepsoły klas 4-6.

          WYNIKI KONKURSU:

          KLASY 4                                  KLASY 5                                KLASY 6

          1 miejsce kl. 4b                  1 miejsce kl. 5d                       1 miejsce kl. 6c (po dogrywce)

          2 miejsce kl. 4c                   2 miejsce kl. 5b                       2 miejsce kl. 6b

          3 miejsce kl. 4a                   3 miejsce kl. 5c                       3 miejsce kl. 6a

                                                          4 miejsce kl. 5a

          Konkurs dostarczył wszystkim wiele emocji i przeżyć. Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni pięknymi albumami i książkami, które ufundowało Nadleśnictwo Bogdaniec. Dziękujemy!

          BW

           

           

           


          W ZDROWYM CIELE ZDROWY DUCH


          W dniu 20.04.2015r. odbyła się rywalizacja sportowa  pomiędzy sześciolatkami z  kl. Ia oraz kl. Ib. Uczniowie walczyli o punkty dla swojej klasy w: wyścigach rzędów, toczeniu piłki lekarskiej, w zabawie zespołowej – „Tunel” itp. Dzieci wykazały się sprytem, zdrową rywalizacją oraz wspaniałą postawą sportową. Obie drużyny dostały pochwały od swoich pań, a w nagrodę za uzyskane wyniki (remis), każdy uczeń otrzymał ocenę celującą. Dzieci dowiedziały się również, że hasło: „W zdrowym ciele – zdrowy duch” to znaczy, że każdy z nas powinien dbać o zdrowie, ćwiczyć sport i zdrowo się odżywiać.

          A. Obiała i Natalia Kozik

           

           

           


          FESTIWAL PIOSENKI


          17 kwietnia 2015 r. w MDK w Witnicy odbyły się powiatowe eliminacje Lubuskiego Dziecięcego i Młodzieżowego Festiwalu Piosenki PRO ARTE i Festiwalu Piosenki Dziecięcej "Pluszowy Miś". Naszą szkołę reprezentowała grupa 25 uczniów, którzy podzieleni byli na 4 kategorie wiekowe. Poziom występów był wysoki, a jury miało trudne zadanie. Wygrana w eliminacjach dawała przepustkę do finału wojewódzkiego. Wyróżnieni zostali obdarowani misiami.

          Średniego Misia otrzymała Julia Rosiak /kl.IV B/ za piosenkę pt. "Gruszka". Wyróżniono również troje wokalistów - Laurę Drobik, Dawida Kobosa i Agnieszkę Żejmo za wspólne  wykonanie piosenki "Śpiewam i tańczę". Nominację do etapu wojewódzkiego PRO ARTE otrzymała grupa "Rurarze", czyli harcerze z drużyny p. Ani Więcławskiej. Zaśpiewali i zainscenizowali piosenkę "Prząśniczka", akompaniując na nietypowych instrumentach - "Bum-bum rurkach". Wszystkim uczestnikom gratulujemy!
          "Rurarzom" życzymy sukcesu w finale w Międzyrzeczu!

          JR

           


          EDUKACJA PRZYRODNICZA


          17 kwietnia uczniowie klasy 1d wraz z wychowawcą mieli okazję poznać panią Katarzynę Kutkowską, która jest podleśniczym Nadleśnictwa Bogdaniec. Spotkanie odbyło się w wiacie edukacyjnej. Uczniowie wysłuchali wielu ciekawostek dotyczących przyrody, poznali głosy zwierząt i ptaków żyjących w polskich lasach. Próbowali rozpoznawać zwierzęce tropy. Taka lekcja była na pewno ciekawsza niż ta w szkolnych ławkach. Na zakończenie wiele radości sprawił uczniom pobyt na placu zabaw.

          OK

           


          MAŁA AKADEMIA JAZZU


          Piątoklasiści znów mieli okazję "pojazzować" w trakcie kolejnego spotkania z Małą Akademią Jazzu.

          Tym razem na lekcję z jazzem w środę 15 kwietnia przyjechał pan Grzegorz Turczyński - puzonista, wokalista, kompozytor i aranżer. Razem z gościem lekcję poprowadziły grupki uczniów, co na pewno na długo pozostanie w ich pamięci.

           


          AKCJA SADZENIA DRZEWEK


          W dniu 15 kwietnia uczniowie klas 4-6 pod opieką nauczycieli p. A. Janiów i B. Winkel wzięli udział w akcji zadrzewiania i zalesiania, która odbyła się na terenie LEŚNICTWA WITNICA, pod kierunkiem pracowników NADLEŚNICTWA BOGDANIEC.

          Udział uczniów w zadrzewianiu i zalesianiu jest pracą bardzo pożyteczną, umożliwia bowiem im poznanie techniki sadzenia drzew i krzewów, a także poznanie bliżej pracy leśnika. Uczy także szacunku do przyrody.

          Dziękujemy panu L. Janiów za pomoc w przeprowadzeniu akcji.

          BW

           

          KLASY III

           

           


          ZBIÓRKA DLA PRZYTULISKA


          Już kolejny raz wybrane klasy zbierały karmy dla piesków z przytuliska. Tym razem były to klasy: 3c, 3d, 5b i 6a. Dołożyła się też klasa 6b. W sobotę (11 kwietnia) udaliśmy się do przytuliska, żeby przekazać pupilom to, co udało nam się zebrać. A było tego naprawdę dużo. Trzeba było zorganizować transport. Przy okazji wyprowadziliśmy pieski na spacer i nakarmiliśmy przyniesioną karmą. Wszyscy dobrze się bawili - zarówno pieski, jak i my.

           

           

           


          Z WIZYTĄ U OGRODNIKA


           

           

          Dnia 10.04.2015 r. kl. I b i I c odwiedziły miejscowego ogrodnika p. Dziubaka. Uczniowie podziwiali piękną szklarnię profesjonalnie prowadzoną przez p. Ogrodnika. W trakcie zwiedzania dzieci zapoznały się ze specyfiką sadzenia i pielęgnowania pomidorów. Po powrocie do szkoły dzieci narysowały wszystko to, co mogły podziwiać w szklarni. Odbyły się również rozmowy dotyczące zakładania szklarni w przyszłości, a może ktoś z kl. I b lub
          I e zostanie z zawodu ogrodnikiem?

                                                                                                                                                           A. Obiała i E. Zachacz

           

           


          WITNICKI ANIOŁ - ODCINEK 2


           

          Nie dajemy za wygraną! W piątek (10 kwietnia) zdobyliśmy już drugą trasę Witnickiego Anioła. Tym razem w kartach startowych wpisaną mamy literkę N. Pogoda postanowiła wynagrodzić nam ostatnie niedogodności. Było ciepło, bezchmurnie i świeciło cudowne słoneczko. Wręcz idealnie na leśne wędrówki.

           

           

          Przeszliśmy 9 km, więc w sumie mamy już w nogach 15,5 km. A to jeszcze nie koniec! Niestety, zaczęła nam się kurczyć liczba uczniów. Tym razem było ich 39. Miejmy nadzieję, że to tylko jednorazowy przypadek. Do zobaczenia za dwa tygodnie.

           

           


          ZBIORY PARKU DROGOWSKAZÓW


          W trakcie kolejnego spotkania z cyklu "Z Czarnuchem po mieście i gminie" 4-osobowa grupa uczniów i 3 nauczycieli z naszej szkoły wraz z grupą mieszkańców Witnicy dnia 9 kwietnia zwiedzała Park Drogowskazów. W trakcie ponad 2-godzinnej pieszej wędrówki wysłuchaliśmy ciekawych opowieści pana Czarnucha o eksponatach zgromadzonych w Parku.

           

           


          PUCHAR TYMBARKU


          9 kwietnia dziewczęta naszej szkoły rywalizowały w zawodach piłki nożnej. W Kostrzynie nad Odrą odbył się finał wojewódzki turnieju "Z podwórka na stadion" - Puchar Tymbarku. Reprezentantki SP Witnica w gronie 16 drużyn uplasowały się na miejscach 5-8. Oprócz gry w piłkę nożną dziewczęta mogły wykonać ciekawe fotografie z "Kubusiem Puchatkiem" oraz zaśpiewać hip-hopowy hymn turnieju "O Puchar Tymbarku".

          Dariusz Kozubski

           


          SPRAWDZIAN KLAS SZÓSTYCH


          Dnia 1 kwietnia 72 uczniów z trzech klas szóstych przystąpiło do najważniejszego egzaminu w szkole podstawowej. Wiedza uczniów sprawdzana była w dwóch częściach: I część humanistyczno-matematyczna, II część - j. niemiecki. Test, który sprawdzał wiedzę uczniów, zawierał zadania zamknięte i otwarte. Po raz pierwszy w tym roku - sprawdzano wiedzę uczniów z języka obcego.

          Na wyniki poczekamy do 29 maja.

          MARZEC

           


          OGÓLNOPOLSKI TURNIEJ WIEDZY POŻARNICZEJ


          „Młodzież zapobiega pożarom”

           

             Dnia 30.03.2015r.  w Gorzowie Wlkp.  odbyły się eliminacje powiatowe OTWP „Młodzież zapobiega pożarom”. Naszą szkołę reprezentował  Jakub Kopydłowski z klasy 6b i Oliwia Salamon z klasy 4c którzy zdobyli największą ilość punktów w eliminacjach szkolnych. Nasi uczniowie osiągnęli wspaniałe wyniki:

          I miejsce Jakub Kopydłowski

          IV miejsce Oliwia Salamon

           

                    Jakub Kopydłowski będzie reprezentował nasz powiat na eliminacjach wojewódzkich.

          Gratulujemy

           Życzymy Kubie powodzenia na kolejnym etapie!

          Iwona Chmielewska - opiekun konkursu


          WARSZTATY ORTOGRAFICZNE


          W ramach Warsztatów Ortograficznych przez cały marzec 25-osobowa grupa uczniów klas V-VI doskonaliła umiejętności pisowni ,,ó’’ i ,,u’’. Uczestnicy zajęć utrwalali poszczególne zasady ortograficzne poprzez różnorodne metody i formy. Podsumowaniem miesiąca było dyktando, którego celem było wyłonienie ortograficznego mistrza miesiąca spośród wszystkich uczestników Warsztatów. Najlepszą uczennicą okazała się Karolina Komisarczyk z kl. VI c, która w trudnym dyktandzie nie popełniła ani jednego błędu. Tym samym Karolina zakwalifikowała się do finału, w którym zmierzą się zwycięzcy poszczególnych miesięcznych edycji. W kwietniu będziemy szlifować  pisownię ,,rz’’ i ,,ż’’.

          Celina Rosiak

           


          KONKURS PRZYRODNICZY


          31 marca uczniowie klasy 1c i 1d przywitali trwającą od 10 dni wiosnę konkursem przyrodniczym. Spośród podanych odpowiedzi musieli wybrać tę prawidłową. Walka była bardzo wyrównana, ale bezkonkurencyjna okazała się drużyna w składzie: Oliwier Mazurek z kl. 1d, Klaudia Baszkiewicz z klasy 1d, Wiktoria Majewska z klasy 1d, Gabriel Chwastek z kl. 1c, Julia Węgrzyn z kl. 1c.

          Wszyscy uczniowie dobrze się bawili i oczekują następnych konkursów.

           

           

           


          KONKURS PRZYRODNICZY


          Dnia 2015-03-27 w Szkole Podstawowej nr 4 w Kostrzynie nad Odrą, odbył się Konkurs Przyrodniczy pt."Co wiem o Parku Narodowym "Ujście Warty". Naszą szkołę reprezentowała 3-osobowa drużyna uczniów z klas piątych, tj. Kornela Kucharska, Kacper Janiów, Kacper Lemieszek. Drużyna nasza zajęła 3 miejsce w rywalizacji ze starszymi o rok przeciwnikami. Gratulujemy i życzymy powodzenia w przyszłym roku.

          L. Kudera

           


          KONKURS MIĘDZYKLASOWY


          27.03.2015r. odbył się konkurs miedzyklasowy pt. „Dobre maniery - Nie czyń drugiemu, co tobie niemiłe”. Dotyczył poszerzenia i wzbogacenia wiedzy na temat  zasad dobrego wychowania. W zabawie konkursowej wzięły udział dzieci z kl. I b i I e. Uczniowie wykonywali zadania, w których musieli wykazać się wiedzą o zasadach zachowania się w miejscach publicznych, zasadach savoire vivre oraz stosowania zwrotów grzecznościowych. W pierwszej części konkursowej odbył się quiz, w którym dzieci odpowiadały na pytania, następnie rozwiązywały zadania matematyczne, a także miały okazję wykazać się umiejętnościami polonistycznymi. Były zadania teoretyczne, jak również praktyczne. Uczniowie byli zaangażowani i zainteresowani taką formą zajęć. Motywacją do pracy był element rywalizacji. Dzieci pracowały w 9 zespołach międzyklasowych. Uwieńczeniem pracy był plakat wykonywany przez poszczególne grupy pt „Nie czyń drugiemu, co tobie niemiłe”. Dzieci miały okazję do integracji międzygrupowej. Zgodnie pracowały, doskonale się dogadując i jednocześnie bawiąc.

          E. Zachacz ,  A. Obiała


          SZKOLNE IGRZYSKA SPORTOWE


          W zakończonych 27 marca Mistrzostwach w Mini Piłce Ręcznej klas szóstych chłopców (w ramach SIS) uzyskano następujące wyniki:

           

          kl. 6a:6b  12:4

          kl. 6a:6c   11:4

          kl. 6b:6c    8:6

           

          Ostateczna kolejność:

          I miejsce    kl. 6a     4 pkt.     23:8

          II miejsce   kl. 6b    2 pkt     12:18

          III miejsce kl. 6c     0 pkt     10:19

          J. Wilk

           


          SZLAKAMI "WITNICKIEGO ANIOŁA"


          "Kijkowicze" znowu w akcji. To już druga edycja imprezy "Szlakami Witnickiego Anioła".

           

           

          Na pierwszą wycieczkę 27 marca wybrało się 53 uczniów, 3 nauczycieli i 3 rodziców. Całkiem nieźle. Choć mogło być duuuużo lepiej. Mimo, że deszcz straszył nas od rana, to my się nie daliśmy. Gdy na trasie zrobiło się groźnie, podjęliśmy skuteczne próby przegonienia deszczu. Trochę dmuchaliśmy, trochę śpiewaliśmy i się udało!

          Z dumą możemy ogłosić, że pierwszą trasę zdobyliśmy! W sumie 6,5 km marszu.

          Do zobaczenia za dwa tygodnie .

          KW

           


          POZNAJEMY ZAWODY NASZYCH RODZICÓW


                      W  czwartek, 26 marca odbyła się kolejna lekcja z rodzicem, podczas której opowiedział On uczniom
          z kl. 1b i 1e o swoim zawodzie (projektantki i krawcowej). Tym razem zajęcia prowadziła w klasie mama Zuzi – p. Jadwiga Sobczak, która już na początku spotkania zadziwiła dzieci, gdyż przyszła do nas ubrana w stroju zająca, który sama zaprojektowała i uszyła. Podczas lekcji dzieci dowiedziały się dużo na temat projektowania
           i szycia ubrań. Pani Sobczak wyjaśniła dzieciom skąd bierze się bawełna i inne materiały rożnego pochodzenia, w tym również zwierzęcego. Dzieci mogły dotknąć różnych tkanin, zobaczyć podobieństwa i różnice miedzy nimi. Uczniowie dowiedzieli się także, w jaki sposób pobiera się miarę, aby uszyć jakiekolwiek ubranie, do czego służy mydło i kreda krawiecka oraz inne akcesoria krawieckie. Mama nawiązała również do dawnych czasów opowiadając o kołowrotku i sposobach powstawania dawniej różnych materiałów. Dzieci słuchały
          i zadawały różne pytania. Były bardzo zaciekawione. Pani Sobczak zachęciła dzieci, aby również spróbowały zaprojektować jakiś strój - ubranie. Sama pokazała dzieciom kilka propozycji swoich, które przyniosła na lekcje. Dając wskazówki dzieciom, wykonały one swoje projekty, które później umieściła na kijkach i wręczyła dzieciom. Następnie każda z klas zaprezentowała przedstawienie pt. „Witamy wiosnę”, z podziałem na role. Dzieci otrzymały za nie dużo braw i słodycze. Lekcja była interesująca i bardzo udana. Dzieci poznały nowy zawód, mogły się integrować ze sobą oraz z rodzicami. Serdecznie dziękujemy mamie Zuzi - p. Jadwidze Sobczak za udział w naszej już drugiej lekcji z cyklu: „Hobby i zawody naszych rodziców”.

                      A. Obiała i E. Zachacz

           

           

           


          GMINNE SPOTKANIA ZE SPORTEM


          26  marca miały miejsce kolejne zmagania "sportowców" z klas 1-3 w ramach Gminnych Spotkań ze Sportem. Tym razem uczniowie z gminnych szkół spotkali się w naszej witnickiej podstawówce. 

           


          KONKURS CZYTELNICZY


          Już w styczniu został ogłoszony Konkurs Czytelniczy dla klas 4-6. Chętni do uczestnictwa w tym konkursie otrzymali zestaw lektur do przeczytania. W środę 25 marca 2015 uczniowie spotkali się w bibliotece szkolnej, aby rozwiązać test sprawdzający znajomość pięciu lektur, które mieli wcześniej  wypożyczyć i przeczytać.


          Największą ilość punktów zdobyli:
          z klas 4 -  Rosiak Julia 4b i Węgrzyn Mirella 4c
          z klas 5 - Popławska Milena 5b i Bukowska Jagoda 5b
          z klas 6 - Ufland Adela 6a i Skolasiński Mateusz 6b

          Wszystkim uczniom biorącym udział w Konkursie Czytelniczym serdecznie dziękuję i zapraszam na następną edycję za rok!

          BR


           


          WYCIECZKA DO KINA


          24  marca grupa uczniów z naszej szkoły udała się do kina na film animowany pt. "Fru!".

          Jak widać na zdjęciach każdy zaopatrzył się w odpowiednią ilość "zdrowego" jedzenia i picia tak na wypadek gdybyśmy mieli spędzić w sali kilka godzin .

          Co do samej bajki, to zrobiła średnie wrażenie. Widzowie tak często "fruwali" do toalety, że wiele ciekawych scen im umknęło.

          Mimo wszystko, wszyscy wrócili do domów zadowoleni.

           

           

           

           


          NOWI CZYTELNICY


          W poniedziałek 23 marca 2015 w bibliotece szkolnej odbyła się uroczystość przyjęcia uczniów klas 1 do grona czytelników. Z tej okazji harcerze naszej szkoły przygotowali krótką scenkę promującą właściwe zachowanie dzieci. Uczniowie mieli okazję obejrzeć, jak  "cierpią" książki, które były źle traktowane przez swoich właścicieli. Szczegółowo omówiono, czego nie powinno się robić czytając książkę oraz jak właściwie powinno się zachowywać. Na zakończenie spotkania wszystkie dzieci zgadywały, z jakiej bajki pochodziły portrety głównych bohaterów. Otrzymały także ilustrację do samodzielnego pokolorowania. 

           


          WARSZTATY PRZYRODNICZE W PARKU NARODOWYM "UJŚCIE WARTY"


          W piątek 20 marca uczniowie klasy 5d wzięli udział w warsztatach przyrodniczych pod tytułem "WIOSENNE POKWAKIWANIA". Zajęcia składały się z części stacjonarnej oraz terenowej.

          Pierwszym etapem zajęć byłą prezentacja multimedialna, podczas której uczniowie zapoznali się ze środowiskiem geograficznym, warunkami hydrologicznymi oraz poznali podstawowe i charakterystyczne gatunki ptaków, które są obecne w Parku Narodowym.

          Drugi etap zajęć - to wycieczka, podczas której uczniowie uczyli się rozpoznawania poznanych ptaków w terenie. Każdy uczestnik do swojej dyspozycji otrzymał lornetkę. Ptaki obserwować mogliśmy także za pomocą lunety.

          Zajęcia zakończyły się quizem, w czasie którego chętni uczniowie popisywali się umiejętnością rozpoznawania ptaków. Za swoją wiedzę otrzymali ciekawe nagrody, a wszystkim uczestnikom wręczono drobne upominki.

          BW

           


          SZAŁ NA GŁOWIE


          Wreszcie nadeszła - upragniona WIOSNA. Chcąc pokazać, jak bardzo się z tego cieszymy, postanowiliśmy udekorować nasze głowy wesołą fryzurką lub jakąś zabawną ozdobą. Niektórzy z nas naprawdę zaszaleli. Zresztą sami zobaczcie.

           

           

          KW

           

           

           

           


          Międzynarodowy Konkurs Kangur Matematyczny


          19 marca  72 uczniów naszej szkoły  uczestniczyło w Międzynarodowym Konkursie Matematycznym Kangur.  Uczniowie rozwiązywali zadania na poziomie Żaczek - klasy II, Maluch - klasy III i IV, Beniamin - klasy V i VI. Konkurs ma już wieloletnią tradycję, w tym roku 25 rocznica w Europie, a trafił do Polski z ojczyzny kangurów - Australii.

          Każdy uczestnik otrzymał na pamiątkę układankę „Magiczny Wąż”. Wyniki Kangura zostaną ogłoszone  w maju.                       

                                                                     koordynator konkursu: Iwona Chmielewska

           

           

           


          WITNICKI MATOŁEK JAK MALOWANY


           

          W Pacanowie kozy kują,

          Więc Koziołek, mądra głowa

          Błąka się po całym świecie,

          Aby dojść do Pacanowa.

          Kornel Makuszyński

           

          W wędrówce najsłynniejsza polska koza dotarła do Witnicy, czego pamiątką jest Kopiec Koziołka Matołka w Parku Drogowskazów. O witnickich przygodach Matołka i historii usypania kopca opowiada Księga Witnicka „Przygód Koziołka Matołka”, która nawiązuje do sławnego cyklu Kornela Makuszyńskiego, a napisał ją Władysław Wróblewski.  17 marca klasa II „a” spotkała się z nim na Ulicy Bajki Polskiej w bibliotece publicznej. Autor przeczytał dzieciom bajkę, a później rozdał im zbindowane maszynopisy tekstu z czystymi miejscami do samodzielnego zilustrowania. Uczniowie chwycili za kredki i udowodnili, że każdy z nich jest prawdziwym ilustratorem książek. Największym wzięciem cieszył się oczywiście fragment, w którym Koziołek wpada w łapy strasznego smoka.

           

          Kamil Bujnicki

           

           

           


          WYJAZD NA LODOWISKO


          Zima się kończy, więc klasy 5a, 4c i 5c wybrały się do Gorzowa na ostatnie szaleństwa na lodowisku ,,Słowianki’’ pod opieką wychowawczyń: Renaty Maśnik, Iwony Pisarek i Celiny Rosiak. Dzieci bawiły się znakomicie, na lodzie spędziliśmy dwie godziny. Choć niegroźnych upadków było sporo, na szczęście nic się nikomu nie stało, a dzieci pomagały sobie wstać po wywrotkach. Największe wrażenie na dzieciach wywarła grupa dorosłych łyżwiarzy, którzy dali nam pokaz pięknej jazdy figurowej. Dzieciom tak się spodobała ich jazda, iż same zaczęły próbować wykonywać figury łyżwiarskie. Oczywiście po ślizganiu nie zabrakło ciepłej herbaty czy czekolady na gorąco. Dzieci wracały do Witnicy zmęczone, ale szczęśliwe. Wyjazd był bardzo udany i z niecierpliwością będziemy czekać  do następnego razu – ale dopiero w kolejną zimę. A oto, jak dzieci oceniły wyjazd:

          - Było super. Można było się naprawdę wyszaleć. - Natalia Maciak, kl. 4c

          - Było ślisko, kilka razy się wywróciłam, noga boli mnie do dziś, ale warto było - Amelia Kuśnierz, kl. 4c

          - Czyste szaleństwo. Mega ubaw. Nie mogę się doczekać następnego wyjazdu - Krystian Horbejczuk, kl. 4c

          Celina Rosiak

           

           

           


          SIS


          W zakończonych 13 marca rozgrywkach w ramach Szkolnych Igrzysk Sportowych w Mini Piłce Ręcznej dziewcząt klas 6 uzyskano następujące wyniki:

          Kl. 6c wygrała z klasą 6b 21:4

          Kl. 6a wygrała z klasą 6b 24:5

          Kl. 6a wygrała z klasą 6c 21:6

          Kolejność:

          I miejsce kl. 6a – 4 pkt.  45:11

          II miejsce kl. 6c – 2 pkt. 27:25

          III miejsce kl. 6b – 0 pkt. 9:45

           

           


          FANTASTYCZNA OPOWIEŚĆ Z DRESZCZYKIEM


          Dnia 11 marca 2015r. dziecięcy Dyskusyjny Klub Książki rozmawiał na temat „Wampirka” - z cyklu książek Angeli Sommer-Bodenburg. Dominika Matyasik i Julia Rosiak sporządziły na ten temat notatki:

          Wampirek Rydygier pochodził z rodziny wampirów. Któregoś dnia poznał Antka i jego rodzinę. Byli to ludzie. Wampirek od razu uznał, że Antek, jak na człowieka, jest całkiem sympatycznym chłopcem. Gdy Antek napotkał Wampirka w swoim pokoju, nie poczuł strachu, ponieważ wierzył w wampiry. Był jednak przekonany, że nigdy ich nie spotka. Chłopcy po jakimś czasie zaczęli się spotykać i bawić, ale tak, żeby nikt ich nie widział.

          Te książki to fantastyczne oraz pełne przygód opowieści o Wampirku i Antku.

           

           

           


          DZIEŃ KOBIET


           

          11.03.2015r. odbyło się uroczyste spotkanie z okazji Dnia Kobiet, które przygotowali i przeprowadzili uczniowie z  klas pierwszych: a, b, c, d oraz  e. Dzieci zaprezentowały program artystyczny dla swoich mam, babć i cioć, które przyszły, aby podziwiać ich występy. Były piosenki, wierszyki, a nawet tańce. Na koniec wychowankowie wręczyli swoim bliskim upominki przez siebie wykonane w postaci laurek, kwiatów i witraży.  Wszystkim gościom bardzo się podobało. Dzieci otrzymały od bliskich dużo braw, podziękowań oraz słodycze.

          AO

           


          HOBBY I ZAWODY NASZYCH RODZICÓW


           

          W miesiącu marcu rodzice z kl. I b włączyli się w edukację regionalną, aby przybliżyć dzieciom środowisko i kulturę swojego regionu. Wcześniej uczniowie zapoznali się z historią,  legendami i zabytkami swojego miasta. Dowiedzieli się, jak wygląda herb i flaga Witnicy, gdzie znajduje się Ratusz, w którym jest p. Burmistrz. Teraz z pomocą rodziców dzieci dowiedzą się, jak i gdzie pracują ich najbliżsi, gdzie podróżują, czym się zajmują, jakie mają zainteresowania i hobby. W ten sposób uczniowie uświadomią sobie, kto tak naprawdę tworzy środowisko, w którym one żyją, uczą się i planują przyszłość.

          Pierwszym rodzicem, który odwiedził uczniów  była pani Socha, mama Piotrusia z kl. I b. Mama jest z zawodu archeologiem. Swój zawód i hobby p. Socha w doskonały sposób zaprezentowała dzieciom. Podczas tej niezwykłej lekcji uczniowie dowiedzieli się, na czym polegają, oraz czym się zajmują nauki: paleontologia i  archeologia. Dzięki prezentacji i przedmiotom pokazywanym przez Gościa, dzieci mogły z bliska obejrzeć różne wykopaliska, które p. archeolog prezentowała. Wiele z nich pochodziło również z Witnicy. Dzieci były zafascynowane tymi wykopaliskami i akcesoriami archeologicznymi. Mogły dotknąć  monety rzymskie z dawnych czasów, zapinki srebrne do sukienki z VIII w n. e, pierwotne przedmioty użytku codziennego. To było niesamowite. W dodatku pani archeolog była ubrana w strój pochodzący z dawnej epoki, co było dodatkową atrakcją. Pani omówiła poszczególne elementy stroju.

          Podczas zajęć dzieci wykazywały się twórczością artystyczną rysując świat sprzed tysięcy lat. Wychowankowie z kl. Ib i Ie poznali technikę lepienia i zdobienia naczyń oraz samodzielnie wykonali z plasteliny piękne naczynia wg instrukcji p. archeolog, bawiąc się w garncarzy. To było dla wszystkich ciekawe doświadczenie. Dziękujemy Mamie za umożliwienie poznania tak ciekawego zawodu, jak i przybliżenie nam kultury naszego regionu.

                                                                                                                                                        A. Obiała i E. Zachacz

           

           

           

           


          WARSZTATY ORTOGRAFICZNE


          Od początku drugiego semestru w naszej szkole ruszyły Warsztaty Ortograficzne. Odbywają się one w ramach zajęć pozalekcyjnych, w trakcie których 24 uczniów z klas V i VI doskonali umiejętności bezbłędnej pisowni. Każdy miesiąc poświęcony jest innej zasadzie ortograficznej. Stosujemy tak różnorodne metody i formy pracy, iż uczniowie nie traktują tych zajęć jak konieczność, ale jak przyjemność. Zadania realizują z zapałem i mocno się angażują w ich wykonanie.

          Na koniec każdego miesiąca uczniowie będą rywalizować o tytuł Mistrza Ortografii. Zwycięzcy poszczególnych miesięcy wystartują w finałowej edycji konkursu, podczas którego zostanie wyłoniony Mistrz Ortografii roku szkolnego 2014/15.

          Jak oceniają Warsztaty sami uczniowie? Oddajmy im głos:

          ,,Zajęcia prowadzone są w interesujący sposób. Wiele się tam dzieje. Ortografia staje się ciekawsza i bardziej przyjazna’’ – Ola Kasprzak z kl. VI c.

          ,,Warsztaty są bardzo ciekawe i czas szybko nam mija. Nawet się nie obejrzę, a już jest koniec zajęć’’Karolina Miszewska z kl. V d.

          ,,Poprzez takie dodatkowe zajęcia doskonalimy poprawność języka i pogłębiamy swoją wiedzę polonistyczną’’ – Irmina Sempowicz z kl. VI c.

          ,,Z zajęć można naprawdę dużo wynieść. Nie jest to czas stracony. Panuje tu przyjazna atmosfera’’ – Karolina Komisarczyk z kl. VI c.

          Celina Rosiak

           

           


          MAŁA AKADEMIA JAZZU


          Lekcję "jazzową" z uczniami klas piątych w czwartek 12 marca tym razem poprowadził pan Leszek Dranicki. Prowadzący przy pomocy gitary akustycznej przeniósł uczniów w świat jazzu i bluesa. Uczniowie na moment stali się twórcami muzycznymi układając zwrotki do piosenki.

           


          KONKURS RECYTATORSKI


          ETAP SZKOLNY

          Dnia 05 marca 2015 odbył się konkurs recytatorski klas 1-3, będący jednocześnie  eliminacją do konkursu gminnego.

          W konkursie wzięło udział 21 uczniów, którzy zostali wyłonieni przez nauczycieli-wychowawców w eliminacjach klasowych.  Mali artyści prezentowali różnorodne i ciekawe utwory, które nagradzane były gromkimi brawami słuchaczy. Komisja w składzie: p. Renata Stankiewicz, p. Katarzyna Sikorska, p. Marzena Wydra wyłoniła 5-ciu laureatów, którzy otrzymali  pamiątkowe dyplomy oraz nominacje do Miejsko-Gminnego Konkursu Recytatorskiego. Wszyscy uczestnicy otrzymali słodką niespodziankę.

          Nominacje otrzymali:

          ALICJA MAZURKIEWICZ kl. 2A

          FILIP ŚWIDERSKI  kl. 3B 

          ZUZANNA SOBCZAK kl. 1B

          KAROL PATER kl. 1E                                   

          ADRIANNA KUMOR kl. 2A

          Życzymy powodzenia w kolejnym etapie konkursu!

                                                                             Organizator: E. Brodnicka

           

           

          ETAP GMINNY

          Dnia 10 marca 2015 w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbył się Gminny Konkurs Recytatorski. Uczestniczyli w nim uczniowie wszystkich szkół z naszej gminy, wcześniej wyłonieni w szkolnych eliminacjach. Razem 26 osób. Zmagania konkursowe odbywały się w dwóch grupach wiekowych: klasy 1-3 oraz klasy 4-6. Z każdej grupy wyłoniono po 5 laureatów, którzy będą reprezentować naszą gminę w Powiatowym Konkursie Recytatorskim w Kostrzynie. I tu okazało się, że odnieśliśmy wielkie zwycięstwo! W każdej grupie wiekowej naszą gminę reprezentuje aż po 4 naszych uczniów. Zajęliśmy następujące miejsca:


          klasy młodsze:                                                            klasy starsze:
          1. Filip Świderski 3b                                                     1. Julia Rosiak 4b
          2. Alicja Mazurkiewicz 2a                                            2. Alicja Józefczyn  4a
          3. Adrianna Kumor 2a                                                  3. Anna Ambroziak 5b
          5. Zuzanna Sobczak 1b                                                 5. Laura Drobik 4a 
           
          Gratulujemy i życzymy powodzenia w Kostrzynie !

           

           


          WITNICA W GADŻETACH


          Od stycznia bieżącego roku realizowany jest w naszej gminie projekt Towarzystwa Przyjaciół Witnicy pt. "Z Czarnuchem po mieście i gminie".

          Na trzecim spotkaniu w dniu 5 marca wśród prawie 40-osobowej grupy uczestników znalazła się też grupka uczniów z naszej szkoły. Spotkanie to miało miejsce w Żółtym Pałacyku, a dotyczyło zbiorów Izby Regionalnej. Wysłuchaliśmy ciekawych opowieści prowadzącego na temat niektórych eksponatów Izby, a jedna z uczennic poznała krótką historię swojego pradziadka, o którym do tej pory niewiele wiedziała.

          Planujemy kolejne zwiedzanie - tym razem odwiedzimy Park Drogowskazów.

          Kornelia, Dominika, Agata, Martyna

           

           


          MAŁA AKADEMIA JAZZU


          Dnia 5 marca w ramach zajęć z MAJ-u uczniów klas piątych zaszczycił swoją obecnością pan Marek Konarski. Nasz gość grał na saksofonie tenorowym i sopranowym. W trakcie tej lekcji dowiedzieliśmy się wielu ciekawych informacji, np. że Nowy Orlean to miasto, w którym powstał jazz, stąd nazwa "jazz nowoorleański". Było ciekawie.

          Julia Domarecka 5a

          LUTY


          KLASOWE WALENTYNKI


           

          Dnia 13.02. w klasie I B mieliśmy wspaniałe WALENTYNKI.  Najpierw uczniowie: Dawid i Szymon rozdali słodkie upominki w postaci serc, potem były życzenia i wręczanie walentynkowych pocztówek, a na koniec po wspólnych zabawach, Pani przypięła uczniom czerwone serduszka. Dzień ten przypomniał nam o potrzebie wspierania się nawzajem, o koleżeństwie, i o szczerym uśmiechu niezbędnym w codziennym życiu.

          Anna Obiała

           

           

           


          WYRÓŻNIENI


          Na apelach podsumowujących pracę szkoły w I semestrze roku szkolnego pochwały dyrektora szkoły, dyplomy, nagrody książkowe odebrali najbardziej wyróżniający się w szkole i poza nią uczniowie wszystkich klas.

          Pochwałę dyrektora szkoły w klasach I-III otrzymali uczniowie wyróżniający się w nauce, a klasach 4-6 ze średnią ocen co najmniej 4,75 i co najmniej oceną bardzo dobrą z zachowania. Są to:

          1a

          Herudziński Oliwier, Rawiak Maja Mudrecki

          1b

          Rosiak Hanna, Kutt Roksana, Sobczak Zuzanna, Chwiałkowska Zuzanna, Lemańczyk Dawid

          1c

          Myszak Anna, Zasada Blanka, Zakrzewski Kacper

          1d

          Czulak Ola, Wysoczańska Zuzanna

          1e

          Frankowska Dominika, Wojciechowska Nikola, Gradowska Patrycja

          2a

          Mazurkiewicz Alicja, Kumor Adrianna, Waśków Julia, Okuń Mateusz

          2b

          Kowalczyk Jakub, Nieborek Ola, Świderska Ola, Dudkiewicz Zuzia

          2c

          Smolnik Aleksandra, Maciejewska Martyna, Rodak Agata

          3a

          Skubij Mateusz, Myszak Jakub, Mazurek Eliza, Malucha Weronika, Burzyński Tomek

          3b

          Janiów Igor, Klopś Paweł, Kud Kornelia, Mikisz Kacper, Pacan Szymon

          3c

          Drozd Maksymilian, Kozłowska Sandra, Stotko Karol

          3d

          Mazurkiewicz Martyna, Nowicki Bartłomiej, Tkaczewski Piotr

          4a

          Drobik Laura, Książkiewicz Michał, Nitecki Jakub, Świerniak Justyna

          4b

          Duk Julia, Krawczyńska Wiktoria, Lemańczyk Bartek, Rosiak Julia

          4c

          Salamon Oliwia, Maciak Natalia, Węgrzyn Mirella

          5a

          Rakowska Julia

          5b

          Kamińska Julia, Popławska Milena

          5c

          Jakubowska Nikola, Kucharska Kornelia, Piwkowska Dominika

          5d

          Brodnicka Agata, Targońska Alicja, Miszewska Karolina, Karbowiak Dawid

          6a

          Urbaniec Hanna, Dawkrzyc Katarzyna

          6b

          Matyszkiewicz Sylwia

          6c

          -

           

           

           


          ŚWIETLICA 


          ZAJĘCIA Z KSIĄŻKĄ

           

          PIERWSZA POMOC

           


          CAŁA POLSKA CZYTA


          Pasja czytania, zaszczepiona
          w dzieciństwie i przez wiele lat
          wspierana przez dorosłych czytających
          dzieciom na głos, jest witaminą dla ich
          wszechstronnego rozwoju i szczepionką
          przeciwko wielu zagrożeniom ze strony
          społeczeństwa i masowej kultury  

          Już od kilku lat Biblioteka Szkolna uczestniczy w ogólnopolskiej akcji "Cała Polska czyta dzieciom". Zajęcia skierowane są dla uczniów klas 1-3. Ciekawa lektura czytana przez nauczycieli naszej szkoły (w lutym byli to matematycy p. Aneta Januszewska, p. Iwona Chmielewska oraz p. Dorota Kruszyńska) wzbogacała edukację czytelniczą uczniów klas młodszych. Powodzenie akcji spowodowało znaczny wzrost zainteresowania uczniów tym, co dzieje się w bibliotece. Wzrosła ilość wypożyczeń, a dzieci z chęcią wymieniają się wiadomościami o przeczytanych książkach. Zwiększyła się także liczba rodziców wypożyczających książki z dziećmi, szczególnie w klasach 1.

          Do zobaczenia w bibliotece!

           


          A CO TAM W SPORCIE...


          *** Reprezentacja szkoły w składzie: Sempowicz Irmina, Sajewicz Kornelia, Rackiewicz Klaudia, Urbaniec Hanna, Jaśnikowska Dominika, Dawkrzyc Katarzyna, Zasada Sandra, Komisarczyk Karolina, Wysoczańska Magdalena, Wysoczańska Julia, Flaszyńska Alicja, Makara Daria wywalczyła III miejsce (na 8 zespołów) w finale Powiatowej Spartakiady Młodzieży w Mini Koszykówce Dziewcząt, który odbył się 11 lutego 2015r. w Lipkach Wielkich.

          Wyniki spotkań:     ZS-P Witnica  SP Dąbroszyn  10:3

                                           ZS-P Witnica  SP Lubiszyn  12:2

                                           ZS-P Witnica  SP Lipki Wielkie  2:14

                                           ZS-P Witnica  SP nr 4 Kostrzyn  12:15

                                           ZS-P Witnica  SP Kłodawa  8:0

           

           

          *** W finale Powiatowej Spartakiady Młodzieży w Drużynowym Tenisie Stołowym Dziewcząt i Chłopców dobie reprezentacje wywalczyły VI miejsca. Naszą szkołę reprezentowali: Pych Patrycja, Ufland Adela, Kozubski Tymoteusz i Karbowiak Dawid.

          Józef Wilk

           

           

           

           


          BALE KARNAWAŁOWE


          10 lutego uczniowie klas I-III, a 11 lutego - klas IV-VI doskonale bawili się w Domu Kultury na balach zorganizowanych przez Radę Rodziców, a prowadzonych przez p. Wąsowicza. Razem z dziećmi w tany ruszyli również wychowawcy oraz rodzice, którzy wytrwali do końca zabawy. Tańcom nie było końca, a czas upłynął bardzo szybko. Dobrze że zostają jeszcze wspomnienia...

          Dziękujemy


          KLASY IV-VI

           

          KLASY I-III

           

           



          DYSKUTOWALI O KSIĄŻKACH


          Dyskusyjny Klub Książki spotkał się na Ulicy Bajki Polskiej – w Oddziale dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej w Witnicy. Rozmawialiśmy o „Psotnicach podwórkowych” Rafała Witka. Dwie klubowiczki zredagowały na ten temat notatki. Oto dwugłos na temat tytułowych dziewczynek:

          Psotnice były siostrami-bliźniaczkami. Nazywały się Olka i Olcia. Ich życiowym celem było robienie psot, które były nieprzyjemnie, lecz nie sprawiały ludziom wielkich przykrości. Dziewczynki zrobiły psikusa Jasiowi i jego bandzie. Olka i Olcia napisały w jego dzienniczku uwagę.

          Dziewczynki wysłano na kurs dziwnych umiejętności. Wysłała je tam błękitna wróżka z różdżką. Olka i Olcia były tam przez pół roku. Przez ten czas zaczęło ludziom dziewczynek brakować, gdyż chłopcy byli jeszcze  gorsi od nich. Gdy wróciły, pokazały chłopakom, kto tu rządzi. Na przykład duży Jaś, zamiast mazać po ławce, podniósł z chodnika papierek i zaczął pisać wiersze. Książka była wspaniała, fantastyczna i ciekawa.

          Julia Rakowska

           

          Psotnice podwórkowe to były siostry bliźniaczki, które bardzo lubiły psocić. Nazywały się Olka i Olcia. Dziewczynki nie za bardzo były lubiane przez sąsiadów, bo uwielbiły robić psikusy. Ale kiedy pojawił się Jasiek i jego banda, po pewnym czasie okazało się, że dziewczynki wcale nie były takie złe. Bo chłopcy robili straszne psikusy.

          W pewnym momencie pojawiła się „Błękitna wróżka”, która wysłała dziewczynki na kurs dziwnych umiejętności. Dziewczynki były tam przez pół roku. Kiedy wróciły, posiadały niezwykłe umiejętności. Bardzo się zmieniły. Zgrzeczniały, gdyż zrozumiał,  jak się wcześniej zachowały. Książka była bardzo fajna i ciekawa.

          Patrycja Lentner

           

          Wróciliśmy też do „Chłopca, który umiał latać” Sally Gardner. Książki, o której rozmawialiśmy na poprzednim spotkaniu. Nasze redaktorki napisały:

           

          Chłopiec miał świetne przygody, gdyż umiał latać. Dzięki temu był bardzo lubiany, bo miał większą możliwość do spełniania ludzkich życzeń, marzeń. Książka była ekscytująca i ciekawa. Myślę, że większość z nas chciała by umieć  latać, ja bardzo.

          Julia Rakowska

           

          Chłopiec miał niesamowite przygody. Miał z tego latania duży pożytek, lecz nie tylko on. Inni mieli z jego latania takie korzyści,  jak np. ściąganie piłki z drzew. Książka bardzo nam się podobała, była bardzo ciekawa i fantastyczna.

          Patrycja Lentner

           

           


          PYTANIA DO OTWP


          plik do pobrania:pytania_do_OTWP.doc

           


          SREBRNE PIŁKARKI


          Dnia 5 lutego 2015r. w Kostrzynie nad Odrą reprezentacja naszej szkoły w Finale Powiatowej Spartakiady Młodzieży w Mini Piłce Ręcznej Dziewcząt wywalczyła II miejsce.

          Zespół wystąpił w składzie: Sempowicz Irmina, Sajewicz Kornelia, Rackiewicz Klaudia, Jaśnikowska Dominika, Dawkrzyc Katarzyna, Pyka Klaudia, Komisarczyk Karolina, Ufland Adela, Wysoczańska Magdalena, Wysoczańska Julia, Martyszkiewicz Sylwia i Makara Daria.

          Józef Wilk

           


          MAŁA AKADEMIA JAZZU


          W czwartek 5 lutego 2015r. uczniów klas piątych odwiedziło dwóch gości z Gorzowa Wlkp. - panowie Bogusław Dziekański i Adam Wendt. Było to nasze kolejne spotkanie z Małą Akademią Jazzu.

          Pan Adam - znany polski saksofonista, kompozytor i aranżer - zaprezentował nam dwa instrumenty: saksofon sopranowy i saksofon tenorowy. Grał różną muzykę - "Kiedy święci idą do nieba", swing, rock and roll-a.

          Było fajnie, ciekawie, interesująco. Warto było tam być.

          Agata Brodnicka, Ola Maślanka 5d

          oraz inni uczestnicy lekcji z jazzem

          STYCZEŃ

           


          KOLĘDNICY NAGRODZENI


          30 stycznia 2015r. w Sulęcińskim Ośrodku Kultury odbył się XXV Finał Wojewódzki Spotkań Grup Kolędniczych i Jasełkowych. Spotkania te to okazja do obejrzenia wielu ciekawych widowisk bożonarodzeniowych oraz spotkań jasełkowych opatrzonych podkładami muzycznymi w postaci kolęd i pastorałek w wykonaniu artystów w różnych przedziałach wiekowych. 

          Scena sulęcińska gościła 16 najlepszych grup, które wyłoniono z całego województwa. Poszczególne zespoły zaprezentowały przygotowany 30-minutowy spektakl jasełkowy. Po przesłuchaniu zespołów i długich obradach Rada Artystyczna przyznała tytuły i nagrody laureatom oraz wyróżnienia.

          Młodzi artyści z naszego Zespołu pod opieką pani Renaty Zwierz i pani Anny Więcławskiej zaprezntowali widowisko współczesne pt. "Godzina Zero". Zespół otrzymał wyróżnienie. Ponadto podczas występów wszystkie zespoły otrzymały dyplomy pamiątkowe.

          Rada Artystyczna podkreśliła wysoki poziom artystyczny grup biorących udział w imprezie.

          (włącz i obejrzyj info w wiadomościach) http://gorzow.tvp.pl/18659682/30012015

          RZ

           


          ZIMA W TWÓRCZOŚCI DZIECI


          W ostatnim czasie uczniowie z kl. I b na zajęciach plastycznych  wykonali bardzo ładne prace  dotyczące zimy. Dzieci pracowały rożnymi technikami: z puzzli stworzyły krajobraz zimowy, z wydzieranki przedstawiły zimę, jaką sobie wyobrażają, a z plasteliny ćwicząc  wyobraźnię - ulepiły pingwiny, bałwanki.  Zrobiły  także bałwanki z białego papieru . Prace plastyczne są ważne,  gdyż w tym wieku dzieci w szczególny sposób rozwijają i ćwiczą swoje zdolności manualne, wyobraźnię i kreatywność.

          A. O

           


          SUKCES "GODZINY ZERO"


          W czwartek, 22 stycznia w sali widowiskowej MDK w ramach Promocji Twórczych Działań Dzieci i Młodzieży PRO-ARTE odbyły się kolejne, Powiatowe Spotkania Grup Kolędniczych i Jasełkowych. W prezentacjach udział wzięły grupy kolędnicze i jasełkowe oraz widowiska współczesne w formie i treści z interpretacją symboliki bożonarodzeniowej. Rada artystyczna pod przewodnictwem Anny Zadłużnej z Regionalnego Centrum Animacji Kultury w Zielonej Górze przyznała nominację do prezentacji wojewódzkich dla grupy z naszego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego. Uczniowie pod opieką Pani Renaty Zwierz i Anny Więcławskiej przygotowali widowisko współczesne pt: „Godzina Zero”. Przepiękne stroje, kolędnicy, pastuszkowie, szopka, żłóbek i wspólne kolędowanie sprawiły miły świąteczny nastrój. Gratulujemy zwycięzcom i wyróżnionym!

           


          POWIATOWA SPARTAKIADA MŁODZIEŻY


          Mini piłka koszykowa - chłopcy

          II miejsce w finałach Powiatowej Spartakiady Młodzieży zajęli uczniowie naszej szkoły. Otrzymali okazały puchar oraz srebrne medale.

          Skład reprezentacyjny szkoły:

          - Tymoteusz Kozubski

          - Maksymilian Stieler

          - Marcel Gruntowski

          - Michał Pawlaczyk

          - Igor Gniot

          - Dawid Karbowiak

          - Dawid Rąblewski

          - Marcel Grduszak

          - Dawid Ziątek

          - Maciej Wojciechowicz

          - Łukasz Chwiałkowski

           


          ZEROWIAKI W SZKOLNEJ BIBLIOTECE


          Biblioteka szkolna to miejsce, w którym spotykają się uczniowie ze wszystkich klas naszej szkoły. Dnia 22 stycznia odwiedziły ją nasze najmłodsze dzieci z grupy zerowej.
          Nasze szkolne "maluszki" były bardzo zainteresowane nowym miejscem. Z ciekawością oglądały wszystkie miejsca w bibliotece, nawet te za regałami. Wymieniły się wiadomościami o książkach, które obejrzały i które zostały im przeczytane. Sporo czasu poświęciły też rozmowie o tym, jak należy dbać o wypożyczone książki.

           


          CIEKAWA WYSTAWA


          W styczniu w Bibliotece Szkolnej dzięki pomocy Miejskiej Biblioteki Publicznej czynna była wystawa dotycząca, jakże by inaczej - książek. Zgromadzono książki o różnych kształtach, różnej wielkości, z ciekawymi okładkami, pisane w różnych językach, różnym pismem (między innymi pismo arabskie, hebrajskie, cyrylica, chiński a nawet elementarz w języku romskim... itp). Największą ciekawostką były lektury dla osób niedowidzących i niewidomych przedstawione pismem punktowym systemu Ludwika Braille"a. Aby wystawa była atrakcyjna, uczniowie mieli okazję obejrzeć każdą z tych książek  z bliska, dotknąć i  czytać.   

           


          W ŚWIECIE BAJEK I BAŚNI


          Bawiąc się można się uczyć. Uczniowie z klasy 1e wzięli udział w klasowym konkursie "W ŚWIECIE BAJEK I BAŚNI”. Dzieci podczas zabawy konkursowej odpowiadały na pytania dotyczące bajek i baśni. Samodzielnie układały zagadki. Z rozsypanek sylabowych tworzyły tytuły bajek, co nie było wcale łatwym zadaniem. Natomiast z rozsypanek wyrazowych komponowały bajkowe opowiadanie. Nie zabrakło też zadań matematycznych, z którymi uczniowie sobie świetnie poradzili.  Mimo rywalizacji drużyn wszyscy dobrze się bawili jednocześnie doskonaląc technikę czytania, pisania i liczenia.    

                                                  Emilia Zachacz

           


          ŚWIETLICA SZKOLNA


          Wiedzą o tym wszystko dzieci,

          Że w świetlicy czas szybko leci.

           

           

           


          ŻYWA SZOPKA


           

          6 stycznia w Witnicy miało miejsce niesamowite wydarzenie, do którego przyczynili się harcerze z naszej szkoły. O przedstawieniu można przeczytać na podstronie HARCERZE (INFORMACJE - O SZKOLE - HARCERZE) oraz obejrzeć film klikając w link https://www.youtube.com/watch?v=nMax5N5X1XY.  Naprawdę warto. yes

          GRUDZIEŃ

          WESOŁYCH ŚWIĄT

                   

           

           

          CHOINKI NADZIEI


          Dnia 19-12-2014 r. klasy 3c i 5d brały udział w akcji „ Choinki Nadziei” organizowanej przez Fundację Ekologiczną ARKA  oraz Lasy Państwowe. Uczniowie razem z leśnikami Agatą Kocoń i leśniczym Leszkiem Janiów przekazali pięknie ustrojone drzewka do Domu Seniora w Kostrzynie nad Odrą i Domu Pomocy Społecznej w Kamieniu Wielkim.

           

          A. Janiów

           

           

           

           


          WYJAZD DO POZNANIA


          Uczniowie z klas piątych dnia 19 grudnia pojechali do Poznania, by w Teatrze Wielkim im. Stanisława Moniuszki obejrzeć jeden z trzech baletów Piotra Czajkowskiego „Dziadek do orzechów”. Przedstawienie wywarło na wszystkich ogromne wrażenie. Zachwyt wzbudziła nie tylko „gra” tancerzy, ale także piękne stroje, dekoracje i wystrój samego teatru.

          Po przedstawieniu był czas relaksu w pięknej poznańskiej Palmiarni.

          Uczestnicy wycieczki pełni wrażeń powrócili do domów w godzinach wieczornych.

           


          JASEŁKA


          Z okazji Świąt Bożego Narodzenia dla uczniów oraz rodziców 18 grudnia zostały przedstawione jasełka.

          Oprócz przedstawienia odbył się też świąteczny kiermasz przygotowany przez Radę Rodziców oraz Samorząd Uczniowski (czyt. w zakładce SU). Rada Rodziców zadbała również o słodki poczęstunek.

           


          MAŁA AKADEMIA JAZZU


          Spotkanie klas piątych z Małą Akademią Jazzu dnia 18 grudnia wprowadziło wszystkich w nastrój świateczny. Prowadzący - jazzowy gitarzysta pan Piotr Lemański - grał, a uczniowie wystukiwali rytm i śpiewali kolędy.

           

           


          CO W SPORCIE...


          * 16 grudnia w Bogdańcu w Finale Powiatowej Spartakiady Młodzieży w Minisiatkówce Chłopców drużyna naszej szkoły zajęła 5 miejsce (na 8 zespołów).

          * W zakończonych dnia 12 grudnia rozgrywkach w ramach Szkolnych Igrzysk Sportowych w Minikoszykówce Chłopców klas VI-ych klasyfikacja końcowa przedstawia się następująco: 6a - 4 pkt, 6b - 2 pkt, 6c - 0 pkt.

          * W rozegranym dnia 11 grudnia w Bogdańcu Finale Powiatowej Spartakiady Młodzieży w Minisiatkówce Dziewcząt nasza drużyna wywalczyła 7 miejsce (na 10 drużyn).

           


          EKSPERYMENTOWALI


          11 grudnia klasa IIIb wybrała się do laboratorium w Stanowicach. Pod fachowym nadzorem, w pięknie wyposażonej sali edukacyjnej przeprowadzaliśmy 3 eksperymenty. Byliśmy producentami prądu owocowego. Mieszaliśmy różnego rodzaju substancje chemiczne, które na dobra sprawę każdy z nas ma w domu (olej, soda, ocet i barwnik) i powstała nam zadziwiająca lampa. W przedziwny chemiczny sposób nadmuchiwaliśmy balony. Mieliśmy również okazje zwiedzić prawdziwe laboratorium, gdzie obserwowaliśmy, jak bada się różnego rodzaju odpady zanim pójdą na składowisko.

          Zajęcia były dla nas prawdziwą i niezapomnianą lekcją przyrody.

           

           


          GMINNE ZAWODY SPORTOWO-REKREACYJNE KLAS 1-3

          DĄBROSZYN 11.12.2014


           

           


          3 "D" NA ZAJĘCIACH W BIBLIOTECE MIEJSKIEJ


           


          SZKOLNE IGRZYSKA SPORTOWE


          Przez okres 3 tygodni klasy IV dziewcząt i chłopców rywalizowały w grze - "Dwa Ognie".

          W zaciętych i emocjonujących spotkaniach w kategorii dziewcząt osiągnięto następujące wyniki:

           

          I miejsce - kl. IVc

          II miejsce - kl. IVb

          III miejsce - kl. IVa

          Identyczna kolejność wystąpiła również w kategorii chłopców:

          I miejsce - kl. IVc

          II miejsce - kl. IVb

          III miejsce - kl. IVa

           


          "CYRKOWE" MIKOŁAJKI


          Z okazji Mikołajek Rada Rodziców zaprosiła do szkoły cyrk Frantik, który bawił do łez uczniów wszystkich klas w trakcie dwóch godzinnych przedstawień.

          Uczniowie bawili się razem z klaunem, akrobatką-treserką oraz ich zwierzęcą menażerią. Czas minął w bardzo radosnej atmosferze.

           


          SPOTKANIE Z GÓRNIKIEM


          Uczniowie klas pierwszych dnia 4 grudnia wzięli udział w spotaniu z górnikiem. Była to możliwowość (dla wielu pierwszy raz) zobaczyć przedstawiciela tego zawodu w stroju odświętnym oraz wysłuchania o pracy tych ludzi pod ziemią.

          Na zakończenie miłej wizyty dzieci zostały poczęstowane cukierkami oraz otrzymały papierowe czapki.

          LISTOPAD

           


          SZKOLNE IGRZYSKA SPORTOWE


          W zakończonych 28 listopada Mistrzostwach ZS-P klas szóstych w mini koszykówce dziewcząt w ramach Szkolnych Igrzysk Sportowych uzyskano następujące wyniki:

          6a - 6b    113:0

                         6c - 6b     80:0

                                   6a - 6c     44:24

          Końcowa klasyfikacja:   1 miejsce kl. 6a    -     6 pkt

                                              2 miejsce kl. 6c   -     3 pkt

                                              3 miejsce kl. 6b   -     0 pkt

          Józef Wilk

           


          V MIĘDZYSZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI


          Nic dwa razy się nie zdarza i nie zdarzy… /Wisława Szymborska

          Tym cytatem Dyrektor Ferdynand Sańko uroczyście otworzył święto poezji. 29 listopada 2014 r. w Zespole Szkół w Lipkach Wielkich odbyła się V edycja konkursu recytatorskiego objętego patronatem Lubuskiego Kuratora Oświaty, która była poświęcona twórczości Wisławy Szymborskiej. Wiersze noblistki recytowali uczniowie klas IV – VI szkół podstawowych oraz gimnazjaliści, natomiast najmłodsi uczestnicy konkursu, uczniowie klas I – III szkół podstawowych, recytowali wiersze dowolnie wybranych poetów, utrzymane w humorystycznym tonie. Do konkursu zgłosiło się 68 recytatorów z trzech powiatów, którzy oceniani byli w swoich kategoriach wiekowych. Naszą szkołę reprezentowała czwórka uczniów: Anna Józefczyn II a, Konrad Kobos II b, Julia Rosiak IV b i Kornelia Kucharska V c.

          Werdykt jury był następujący:
           

          Klasy I-III szkół podstawowych - wyróżnienie Anna Józefczyn

          Klasy IV-VI szkół podstawowych - I miejsce Julia Rosiak

                                                                      Wyróżnienie - Kornelia Kucharska

          Imprezę uświetnił występ koła teatralnego przedstawieniem inspirowanym wierszem Jana Brzechwy – Na straganie. Kolejną niespodzianką była prezentacja pokazu projektantki Pani Natalii Ślizowskiej Wharton Performance w wykonaniu uczniów z Zespołu Szkół.

          Jesteśmy dumni z naszych uczniów.

          Iwona Pisarek

           

           


          ANDRZEJKI


          KLASY 1-3

          WRÓŻBY 3B

           

          Po zabawie andrzejkowej uczniowie z kl. I b powróżyli sobie w klasie, aby przekonać się, co czeka ich w przyszłości. Wychowankowie bawiąc się poznali dawne zwyczaje ludowe  i obrzędy związane ze świętem andrzejkowym. Przekonali się również, że piękno tradycji i jej podtrzymywanie jest bardzo ważne.

           

          Anna Obiała

           

           

          KLASY 4-6

           


          ŚWIĘTO PLUSZOWEGO MISIA


           

          W środę 26 listopada 2014r.  Bibliotekę szkolną odwiedzili niezwykli goście... Byli wszędzie: na półkach bibliotecznych, biurkach, parapetach okiennych...PLUSZOWE MISIE przybyły do szkoły z okazji swojego Święta, aby spotkać się z dziećmi z klas młodszych. Wśród wielkiej ilości bezimiennych misiów były też misie z popularnych bajek: Kubuś Puchatek, Miś Uszatek... oraz gość nietypowy - Pani Misiowa.
          Najważniejszą postacią wśród przybyłych gości, w tym roku, był MIŚ WITNIŚ. Misia przyniósł p. Władysław Wróblewski dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Witnicy. Kolory ubranka Misia były świetnym motywem przewodnim rozmów z dziećmi we wszystkich dwunastu klasach, które odwiedziły bibliotekę w tym dniu. Okazało się, że wcale nie przypadkowo zostały dobrane barwy zielona, żółta oraz czerwona. Herb Witnicy i jej flaga to właśnie te kolory, natomiast Miś tłumaczył dzieciom, dlaczego znalazły się one w symbolach naszego miasta i gminy.
          Pan Wróblewski opowiadał dzieciom o misiu ze swojego dzieciństwa i czytał fragmenty bajki "Miś Paddington".

           

           


          WIZYTA W BIBLIOTECE


          25 listopada uczniowie klasy I d byli gośćmi Biblioteki Miejskiej w Witnicy. Brali udział w autorskim spotkaniu z panem. W. Wróblewskim „Diplodok w paski” połączonym z warsztatami plastycznymi.

           

          Dzieci z kl. I b   podczas spotkania z p. Wróblewskim w Bibliotece Miejskiej poznały specyfikę tego miejsca oraz zapoznały się z twórczością naszego lokalnego bajkopisarza.

          Uczniowie wzięli również udział w warsztatach poświęconych dinozaurom, które już dzisiaj znamy tylko z książek. Te ciekawe zwierzęta bardzo dzieciom się spodobały, dlatego p. Wróblewski opowiedział, jak one żyły i wyglądały dawniej. To było ciekawe doświadczenie.

          A. Obiała

           


          MŁODZI ODKRYWCY


          Dzień 18 listopada w klasie IIIb to dzień wynalazków i eksperymentów. Dzieci dostając opis eksperymentu musiały z „klasowego sklepu” za znajomość tabliczki mnożenia wykupić potrzebna do niego przedmioty i materiały. W klasie działy się przedziwne rzeczy! Po naszych minach widać, że każdy eksperyment wyszedł, a jego efekt często nas zaskoczył. Następnie musieliśmy opisać doświadczenie i zrobić do niego ilustrację.

           


          WIZYTA U WETERYNARZA


          14.11.2014r wizyta klasy 1e u weterynarza

          Klasa 1e pogłębiała swoje wiadomości dotyczące opieki nad zwierzętami domowymi zdobyte na lekcji ,podczas wizyty u weterynarza pana Waldemara Wirth. Dzieci  miały okazję poobserwować badania pod mikroskopem przeprowadzane przez doktora, a nawet same pooglądać pod mikroskopem mięśnie ukryte w mięsie. Widziały jak weterynarz szczepi psa. Praca w tym zawodzie bardzo podobała się dzieciom, nawet niektóre z nich zadeklarowały swoją chęć pracy w tym zawodzie w przyszłości.

           

           


          O PUCHAR TYMBARKU


          W dniach 13-14 listopada odbyły się mistrzostwa powiatowe XV TURNIEJU PIŁKI NOŻNEJ „Z PODWÓRKA NA STADION O PUCHAR TYMBARKU”. W zawodach udział wzięły drużyny dziewcząt i chłopców do lat 12. Dziewczęta zajęły II miejsce przemianowane awansem do zawodów wojewódzkich, natomiast chłopcy  zajęli również wysokie III miejsce.

          Skład drużyny dziewcząt: Makara Daria, Zakryszko Ada, Adamus Roksana, Wesołowska Natalia, Salej Natalia, Lasota Nikola, Brodnicka Agata, Miszewska Karolina, Białęcka Ada.

          Skład drużyny chłopców: Karbowiak Dawid, Nitecki Jakub, Książkiewicz Michał, Grduszak Marcel, Pawlaczyk Michał, Rakowski Wiktor, Horbejczuk Krystian, Rogaś Kacper, Łukieńczuk Oskar, Rąblewski Dawid, Hładyszewski Mateusz.

           


          POMAGAMY KASZTANOWCOM


          W czwartkowe popołudnie 13 listopada uczniowie klas 4-6 pod opieką nauczycieli pp. B. Winkel i A. Janiów przy pomocy pana leśniczego wzięli udział w OGÓLNOPOLSKIEJ AKCJI GRABIENIA LIŚCI KASZTANOWCÓW. Akcja ta ma na celu odeprzeć atak szkodnika – szrotówka kasztanowcowiaczka, który żeruje na liściach tych pięknych drzew. Kasztanowce chorują, tracą swoje walory estetyczne, a osłabione wieloletnim działaniem szkodnika nierzadko giną.

          Cieszymy się, że mogliśmy pomóc tym pięknym drzewom, stosując najprostszą i najbardziej przyjazną środowisku metodę ograniczania liczebności szkodnika – grabienie i utylizowanie opadłych liści, w których zimują jego poczwarki.

           


          DZIECIĘCY KLUB KSIĄŻKI W WITNICY O BOHATERACH "ODMIEŃCACH"


          12 listopada po raz pierwszy spotkał się Dziecięcy Klub Książki w Witnicy. DKK jest wspólną inicjatywą dwóch bibliotek: Biblioteki Szkolnej Szkoły Podstawowej im. Józefa Wybickiego w Witnicy i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Witnicy. Jego moderatorami są bibliotekarka szkolna Beata Rodak i Władysław Wróblewski, przedstawiciel MBP.

          W dyskusji uczestniczyło 14 uczniów – miłośników książek. Jej tematem były dwie książki – „Chłopiec, który umiał latać” Sally Gardner i „Słoń o ptasim sercu” Mariasun Landy. Tytułowych bohaterów łączy jedna cecha – obaj są „odmieńcami”, co nie każdemu się podoba. Zdaniem dyskutantów warto się czymś dobrym wyróżniać. Jednak czasami wymaga to dużej odporności psychicznej, bo otoczenie może tej odmienności nie zaakceptować. Dwie czytelniczki sporządziły po spotkaniu krótkie notatki:

           

          "Chłopiec, który umiał latać".

          Książka bardzo mi się podobała, miała wiele obrazków i dużą czcionkę. Opowiada o chłopcu, który spotkał się z wróżką i poprosił ją o umiejętność latania. Wróżka spełniła jego marzenie. Książka uczy, aby być szczęśliwym. Cieszyć się z życia i nie reagować na wszystko negatywnie.

          Opowieść jest trochę fantastyczna, ponieważ chłopiec potrafi latać. Czasami opłaca się wyróżniać. Jeśli na przykład już od najmłodszych lat jest się dobrym uczniem, to w przyszłości można zostać dobrze wykształconym człowiekiem. Opowieść zainteresowała wiele osób.

          not. H. Urbaniec, klasa 6 „a”

           

          Słoń o ptasim sercu

          Książka opowiada o nauczycielce, która uczyła zwierzęta. Pewnego dnia przeczytała ogłoszenie z ofertą pracy w szkole dla słoni. Od razu pomyślała, że jest to zajęcie stworzone dla niej. Im dłużej uczyła te zwierzęta, tym więcej się o nich dowiadywała. Dzieliły się one na wiele odmian, był między nimi słoń o tygrysim sercu i o sercu mrówczym. Po pewnym momencie nauczycielka miała już ich dość, gdyż ciągle zadawały jej pytania, na które ona nie znała odpowiedzi.

          Była wśród nich uczennica o ptasim sercu, a miała na imię Kigunga. Słoni tego rodzaju było już mało. Ona jako jedyna rozumiała mowę ptaków. Pewnego dnia ptak Kolokolo wleciał do sali i oznajmił słonicy, że zbliża się woda i niszczy wszystko na swej drodze. Ona przetłumaczyła jego słowa. Nikt w to nie uwierzył, wszyscy zaczęli się z niej śmiać. Ale chwilę potem usłyszeli huk wody. Dopiero wtedy uwierzyli, że była to prawda. Pobiegli na wzgórze, gdzie zaczęli ją przepraszać.

          Książka wielu czytelnikom się podobała, ponieważ była bardzo ciekawa. Mimo tego, że Kigunga wyróżniała się z tłumu i każdy ją wyśmiewał, to i tak się nie zmieniała.

          not. P. Sajewicz, klasa 6 „a”

           

           

           

           


           

          ŚWIETLICA PRACUJE, ŚWIETLICA SIĘ BAWI...


           

           


          11 LISTOPADA   http://katalogi.pl/uploads/old/9/images2006/20061212170707.gif


          Z okazji 96 rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę uczniowie klasy 5b oraz zespół wokalny pod opieką p. J. Rabikowskiej na kilka dni przed rocznicą - 7 listopada - zaprezentował uczniom i nauczycielom szkoły montaż słowno-muzyczny upamiętniający tę ważną dla nas Polaków datę.

           


          NA SPOTKANIE Z HISTORIĄ...


          Grupa uczniów z klas 5a, 6b i 6c pod opieką nauczycielek – pp. R. Sypuły, B. Rodak i R. Maśnik wzięła udział w projekcie kulturowym "Przywróćmy Pamięć - spacer witnicką ścieżką kultury żydowskiej" dnia 5 listopada 2014r.

          Spacer rozpoczął się od zwiedzenia Izby pamięci w Żółtym Pałacyku, a później prowadził ulicami Witnicy, by zakończyć się na kirkucie – żydowskim cmentarzu.

          W miejscach związanych z witnickimi Żydami prowadzący „spacerowiczów” - uczniowie ZS z Bogdańca oraz p. G. Aloksa opowiadali ciekawostki z życia dawnych mieszkańców Witnicy.

          Nasz projektowy spacer ubarwiło przedstawienie na przykościelnym placu, w trakcie którego młodzi „aktorzy” zaprezentowali żydowskie zwyczaje, stroje, tańce oraz muzykę.

          Dziękujemy organizatorom za ciekawą lekcję historii – uczniowie i nauczyciele uczestniczący w projekcie.

           


          JEDZMY OWOCE


          Urząd Miasta i Gminy Witnica pozyskał jabłka dla uczniów naszego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego. Owoce cieszyły się wielkim powodzeniem wśród uczniów i do jedzenia ich nie trzeba było nikogo namawiać.

          Dziękujemy serdecznie za "owocową" akcję.

           


          SIS - Mini piłka nożna - chłopcy


          W rozgrywanych zawodach piłki nożnej, po emocjonujących spotkaniach osiągnięto następujące wyniki

           

          I miejsce - klasa VIa - 6pkt (7:4)

          II miejsce - klasa VIb - 3pkt (5:6)

          II miejsce - klasa VIc - 0p. (2:4)

          PAŹDZIERNIK

           


          WITNICA - MOJE MIASTO


          „Moja miejscowość Witnica,

          To piękna okolica…”.

           

          W ostatnim tygodniu października uczniowie z kl. I b dowiedzieli się dużo na temat swojego miasta - WITNICY. .Wychowankowie poznali rys historyczny swojego miasta, jak również legendy o jego powstaniu: „Legendę o smoku z Jeziora Wielkiego”, „O pięknej Warciance’, czy też „O Witniku”. Dzieci poznały flagę i herb Witnicy i w bardzo ładny sposób je również pod względem plastycznym wykonały. Postarały się także o piękne ilustracje, zdjęcia, jak i własne rysunki, aby pokazać, jak piękne jest ich miasto. To sprawiło, że w klasie powstał: „KACIK REGIONALNY, w  którym cała aktywność uczniów jest pod tym względem pokazana.

          Uczniowie poznali zabytki swojego miasta, uczestnicząc w wycieczce: Kościół Parafialny, Muzeum Wojska Polskiego, Żółty Pałacyk, Urząd Miasta, oraz Park Drogowskazów. Widziały również pomnik Jana Pawła II, grotę Matki Bożej oraz pomnik upamiętniający żołnierzy walczących podczas drugiej wojny światowej. Wycieczka była bardzo udana. Dzieci z zachwytem rozpoznawały swoje znajome miejsca w naszym mieście: „Moja Witnica - miasteczko wspaniałe. Wszystko tu jest doskonałe”…

           

           


          PAMIĘTAMY O ZMARŁYCH


          Pamiętamy o zmarłych  i okazujemy im należny szacunek.

            31.10.2014r klasa I e  na witnickim cmentarzu  zapaliła znicze na Grobie Nieznanego Żołnierza .

           


          PANI JESIEŃ


          W klasie I e pojawiła się Pani Jesień ze swoim straganem z darami jesieni zapraszając wszystkie dzieci do zabawy. Pani Jesień zadawała zagadki, które miały wyjaśnić kto pomaga Jesieni w uprawie darów lasu, sadu i ogrodu. Uczniowie bez trudu odgadli, że pomocnikami Jesieni są słońce i deszcz. Potem wszyscy tańczyli z Panią Jesienią  jesienną poleczkę, a następnie w grupach  wykonywały portret Pani Jesieni techniką kolażu. Efekty wspólnej pracy były zachwycające.

                                                                                                                                             E. Zachacz

           


          http://www.sp12.gda.pl/strony/2014/04-07/w1.gifREKREACYJNE POPOŁUDNIE


          Pierwsze z sześciu zaplanowanych spotkań w ramach Gminnych Zawodów Sportowo-Rekreacyjnych dla klas 1-3 odbyło się dnia 30 października.  Grupa 19 uczniów pod opieką pań J. Klimek i R. Maśnik miło spędziła czas w dąbroszyńskiej szkole biorąc udział w różnych konkurencjach sportowo-rekreacyjnych.

          Wszyscy bawili się wspaniale, bez  rywalizacji, ale integrując się z dziećmi ze szkół w Dąbroszynie i Nowinach Wielkich.

          Zwycięzcy - czyli wszystkie szkoły - otrzymali w nagrodę po piłce.

           


          INSCENIZACJE


          W klasie I e dzieci poznawały zwierzęta domowe i egzotyczne. W ramach tej tematyki wcielały się w postacie zwierząt i inscenizowały wiersze polskich poetów.  Chętni uczniowie mogli zaprezentować swoje pomysły dotyczące improwizacji twórczej utworów. Część klasy była widownią, która z zaciekawieniem oglądała występy kolegów, nagradzając artystów brawami.

                                                                                                                                                        E. Zachacz


          ŚWIĘTO BIBLIOTEKI

           


          W październiku biblioteka szkolna obchodziła swoje święto. Przez cały miesiąc czynny był Kiermasz Taniej Książki, natomiast 27 w poniedziałek w świątecznie udekorowanej bibliotece każde dziecko wypożyczające książkę otrzymało słodki poczęstunek. W tym dniu padł rekord ilości wypożyczeń.Uczniowie na zajęciach lekcyjnych wykonywali różne zadania związane z czytaniem.
          Dzieci z klas 1 odgadywały nazwy bajkowych postaci. Kolorowały je. Słuchały fragmentów
          czytanych przez nauczycieli bajek. Klasy 2 rysowały ilustrację do wiersza J.Tuwima "Słoń Trąbalski", który czytała im ich pani nauczycielka. Uczniowie klas 3 mieli do wykonania trudniejsze zadanie, Tworzyli samodzielnie książeczkę do wydrukowanego im wcześniej wiersza "Wąż" L. J. Kerna. Wiersz przedstawiony był w zabawnej formie i przeczytanie go, a następnie stworzenie książeczki mogło stanowić pewną trudność... Klasy 4 kończyły wiersz "Po co...?", kl. 5 kończyły opowiadanie "O posłusznej dziewczynce...", natomiast klasy 6 pisały list do bibliotekarza z propozycjami pracy na następny rok szkolny. Święto się skończyło, ale Biblioteka Szkolna czynna jest codziennie i zaprasza wszystkich chętnych do wypożyczania książek...



           


          SPORTOWO I KULTURALNIE


          Dwie atrakcje spotkały uczniów klas czwartych naszej szkoły. W poniedziałek 27 października  klasy IV a, IV b, IV c, pod opieką swoich wychowawców: p. Anety Januszewskiej, p. Celiny Rosiak i p. Dariusza Kozubskiego pojechały do Gorzowa na basen ,,Słowianka’’.

          Ci sami uczniowie w środę 29 października wybrali się do gorzowskiego kina Helios pod opieką p. Celiny Rosiak, p. Anety Januszewskiej i p. Iwony Chmielewskiej na seans filmowy ,,Pinokio’’ na motywach baśni C. Collodiego.

          Wyjazdy miały na celu integrację uczniów, ale przede wszystkim sprawiły im dużą frajdę. Na basenach uczniowie pływali na głównym basenie, pluskali się w basenie rekreacyjnym i zjeżdżali rurami. Czas minął im w mgnieniu oka i niejeden chciał zostać dłużej. Wyjazd był jednak zorganizowany po południu i pobytu nie można było przedłużyć, ale i tak wszyscy byli zadowoleni. Również w godzinach popołudniowych zorganizowano wyjazd do kina. Film się dzieciom podobał, to były 103 minuty dobrej zabawy. Dziś trudno nakłonić uczniów do czytania książek i seans na motywach lektury szkolnej był bardzo pożyteczny. Dzięki temu uczniowie będą mogli porównać oryginał ,,Pinokia’’, autorstwa włoskiego pisarza, do jego adaptacji filmowej. Wychowawcy klas czwartych planują już kolejne atrakcje integracyjne dla swoich wychowanków.

          C. R.

           


          ROWEREM PRZEZ POLDER PÓŁNOCNY PARKU NARODOWEGO "UJŚCIE WARTY"


          W sobotę 25 października grupa uczniów z klas piątych pod opieką nauczycieli p. B. Winkel i p. H. Rubaszewskiego wybrała się na ostatnią w tym roku kalendarzowym wycieczkę rowerową. Tym razem postanowilismy poznać bliżej ścieżkę przyrodniczą prowadzącą przez rozległe łąki Polderu Północnego Parku Narodowego "Ujście Warty".

          Pokonując ścieżkę zatrzymywaliśmy się przy różnych bardzo dobrze oznakowanych przystankach, z których dowiedzieliśmy się np, co oznacza słowo "polder", jak żyją skowronki i jak je znaleźć oraz poznaliśmy bliżej zwyczaje częstych gości tych terenów - bocianów, żurawi i czapli.

          Pan H. Rubaszewski opowiadał nam ciekawostki historyczne związane z tymi terenami, a jeden z uczestników wycieczki - Kacper Lemieszek - pochwalił się swoją wiedzą przyrodniczą opowiadając nam o życiu bobrów, kaczek krzyżówek i innych ptaków.

          Gratulujemy Kacprowi ciekawego hobby!

           


          PRZEDSTAWIENIA PROFILAKTYCZNE


          Dnia 23.10.2014r. uczniowie klas III i IV uczestniczyli w spektaklu kabaretowo-edukacyjnym pt. „Strach ma wielkie oczy”.  W spektaklu poruszany był problem przemocy i agresji. Dzieci utrwaliły sposoby radzenia sobie w skomplikowanym położeniu oraz co robić, gdy jesteśmy świadkami przemocy. Wiedzą, że nie należy milczeć, trzeba mówić głośno o przemocy.

          Nikt z Was nie jest bezradny!

          • Spróbuj ignorować to, co mówią sprawcy, udawaj, że cię to wcale nie obchodzi.. Nie pokazuj, że jesteś smutny lub zły. Twoje zdenerwowanie sprawia im satysfakcję i zachęca do dalszego atakowania.
          • Staraj się wyglądać na pewnego siebie - chodź wyprostowany (plecy proste, podniesiona głowa). Możesz ćwiczyć taką postawę w domu, przed lustrem. Pamiętaj, że sprawcy poszukują uczniów wyglądających na takich, którzy się przestraszą i nie obronią.
          • Ćwicz swój głos - odpowiadaj pewnym i mocnym głosem, postaraj się patrzeć sprawcom w oczy. Często osoby w twojej sytuacji mówią cicho i nieśmiało, a to może zachęcać sprawców do dalszego zaczepiania.
          • Jeśli ci dokuczają - najlepiej odejdź. Nie przejmuj się, co o tobie pomyślą. Pamiętaj, im dłużej będziesz stał i słuchał, tym większą zabawę będą mieli sprawcy.
          • Miej przygotowaną odpowiedź np.: "Dziewczyny, nie macie nic innego do roboty?", "To nie jest w porządku wyśmiewać się z kogoś", "Możesz sobie mówić, co chcesz, mnie to nie obchodzi".
          • Powiedz krótko i stanowczo, że się nie zgadzasz na takie traktowanie, np.: "Nie mów tak do mnie", "Nie zgadzam się", "Nie nazywam się tak".
          • Spróbuj być dowcipny. Poczucie humoru jest często najlepszą "bronią" na agresję. Jeśli potrafisz śmiać się w takiej sytuacji, sprawcy widzą, że się niczym nie przejmujesz. Prawdopodobnie zostawią cię wtedy w spokoju. Poćwicz takie odpowiedzi w domu.
          • Spróbuj zaskoczyć sprawców. Zrób coś, co zbije ich z tropu, zdziwi np. udawaj, że nie dosłyszysz ("Co mówicie? Głośniej. Ale, że co ja robię? Nic nie słyszę. itd.); upozoruj, że mdlejesz ("Chłopaki, kręci mi się w głowie od tego przezywania, chyba zemdleję"); może zmień temat ("Widzieliście nową wersję Warhammera?") itp.
          • Powiedz o tym swojemu przyjacielowi lub dobremu koledze/koleżance, rodzicom, nauczycielowi. Będziesz czuł się o wiele lepiej, gdy podzielisz się swoim zmartwieniem. Poproś o pomoc i radę. Czasem wystarczy wspólne spędzanie czasu na przerwach. Sprawcy częściej atakują pojedynczych uczniów.

          Poradź się rodziców lub kogoś bliskiego. Opowiedz im o swoim kłopocie. Dorośli mają różne, sprytne pomysły, jak rozwiązać taki problem. Warto skorzystać z ich wiedzy.

           


          Tego samego dnia uczniowie klas V i VI uczestniczyli w przedstawieniu poświęconym profilaktyce uzależnień. Sztuka przygotowana została pod bacznym okiem pani Iwony Pisarek, która prowadzi kółko teatralne w naszej szkole. Uczniowie w łatwy sposób przedstawili skutki wynikające z uzależnień.

           

          Skutki uzależnień:

          • fizyczne - niekorzystny wpływ na zdrowie; może być to wpływ bezpośredni (np. nieprawidłowe funkcjonowanie układu krążenia, pokarmowego, oddechowego, nerwowego) lub pośredni (uzależnienia mogą powodować złą dietę, zaprzestanie dbania o siebie, czego konsekwencją może być stan chorobowy)
          • psychologiczne - nałóg staje się najważniejszym elementem życia, w wyniku czego na dalszy plan schodzą codzienne czynności oraz cele życiowe; uzależnienie może powodować niską samoocenę, obniżenie samokontroli oraz brak zaufania do samego siebie
          • pedagogiczne - można wyróżnić tu skutki rodzinne (zakłócenie prawidłowego funkcjonowania rodziny, zaburzenia w obszarze ról i funkcji pełnionych w rodzinie, przemoc w rodzinie), kryminologiczne (uzależnienia mogą być źródłem przestępczości);
          • społeczne - konsekwencją uzależnień może być utrata pracy i dochodów, stracenie oszczędności, wydatki na leczenie odwykowe, zniszczenie związków międzyludzkich i więzi interpersonalnych, związanie się z grupami przestępczymi, agresja i przemoc

           

           


           

           


          ODWIEDZILI WYSTAWĘ


          23 października grupa szóstoklasistów wybrała się na wystawę pt. „Niemcy – okiem polskich i niemieckich fotografów”. Po wystawie oprowadził nas jej  komisarz pan Andrzej Olędzki. 

           


          SZKOLNE IGRZYSKA SPORTOWE


          W zakończonych 23 października Szkolnych Igrzyskach Sportowych o Mistrzostwo Zespołu Szkół Klas Szóstych w Minisiatkówce Chłopców uzyskano następujące wyniki:

          6c:6b  2:0

                    6a:6b  2:0

                               6a:6c   2:1

          Kolejność:      I miejsce kl. 6a

                                II miejsce kl. 6c

                               III miejsce kl. 6b

           


          ODWIEDZIŁA NAS PANI JESIEŃ


          23 października do kl. I b przyszła Pani Jesień. Pięknie przystrojona z koszykiem darów: jarzębiną, orzechami, pysznymi owocami i warzywami. Nie przyszła sama, lecz w towarzystwie rysia, zająca i wiewiórki. Dzieci bardzo ucieszyły się z tej wizyty.

           

          Pani Jesień przywitała się z dziećmi i rozdała im swoje dary. Uczniowie dziękując jej za tą niezwykłą wizytę, powiedziały jej wspólnie i indywidualnie wiersz pt. „Idzie, idzie Pani Jesień”, którego właśnie na dzisiaj miały się nauczyć.

           

          Pani Jesień obiecała dzieciom, że jeszcze je odwiedzi i z uśmiechem odeszła. To była niezwykła wizyta.

           AO


          LEKCJA W CHYRZYNIE

           


          20 października klasa III b gościła na lekcji przyrodniczej w Chyrzynie. Tematem przewodnim były "Ssaki drapieżne". Dzieci miały okazję poznać  ssaki dzikożyjące w Polsce, ich zwyczaje, sposoby odżywiania i cechy charakterystyczne.

          Po krótkiej części teoretycznej wybraliśmy się w teren, gdzie szukaliśmy śladów bytowania takich ssaków, ich miejsca zamieszkania, ślady i tropy. Sami również doświadczaliśmy sposoby poruszania się, poznaliśmy różne  metody polowania.

          AW

           


          SIS - MINI PIŁKA NOŻNA KLAS V


          W zakończonych rozgrywkach piłki nożnej chłopców klas V uzyskano nastepujące wyniki:

          I miejsce - Va - 9 pkt

                         II miejsce - Vd - 6 pkt

                                         III miejsce - Vb - 3 pkt

                                                              IV miejsce - Vc - 0 pkt

           


          POKAZALI SIĘ


          W rozgrywanym w dniach 18-19 października 2014r. w Miejskiej Górce finale Międzywojewódzkich Mistrzostw Młodzików w Baseballu drużyna "WILKÓW WITNICA" w składzie: Czulak Damian, Gruntowski Marcel, Kopydłowski Jakub, Kruszyński Szymon,  Kruszyński Remigiusz, Nowak Karol, Posiewka Kacper. Rochowczyk Kamil, Skalski Karol, Waśków Kacper wywalczyła III miejsce (na 7 drużyn) i uzyskała 12 pkt. w Ogólnopolskiej Rywalizacji Sportowej Dzieci i Młodzieży. Asystentem trenera Józefa Wilka był Kurasz Norbert - uczeń witnickiego gimnazjum.

          Józef Wilk

           


          WYCIECZKA DO MUZEUM ŁĄKI


          W sobotni poranek dnia 18 października klasa 5d wybrała się do jedynego w Polsce Muzeum Łąki w Owczarach.

          Zwiedzanie rozpoczęliśmy od obejrzenia prelekcji multimedialnej, z której dowiedzieliśmy się, co to są murawy i w jaki sposób należy je chronić. Natomiast z plansz edukacyjnych odczytaliśmy, kim są mieszkańcy muraw i skąd się wzięli. Jednak najwięcej frajdy sprawiło nam filcowanie wełny pochodzącej z owiec wypasanych na murawach.

          Po zajęciach w salce pod opieką p. Ewy Drewniak wybraliśmy się na spacer ścieżką edukacyjno-przyrodniczą, która doprowadziła nas do pasących się na murawach owieczek, z którymi bardzo szybko nawiązaliśmy "bliski" kontakt w postaci głaskania i karmienia. Owieczki bardzo szybko zaprzyjaźniły się z nami i dosłownie jadły nam z rąk.

          BW

           


          MIŁE SPOTKANIE KLASOWE PO ŚLUBOWANIU


          14 października uczniowie klas  pierwszych  udali się po ślubowaniu do swoich klas, gdzie czekała na nich  miła niespodzianka. W kl. I b tą niespodzianką okazał się  pięknie przystrojony  tort oraz świeżutkie  i  pyszne  owoce.

          Po poczęstunku dzieci mogły także wspólnie się pobawić, jak również  spędzić z rodzicami  miło czas.

          Dziękujemy rodzicom za pomoc w  przygotowaniu miłego spotkania - uczniowie z  klasy I b wraz z wychowawcą.

           


          DZIEŃ KOMISJI EDUKACJI NARODOWEJ


          Dnia 14 października z okazji Dnia Komisji Edukacji Narodowej odbyły się dwa apele. Na pierwszym z nich uczniowie klas pierwszych złożyli ślubowanie i tym samym zostali przyjęci w poczet uczniów naszej szkoły.

          Od przedstawiciela Nadleśnictwa Bogdaniec leśniczego p. Leszka Janiowa otrzymali elementy odblaskowe i kamizelki, aby byli widoczni po zmroku.

          Wszyscy zaproszeni goście, rodzice, nauczyciele i uczniowie obejrzeli występ chóru pod kierunkiem pani Aleksandry Piśko oraz przedstawienie przygotowane przez kółko teatralne i szkolny zespół wokalny.

          Nauczycielom i wszystkim pracownikom szkoły życzenia pomyślności i sukcesów w pracy złożyli przedstawiciel Urzędu Miasta i Gminy Witnica p. Artur Rosiak oraz dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego p. Artur Maśnik.

          .

          Klasa Ie

          Po uroczystym ślubowaniu  złożonym przed Dyrektorem szkoły , które odbyło się na sali gimnastycznej, dzieci rozeszły się do klas na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. W klasie był też czas na gry i zabawy.   

                                                                                                  E. Zachacz


          PRZEDSTAWIENIE W DROMADERZE


          11 października 2014 roku odbyła się uroczystość z okazji X Rocznicy Powstania Witnickiego Klubu Abstynenta "DROMADER".

          Szkolny Zespół Teatralny przygotował z tej okazji przedstawienie pt. „XXI wiek bez nałogów i uzależnień”. Grupa teatralna spisała się na medal, o czym świadczył aplauz publiczności.

          Występy tego typu wpływają na wszechstronny rozwój osobowości dzieci, ich ekspresji i wrażliwości. Ważnym czynnikiem jest także czerpanie radości z własnej twórczości i dzielenie się nią z innymi.

           

          Iwona Pisarek

           

           

           

           


          ŚWIĘTO DRZEWA

          W ramach 12 edycji  "Święta Drzewa - Drzewo Wolności" w dniu 10 października uczniowie klasy 4a uczestniczyli w akcji sadzenia lasu. We współpracy z Leśnictwem Witnica uczniowie posadzili sadzonki klonu zwyczajnego. Po wyczerpującej pracy uczestnicy udali się na posiłek i zabawę do wiaty edukacyjnej.

           

           


          SPOTKANIE Z LEŚNICZYM

           

          Dnia 9.10.2014r. klasę 3c odwiedził pan leśniczy Leszek Janiów. Opowiadał on o swojej pracy oraz mówił o znaczeniu lasów dla gospodarki. Dzieci bardzo chętnie zadawały pytania, a pan leśniczy chętnie na nie odpowiadał. Na koniec każde dziecko otrzymało książkę przyrodniczą.

           

           


          MAŁA AKADEMIA JAZZU


          W czwartek 9 października uczniowie klas piątych rozpoczęli cykl spotkań z Małą Akademią Jazzu. Prowadzący pan Bogusław Dziekański przedstawił nam pana Marka Kazana – wybitnego muzyka jazzowego, którego przywitaliśmy gromkimi brawami.

           

          Na początku nasz gość zagrał na saksofonie sopranowym jeden z najstarszych utworów jazzowych „Wszyscy święci idą do nieba”. Kolejne utwory grał na saksofonie altowym oraz na fletach. Wraz z panem Markiem wyklaskiwaliśmy różne rytmy muzyczne.

          Było bardzo miło. Naszego gościa pożegnaliśmy oczywiście ogromnymi oklaskami i okrzykami.

           

          Julia Rakowska, 5a

           

           

           


          GRZYBOBRANIE


          7 października klasa IIIb wybrała się do lasu na grzyby. Po wcześniejszej podbudowie teoretycznej i z atlasem w ręku zbieraliśmy grzyby, które zanieśliśmy do domu, a nasze mamy zrobiły z nich różne przysmaki.

           

           


          WYCIECZKA DO WARSZAWY


          Dnia 2 października klasa 5a pod opieką pani wychowawczyni i pana dyrektora wyruszyła na trzydniową wycieczkę do Warszawy. Pojechaliśmy pociągiem. Do stolicy dotarliśmy późnym wieczorem. W drodze do schroniska podziwialiśmy miasto nocą.

          Następnego dnia nasze zwiedzanie rozpoczęliśmy od wizyty w Sejmie.

          Potem poszliśmy do Łazienek, na Stadion Narodowy, a wieczorem na Stare Miasto. Mieliśmy okazję przejechać się metrem.

          W sobotę byliśmy w Centrum Nauki Kopernik. Około 15-tej zebraliśmy się na stacji i wyruszyliśmy do Witnicy.

          Wycieczka byłą bardzo udana, choć trochę krótka. Wszyscy zmęczeni, ale bardzo zadowoleni wróciliśmy około 22-giej do domów.

          Kornelia Michalak

           

           


          INFORMACJE SPORTOWE


          Dnia 3.10.2014r. zakończyły się Mistrzostwa Szkoły Klas VI-tych w Mini Siatkówce Dziewcząt rozgrywane w ramach Szkolnych Igrzysk Sportowych. Ostateczna kolejność:

          I miejsce - kl. 6a

          II miejsce - kl. 6c

          III miejsce - kl. 6b

          WRZESIEŃ


          PIĘKNE ZĄBKI MAMY, NO BO O NIE DBAMY


          30 września cała klasa IIIb i część klasy IIId wybrała się do dentysty. Każdy uczeń miał zrobiony przegląd i zostały zalakierowane zęby stałe. Następna wizyta za 3 miesiące ;)

           


          NAUKA PRZEZ ZABAWĘ


           

                      Klasa I b uczestniczyła w miesiącu wrześniu w ciekawych lekcjach. Bawiąc się w ruch uliczny i w aktorów na lekcji, nauczyła się zasad bezpieczeństwa na drodze oraz podstawowych zasad występowania z kukiełkami na scenie. A w dniu 30. 09. dziewczynki  pamiętały  o swoich kolegach z klasy,  i z  okazji ich święta – „Dnia Chłopaka” składały im  życzenia.

                                                                                                                                                                  A. Obiała

           

           

           


          WYCIECZKA ROWEROWA


          27 września poszukiwaliśmy jesieni na rajdzie rowerowym. Pod opieką pani Januszewskiej, Winkel, Kruszyńskiej, Wilk i pana Rubaszewskiego 35 uczniów naszej szkoły wybrało się na wycieczkę rowerową, nad jezioro Wielkie. Na miejscu szukaliśmy jesieni oraz piekliśmy kiełbaski przy ognisku. Czwartoklasiści zaliczali jazdę praktyczną na rowerze w ramach egzaminu na kartę rowerową. Sztuka jazdy została opanowana, jednak troszeczkę popracujemy jeszcze nad zdyscyplinowaniem. Dziękujemy rodzicom, którzy zechcieli włączyć się do naszej zabawy.

           


          DZIEŃ CHŁOPAKA W KLASIE 4B


          26 września po południu  uroczyście obchodzono Dzień Chłopaka w klasie 4b. Dziewczęta zaprosiły chłopców na dyskotekę. Zorganizowały także muzyczną oprawę uroczystości. Świetne humory dopisywały podczas całej zabawy i konkursów zorganizowanych przez wychowawcę. Rodzice dziewczynek zatroszczyli się o słodki poczęstunek oraz napoje – dziękujemy!

          Wychowawca klasy 4b – Aneta Januszewska

           


          ZAJĘCIA EDUKACYJNE W PARKU DINOZAURÓW


          26 września uczniowie klasy 5d uczestniczyli w ciekawych zajęciach, które odbyły się na terenie Parku Dinozaurów w Nowinach Wielkich. Celem zajęć było odkrywanie epoki lodowcowej.

          Nasi uczniowie uczestniczyli w eksperymentach i animacjach, które pokazywały, w jaki sposób powstawał krajobraz w naszym regionie, jak przesuwały się lodowce, a także skąd pochodzą kamienie na naszych polach. Jednak najbardziej spodobał nam się WARSZTAT EPOKI LODOWCOWEJ składający się z modelu lodowca z prawdziwego lodu i makiety krajobrazu, w którym każdy uczeń mógł wykłuć ukryte w nim skamieniałości.

           


          SPRZĄTANIE ŚWIATA


          W dniach 19-21 września odbyło się podsumowanie akcji SPRZĄTANIE ŚWIATA, której koordynatorem była fundacja NASZA ZIEMIA. Tegoroczna akcja rozpoczęła się już 27 kwietnia i odbywała pod hasłem TURYSTO SZANUJ ŚRODOWISKO. My także przyłączyliśmy się do tej akcji. W słoneczny sobotni poranek 20 września chętni uczniowie klas 4-6 pod opieką nauczycieli pp. A. Janiów, K. Wilk i B. Winkel, a także pana leśniczego L. Janiów (któremu dziękujemy za pomoc w zorganizowaniu akcji) posprzątali leśne dróżki wokół Leśnego Ustronia. Na początku wydawało się, że śmieci będzie niewiele. Jednak szybko musieliśmy zmienić zdanie. Zebraliśmy 20 worków śmieci. Wyniki naszej pracy widać na zdjęciach.

          B. Winkel

           

           


          BIATHLON LETNI


          W Powiatowych Zawodach w Biathlonie Letnim o Puchar Starosty Gorzowskiego, które odbyły się na Stadionie Miejskim w Witnicy dnia 19 września, wzięło udział 5 drużyn z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Witnicy. II miejsce w rywalizacji zajął zespół nr 2 w składzie: Katarzyna Dawkrzyc, Hanna Urbaniec, Maciej Wojciechowicz, Dawid Podufalski.

           

           


          KONKURS "ZACHOWAJ TRZEŹWY UMYSŁ" ROZSTRZYGNIĘTY


          W czerwcu zeszłego roku uczniowie naszej szkoły brali udział w kampanii "Zachowaj Trzeźwy Umysł 2014". W ramach kampanii odbyły się dwa konkursy:

          - konkurs plastyczno-literacki MÓJ CZAS - zadaniem uczestników było narysować lub opisać, jak spędzają swój wolny czas,

          - konkurs ulotkowy HOP NA NARTY - uczniowie odpowiadali na 5 pytań dotyczących sportów narciarskich.

          We wrześniu 2014r. nagrody otrzymali: Szymon Piskorz (3a) i Świerniak Justyna (4a).

           

           


          SPOTKANIE Z POLICJANTEM


          4 września pierwszoklasiści uczestniczyli w spotkaniu z policjantem Komisariatu Policji w Witnicy sierżantem Pyką. Najmłodsze dzieci miały okazję porozmawiać o zachowaniu bezpieczeństwa w drodze do i ze szkoły, o bezpiecznym przechodzeniu przez ulicę, unikaniu kontaktów z obcymi. Nasz gość zwrócił uwagę na niebezpieczeństwa, jakie mogą czyhać na dziecko w drodze, omówił sposoby unikania lub pokonywania ich. Policjant podkreślił, jak ważną rolę pełnią elemety odblaskowe. Dzieci odpowiadały na zadawane pytania, wykazały się wiedzą z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, podawały liczne przykłady niewłaściwego zachowania się.

           

           


          ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2014/2015


          Wakacyjny pociąg znów zatoczył koło.
          Wczoraj było "ŻEGNAJ", dzisiaj - "WITAJ SZKOŁO".