• Archiwum 2021_2022

        • CZERWIEC

           

           

          ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2021/2022

           

           

          ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO KLAS ÓSMYCH

          Wycieczka 8c

          Obecni już Absolwenci z klasy 8c pożegnali się że sobą na krótkim ale intensywnym wyjeździe do Gorzowa Wielkopolskiego. Na początku obejrzeli w kinie Helios świetna opowieść o wymarlych już gatunkach zwierząt Jurrasic Park.  Następnie łamali głowy próbując wydostać się o czasie z zamkniętych pokoi o różnej tematyce w Open the Door.  Ostatnim miejscem,  jakie odwiedzili była Kręgielnia,  gdzie wszyscy mogli zrelaksować się przy emocjonującej grze w kręgle.  Dopełnieniem wyjazdu była wspólna pizza i lody. Wszyscy bawili się świetnie i każdy znalazł coś dla siebie. Część kosztów wyjazdu za sponsorowała Rada Rodziców.  Bardzo dziękujemy.

          Integracja 5b

          Tuż przed wakacjami (22 czerwca) uczniowie klasy 5b, w ramach integracji grupy, wybrali się do kina Helios do Gorzowa Wielkopolskiego. Wyjazd był okazją nie tylko do obejrzenia wartościowego filmu pt. „Detektyw Bruno”, który jednocześnie uczył i bawił, ale także do wspólnie spędzonego czasu. Natomiast następnego dnia, czyli 23 czerwca, uczniowie również spędzili wspólne chwile – były gry integracyjne na terenie szkoły (m.in. w Twister), a potem wyjście na lody i piknik na świeżym powietrzu oraz zabawy na placu zabaw.

           

           

          DZIEŃ Z WYCHOWAWCĄ

          Klasa 2c ostatni dzień przed zakończeniem roku szkolnego spędziła bardzo aktywnie. Najpierw udaliśmy się na podchody. Udało się nam odnaleźć wszystkie zadania. Następnie na dzieci czekała niespodzianka - piknik u naszego kolegi Jasia Jóźwiaka, a tam dmuchany zamek, zawody sportowe, ognisko, gofry, lody i oczywiście świetna zabawa. Dziękujemy rodzicom za pomoc w zorganizowaniu tego dnia.

           

          Klasa 2b - piknik, lody oraz zajęcia na nowej murawie pod okiem pana Wojtka Abraszka (Witnicka Szkółka Piłkarska).

           

          Klasy 1a i 3a - spotkanie z pracownikami Lasów Państwowych w wiacie edukacyjnej.

           

           

           

           

           

           

           

           

           

          APEL Z NAGRODAMI

           

          Dwa dni przed zakończeniem roku szkolnego odbył się apel podsumowujący  pracę szkoły w roku szkolnym 2021/22. Uczniowie odebrali dyplomy i nagrody za aktywną pracę na rzecz klasy i szkoły oraz sukcesy w konkursach różnych szczebli.

           

           

           

           

           

           

          KLASY 4 NA WYCIECZCE W SANTOKU

           

           

           

           

           

           

          NA SPOTKANIE Z PRZYRODĄ

           

          21 czerwca uczniowie z klasy 2b zwiedzali niedawno otwarty Ośrodek Muzealno-Edukacyjny w Słońsku. Wnętrze budynku przypominało port lotniczy. Była sala odpraw, fragment repliki amerykańskiego samolotu transportowego oraz wiele multimedialnych i interaktywnych wystaw. Ekspozycja ośrodka była bogata w elementy dźwiękowo-dotykowe, które były bardzo interesujące dla młodych odbiorców.

           

           

          Następnie uczniowie udali się do przyrodniczego ogrodu Zmysłów, który znajduje się przy dyrekcji Parku Narodowego Ujście Warty w Chyrzynie. Pod tą nieco tajemniczą nazwą kryły się mini ścieżki edukacyjne. Uczniowie poznali bogactwo zapachów i form świata roślin. Ogródek podzielony był na kilka sekcji: w dwóch zasadzono rośliny o bardzo intensywnych zapachach - osobno dziko rosnące i te, uprawiane przez człowieka; w jednej rośliny, które można posmakować, w kolejnych dwóch - rośliny bardzo różnorodne w dotyku. Tutaj uczniowie mogli zapoznać się z miękkim kutnerem dziewanny jak i z włoskami parzącymi pokrzywy.

           

          Najwięcej radości sprawiła uczniom Ścieżka Zmysłów. Ścieżka była podzielona na odcinki, każdy z nich wyłożony był innym materiałem. Po ścieżce dzieci chodziły na bosaka, z zamkniętymi oczami. Stopy przyzwyczajone do butów uczyły się rozpoznawać piasek, drewniane belki, szyszki, kamienie, mech, itp.

           

           

          Wyjazd zakończył się integracyjnym ogniskiem z kiełbaskami obok Stacji Pomp w Słońsku. Uczniowie wrócili bardzo zadowoleni.

           

           

           

           

           

          I POMOC W KLASACH PIERWSZYCH

           

          Uczniowie klas pierwszych wzięli udział w dwugodzinnym szkoleniu z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej. Na pierwszej godzinie obejrzeli film instruktażowy pt. "Doktor Kręciołek", a następnie omówili wszystkie zasady, z którymi się zapoznali. Przećwiczyli też na tekturowych telefonach wzywanie pomocy pod numerem 112.

          Na drugiej godzinie uczniowie przećwiczyli układanie poszkodowanego w pozycji bocznej bezpiecznej oraz uciski ratownicze na fantomach.

           

           

           

           

           

           

          LAURKA DLA RATOWNIKA

           

          W konkursie plastycznym dla klas 1-3 pt. "Laurka dla ratownika" laureatami zostali:

          1 miejsce - Valentino Korzeniewski

          2 miejsce - Małgorzata Gawron

          3 miejsce - Emilia Wierzchowiecka

           

          Gratulujemy!

           

           

           

           

           

          WYCIECZKA DO PARKU TRAMPOLIN FUN JUMP

           

          We wtorek 21 czerwca klasa VII a wybrała się na wycieczkę do Parku Trampolin w Gorzowie Wlkp. Wszyscy z radością skakali, biegali, zjeżdżali, wspinali się na trampoliny na różne sposoby. Dużym zainteresowaniem cieszyły się także skoki do basenu z gąbkami oraz skoki na maty. Pobyt w FUN JUMPIE dostarczył wszystkim wielu niezapomnianych wrażeń. Na trampolinach było zabawnie i wesoło – co widać na zamieszczonych zdjęciach  J.

           

          SPOTKANIA Z "BAJKAMI..." ZAKOŃCZONE

           

          Zbliża się koniec roku szkolnego i czas zakończyć różne działania. Właśnie w czerwcu zakończyło się wspólne czytanie "BAJEK ŚRODKA ŚWIATA" autorstwa p. Władysława Wróblewskiego. Cykliczne spotkania w ciągu całego roku pozwoliło naszym uczniom klas 2 na poznanie bajki, w której są zawarte motywy regionalne. Książeczka posiadała wolne miejsca, aby każde dziecko mogło swobodnie wykonać własnoręcznie ilustracje do przeczytanego tekstu. W dniu zakończenia akcji można było obejrzeć piękne, oryginalne wydanie książki z ilustracjami p. Marty Ćwiertni. Nadchodzi teraz czas wakacji, biblioteka życzy więc teraz WSZYSTKIM swoim czytelnikom miłych, przyjemnych wakacji. Ciekawych książek, dobrego wypoczynku i DO ZOBACZENIA W BIBLIOTECE w nowym roku szkolnym!

           


           

           

           

           

          KONKURS PLASTYCZNY

           

          "OGRÓD OWOCOWO-WARZYWNY"

           

          Na początku czerwca odbył się konkurs dla uczniów z klas I-III w ramach programu dla szkół "Owoce i warzywa w szkole". Uczniowie mieli za zadanie zaprojektować ogród owocowo-warzywny z plasteliny lub modeliny. Oto efekty pracy:

           

           

           

          Dziękujemy wszystkim biorącym udział za piękne prace i zaangażowanie:-)

           

           

           

          ZAJĘCIA INTEGRACYJNE W KLASIE 3A

           

           

           

           

           

           

          TAK OGRODOWI PRZYRODNICY

           

          Od marca do czerwca 2022 r. w szkole realizowany był projekt TAK ogrodOWI PRZYRODNICY. Innowacja pedagogiczna skierowana była do uczniów klasy S1. Polegała na zaplanowaniu i zorganizowaniu pracy w tworzonym przez uczniów przyszkolnym ogródku. W czasie zajęć wstępnych rozmawialiśmy o zasadach zdrowego odżywiania, produkcji żywności ekologicznej i BHP oraz stworzyliśmy listę niezbędnych narzędzi do pracy (zwróciliśmy uwagę na potrzebę planowania zakupów). Na kolejnym etapie grupa wybrała się do marketu „Mrówka”, gdzie każdy z uczniów samodzielnie mógł kupić rzeczy umieszczone na liście – od rękawic, ziemi ogrodniczej i konewki, do wybranych nasion. Ogromnym przeżyciem i doświadczeniem dla uczniów, było podejście do kasy i zapłacenie za wybrane przez siebie zakupy. Następnie uczniowie wykonywali prace stolarskie i gospodarczo-budowlane. Odnawiali kwietnik, który szlifowali i malowali oraz składali i wykładali geowłókniną konstrukcję skrzyniową przeznaczoną na ogródek. Kiedy nadszedł czas na prace ogrodnicze, sadzili bratki oraz zasiali warzywnik. Przez kolejne tygodnie dbali o ogródek pieląc go i podlewając. Warzywa, które wyrosły, wykorzystywali szykując swoje śniadania. 6. czerwca wybraliśmy się do dużego gospodarstwa ogrodniczego p. Kaczmarków, gdzie mogliśmy zwiedzić pięknie okwiecone szklarnie, dowiedzieć się jak przebiega tam praca i odczuć mikroklimat miejsca – przede wszystkim piękne zapachy, ale również wilgoć i wysoką temperaturę. Dodatkowo każdy z uczniów otrzymał pelargonię, którą wręczył swojej mamie. Na czas wakacji ogródek musiał zniknąć, bo pewnie uschnąłby z tęsknoty za uczniami, ale już zaplanowaliśmy, że w przyszłym roku znów się o taki postaramy. Zgodnie i zdecydowanie polecamy wszystkim taki rodzaj spędzania czasu. Spróbujcie!

          Oto fotorelacja z poszczególnych etapów projektu.

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

          Klasa S1 zakończyła realizację Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „ Z darami natury świat nie jest ponury”.

          W ramach projektu wykonaliśmy 12 z 20 zadań z zakresu edukacji ekologicznej i plastycznej, które miały na celu kształtowanie postaw proekologicznych, pobudzanie kreatywności dzieci i nauczycieli oraz zapoznanie z ideą zero waste.

           

           

           

          Spotkanie klasowe  - Dzień Rodzica w 5a

             10 czerwca 2022r.  odbyło się rodzinne spotkanie uczniów klasy 5a w Ośrodku w Sosnach. Dla naszych kochanych Rodziców przygotowaliśmy program artystyczny. Nasze mamy zadbały o smakołyki. Tatusiowie upiekli pyszne kiełbaski. Była wspaniała zabawa i niespodzianka. Mogliśmy sprawdzić swoje umiejętności strzeleckie. Wspólnie spędzony czas pomógł nam lepiej się poznać. Na pewno będziemy kontynuować takie spotkania integracyjne.

                                                                                                                                            Uczniowie 5a

           

           

          JĘZYKOWE ZAMIESZANIE

          Celem konkursu polonistyczno-logopedycznego było upowszechnienie wiedzy logopedycznej i troska o poprawność językową. Zadania konkursowe związane były z czytaniem ze zrozumieniem oraz głoskami szumiącymi: sz, ż, rz, cz, dż.

          I miejsce w kategorii klas pierwszych zajęła Emilia Wierzchowiecka z kl. 1b

          I miejsce w kategorii klas drugich - Małgorzata Gawron kl. 2b

          I miejsce w kategorii klas trzecich - Anna Dyrcz kl. 3a

          Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody.

          M. Gerono, K. Sikorska

           

           

          KONCERT MUZYCZNY

          - 9.06 -

           

          DZIAŁALNOŚĆ WOLONTARIATU

          W ostatnich dniach wolontariusze z naszej szkoły nie próżnowali. Wspólnie posegregowaliśmy dary do schroniska w Witnicy oraz dary dla potrzebujących z Ukrainy. Przygotowaliśmy także kolejne worki nakrętek, które zostaną przekazane na cele charytatywne dla chorych dzieci. Zakończyliśmy także czytanie bajek w grupach przedszkolnych mieszczących się w naszej szkole 0a, 0b i 4-5l.

          Zbliża się koniec roku szkolnego dlatego pragniemy serdecznie podziękować całej społeczności szkolnej i przedszkolnej: rodzicom, nauczycielom, uczniom oraz panom konserwatorom za pomoc w zbiórkach i akcjach charytatywnych .

          Dziękujemy naszym wspaniałym WOLONTARIUSZOM za aktywny udział w Szkolnym Kole Wolontariatu.

          Opiekunowie SKW: Anna Obiała i Lucyna Wysoczańska

           

           

          WYJAZD DO TEATRU

          Dnia 3 czerwca klasa 3a udała się na wycieczkę do Gorzowa Wlkp. do Teatru im. J. Osterwy na spektakl pt. "Piękna i bestia". Przedstawienie tak sie uczniom podobało, że już pytają, kiedy będzie następne...

           

           

          WITAMY W GRONIE CZYTELNIKÓW

          3 czerwca w Bibliotece Szkolnej miała miejsce uroczystość przyjęcia uczniów klas 1 do grona pełnoprawnych czytelników. Nasi najmłodsi uczniowie mieli okazję zwiedzać bibliotekę, bawili się zgadując imiona bajkowych postaci w zagadkach, na ilustracjach oraz we fragmentach książek. Wysłuchali wiersza o bibliotece oraz mieli okazję poznać największą i najstarszą książkę w szkole. Prawdziwą niespodziankę sprawiła im "czarodziejska" księga przekazując prośby wszystkich książek dla czytelników. Uczniowie mieli okazję złożyć uroczystą obietnicę dotyczącą książek, czytania i oczywiście częstych odwiedzin biblioteki. DO ZOBACZENIA W BIBLIOTECE!

           

           

           

          WARSZTATY PLASTYCZNE W KL. 1B

          W trakcie warsztatów, które odbyły się 2 czerwca, dzieci tworzyły laleczki ze szmatek i wełny. Zajęcia bardzo się podobały, a każdy zrobił własną lalę, która ma magiczną moc spełniania życzeń. Mogły też cofnąć się do czasu, kiedy właśnie takimi lalkami bawiły się dziewczynki, bo rodziców nie było stać na kupno lalek w sklepie.

           

          TAK ŚWIĘTOWALIŚMY DZIEŃ DZIECKA

          - Master Chef w szkole -

          Z okazji Dnia Dziecka w naszej szkole odbywał się konkurs kulinarny z owocami w roli głównej. Rada Rodziców zadbała o rozmaite owoce dla każdej z klas. Dzieci z poszczególnych klas wylosowały "owoc przewodni", który później został wyeksponowany w wymyślonej potrawie owocowej. Następnie mając tylko minutę dzieci dobierały inne owoce i dodatki. Później każda klasa zrobiła potrawę owocową według własnego uznania. Dzisiejszego dnia naszą szkołę odwiedziła ... Magda Gesslerwink, która wraz z innymi członkami jury wybrała się na degustację. Uczniowie przywitali naszego gościa śpiewającolaugh. Klasy wraz z wychowawcami przygotowały pięknie nakryte stoły i pyszne dania owocowe. Postarały się również o odpowiedni nastrój (świece, kwiaty, muzyka).

          Serdecznie dziękujemy Radzie Rodziców, wychowawcom i dzieciom za zaangażowanie i super atmosferę. Jeszcze raz życzymy wszystkiego dobrego z okazji Dnia Dziecka.

           

          MAJ

          Wyniki konkursu Kangur Matematyczny 2022

          W tegorocznym konkursie ,,Kangur matematyczny" najwyższe wyniki uzyskali:

          Kategoria Żaczek Gawron Małgorzata kl.2b wynik bardzo dobry

                                          Konieczny Sebastian kl.2a – wyróżnienie

          Kategoria Kadet Malec Zuzanna 8c – wynik bardzo dobry

          Gratulujemy wyników!

          Szkolny koordynator konkursu Iwona Chmielewska                              

           

           

           

          WIEŚCI Z S1

           

          Fotorelacja z majowych działań twórczych kl. S1.

           

           

           

          SUKCES IGORA KOSTRZĘBSKIEGO W KONKURSIE PRZEDMIOTOWYM Z JĘZYKA NIEMIECKIEGO

          Dnia 18 maja 2022 r. w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gorzowie Wielkopolskim odbyło się uroczyste podsumowanie Konkursów przedmiotowych dla szkół podstawowych organizowanych przez Lubuskiego Kuratora Oświaty.
          W tym roku szkolnym laureatem Konkursu przedmiotowego z języka niemieckiego został uczeń naszej szkoły - Igor Kostrzębski z klasy 7b. Igor otrzymał z rąk Lubuskiego Kuratora Oświaty, p. Ewy Rawy zaświadczenie o uzyskaniu tytułu laureata oraz nagrodę książkową, a opiekun konkursu - p. Anna Stojanowska - list gratulacyjny.
          Informujemy, iż - zgodnie z obowiązującymi przepisami - Igor otrzymuje celującą ocenę roczną z języka niemieckiego oraz zwolnienie z egzaminu ósmoklasisty z w/w przedmiotu.
          Igorowi serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w nauce.

           

           

          Zdrowe kanapki – warsztaty kulinarne w 5a

           

               16.05.2022r. w ramach programu  ,,Owoce i warzywa w szkole”  przygotowaliśmy zdrowe kanapki. Najpierw rozmawialiśmy o wartościach odżywczych warzyw. Potem przypomnieliśmy sobie zasady kulturalnego spożywania posiłków i higieny ich przygotowania. Zdrowe i kolorowe kanapki zjedliśmy ze smakiem.

          Uczniowie 5a

           

          XIII Międzynarodowy Kołczyński Bieg Olimpijski- Kołczyn  2022

           

           

           

                      W sobotni poranek 14 maja w Kołczynie (powiat sulęciński) odbył się olimpijski bieg przełajowy. Na otwarcie imprezy biegowej dzieci z miejscowej szkoły przedstawiły ceremoniał olimpijski połączony z wprowadzeniem flagi Polskiego Komitetu Olimpijskiego oraz symboli olimpijskich.

           

                      Dystans biegu wynosił ok. 6km. Bieg odbywał się na nawierzchni trawiastej, szutrowej i asfaltowej. Bieg ukończyło 687 osób, w tym 15 uczniów naszej szkoły. Poniżej krótki opis uczennic z klasy czwartej:

          „...kiedy się startuje stoi ogromny niebieski balon z napisem „Start”. Sam bieg był bardzo przyjemny, choć na chwilę bardzo bolała kolka i trochę  brzuch, ale meta była już blisko… W połowie biegu zobaczyliśmy wypełniony bufet z wodą w kubkach...uff. Po wyczerpującym biegu można było w końcu odpocząć, zjeść ciepłą grochówkę i lody. I w końcu wyszło słońce ...„

           

                      Osoby, które brały udział w biegu otrzymały dyplom wraz ze zdobytym miejscem oraz numerem uprawniającym do losowania nagród. A nagrody były ciekawe….Reprezentacja naszej szkoły otrzymała puchar a dwie nasze uczennice wylosowały rower górski !!! Gratulujemy.

          Mieliśmy również niespotykaną okazję zapoznać się oraz wykonać fotkę z mistrzami Olimpijskimi - Tomaszem Kucharskim i Dariuszem Goździakiem.

           

          Uczestnicy biegu: Szuciak Klaudia, Skubij Martyna, Kupisz Zuzanna, Surma Gabriela, Jasek Alicja, Klimczuk Milena, Hania Wysoczańska, Hania Piwkowska, Szymon Rutkowski, Klimczuk Dawid, Adam Wilk, Kacper Zakrzewski, Lena Laskowska, Hałas Maja i Zuzanna Grzelak.

           

           

                                                                                       Dariusz Kozubski

           

          SZKOLNE IGRZYSKA SPORTOWE

           

          PIŁKA NOŻNA

           

                   W dniach 28 kwietnia oraz 12 maja odbyły się klasowe zawody w mini  piłce nożnej chłopców.

          Poniżej zestawienie wyników w poszczególnych poziomach klasowych:

           

          Klasy IV:

           

          4c : 4b -  6:2

           

          I miejsce  - 4c– 3 pkt.

          II miejsce – 4b – 0 pkt.

           

           

          Klasy VII:

           

          7a : 7c – 1:6

          7a : 7b – 2:7

          7b : 7c – 4:1

           

          I miejsce  - 7b – 6 pkt.

          II miejsce – 7c – 3 pkt.

          III miejsce – 7a – 0pkt.

           

           

           

           Dariusz Kozubski

           

          ZWIEDZILI MUZEUM GRODU SANTOK

          Uczniowie zajęć regionalnych wraz z grupą uczniów z klasy 5b w sobotę 21 maja wybrali się pociągiem do Santoka, by zwiedzić tamtejsze Muzeum Grodu.

          Wizyta w muzeum rozpoczęła się od obejrzenia krótkiego filmu związanego z historią Grodu. Następnie panie przewodniczki zapoznały uczniów z eksponatami, szczegółowo omawiając przedmioty znajdujące się w gablotach i na trasie wycieczki, ubarwiając swoje opowiadania faktami z historii Polski i samego Grodu. Po przejściu całej muzealnej trasy uczniowie, podzieleni na 4 grupy, wzięli udział w grze edukacyjnej, której celem było odnalezienie i prawidłowe przypisanie do wskazanych miejsc różnych eksponatów wystawy.

          Uczestnicy wycieczki bardzo sprawnie i poprawnie wykonali zadania, za co zostali docenieni przez prowadzące muzealną „lekcję”.

          Z fajnymi pamiątkami, pełni wrażeń, w godzinach popołudniowych wszyscy powrócili do swoich domów.

           

           

          ARTYSTYCZNE ZDJĘCIA NA LEKCJI PLASTYKI

           

           

          Dzień Mamy i Taty

          17 maja uczniowie z klasy 5b postanowili podziękować swoim Rodzicom za trud wkładany w ich wychowanie i przygotowali niespodziankę. Zaprosili Mamę i Tatę na występ. Były wiersze z przeprosinami i podziękowaniami, piosenki, scenki, w czasie których uczniowie wcielali się w role matek, ojców i dzieci. Nie zabrakło też wzruszeń, zarówno wśród rodziców, jak i dzieci. Na zakończenie dzieci wręczyły swoim gościom laurki oraz kwiaty i zaprosiły na słodki poczęstunek.

           

          WE WSPÓŁPRACY Z MBP W WITNICY

          Pracownica Miejskiej Biblioteki Publicznej w Witnicy Marcelina Szuciak przeprowadziła różnorodne zajęcia z naszymi uczniami.

          Uczniowie klas 1a i 1b wzięli udział w zajęciach pt. "Poznajemy nasze emocje"

          uczniowie klasy 2 b - w zajęciach związanych ze zbliżającym się Światowym Dniem Pszczół,

          a uczniowie klasy 4c - w zajęciach związanych ze zbliżającym się Dniem Matki.

          ............................................................................

          Natomiast cykl prelekcji pt. „Witnica na starej pocztówce” przeprowadził dyrektor biblioteki Władysław Wróblewski, przedstawiając ciekawostki z dziejów Miasta i Gminy Witnica. Opowieściom towarzyszyła prezentacja starych pocztówek i fotografii. Niedawno w naszej szkole odbyły się dwa takie spotkania. Uczniowie klasy ósmej poznali dwory, wille i pałace, a uczniowie klasy szóstej kościoły i domy i modlitwy.

          To drugie wydarzenie było okazją do pokazania dopiero co odkrytej jedynej znanej fotografii przedstawiającej witnicką synagogę.

           

          DLA ZDROWIAwink

          Kolejny sobotni spacer za nami i po raz kolejny pogoda dopisała. Samorząd Uczniowski zaprasza za dwa tygodnie.

          EM

           

           

          ZWIEDZALI GÓRY SOWIE

          Klasy 7 a b c wybrały się na wycieczkę szkolną w Góry Sowie. Uczniowie mieli okazję płynąć pontonami Nysą Kłodzką, odwiedzić Folwark Szyfrów, powspinać się na Wielką Sowę oraz odwiedzić Kopalnię Węgla Kamiennego w Nowej Rudzie.

           

           

          BY ZDROWO ŻYĆ

          - WARSZTATY EDUKACYJNE -

          W dniach 11-13.05.2022r. w naszej szkole odbywały się warsztaty edukacyjne w ramach Programu dla szkół. Warsztaty te stanowią jeden z głównych elementów programu. W trakcie zajęć dzieci uczyły się zasad zdrowego odżywiania, unikania produktów zawierających cukier. Rozmawiały na temat korzyści wynikających z codziennego spożywania owoców i warzyw. Następnie zrobiły zdrowe kanapki. Później odbyła się ich degustacja. Dzięki zajęciom dzieci kształciły odpowiednie nawyki żywieniowe, rozwijały kreatywność oraz dbałość o higienę podczas pracy.

           

          Z WIZYTĄ NA POCZCIE

          W czwartek 12 maja uczniowie klasy 2b wybrali się do Urzędu Pocztowego w Witnicy. Celem wycieczki było zapoznanie z instytucją poczty oraz pracą listonosza. Naczelnik Urzędu z uśmiechem przywitała gości. Opowiedziała, jak należy się w Urzędzie zachować i jaką funkcję pełni poczta w naszym życiu. Dzieci poznały zadania, jakie spełnia ta instytucja, a także dowiedziały się, jak ważna i odpowiedzialna jest praca listonosza. Uczniowie poznali logo poczty polskiej oraz drogę listu lub przesyłki, zanim dotrą do adresata. Wizyta na poczcie była okazją do utrwalenia nawyku kulturalnego zachowania się w miejscu publicznym.

           

           

          ZAJĘCIA PRZYRODNICZE - ŻYCIE PSZCZÓŁ

          - KLASA 1A -

           

           

          WARSZTATY KRAWIECKIE

          10 maja uczniowie klas 2b oraz 3a uczestniczyli w niezwykłych warsztatach - tworzyli "magiczne" lalki motanki.

          Motanki wymyśliły kobiety, by chronić dom i wspierać najbliższych. W długie zimowe wieczory, zamiast pierza, darły szmatki, z których tworzyły wyjatkowe lalki. Z nimi życie było łatwiejsze, a i marzenia zaczynały się spełniać... Motanki tworzone są ręcznie, bez użycia ostrych przedmiotów, jedynie poprzez ręczne wiązanie tkanin i włóczek. Symbolizują dobre wartości, jakie chcemy umocnić w swoim życiu. Dlatego tworzone są świadomie, z uważnością i dobrą intencją.

          Uczniowie podczas warsztatów zapoznali się z historią tych nietypowych lalek. Poznali także techniki ich tworzenia.

          Podczas zajęć panował klimat pełen pozytywnego nastawienia i wzajemnych inspiracji. Nie trzeba było mieć nadzwyczajnego talentu, aby taką lalkę-talizman wykonać samodzielnie. Wystarczyły dobre chęci i trochę wyobraźni.

          Uczniowie już nie mogą doczekać się kolejnych warsztatów.

           

           

          MAJ – MIESIĄC KSIĄŻEK, BIBLIOTEK I…BIBLIOTEKARZY

          W maju odbyło się w Bibliotece Szkolnej spotkanie z naszymi najmłodszymi dziećmi w szkole, grupami 0a i 0b. W trakcie spotkania dzieci odgadywały imiona bajkowych postaci słuchając zagadek, oglądając ilustracje. Wysłuchały wiersza o bibliotece oraz zapoznały się z bardzo ważnymi uwagami szkolnej Największej, Najmądrzejszej i Najstarszej KSIĘGI:

          Nie pisz i nie rysuj nic na moich kartkach,

          bo jeśli mnie zniszczysz, nie będę nic warta.

          Nie zaginaj rogów i dbaj o okładkę,

          gdy przerwiesz czytanie, włóż we mnie zakładkę.

          Nie czytaj mnie w wannie, albo przy jedzeniu,

          żebym nie uległa przypadkiem zniszczeniu.

          Zanim po mnie sięgniesz, zawsze umyj ręce,

          A BĘDĘ CIĘ CIESZYĆ STO LAT ALBO WIĘCEJ !

          Po wysłuchaniu próśb książki najmłodsi czytelnicy złożyli uroczystą OBIETNICĘ, że będą przychodzili do biblioteki, wypożyczali i czytali książki oraz o nie dbali. DO ZOBACZENIA W BIBLIOTECE!

          ...........................................................

          Od 1985 roku Ogólnopolski Dzień Bibliotekarza i Bibliotek obchodzony jest 8 maja. Święto, zainicjowane przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich w tym roku przypada w niedzielę. Mimo tego, już w piątek 6 maja przepiękne życzenia od całej wielkiej gromady dzieci przedszkolnych i ich Pań otrzymał Wasz szkolny bibliotekarz.

          Dziękując za pamięć i piękne wzruszające życzenia jednocześnie zaprasza WSZYSTKICH swoich czytelników, i tych którzy przychodzą sporadycznie i tych, którzy bywają często do odwiedzania SZKOLNEJ BIBLIOTEKI!

           

          "WYLECIAŁ PTASZEK Z ŁOBZOWA"

          W trakcie kolejnego koncertu muzycznego, który odbył się dnia 6 maja, uczniowie klas 1-3 poznali nowe brzmienie saksofonu i gitary.

           

           

          KONKURS LOGOPEDYCZNY RYSUNKOWY

          "SMAKOŁYKI Z KOSZYCZKA BABUNI"

           

          Cel konkursu:

          - rozbudzenie wrażliwości i uwagi słuchowej,

          - wzbogacenie słownictwa i umiejętności wypowiedzi,

          - doskonalenie wymowy trudnych głosek,

          - rozwijanie inwencji twórczej i wyobraźni,

          - rozbudzenie plastycznej i językowej twórczości u dzieci.

           

          I miejsce - Anastasiia Kovalenko kl. 3a, Jan Jóźwiak kl. 2c

          II miejsce - Natasza Wrębiak kl. 1a, Natalia Kardis kl. 3b

          III miejsce - Kseniia Mykhailova kl. 2a, Zuzanna Walaszko kl. 1b, Aleksandra Gibulska kl. 1b

          Wyróżnienie: Kaja Deicskler kl. 2a, Sebastian Konieczny kl. 2a, Andrzej Jaworski kl. 2b, Miłosz Korman kl. 2b

          Wszyscy uczniowie otrzymali nagrody. Gratulacje!!!

           

          KWIECIEŃ

           

          Spotkanie integracyjne

          29 kwietnia uczniowie 4b wraz z wychowawcą postanowili spotkać się po lekcjach po to, aby jeszcze bardziej się integrować. W tym celu przynieśli do szkoły ulubione gry towarzyskie takie jak Monopoly, Memory, szachy czy Uno i grali ze sobą świetnie się przy tym bawiąc, ale i ucząc m.in. szacunku do przeciwnika w grze, zasad fair play, zdrowego współzawodnictwa czy planowania swoich ruchów, aby pokonać innych graczy.

          WIEŚCI Z S1

           

          Fotorelacja z działań twórczych uczniów kl. S1.    

               

           

          KONKURS RECYTATORSKI - ETAP POWIATOWY

          Na kolejnym etapie Konkursu Recytatorskiego w Kostrzynie naszą gminę reprezentowała uczennica klasy 4c - Konstancja Kucharska, która przeszła pomyślnie eliminacje gminne 21 kwietnia.

           

           

          LEKCJA WYCHOWAWCZA W KLASIE 7a - 3 Maja – cóż to za data?

           26 kwietnia  klasa 7a brała udział w lekcji wychowawczej, która poświęcona została rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Zajęcia rozpoczęły się wspólnym odśpiewaniem Mazurka 3 Maja – Witaj majowa jutrzenko. Później uczniowie obejrzeli  prezentację  i filmik edukacyjny, przypominający  najważniejsze fakty  dotyczące uchwalenia i treści Konstytucji 3 Maja. Następnie wszyscy uczniowie  wzięli udział konkursie wiedzy o tym ważnym, historycznym fakcie. Lekcja przybliżyła uczniom ważne wydarzenia historyczne oraz okoliczności powstania pierwszej polskiej konstytucji (pierwszej w Europie, a drugiej na świecie).

           

          5b pamięta ważne święta!

          Ostatni tydzień kwietnia to czas przygotowań do tzw. majówki. Uczniowie z 5b nie tylko planowali sposób spędzenia kilu wolnych dni, ale na lekcji wychowawczej wspominali historię uchwalenia Konstytucji 3 maja oraz rozmawiali o majowych świętach, czyli Święcie Pracy, Święcie Flagi oraz Święcie uchwalenia Konstytucji 3 maja. Przy tej okazji słuchali także piosenek patriotycznych, obejrzeli prezentację multimedialną, a na podstawie zdobytych wiadomości, w celu ich utrwalenia przygotowali samodzielnie krzyżówkę, której rozwiązaniem miał zająć się inny uczeń z klasy. Wymiana krzyżówkami okazała się wyjątkowo ekscytującym zadaniem. Były krzyżówki, które łatwo się rozwiązywało, ale zdarzyły się i takie, których nikt poza autorem nie potrafił rozszyfrować.

          Pamiętamy o 3 Maja

          Uczniowie z klasy 4b również pamiętali o kolejnej rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Podczas ostatniej w kwietniu lekcji wychowawczej zapoznali się z podstawowymi wiadomościami związanymi z uchwaleniem Konstytucji 3 maja, a następnie, pracując w grupach, wykonali własnoręcznie symbole narodowe: chłopcy – flagi, a dziewczynki wyklejały godło. Na zakończenie lekcji wszyscy uczniowie uroczyście odśpiewali hymn.

          Co wiemy o świętach majowych?

             25.04.2022 na lekcji wychowawczej w 5a rozmawialiśmy o majowych świętach. Dowiedzieliśmy się, że 1 Maja to  Międzynarodowy Dzień Pracy obchodzony po raz pierwszy w 1890r. jako wyraz pamięci dla strajkujących robotników z Chicago.  2 maja obchodzony jest Dzień Flagi Państwowej oraz Dzień Polonii i Polaków za granicą. Jest to jedno z najmłodszych świąt państwowych. Dowiedzieliśmy się skąd pochodzą barwy flagi polskiej, jak poprawnie ją zawieszać i jaka jest prawidłowa długość flagi. 3 Maja został uznany Świętem Konstytucji 3 Maja. Obchody tego święta były zakazane podczas rozbiorów, a ponownie jego obchodzenie zostało wznowione w II Rzeczypospolitej w kwietniu 1919 roku.

           Po informacjach na temat świąt oglądaliśmy prezentację multimedialną dotyczącą Konstytucji 3 Maja. Kolejnym etapem naszej godziny wychowawczej był konkurs wiedzy.  Z ogromnym zaangażowaniem pracowaliśmy w grupach, dlatego wszyscy zostali ogłoszeni zwycięzcami i otrzymali upominki. Na zakończenie kolorowaliśmy godło i flagę Polski.

          Uczniowie klasy 5a

           

           

          PRZED "MAJÓWKĄ"

          Przed zbliżającymi się świętami majowymi - 1 - 2 - 3 maja na lekcjach we wszystkich klasach oraz w świetlicy odbywały się zajęcia związane ze zbliżającym się Dniem Pracy, Dniem Flagi i Świętem Konstytucji 3 Maja. Zajęcia miały różnorodny charakter, co widać na poniższych zdjęciach.

           

          Uczniowie z klasy 1b utrwalili wiadomości o symbolach narodowych. Poznali ich znaczenie dla Polski i rys historyczny. Zostali zapoznani z historią obchodzenia świąt majowych, a szczególnie ze znaczeniem Konstytucji 3 Maja dla naszego kraju. Uwieńczeniem lekcji było malowanie godła Polski jako jednego z symboli narodowych.

           

          Laurka dla strażników lasów

          1b

          3a

          W dniu 4 maja przypada Dzień Strażaka, a 5 maja - Dzień Leśnika. Chcąc im gorąco i serdecznie podziękować za ich pracę włożoną w ochronę lasów przed pożarami, uczniowie klasy 3a stworzyli laurki, które będą częścią wielkiej interaktywnej MEGA-laurki dla strażników lasów.
           

           

           

           

          NA SPOTKANIE Z POMNIKAMI PRZYRODY

          Uczniowie zajęć regionalnych i ekologicznych w poniedziałek 25 kwietnia wyruszyli do witnickiego lasu, by obejrzeć i pomierzyć pobliskie pomniki przyrody. Wędrówka dla niektórych była bardzo wyczerpująca, chociaż to tylko 3 kilometry w jedną stronęwink. Jednak cel został osiągnięty. Uczniowie obejrzeli wielkie stare dęby, pomierzyli je dowiadując się, że obwód każdego to ponad 5 metrów!

          Pogoda sprzyjała wędrówce. Była to także okazja obejrzeć piękną wiosenną zieleń niedalekiej okolicy. No i poznać nowe miejsca na rodzinne i koleżeńskie wypady.

           

           

           SPACERKIEM NA KIJKACH

          Kolejny sobotni spacer za nami. Nasza grupa powoli się zwiększa, z czego się bardzo cieszymy. Pogoda ponownie dopisała, a widoki zachwyciły. Za dwa tygodnie kolejna wyprawa. Będzie teren nizinny... zapraszamy chętnych uczniów naszej szkoły!

          EM

           

           

          DZIEŃ ZIEMI

          Dzień Ziemi to największe ekologiczne święto, które od wielu lat obchodzimy 22 kwietnia. Jego celem jest promowanie proekologicznych postaw. I właśnie z tej okazji uczniowie z kółka ekologicznego, pod okiem leśniczego Leśnictwa Witnica, posadzili  w lesie ok. 50 sztuk jarzębiny.  

           

          Z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi klasa 2b włączyła się w akcję Sprzątania Świata. 25 kwietnia uczniowie wyruszyli, aby posprzątać okolice szkoły. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu uczniowie nazbierali wiele worków pełnych odpadów.


           

          Jaka Ziemia - tacy my
          Dbać o Ziemię musisz TY!
          Jej los od nas jest zależny
          Jesteś Ziemi dziś potrzebny!

          Z okazji Dnia Ziemi, uczniowie klas 5 wykonali plakaty promujące proekologiczne zachowania, a szkolny radiowęzeł przedstawił najważniejsze informacje dotyczące tego święta, przygotowane przez kółko ekologiczne.



           

           

          UCZNIOWIE KLASY 8A, 8B, 8C I 6A NA WYCIECZCE WE WROCŁAWIU

          Wycieczka do Wrocławia  20 – 22 kwietnia 2022 roku.

          Trzy wspaniałe dni we Wrocławiu spędzili uczniowie klasy 8a,8b, 8c i 6a wraz z nauczycielkami Celiną Dzikowską, Iwoną Pisarek i Renatą Stankiewicz. To piękne i malownicze miasto na długo zapadnie nam w pamięci. Gdy dotarliśmy na miejsce, najpierw zwiedziliśmy Hydropolis, centrum wiedzy o wodzie, które łączy walory edukacyjne z zabawą, a to wszystko za sprawą interaktywnej wystawy.

          Hydropolis podzielone jest na 7 stref tematycznych.Każda sala Hydropolis jest obudowana multimedialnymi tablicami z ciekawostkami na temat przełomowych odkryć podwodnego świata, natury wody i sposobu jej wykorzystania przez człowieka. W Hydropolis znajdują się dziesiątki modeli statków, łodzi i innych konstrukcji. Zobaczyliśmy i dotknęliśmy  wielu urządzeń, pomp, silników czy dźwigni. Następnie spotkaliśmy się z przewodnikiem, panem Tomaszem, który interesująco opowiadał nam o urokliwej wrocławskiej wyspie - Ostrowie Tumskim. Podziwialiśmy piękną katedrę oraz spacerowaliśmy po Moście Tumskim, na którym wisi mnóstwo kłódeczek zawieszanych przez zakochane pary. Kolejnym punktem, który odwiedziliśmy we Wrocławiu był Rynek tego miasta. Przepiękna Starówka i niesamowity późnogotycki Ratusz.

          Niektórzy, idąc w kierunku Starego Miasta, szukali po drodze krasnoludków, które rozrzucone są po całym Wrocławiu. Dużym urozmaiceniem tego dnia był przejazd kolejką gondolową Polinką nad Odrą. W drugim dniu wycieczki  zwiedziliśmy Muzeum Narodowe, w którym obejrzeliśmy  różnorodne  dzieła,m. in. obrazy, rzeźby, instalacje, przykłady rzemiosła artystycznego i stroje, ale także gotyckie nagrobki, witraże i setki innych przejawów ludzkiego geniuszu. Następnie udaliśmy się na Stadion Wrocław, gdzie zobaczyliśmy najważniejsze miejsca na obiekcie , m.in. salę konferencyjną, szatnie piłkarzy, areszt i najważniejsze – boisko oraz trybuny. Kolejnym punktem naszego zwiedzania było  Afrykarium -  jedyne na świecie oceanarium poświęcone tylko faunie Afryki. W 21 basenach i akwariach można zobaczyć ponad 350 gatunków ryb oraz ssaków pochodzących z Czarnego Lądu.  Zachwyciły nas m.in. żółwie, kolorowe ryby, hipopotamy, płaszczki, rekiny, pingwiny i krokodyle oraz zjawiskowe manaty. Potem spacerowaliśmy po całym ogrodzie zoologicznym  poznając rzadkie i oryginalne zwierzęta ze wszystkich kontynentów. Ostatnim punktem zwiedzania tego dnia była Hala Stulecia. To unikatowe miejsce, gdzie historia w pełni współgra ze współczesnością. Zaprojektowana przez wybitnego miejskiego architekta Maksa Berga, została uznana za jedno z największych dzieł architektury XX wieku. Wielofunkcyjna przestrzeń, nieszablonowa konstrukcja, klimatyczna i przestrzenna lokalizacja, to tylko kilka z jej atutów. Kompleks Hali Stulecia jest obecnie jednym z najbardziej pożądanych miejsc dla organizatorów największych wystaw, konferencji, wydarzeń kulturalnych, sportowych, kongresowych z Polski i zagranicy. Wpisanie jej w 2006 r. na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO podkreśliło rangę tego obiektu. Niewątpliwie jest jedną z najbardziej charakterystycznych wizytówek Wrocławia na arenie międzynarodowej i niezwykle magicznym miejscem Wrocławia, gdzie karty historii zapisują jej wielopokoleniowe dzieje.

          W ostatnim dniu wycieczki mogliśmy podziwiać Wrocław z najwyższego  punktu widokowego Sky Tower, który mieści się na 49 piętrze. Przeszklone do podłogi okna sprawiały wrażenie, jakby stało się na krawędzi budynku. Następnie udaliśmy się do Muzeum Pana Tadeusza,które zrobiło na uczniach duże wrażenie. Podziwialiśmy   bogatą ekspozycję, a także uczestniczyliśmy  w lekcjach  muzealnych na temat świata  Polski  szlacheckiej przedstawionego w poemacie Mickiewicza, obyczajowości i tradycji.

          Wycieczka  zapewniła sporą dawkę wiedzy. Wrażenia pozostaną z nami na zawsze i jesteśmy pewni, że był to owocny czas.

                                                                                   Celina Dzikowska

           

          Wroclaw- dzień 2

          W drodze do Muzeum Narodowego.  w tle Most Grunwaldzki.

          Przy rzeźbach Abakany. W głębi Ostrów Tumski z katedrą

          Stadion Wrocław

           

           

          KONKURS RECYTATORSKI

          21 kwietnia uczniowie naszej szkoły brali udział w Konkursie Recytatorskim na szczeblu gminnym. Konkurs odbył się w pięknych wnętrzach witnickiego "Żółtego Pałacyku". Komisja konkursowa uważnie przysłuchiwała się interpretacji różnych wierszy przedstawionych przez uczniów wszystkich szkół podstawowych naszej gminy.

          Naszą szkołę reprezentowali następujący uczniowie:

          Grupa I - klasy 1-3

           - Kielec Szymon 2b

           - Gawron Małgorzata 2b

           - Konieczny Sebastian 2a

           - Młodożeniec Gabriela 1b

           - Gibulska Aleksandra 1b

           

          Grupa II - klasy 4-6

           - Czulak Agnieszka 4c

           - Woźniak Antonina 4c

           - Kucharska Konstancja 4c

           - Symerjak Maja 4b

           - Rękawek Jakub 4a

           

           

          Z każdej grupy wiekowej wytypowano po troje uczestników, którzy będą reprezentować naszą gminę na szczeblu powiatowym. Nominację otrzymała Konstancja Kucharska z klasy 4c, która pojedzie 27 kwietnia do Kostrzyna nad Odrą.

          Gratulacje!

           

           

          KONCERT MUZYCZNY

          20 kwietnia Lubuskie Biuro Koncertowe "Orfeusz" dało nam kolejny koncert. Tym razem mieliśmy możliwość wysłuchania muzycznej opowieści o Smoku Wawelskim. Podczas koncertu muzyka przeplatała się ze słowem artysty prowadzącego, który w ciekawy sposób wprowadzał dzieci w świat sztuki. Spotkania tego typu mają charakter edukacyjno-wychowawczy, są szansą dla młodych ludzi na poznanie profesjonalnych artystów, którzy pragną dzielić się swoją pasją do muzyki.

           

           

          PRZYGOTOWANIA DO ŚWIĄT

          W ostatnim dniu, tuż przed wiosenną przerwą świąteczną, uczniowie 5b również zadbali o nastój świąteczny. Do szkoły, na godzinę wychowawczą przynieśli jajka ugotowane na twardo, a następnie skorupki przyozdabiali według własnego pomysłu, tworząc oryginalne pisanki. Były także zabawy z użyciem pisanek, czyli stukanie się nimi. Ten, którego pisanka pękła szybciej, mógł szybciej ją zjeść, zaś pisanka, która pozostawała nienaruszona, oznaczała powodzenie w całym roku dla jej właściciela. Przy okazji uczniowie mogli porozmawiać na temat tradycji wielkanocnych, integrowali się, a przede wszystkim świetnie się bawili.

           

           

           

          WIELKANOC OCZAMI DZIECI

           

           

          SZKOLNY OGRÓDEK KLAS 1-3 I ODDZIAŁU "S"

          Na przełomie marca i kwietnia uczniowie klas I-III i oddziału "S" z pomocą wychowawców stworzyli hodowlę roślin na parapecie. Efekty ich przy można było podziwiać w holu. Gratulujemy młodym ogrodnikom:-)

           

           

          ZWIEDZILI WITNICKI POSTERUNEK POLICJI

          Dziś, 12 kwietnia, klasa 2c odwiedziła miejscowy Komisariat Policji. Funkcjonariusz A. Skowroński oprowadził nas po całym obiekcie. Oczywiście dzieci najbardziej zainteresował areszt. Dużo emocji wzbudziło „lustro weneckie”. Mogliśmy również zapoznać się z pracą zespołu kryminalnego. Dzieciom zostały pobrane odciski palców. Pytaniom nie było końca.

          Dziękujemy za tak miłe przyjęcie.

          Wychowawca wraz z uczniami

           

           

          AKCJA CHARYTATYWNA

          "OGÓLNOPOLSKA ZBIÓRKA ŻYWNOŚCI"

          W dniach 25-26.03.2022r. odbyła się w Witnicy akcja charytatywna pod hasłem: „OGÓLNOPOLSKA ZBIÓRKA ŻYWNOŚCI”. Celem akcji była zbiórka żywności - darów dla osób - rodzin potrzebujących mieszkających w Witnicy i okolicach. Przez dwa dni Zespół Parafialny Caritas, nauczyciele oraz wolontariusze z naszej szkoły pełnili dyżury, aby zebrać jak najwięcej darów. Przy uprzejmości „Delikatesów Centrum” oraz „Netto”, udało nam się to w stu procentach, za co bardzo dziękujemy. Niesamowicie wdzięczni jesteśmy mieszkańcom Witnicy, którzy byli dla nas bardzo życzliwi, uprzejmi i wyrozumiali.

          DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM ZA OKAZANE SERCE I WSPARCIE DLA POTRZEBUJĄCYCH.

           Zespół Parafialny Caritas i Wolontariat z SP2 w Witnicy

           

           

          SMUTNE ROZSTANIE

          Klasa 2c pożegnała Władka, naszego nowego kolegę z Ukrainy. Chociaż jest nam smutno, że nas opuszcza rozumiemy, że chce wrócić do swojego domu. Było nam bardzo miło poznać tak wyjątkowego chłopca. Nie obyło się bez łez podczas pożegnania. Dzieci z naszej klasy stanęły na wysokości zadania. Otoczyły Władka opieką i na pewno będzie nas dobrze wspominał.

          EM

           

           

           

          BAWILI SIĘ W TEATR

          Klasa 1b poznawała świat teatru – pracę aktorów oraz wielu osób zatrudnionych w teatrze. Uczniowie zaznajomili się też z rodzajami lalek, które występują w teatrze. Chętni uczniowie przygotowali własne scenariusze przedstawień teatralnych i zaprezentowali je przed widownią.

           

           

          AKCJA SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO

          W sobotę w ramach akcji Samorządu Uczniowskiego niewielka grupa uczniów udała się na spacer z kijkami - lub też bez nichsmiley.

          Pogoda, a co najważniejsze humory, dopisały. Następny spacer planujemy za dwa tygodnie. Będziemy poznawać ciekawe miejsca w okolicy Kaczej Góry. Zapraszamy wszystkich chętnych uczniów z naszej szkoły.

           

           

          I POMOC W 2B

          Uczniowie klasy 2b dnia 6 kwietnia uczestniczyli w zajęciach z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Uczniowie przypomnieli sobie, jak istotne są pierwsze chwile w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia oraz, jak należy się w takiej chwili zachować. Dzieci przećwiczyły czynności, które należy wykonać zanim na miejsce wypadku przybędzie karetka pogotowia. Uczyły się, jak ocenić stan poszkodowanego, jak właściwie przekazać informacje dotyczące nieszczęśliwego zdarzenia służbom ratunkowym. Na fantomach przećwiczyły sposób wykonania resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Przećwiczyły również w parach różne sposoby bandażowania oraz udzielenia pomocy w sytuacji zakrztuszenia.

          Uczniowie z wielkim zaangażowaniem brali udział w zajęciach. Mamy nadzieję, że zajęcia uświadomiły im, jak istotne korzyści płyną z posiadania umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

           

           

          ŻYWA LEKCJA HISTORII

          6 kwietnia gościliśmy w szkole grupę rekonstrukcyjną Agencji Widowisk Historycznych "ARKONA" z Torunia, której członkowie przedstawili spektakl pt. "Od Mieszka I do Bolesława Krzywoustego, czyli podróż przez Polskę pierwszych Piastów". W barwny, widowiskowy sposób przedstawiono uczniom historię początków państwa polskiego. Była to swego rodzaju żywa lekcja historii, na której zaprezentowano stroje i broń z epoki. Największe emocje udzieliły się dzieciom podczas pokazów walk na miecze. Oprócz suchych faktów historycznych, dat, imion władców w humorystyczny sposób opowiedziano o życiu codziennym w tamtych czasach, noszonych strojach, zwyczajach, zawodach. W sposób szczególny opisany został rynsztunek woja z czasów Mieszka I. Niektórzy uczniowie mieli okazję przekonać się, że już samo podniesienie z ziemi kolczugi wymagało wielkiej krzepy. Od tej pory nie będą już obco brzmiały takie określenia jak: owijki (onuce), gacie, płytkowe lamelki, szyszak czy szłom. Występ okraszany był licznymi ciekawostkami. Na zakończenie lekcji aktorzy przeprowadzili konkurs z nagrodami w postaci wybijanych na miejscu denarów Bolesława Chrobrego.

          Ta żywa lekcja historii bardzo się wszystkim podobała zwłaszcza, że  całość była prowadzona w humorystyczny sposób.

          ND

           

           

           

           

           

          WARSZTATY Z WOLONTARIATEM: "UWAŻNOŚĆ MAŁEK ŻABKI"

           DLA KL.0A I 0B

          Dnia 04.04.2022r., w gr. 0a i 0b, odbyły się warsztaty pod hasłem: „Ćwiczenia uważności dla dzieci”. Wychowankowie  poznali  uważną żabkę, która podpowiadała, jak ważna jest uważność na to, co aktualnie dzieje się w naszym życiu. Słuchanie i przeżywanie sytuacji  jest ważne byśmy mogli pomagać najbliższym. Wolontariusze pomagają, ponieważ widzą i rozumieją potrzeby innych.

          Każdy powinien praktykować tą uważność, to znaczy umieć wracać uwagą do tu i teraz oraz do ciała i oddechu.

           

           

           

           

          S1

           

          Klasa S1 w ramach zajęć rozwijających kreatywność wykonała szereg ozdób i stroików świątecznych, które zostały przekazane Radzie Rodziców do sprzedaży na Jarmarku Wielkanocnym.

                                                                                                                 K. S.
           

           

           

           

           

          MARZEC W S1

           

          Fotorelacja z marcowych działań twórczych

           

          w kl. S1.

           

           

           

          MAMY CERTYFIKAT

          W roku szkolnym 2021/2022 uczniowie klasy 1a i 1b realizowali kolejną edycję profilaktycznego programu edukacyjnego "Akademia Bezpiecznego Puchatka" pod patronatem Komendy Głównej Policji i Kuratorium Oświaty. Głównym celem programu było wdrożenie uczniów do przestrzegania bezpieczeństwa na drodze, w szkole, w domu i w czasie zabawy. Od września dzieci uczestniczyły w zajęciach dotyczących bezpieczeństwa, realizowanych w oparciu o starannie opracowane materiały edukacyjne. Program zakończył się wypełnieniem przez uczniów w marcu 2022 roku "Wielkiego Testu Bezpieczeństwa" i uzyskaniem certyfikatu przynależności do "Klubu Bezpiecznego Puchatka".

          koordynator - Natalia Dachnowska

           

           

          Klasa 1b wzięła udział w konkursie Akademia Bezpiecznego Puchatka. Uczniowie przygotowali KODEKS KLASOWY w formie rymowanek, a bohaterami Kodeksu były postacie z bajek. Bajkowi bohaterowie byli przewodnikami po krainie bajek i od nich uczyliśmy się zasad bezpiecznego zachowania. Bowiem bajki i ich bohaterowie są wzorami do naśladowania najbardziej znanymi dzieciom. A oto efekt wspólnej pracy:

           

          KLASOWY WIERSZ O KODEKSIE ZACHOWAŃ

          To są nasze szkolne mury

          W nich uczymy się kultury.

          Uczymy się prawa klasowego,

          uczymy się życia szkolnego.

          Choć to niełatwa jest sprawa

          to życia jest podstawa.

          My kończymy covida łańcuch,

          mamy zasady w małym palcu.

           

          Dla ludzi trzeba być miłym,

          nawet kiedy brak nam siły.

          Potem dobro do nas wraca,

          więc ten układ się opłaca.

           

          Ludzi słuchamy tak, jak serca.

          Prawda to potężna twierdza.

          Wszyscy równi na tym świecie,

          chociaż dużo różnic przecież.

          Ekologia na planecie jest

          ważniejsza niż gierki w necie.

           

          VID-20220410-WA0000.mp4

           

          SZKOLNE IGRZYSKA SPORTOWE

           

          PIŁKA KOSZYKOWA

           

                   W dniach 03,10,17 marca odbyły się klasowe zawody w piłce koszykowej chłopców.

          Poniżej zestawienie wyników w poszczególnych poziomach klasowych:

           

          Klasy IV:

           

          4a: 4b – 8:0

          4a : 4c – 12:2

          4c : 4b -  7:6

           

          I miejsce  - 4a – 4 pkt.

          II miejsce – 4c – 2 pkt.

          III miejsce – 4b – 0pkt.

           

          Klasy V/VI:

           

          5a/5b : 6a – 2:24

           

          I miejsce – 6a -2pkt.

          II miejsce – 5a/5b – 0pkt.

           

          Klasy VII:

           

          7a : 7c – 0:16

          7a : 7b – 6:17

          7b : 7c – 16:6

           

          I miejsce  - 7b – 4 pkt.

          II miejsce – 7c – 2 pkt.

          III miejsce – 7a – 0pkt.

           

           

           

                                                                                  Dariusz Kozubski

           

           

          MARZEC

           

          KIM BĘDĘ?
           
          W czwartek 31 marca odbyły się w szkole TARGI ZAWODOWE. Każda klasa przygotowała stoisko z wybranym wcześniej przez siebie zawodem. Uczniowie dołożyli wszelkich starań, aby stanowiska przyciągały tłumy. Były plakaty, pokazy, degustacje... I tym sposobem cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród zwiedzających. Niejednemu uczniowi dały do myślenia, jeśli chodzi o wybór przyszłego zawodu.

           

           

           

          KONKURS LOGOPEDYCZNY RYSUNKOWY DLA KLASY S1

          "Moja ulubiona bajka, baśń lub legenda"

          Celem konkursu było rozbudzenie twórczości plastycznej i wyobraźni uczniów, wzbogacenie zasobu słownictwa oraz prezentacja umiejętności i zdolności plastycznych z wykorzystaniem różnych technik.

          I miejsce - Igor Brożyński

          II miejsce - Bartosz Gulczyński

          III miejsce - Monika Gulczyńska i Kamil Stadler

          Wszyscy uczniowie otrzymali nagrody i dyplomy.

           

           

          PRZYWITALIŚMY WIOSNĘ

           

          PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY W 5B

          21 marca to zawsze dzień wyjątkowy, bo zapowiada zmiany na lepsze, weselsze czy cieplejsze dni. Podobnie było tego dnia w klasie 5b. Uczniowie (a nawet wychowawczyni) chętnie przyłączyli się do akcji proponowanej przez Samorząd Uczniowski i przyszli do szkoły, mając „szał na głowie”, czyli fryzury wymyślne, oryginalne, kolorowe, wręcz szałowe.

          W szkole zabrakło też plecaków, a swoje zeszyty i książki uczniowie umieścili w przeróżnych walizkach, torbach podróżnych, koszykach, a nawet futerałach na gitarę.

          Na koniec, solidaryzując się z niepełnosprawnymi osobami z dodatkowym chromosomem, z okazji Światowego Dnia Zespołu Downa, uczniowie założyli skarpetki nie do pary.

           

           

          DZIAŁANIA WOLONTARIATU

          W ostatnich dniach wolontariusze z naszej szkoły mieli dużo akcji. Współpraca z Samorządem Uczniowskim pozwoliła podwoić siły, aby wspomóc  uczniów i rodziców z Ukrainy. Do tej pory trwają dyżury w szkole, aby odbierać dary  i dalej wspomagać potrzebujących.

           Nasi wolontariusze czynnie uczestniczą w akcji „Cała Polska czyta dzieciom”.  Po umówieniu się z Paniami wychowawczyniami z przedszkola,  czytają dzieciom różne bajki - oczywiście dostosowane do ich  wieku.

          Wspólnie ze społecznością szkolną: nauczycielami, uczniami z poszczególnych klas i rodzicami przygotowaliśmy kartki świąteczne - wielkanocne, aby przekazać je do Domu Seniora Wigor w Witnicy oraz do DPS-u w Kamieniu Wielkim,  jak również osobom samotnym wraz z darami na święta - przy współpracy z „Caritas” parafialnym.

          Duże powodzenie ma akcja charytatywna, która wspomaga nasze schronisko dla psów. Jak co miesiąc zebraliśmy dużą ilość karmy mokrej i suchej, miseczki, zabawki dla piesków, koce, kołdry itp. Zbiórka nakrętek pokazała, że możemy więcej razem:-). Zebraliśmy aż 8 worków nakrętek, które przekazaliśmy dla chorego Antka na rehabilitację.

          To wspaniałe, że nasza społeczność szkolna bierze udział w takich akcjach, bo wspólnie możemy więcej:-)!

           

           

          "OWOCE I WARZYWA JEMY I ZDROWO ROŚNIEMY"

          W marcu odbył się konkurs dla uczniów z klas IV-V w ramach Programu Warzywa i Owoce w szkole. Dziękujemy za udział w konkursie i gratulujemy:)

           

          Na zdrowie!

          Uczniowie klasy 5b nie tylko uczą się o zdrowym odżywianiu, ale starają się też wiedzę praktykować. Podczas ostatniej lekcji wychowawczej, 16 marca, samodzielnie wykonali, a następnie spożyli z wielkim apetytem, przepyszne sałatki owocowe. Była wspólna nauka, praca, a przede wszystkim integracja.

           

           

          KANGUR MATEMATYCZNY

            17 marca  39 uczniów z klas 2-8 uczestniczyło w międzynarodowym konkursie: Kangur matematyczny.  Konkurs wywodzi się z Australii, gdzie został zainaugurowany w latach osiemdziesiątych przez światowej sławy popularyzatora matematyki Petera O'Hallorana.W Kangurze bierze udział około 30 krajów. Konkurs odbywa się co roku w trzeci czwartek marca.  W Polsce patronat nad konkursem objął Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

          Każdy z uczestników konkursu Kangur matematyczny2022 otrzymał zabawkę logiczną Zaplątany Kangurek.

                                                 Szkolny koordynator konkursu: Iwona Chmielewska

           

           

          WITAMY WŚRÓD NAS

          Klasa 2c przywitała pierwszego ucznia z Ukrainy. Czekamy na kolejnych. Uczniowie stanęli na wysokości zadania i zaopiekowali się nowym kolegą.

           

           2c.mp4

           

          Święto Kobiet  w 5a

          Dzisiaj dzień piękny, uroczysty!
          Taki dzień raz się w roku zdarza,
          gdy 8 Marca z gwarem wiosny
          wytryśnie z kartek kalendarza.
          Tak, to wspaniałe, wielkie Święto,
          więc śpieszą chłopcy i panowie,
          z bukietem życzeń w barwach kwiatów — uśmiechnąć się
          do Wszystkich Kobiet.

          Chłopcy z 5a również nie zapomnieli o swoich koleżankach z klasy. Były pomysłowe prezenty i piękne kwiaty.

           

           

          Dzień Kobiet w 7a

          Raz do roku jest taki dzień,
          Który przemija jak piękny sen...
          Wszystkie kobiety, panie i matki
          W dniu tym dostają pachnące kwiatki...

           

          Dzień Kobiet to bardzo przyjemny dzień dla kobiet tych dużych i tych małych. W tym wyjątkowym dniu otrzymujemy kwiaty, czekoladki, prezenty i życzenia. W naszej klasie chłopcy też uczcili ten dzień. Na początku lekcji złożyli dziewczynkom  życzenia. Następnie koledzy zaprezentowali przygotowaną wcześniej piosenkę. Ponadto wręczyli kwiaty i słodkie upominki, a później zaprosili dziewczęta do udziału w konkursie na NAJFAJNIEJSZĄ DZIEWCZYNĘ Z KLASY. Dziewczyny miały do wykonania różne zadania i świetnie sobie poradziły. Tytuł NAJFAJNIEJSZEJ DZIEWCZYNY przypadł – WIKTORII R.

                                                                                                                                                                 Gratulujemy.

           

          ZAJĘCIA W REGIONIE

          Uczniowie zajęć regionalnych i ekologicznych w sobotę 12 marca pojechali na wycieczkę do Gorzowa Wlkp. Pospacerowali po bulwarze, zwiedzili Muzeum Lubuskie im. Jana Dekerta - Spichlerz oraz odwiedzili papugarnię z około 100 ptakami. Później był czas na wizytę w McDonald's i zabawę w Parku Róż. Zadowoleni, pełni wrażeń, powrócili do Witnicy w godzinach popołudniowych.

           

           

          DZIEŃ ZAWODÓW

          - 10.03.2022 -

          Dziś nasza szkoła pełna była elektryków, lekarzy, biznesmenów, ochroniarzy, strażaków i policjantów.

           

          1a

           

          Uczniowie klasy 1b prezentowali na lekcji przygotowane przez siebie zawody i bawili się w zawodowe kalambury.

           

           

          WIOSNA ZA PASEM, A ONI JESZCZE CIESZYLI SIĘ ZIMĄ

          Klasy 7c, 7a i 4b wybrały się do Gorzowa Wlkp. na lodowisko.

           

           

          DZIEŃ KOBIET

          W 4C

           

          w 1A

          oraz w 2B

           

           

          DBAJĄ O SWOJE ZDROWIE

          W klasach 1a i 1b uczniowie pogłębiali swoją wiedzę na temat zdrowia. Uczyli się, jak należy dbać o zdrowie. Odbyła się pogadanka z pielęgniarką szkolną o zdrowym stylu życia. Uczniowie poznali PIRAMIDĘ ZDROWEGO ŻYWIENIA. Podczas lekcji brali udział w grach umysłowych rozwijających kreatywność i utrwalających zdobytą wiedzę.

          Klasa 1b przyrządzała potrawy z warzyw i owoców KOLOROWO I ZDROWO - TALERZ PEŁEN WITAMIN. Dzieci tworzyły na swoich talerzach owocowo-warzywne stworki. Potrawy były bardzo pomysłowe i apetyczne. Smakowały nawet niejadkom.

          Punktem kulminacyjnym podsumowującym tematykę zdrowotną był konkurs dla klas pierwszych ŻYJMY ZDROWO.

          Wyniki konkursu: I miejsce Młodożeniec Gabriela

                                         II miejsce Piskorz Jan

                                         III miejsce Bil Wiktoria

           

          W piątek 4 marca klasę 1a odwiedziła pani pielęgniarka z pogadanką na temat zdrowego trybu życia.

           

          KONCERT MUZYCZNY KLAS 1-3 i S1

          - 3.03.2022 -

          Tym razem było to spotkanie z tradycyjną muzyką Ameryki Południowej. W trakcie koncertu uczniowie zobaczyli ciekawe instrumenty: deszczowy kijek, grzechotki, bambusową piszczałkę oraz wsłuchiwali się w rytmy pochodzące z tego rejonu świata.

           

          LUTY

           

          WIEŚCI Z S1

           

          Fotorelacja z działań twórczych uczniów kl. S1.

          \

           

           

          Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

          21 lutego 2022 roku obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ustanowiony przez UNESCO 17 stycznia 1999 r. w celu ochrony dziedzictwa narodowego jakim jest różnorodność językowa. Uczniowie na każdym poziomie zmagali się z zawiłościami języka polskiego. Młodsi z klas 1-3 wzięli udział w konkursie plastycznym, przedstawiając ulubione przysłowie polskie. Podczas lekcji także gimnastykowali swój język, próbowali recytować „łamańce językowe”. Zmagania z wierszykami okazały się trudne do pokonania, ale wprawiły wszystkich w radosne nastroje. Natomiast starsi uczniowie wzięli udział w konkursie językowym, który był podzielony na dwie grupy wiekowe: 4-6 i 7- 8.

          Uczniowie chętnie uzupełniali karty pracy, świetnie się przy tym bawiąc.

          W potyczkach językowych mogli nie tylko sprawdzić swoją wiedzę, ale też wiele się nauczyć. To była świetna zabawa!

           

          Obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego upłynęły w bardzo twórczej i radosnej atmosferze. Mam nadzieję, że uczniowie choć w niewielkim stopniu uświadomili sobie, że język polski jest nie tylko jednym z symboli narodowych, ale także naszym skarbem, zatem wszyscy powinniśmy o niego dbać nie tylko od święta, ale na co dzień.


          Dodatkowo na korytarzu została zamieszczona gazetka informująca o historii i znaczeniu tego szczególnego dnia, ciekawostki oraz łamańce językowe.


           

          ,,Niechaj narodowie wżdy

          postronni znają, iż Polacy

          nie gęsi, iż swój język mają’’

          Mikołaj Rej

           

          TROCHĘ HISTORII, CZYLI Z WIZYTĄ W MUZEUM

          Uczestnicy zajęć regionalnych w ostatnim dniu lutego odwiedzili prywatne witnickie Muzeum Chwały Oręża Polskiego, którego założycielem 12.10.1972 roku i właścicielem był emerytowany pułkownik - pan Czesław Chmielewski.  Po jego śmierci po muzeum oprowadza, udostępnia do zwiedzania eksponaty oraz pokrótce je omawia syn pana Czesława - pan Jerzy.

          Uczniowie mieli możliwość obejrzeć, między innymi, zbiór armat i dział używanych przez wojsko polskie w czasie II wojny światowej, mundury żołnierskie, broń, ekwipunek, zdjęcia, odznaczenia, kolekcję hełmów.

          Była to ciekawa lekcja historii.

           

          MIESIĄC LUTY W 5B

          Luty w 5b był miesiącem różnorodnym. W pierwszej połowie czas minął z nauką zdalną, ale i wtedy nikt się nie nudził i nie narzekał, bo na przykład z okazji Walentynek uczniowie wymieniali się zdalnie walentynkami. Natomiast w drugiej połowie miesiąca, już w czasie nauki stacjonarnej w szkole, uczniowie 5b wspólnie integrowali się z okazji Tłustego Czwartku.

          Bo u nas zawsze coś się dzieje i zawsze jest wesoło.

           

           

           

          Walentynki

          14 lutego na godzinie wychowawczej uczniowie klasy 5a rozmawiali o walentynkach:

          • skąd pochodzi nazwa: walentynki?

          • jakie są zwyczaje walentynkowe?

          • od kiedy święto jest w Polsce?

          Uczniowie dowiedzieli się, że nie jest to tradycyjne polskie święto. Początki tego święta sięgają średniowiecza. Nazwa walentynki pochodzi od imienia św. Walentego, patrona zakochanych. Św. Walenty był biskupem rzymskim, który miał moc uzdrawiania chorych. Tak przynajmniej mówi legenda. W dniu jego imienin ludzie wysyłają do ukochanych „walentynkę” – wiersz albo wyznanie miłosne. Warto zaznaczyć, że w dzień św. Walentego składamy nie tylko życzenia osobom, które kochamy, ale również tym, z którymi przebywamy na co dzień. Na zakończenie lekcji online uczniowie wykonali serduszka – witrażyki, które ozdobili według swojego projektu.

           

          NASZEMU PATRONOWI

          Sejm podjął uchwałę, na mocy której rok 2022 został ustanowiony Rokiem Polskiego Romantyzmu. Wcześniej na patronów roku 2022 zostali wybrani: Ignacy Łukasiewicz, Józef Mackiewicz, Maria Grzegorzewska, Maria Konopnicka, Wanda Rutkiewicz i  patron naszej szkoły: Józef Rufin Wybicki - autor Pieśni Legionów Polskich we Włoszech, która od 1927 roku jest polskim hymnem narodowym. Józef Wybicki był wielokrotnie posłem na sejm i brał udział w pracach nad wdrożeniem Konstytucji 3 maja. Uczestniczył w tajnych przygotowaniach do Insurekcji Kościuszkowskiej. Później, w Paryżu, zabiegał o utworzenie wojska polskiego u boku Francji. W 2022 przypada wiele rocznic związanych z Patronem naszej szkoły: 10 marca – 200 rocznica śmierci, 29 września - 275 rocznica urodzin, 225 rocznica powstania Pieśni Legionów Polskich we Włoszech i 95 rocznica ustanowienia Mazurka Dąbrowskiego hymnem państwowym. Z tej okazji, w holu naszej szkoły, możemy obejrzeć specjalną gazetkę poświęconą J. Wybickiemu i tym ważnym rocznicom.

           

          ZDROWE ŚNIADANIE W 1A

           

          PROSTO Z DZIKIEGO ZACHODU

          W szkole było bardzo koncertowo. Dnia 15 lutego odwiedzili nas muzycy prosto z Dzikiego Zachodu. Uczniowie klas 1-3 oraz oddziału specjalnego uczestniczyli w koncercie, którego tematyka była poświęcona muzyce dalekiego Dzikiego Zachodu. Koncert został zorganizowany przez Lubuskie Biuro Koncertowe. Mamy nadzieję, że ogrom pytań od naszych uczniów nie zniechęcił przybyłych gości i ponownie nas odwiedzą. 
           

           

          MATEMATYKA W PRAKTYCE

          We wtorek 15 lutego w klasie 1a odbyła się lekcja, na której uczniowie bawili się w sklep. Doskonalili także umiejętność dodawania i odejmowania liczb oraz utrwalali zasady zachowania się w sklepie.

           

           

          WALENTYNKI

          - 14 LUTEGO -

          KLASA 4c

          Klasa 4c pamiętała o Walentynkach! Tydzień wcześniej pojawiła się w gabinecie gazetka. Na lekcji wychowawczej losowaliśmy osoby, którym mieliśmy przygotować  kartkę z miłym przesłaniem na Walentynki. W poniedziałek klasowa poczta rozdała wszystkim Walentynki. Własnoręcznie wykonane kartki sprawiły dużo radości i uśmiechu!

          KLASA 1B

          Dzieci wykonywały "walentynki" i obdarowywały się nimi nawzajem.

           

          KLASA 2B

          14 lutego w klasie zrobiło się bardzo czerwono, widać było uczniów w kolorystyce walentynkowej. Uczniowie wyrażali w ten sposób swoją aprobatę wobec WALENTYNEK - Święta Zakochanych. Rodzice zapewnili mnóstwo pyszności. Uczniowie wykonali walentynkowe lapbooki. W walentynkowym lapbooku dzieci mogły zobaczyć, jak można powiedzieć "Kocham Cię" w różnych językach, jak można wyrażać miłość i za co kochamy innych ludzi.

           

           

          ZDROWE ODŻYWIANIE PRZEDE WSZYSTKIM

          Miniony tydzień (7-11.02) w klasie 3b upłynął pod hasłem "Odżywiamy się zdrowo". Codziennie dzieci przynosiły pyszne kolorowe i zdrowe kanapki na śniadanie oraz owoce i warzywa. Mistrzami najzdrowszych kanapek zostali: Julia Z, Brajan, Maciej, Natalia i Laura. Odbyły się pogadanki na temat zdrowego odżywiania. A na koniec tygodnia wspólnie przygotowaliśmy pyszną sałatkę owocową. Mamy nadzieję, że te kolorowe kanapki wejdą w nawyk codziennego jedzenia.

           

           

          KLASOWE BALE KARNAWAŁOWE

          1A

          1B

          2A

          2B

          2C

          3A

          3B

           

          SPOTKANIE Z PANIĄ PIELĘGNIARKĄ

          W piątek 4 lutego klasę 3b odwiedziła pani pielęgniarka z pogadanką na temat "Co możemy stracić, gdy będziemy palić papierosy". Uczniowie brali udział w zajęciach przygotowanych przez panią pielęgniarkę. A następnie przygotowali w grupach plakaty STOP PALENIU. Były to bardzo pouczające lekcje. Uczniowie pracowali z bardzo dużym zaangażowaniem.

           

           

          ZDROWE KANPAKI W KLASIE 3a

          3 lutego 2022 r. uczniowie klasy 3a  przygotowali podczas zajęć smaczne,  zdrowe kanapki, które szybko i z wielką chęcią skonsumowali. Ale były pyszne!!!

           

          POGADANKA W KLASIE 3a NA TEMAT SZKODLIWOŚCI PAPIEROSÓW I INNYCH UŻYWEK

          2 lutego 2022 r. w klasie 3a odbyła się pogadanka z panią pielęgniarką w ramach programu Co można stracić, jak będzie się  paliło papierosy? Oprócz szkodliwości palenia papierosów, poruszony został problem spożywania alkoholu, narkotyków, dopalaczy i napojów energetyzujących. Pani pielęgniarka wymieniła skutki stosowania w/w używek.  Miejmy nadzieję,  że uczniowie zapamiętają na długo tę lekcję i wezmą sobie przekazane uwagi do serca.

           

          STYCZEŃ

           

          KONKURS Z JĘZYKA NIEMIECKIEGO

          W styczniu 2022 r. odbył się Konkurs z języka niemieckiego Fit in Deutsch, zorganizowany przez II Liceum Ogólnokształcące w Gorzowie Wielkopolskim. W Konkursie wziął udział uczeń klasy 7b - IGOR KOSTRZĘBSKI, który zajął I miejsce.
          Serdecznie gratulujemy!

           

          BABCIĘ I DZIADKA BARDZO KOCHAMY

          O ICH ŚWIĘCIE PAMIĘTAMY

          W klasie 1b odbyła się lekcja, na której uczniowie wspominali swoich dziadków i babcie, ulubione zajęcia z nimi. Układali historyjki obrazkowe dotyczące zachowań dzieci wobec starszych, dopasowywali odpowiednie zakończenia do historyjek. Ocenili zachowania dzieci w stosunku do starszych osób w różnych sytuacjach. Dużo zabawy i radości było przy odgrywaniu scenek, w których uczniowie wcielili się w role babć, dziadków oraz wnucząt. 

           

           

          KONCERT MUZYCZNY

          Dnia 13 stycznia odbył się kolejny koncert muzyczny pt. "Opowieść muzyczna. Skrzaty, Gnomy i Król Gór". Wzięli w nim udział uczniowie klas 0-3 oraz klasy "S". Muzycy z Lubuskiego Biura Koncertowego "Orfeusz" zaprosili zebranych do wspólnej muzycznej przygody. Artyści grali na kontrabasie, skrzypcach, pianinie. Dzieci poznały brzmienie i budowę tych instrumentów.

           

          ŁAMALI JĘZYKI

          12 stycznia 2022 r. odbył się Konkurs logopedyczno-recytatorski „Wierszyki łamiące języki” dla uczniów z klas 1-3.

          Celem konkursu było promowanie pięknej wymowy, uwrażliwienie na piękno literatury polskiej, rozwijanie uzdolnień twórczych i doskonalenie umiejętności recytatorskich.

           

          W kategorii klas pierwszych:

           

          I miejsce -  Gabriela Młodożeniec klasa 1b

          II miejsce - Nadia Pawłowska klasa 1a

          III miejsce - Miłosz Kuderski klasa 1b

          Wyróżnienie - Hubert Pawlisz klasa 1a

           

          W kategorii klas drugich i trzecich:

           

          I miejsce - Małgorzata Gawron klasa 2b

          II miejsce - Julia Pater klasa 2c

          III miejsce - Szymon Kielec klasa 2b i Mieszko Kończak klasa 2c

          Wyróżnienie - Marcelina Aszyjczyk klasa 2a i Adrianna Bajor klasa 2a                                                                                                                                                                                   Wszyscy uczniowie zostali nagrodzeni.

           

           

          GRUDZIEŃ

          GRUDZIEŃ W S1
          Grudzień w kl. S1 minął bardzo pracowicie, ponieważ uczniowie włączyli się w przygotowanie stroików i ozdób świątecznych, które zostały przekazane na kiermasz charytatywny. Akcja miała na celu wsparcie dla Wiktora – ucznia naszej szkoły. Ponadto dzieci ubrały choinkę w gab. nr 6 oraz brały udział w przygotowaniu spotkania opłatkowego.
           

           

          CO W CZASIE WOLNYM

          Podczas przerwy świątecznej, by wypełnić czas wolny, uczniom został zaproponowany udział w konkursie plastycznym. Zadaniem uczestników jest wykonanie ozdobnego napisu "2022". Format i technika - dowolne.

          Nadeszły już pierwsze prace...

           

          I kolejne...

           

           

          Wigilia w 5a


          Przy stole wigilijnym,
          Jak co roku życzenia,
          Między sobą składamy -
          Niech spełniają marzenia.

               17 grudnia uczniowie klasy 5a zorganizowali klasową Wigilię. Był biały obrus, a pod nim sianko, nie zabrakło barszczyku i uszek. Składaliśmy sobie życzenia, a potem śpiewaliśmy kolędy.

           

          WIGILIA W 3B

          Ostatni dzień przed lekcjami zdalnymi upłynął inaczej niż zwykle. Najpierw uczniowie z własnoręcznie zrobionymi prezentami odwiedzili koleżankę Milenkę, która ze względów zdrowotnych nie może na razie chodzić do szkoły.

          Następnie uczniowie samodzielnie zrobili mydełka na warsztatach mydełkowych.

          Na koniec był słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.

           

           

          KLASOWA WIGILIA W 1B

          Najpierw dzieci przygotowały świąteczne upominki dla rodziców, a potem zasiadły do wigilijnego stołu. Nie było tradycyjnych potraw wigilijnych, lecz słodkości i włąsnoręcznie przygotowane pierniczki. Czas szybko upłynął przy słuchaniu kolęd i świątecznych życzeniach. W pamięci pozostaną miłe chwile wspólnie spędzone.

           

          TWÓRCZOŚĆ UCZNIOWSKA

           

          DEKOROWALI PIERNIKI

          - 1B -

          W klasie 1b trwają przygotowania do klasowej wigilii. Robota wre całą parą. W sali unosił się zapach pysznych, świątecznych pierników, które dzieci ozdabiały lukrem i różnymi cudeńkami według swojego pomysłu. Lekcja była bardzo kreatywna. Dostarczyła przyjemnych wrażeń, integrowała i uczyła współpracy.

          - 2B -

           

           

          WITAMINOWA BOMBA

          "Owoce i warzywa jedz - jeśli zdrowo rosnąć chcesz".

          Dnia 17 grudnia od samego rana grupa nauczycieli przygotowywała soki owocowo-warzywne dla naszych uczniów. Na drugiej i trzeciej godzinie lekcyjnej przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego odwiedzili uczniów i pracowników szkoły częstując pysznymi sokamismiley Zdrowie najważniejsze!

          Dziękujemy serdecznie darczyńcom jabłek i marchewki.

           

          KLASOWE WIGILIA W 5B

          W ostatnim dniu stacjonarnej nauki w szkole, uczniowie klasy 5b postanowili wspólnie uczcić nadchodzące święta i integrować się przy wigilijnym stole. Z pomocą Rodziców, którym bardzo serdecznie dziękujemy, przygotowali dania wigilijne, m.in. barszczyk z uszkami, krokiety, paszteciki z kapustą i pieczarkami, pierogi, a na deser makowiec, ciasto „Zebra”, przekładaniec czekoladowy, babeczki, mandarynki, no i oczywiście samodzielnie pieczone i dekorowane pierniczki . Po obfitym posiłku nastąpiło wymienianie się prezentami oraz wspólne śpiewanie kolęd. Takie chwile warto celebrować, gdyż dzięki nim poczuliśmy, że jesteśmy jedną wielką klasową rodzinką, a wspomnienia z pewnością pozostaną w pamięci na bardzo długo.

           

          KLASOWE WIGILIA W 4B

           

          Uczniowie klasy 4b wraz z wychowawcą zorganizowali klasową wigilię. Z pomocą Rodziców przygotowali słodki poczęstunek – różne ciasta, babeczki, słodycze oraz wszelkie akcesoria do przygotowania stołu wigilijnego. Dziękujemy rodzicom  za pomoc.

          Na samym początku przyszedł Mikołaj i rozdał uczniom prezenty, które sobie nawzajem przygotowali już wcześniej. Została wspólnie odśpiewana kolęda, złożone życzenia świąteczne, a na koniec rozpoczęła się uczta.

           

           

          WSPARLI INNE DZIECI

          Uczniowie klasy 2b wraz z rodzicami przygotowali paczkę dla dzieci ze świetlicy socjoterapeutycznej "Pod tęczą" w Gorzowie Wielkopolskim. Uczniowie nie tylko przynieśli grę Catan, o którą prosiły dzieci w liście. Mali darczyńcy dostarczyli dodatkowo 15 innych gier. Uczniowie bardzo się cieszą, że mogą pomóc innym dzieciom.

           

           

          SPOTKANIE WOLONTARIATU CZYTELNICZEGO

          Z GRUPAMI 0A I 0B

          10 grudnia Wolontariat Czytelniczy z naszej szkoły został zaproszony przez p. G. Szmajdzińską oraz I. Piaseczną, wychowawczynie gr 0a i 0b, na spotkanie z okazji Dnia Wolontariusza oraz, aby podziękować za wspólnie przeprowadzone warsztaty i comiesięczne czytanie bajek przez uczniów kl. 6-8. Panie przygotowały wraz z dziećmi piękny program artystyczny. Dzieci śpiewały, mówiły wiersze, przygotowały śliczne serca, które wręczyły uroczyście wolontariuszom. Grupa 0a i 0b to nasi najmłodsi wolontariusze. Współpracują z nami we wszystkich akcjach charytatywnych, wraz z rodzicami. Przynoszą dary dla zwierząt, kartki bożonarodzeniowe zrobione własnoręcznie oraz piękne dekoracje bożonarodzeniowe. Na koniec spotkania Panie wychowawczynie wręczyły opiekunom wolontariatu p. L. Wysoczańskiej oraz p. A. Obiale piękne drzewo z kolorowymi rączkami, symbolizujące wolontariat. Otrzymaliśmy także słodki poczęstunek. Wszystkim wolontariuszom było bardzo milo. Dzieci z gr. 0 otrzymały od wolontariuszy gorące podziękowania za tak miłe przyjęcie. Wolontariusze przekazali dla  nich  cukierki oraz symboliczne naklejki z buźkami kolorowymi.  

          DZIĘKUJEMY RODZICOM, PANIOM WYCHOWAWCZYNIOM ORAZ DZIECIOM KLAS 0A I 0B - NASZYM NAJMŁODSZYM WOLONTARIUSZOM  ZA TAK  WSPANIAŁĄ  WSPÓŁPRACĘ I ZACHĘCAMY DO DALSZYCH  WSPÓLNYCH  DZIAŁAŃ

          Opiekunowie Szkolnego Koła Wolontariatu

           

           

          ZAFASCYNOWANE KSIĄŻKAMI

          Każdego roku Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Z Herberta w Gorzowie Wlkp. organizuje konkurs na recenzję „Moje literackie fascynacje”. W jego ostatniej, dziewiątej edycji uczestniczyło kilkoro naszych uczniów. Jury w składzie Danuta Zielińska (przew.) i Zdzisława Nowak nagrodziło:

          W II kategorii wiekowej (od 15 do 19 lat):

          I miejsce zajęła Julia Dzikowska, nasza dawna uczennica, obecnie I LO Gorzów Wlkp, za recenzję książki „Goodbye Days” Jeffa Zentera

          Wyróżniona została Wiktoria Piotrowska, klasa 8b, za recenzję książki „Hanako – duch ze szkolnej toalety” Tokuna Nozomi.

          Laureaci oraz pozostali uczestnicy konkursu otrzymali od organizatora dyplomy gratulacyjne i karty prezentowe księgarni Empik.

          GRATULUJEMY !

           

           

          PLANY NA PRZYSZŁOŚĆ

          W dniach 30.11 - 9.12 uczniowie mieli możliwość wzięcia udziału w konkursie dla klas 1-3 "Mój wymarzony zawód" oraz dla klas 4-8 "Zawód przyszłości" w ramach doradztwa zawodowego. Konkurs skłaniał uczniów do przemyśleń związanych z zawodami i ich przyszłością.

          W konkursie dla klas młodszych wygrywają:

          Kuba Mrotek kl. 3b

          Natalia Kardis kl. 3b

          Małgorzata Gawron klasa 2b

          W konkursie dla klas starszych wygrywają:

          Ariel Wnuk klasa 5a

          Jagoda Korzeniowska kl. 4a

          Daria Wysoczańska kl. 4c

          Gratulujemysmiley

           

           

          ZAJĘCIA O EMPATII W S1

          Uczniowie S1 uczestniczyli w lekcji "ABC empatii bo wszyscy jesteśmy tacy sami". Dowiedzieli się o funkcjonowaniu  osób z zespołem Aspergera i osobach z autyzmem. Wysłuchali opowiadania o przygodach dzieci, które w sposób zrozumiały przedstawiły, jakie sytuacje są dla  osób ze spektrum autyzmu trudne, co ich rozprasza, sprawia ból. Uczniowie uczyli się empatycznego podejścia do każdej napotkanej osoby, przecież wszyscy jesteśmy wyjątkowi.

           

           

          ABC empatii

          Uczniowie klasy 3b wzięli udział w zajęciach „ABC empatii”, bo wszyscy jesteśmy tacy sami” autorskiego projektu Czapczyński Family Foundation, który ma na celu likwidację barier i stereotypów związanych z osobami niepełnosprawnymi, a także zmianę myślenia i negatywnych postaw. Fundacja, poprzez edukację najmłodszych, zamierza prowadzić do społecznego zrozumienia i przejawiania empatii w stosunku do ludzi z niepełnosprawnościami, a także do ich aktywizacji. Uczniowie klasy 3b poznali losy bohaterów klasy pierwszej szkoły podstawowej z których wynoszą ważne życiowe lekcje. Zosia i Maks poznają osoby mierzące się z różnymi niepełnosprawnościami i schorzeniami. Poprzez nowe relacje i doświadczenia uczą się wzajemnej empatii i tolerancji, szczególnie w stosunku do rówieśników. To była bardzo życiowa i pouczająca lekcja.

           

           

          Mikołaj w 5a

          6 grudnia – jak dobrze wiecie,
          Święty Mikołaj chodzi po świecie.
          Dźwiga swój worek niezmordowanie
          I każde dziecko prezent dostanie.

              6 grudnia zawitał do uczniów klasy 5a Mikołaj. Wszyscy otrzymali wspaniałe prezenty.

            Był również słodki poczęstunek przygotowany przez Rodziców.

           

          Mikołaj w 4b

          Dopiero 7 grudnia do uczniów z klasy 4b zawitał Mikołaj.

          Najpierw rozdał słodkie upominki, później uczniowie wykonali odpowiednie zadanie mikołajkowe - "ubrali" choinkę.

           

           

          Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień

          21 listopada obchodzony jest jako Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień, dzień dobrych uczynków i pozytywnych emocji.  W naszej szkole dzień ten obchodziliśmy  jako tydzień życzliwości. Celem było podkreślenie jak ważne dla każdego człowieka są: potrzeba szacunku, serdeczności, życzliwości, uśmiechu, mówienia dobrych słów i niesienia bezinteresownej pomocy innym.

          W poniedziałek 22 listopada członkowie SU przygotowali serduszka z „pozytywnymi myślami”, które rozdawali uczniom. Na drzwiach gabinetów zostały rozwieszone sentencje np.: Dobre słowa nie kosztują dużo, choć czynią wiele dobrego. Na parterze pojawił się plakat informujący uczniów w jaki sposób można okazywać życzliwość. Przez cały tydzień uczniowie mogli podzielić się swoim pomysłem na dobry uczynek, miłe słowo czy bezinteresowna pomoc, opisując go na  karteczce w wrzucić do skrzynki na listy. Uczniowie klas 0-III obejrzeli dramy przygotowane przez klasę 2c pod okiem pani Estery Młodożeniec. Uczniowie przekazali swoim rówieśnikom jak należy postępować w sytuacji gdy kolega lub koleżanka znajdzie się w trudnej sytuacji.  Zwrócili również uwagę jak nie należy postępować. W klasach IV-VIII uczniowie wybrali Najżyczliwszego ucznia.

          Oto lista „Najżyczliwszych uczniów naszej szkoły”:

          Gabriella Surma  - klasa 4a
          Yurkevych Taras - klasa 4b

          Daria Wysoczańska - klasa 4c
          Zuzanna Maślanka - klasa. 5a
          Oliwia Siuciak - klasa 5b

           Hania Piwkowska - klasa 6a

          Kardzis Gabrysia - klasa 7a

          Igor Kostrzębski – klasa 7b

          Gabriela Stańczak - klasa7c
          Zuzanna Michałowska  - klasa 8a
          Zakrzewski kacper  - klasa 8c

          Opiekun SU Dorota Kruszyńska

           

           

           

          DZIAŁANIA WOLONTARIATU

          W okresie przedświątecznym nasi wolontariusze pracowali jak pszczółki: mamy już 30 wolontariuszy z kl.2-8 oraz grupy zerowe - mali wolontariusze.

          * 6 grudnia wzięliśmy udział w konkursie Wojewody Lubuskiego: „Najładniejsza kartka bożonarodzeniowe”. Uczniowie się postarali i prace zostały wysłane.

          * 3grudnia był Dzień Wolontariusza. Klasy otrzymały  buźki-naklejki od wolontariuszy, aby  obdarować wszystkich symbolicznym  uśmiechem. Były życzenia i miłe chwile.

           

           

          * 3-4 grudnia odbył się  konkurs plastyczny pt. „Chętnie pomagam”, dla kl.1-3. Nagrody otrzymało 6 uczniów wraz dyplomami za piękne prace.

           

           

          * Wykonaliśmy także kartki świąteczne dla Domu Seniora „Wigor” w Witnicy oraz do DPS w Kamieniu Wielkim.

          * Zebraliśmy wraz ze społecznością szkolną bardzo dużo darów do schroniska w Witnicy: karmę suchą i mokrą, kołdry, koce, prześcieradła.

           

           

          * Zebraliśmy aż 7 worków nakrętek. To bardzo dobrze świadczy o naszej szkolnej społeczności. Nakrętki zostały przekazane tym razem dla małego Antka na rehabilitację.

          * Ze sprzedaży kartek bożonarodzeniowych,  wykonanych przez uczniów, rodziców i nauczycieli   zebraliśmy  środki na rzecz  ucznia z naszej szkoły potrzebującego pomocy.

          * Współpracujemy z „Caritas”- sprzedaż świec i rozdanie opłatków.

          * Przeprowadziliśmy akcję ”Pamiętam o swoich zwierzakach”. Cel: Przypomnienie uczniom o swoich zwierzątkach w okresie świątecznym, o nakarmieniu, zabawie, oraz o pieskach kotkach potrzebujących naszej pomocy itp. (Uczniowie przesyłali zdjęcia ze swoimi pupilami).

          DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM ZA POMOC I WSPARCIE
           I ZAPRASZAMY DO DALSZEJ WSPÓŁPRACY
          J.

                                                                                                               Opiekunowie SKW

           

          "KOCHAJMY NASZE ZWIERZAKI"

          Święta  tuż, tuż, dlatego wspólnie postarajmy się, aby nasze kochane zwierzaki: pieski, kotki, szynszyle, króliczki itp., też miały święta. Wyprowadzajmy je na spacery, karmy na czas, po prostu pamiętajmy o nich - to NASZE KOCHANE ZWIERZAKIsmiley

          Opiekunowie Szkolnego Koła Wolontariat

           

           

           

          KONKURS PLASTYCZNY DLA KLAS 1

          "W ŚWIECIE BAŚNI H. CH. ANDERSENA"

           

          LEKCJA OTWARTA W KLASIE 1B

          - Dodawanie i odejmowanie w zakresie 8 - kodowanie -

           

          4b i ABC Empatii

          Uczniowie z klasy 4b wzięli udział w zajęciach ABC EMPATII, podczas których dowiedzieli się, w jaki sposób można się porozumiewać z osobami niesłyszącymi. Podstawą do dyskusji był tekst o osobach niesłyszących. Po zapoznaniu się z nim i rozmowie na temat potrzeb ludzi niesłyszących, uczniowie mieli okazję poćwiczyć alfabet migowy oraz kilka popularnych gestów wykorzystywanych w codziennym życiu typu: proszę, dziękuję, przepraszam, dzień dobry, itp. Na zakończenie zajęć otrzymali tajny szyfr do odgadnięcia, a związany oczywiście z językiem migowym. Po zaangażowaniu dzieci podczas lekcji można wywnioskować, że tego typu zajęcia z ćwiczeniami praktycznymi bardzo im się podobały i chcieliby takich więcej.

           

           

          MIKOŁAJKOWY TURNIEJ SPORTOWY

          6 grudnia klasa 3b wraz z wychowawcą przygotowała niespodziankę dla wszystkich dzieci z klas 1-3. Zorganizowany był turniej sportowy, który upłynął w miłej i przyjaznej atmosferze. Dzieci świetnie się bawiły, a na koniec otrzymały słodki poczęstunek, który przygotowała dla wszystkich Rada Rodziców.

          J. Karbowiak-Patrzykąt

           

           

          MIKOŁAJKI W VII a

          Dzień mikołajek,

          To nie dzień bajek,

          Tu wszystko stać się prawdziwe może,

          Więc jeśli wierzysz w świętego Mikołaja

          Możesz być pewny – on Ci pomoże!

           6 grudnia, jak wszyscy wiemy, grzeczne dzieci odwiedza Mikołaj. W tym  dniu uczniowie klasy VII a wymienili się prezentami. Wszyscy z niecierpliwością czekali na prezenty od swoich koleżanek i kolegów z klasy. W rolę Mikołaja wcielił się Miłosz, a Śnieżynkami były Ala i Gabrysia.  Otrzymane niespodzianki oraz wizyta św. Mikołaja sprawiły wszystkim wiele radości.

          5B – Mikołajki

          6 grudnia to oczywiście Mikołajki. Również Mikołaj nie zapomniał o uczniach z 5b i obdarował każdego z nich słodkim upominkiem. Dodatkowo w tym dniu uczniowie wspólnie ubrali klasową choinkę, zawiesili przygotowaną przez siebie gazetkę o tematyce świątecznej oraz planowali wspólne biesiadowanie z okazji zbliżających się Świąt.

           

           

          6 GRUDNIA - MIKOŁAJKI

           

           

           

          "POLSKIE ŁAMAŃCE JĘZYKOWE"

          Logopedyczny konkurs plastyczny dla uczniów z klas I-III - rozstrzygnięty.

          Celem konkursu było rozbudzenie wrażliwości i uwagi słuchowej, wzbogacenie słownictwa i umiejętności wypowiedzi, rozwijanie inwencji twórczej i wyobraźni oraz rozbudzenie plastycznej i językowej twórczości u dzieci.

          Należało stworzyć ilustrację do wybranego łamańca językowego spośród czterech:

          Król Karol kupił królowej Karolinie korale koloru koralowego”

          Leży Jerzy na wieży i nie wierzy, że na drugiej wieży leży drugi Jerzy”

          Szedł Sasza suchą szosą susząc sobie szorty”

          „Pchła pchłę pchła, pchła przez pchłę płakała, że pchła pchłę pchała”

           

          I miejsca zdobyli

          Sebastian Konieczny z klasy 2a i Szymon Chołodnicki z klasy 2c

          II miejsca zdobyły

          Aleksandra Gibulska i Zuzanna Walaszko, obie z klasy 1b

          III miejsca zdobyły

          Natasza Wrębiak z klasy 1a i Maja Klimek z klasy 2c

          Wyróżnienia: Wiktoria Bil kl. 1b, Kseniia Mykhailova kl. 2a, Kaja Deicksler kl. 2a, Adam Skolasiński kl. 2c i Jakub Pejski kl. 2c.

          Wszyscy uczniowie zostali nagrodzeni.

          GRATULACJE !!!

           

          KONCERT "W KRAINIE PANI MUZYKI"

          W czwartek, 2 grudnia, uczniowie klas 0-3 mieli okazję uczestniczyć w koncercie muzycznym "Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków". W tej niezwykłej opowieści mieli okazję dostrzec wachlarz emocji rozpiętych między łagodną postacią Śnieżki, a bezwzględną Królową, opanowanym Lustrem, a radosnymi Krasnalami! Ta barwna historia była dla wszystkich lekcją uniwersalnych wartości.

           

           

          WIEŚCI Z S1

           

          Fotorelacja z listopadowych działań twórczych kl. S1.

           

           

          ODWRÓCONA LEKCJA

          1 grudnia uczniowie klasy 3b zorganizowali i przeprowadzili lekcję. W domu przygotowali plakaty i krókie prezentacje na temat wybranego przez siebie miasta Polski. Dowiedzieliśmy się dużo ciekawych rzeczy o miastach i odwiedziliśmy wirtualnie wiele wspaniałych miejsc.

           

          LISTOPAD

           

          ANDRZEJKOWE WRÓŻBY W KLASIE 7A

          “Andrzeju, Andrzeju…

          wróżb nadszedł czas.

          Pokaż nam łaskawie,

          co w przyszłości czeka nas”

           

          Andrzejki – zawsze kojarzą się z  wróżbami. To stara, ludowa tradycja przekazywana z pokolenia na pokolenie. Według dawnych wierzeń ten dzień uchylał wrota do przyszłości. Uczniowie klasy VII a postanowili nawiązać do tradycji przodków. Bawiono się, wykorzystując tradycyjne wróżby: przybijanie szpilką papierowego serca z imionami, losowanie karteczek z nazwami zawodów czy wyścigi butów... Wspólne zabawy przyczyniły się do  integracji naszego zespołu.

           

           

          ANDRZEJKI

          30 listopada klasa 3b zorganizowała klasowe Andrzejki. Nie zabrakło wróżb przygotowanych przez uczniów, słodkiego poczęstunku i tańców. Dzień upłynął na dobrej zabawie i dostarczył wszystkim dużą dawkę pozytywnej energii.

           

          - WRÓŻBY ANDRZEJKOWE W 5B -

          Chyba każdy chciałby znać przyszłość. Uczniowie z klasy 5b przy okazji Andrzejek postanowili na lekcji wychowawczej pobawić się w przepowiadanie sobie przyszłości i sprawdzanie, czy dopisze im szczęście. Wróżyli więc i dowiedzieli się, jakie imię będzie nosiła lub nosił wybranka/wybranek serca, jakie praca zawodowa ich czeka, czy szczęście będzie sprzyjać. Zabawy i śmiechu przy tym było mnóstwo – a przecież o to chodzi, bo śmiech to samo zdrowie.

           

           

          - 1b -

           

           

           

           

          ZWIEDZALI ŻÓŁTY PAŁACYK

           

          Uczestnicy zajęć regionalnych mieli możliwość odwiedzić ciekawe miejsce w Witnicy, a mianowicie Żółty Pałacyk.

          W poniedziałek 29 listopada w trakcie zajęć wyruszyli na podbój nowego miejsca. Przed budynkiem przywitała ich emerytowana nauczycielka Pani Janina Kaliszan, będąca w tym dniu przewodnikiem wycieczki. Uczniowie w krótkim zarysie poznali postać Ireny Dowgielewiczowej, której poświęcona jest tablica przed Pałacykiem. Następnie zostali oprowadzeni po salach Pałacyku i obejrzeli znajdującą się tam Izbę Pamięci. Dużym zainteresowaniem cieszyły się "skarby" w gablotach, które to zostały wykopane z piasku. Uczniów zaciekawiły też powojenne pamiątki.

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

          DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI

           

          DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI W KL 1B. W tym dniu dzieci uczestniczyły w zabawach dydaktycznych uczących szacunku, życzliwości oraz zachowania się w różnych sytuacjach szkolnych. Wykonywały też prace plastyczne z serduszek  , które były bardzo twórcze i dały wiele radości. Następnie uczniowie obdarowywali się nimi. Oglądali też scenki z życia szkolnego zaprezentowane przez uczniów klasy 2c, które były bardzo pouczające. 

           

           

           

           

           

          POSADZILI DRZEWA

           

          Tym razem aktywiści koła ekologicznego naszej szkoły wraz z grupą uczniów z Samorządu Uczniowskiego zajęli się sadzeniem drzew w okolicy „Kaczej Góry”. Uczniowie pod okiem opiekunów posadzili ok. 50 sadzonek buka. Akcja odbyła się w sobotę, 27 listopada.

          Warto wspomnieć, iż drzewa stanowią naturalną zaporę ograniczającą rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń powietrza, są doskonałymi pochłaniaczami CO2 z atmosfery. Łagodzą w ten sposób efekt cieplarniany. Posadzenie drzew wzdłuż dróg skutkuje ograniczeniem hałasu wokół ruchliwych tras. Drzewa służą jako zapory przeciwwietrzne i przeciwśnieżne. I wreszcie - drzewa są głównym elementem piękna krajobrazu, a ich sąsiedztwo działa na nas kojąco.

           

           

           

           

           

           

           

           

          DZIAŁANIA WOLONTARIATU

          W ostatnich dwóch miesiącach Wolontariat miał dużo różnych działań:

          • Wzięliśmy udział w akcji: „Znicz” i „Sprzątanie świata”.
          •  
          •  
          • Zebraliśmy 4 worki nakrętek,  które przekazaliśmy do naszych witnickich „Promyczków”.
          •  
          •  
          • Przekazaliśmy kartki dla Seniorów z okazji ich święta.
          •  
          •  
          • Zebraliśmy dużo karmy dla zwierząt - przekazaliśmy ją do schroniska w Witnicy.
          •  
          •  
          • 8 listopada wolontariat wraz z kl. S1 zaprosili kl. 0b na warsztaty. Dzieci w ramach zdrowego odżywiania przygotowywały zdrowy pyszny sok.
          •  
          •  
          •  W dniu 22.11. przeprowadziliśmy  warsztaty dla kolejnej grupy małych wolontariuszy - tym razem z kl. 0a. Były one poświęcone pomocy zwierzętom w czasie zimy. Dzieci utrwaliły wiedzę oraz ulepiły  podobizny swoich piesków z masy solnej. Dowiedziały się, jak mogą pomagać swoim pupilom.
          •  
          •  
          • Wolontariusze z kl. 6-8 uczestniczą pilnie w „Wolontariacie czytelniczym”, czytając w każdej kl. 0a, 0b i 4-5-latkom bajki . Uczniowie bardzo są zaangażowani. Sami przygotowują bajki, umawiają się z paniami wychowawczyniami na dany dzień i godzinę.
          •  
          •  
          • Wymieniliśmy naklejki, które dzieci przyniosły na 70 książek. 62 trafiły do biblioteki, aby promować czytelnictwo, 3 przekazaliśmy do grup przedszkolnych , które są w naszej szkole i pozostałe zostaną przekazane jako nagroda w konkursie: „Chętnie pomagam…”, który właśnie trwa w naszej szkole.
          •  
          •  
          • Współpracujemy także z „Caritas”. Obecnie przeprowadzamy akcję charytatywną, aby wspomóc naszego ucznia Wiktora - sprzedajemy kartki świąteczne, które zrobili uczniowie, rodzice i nauczyciele naszej szkoły (ok. 130 sztuk).
          •  

           

          DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM ZA POMOC:  ZA DYNIE DO ZAJĘĆ,  ŚWIERK,  KSIĄŻKI DO BIBLIOTEKI,  KARMĘ DO SCHRONISKA, ZA KARTKI ŚWIĄTECZNE, NAKRĘTKI…

          ZA WSZELKĄ POMOCsmiley

           

           

          ŚWIĘTO MISIÓW

          Zazwyczaj organizując Dzień Pluszowego Misia historia powstania tej pluszowej zabawki opowiadana jest dzieciom w formie pogadanki. Nasza Biblioteka Szkolna pokazała to wydarzenie za pomocą krótkiego przedstawienia w teatrzyku cieni. Nowa forma, jeszcze nigdy nie wykorzystywana, przykuła uwagę naszych najmłodszych uczniów z klas 1-3. Na zajęcia w udekorowanej dużą ilością, różnych pod względem wielkości i kolorów misiów, przyszły także dzieci z oddziałów przedszkolnych. Nasze maluszki oraz 6 - latki z grup 0a i 0b z dużą uwagą oglądały przedstawienie, podziwiały misie. Nie da się ukryć, że największą furorę zrobił największy prawie dwumetrowy Pan Miś. Wszystkie klasy i grupy koniecznie chciały zrobić sobie z nim zdjęcie. Przy okazji spotkań w czytelni przypomniane zostały także wszystkie popularne obecnie książkowe misie.

          ZAPRASZAMY DO BIBLIOTEKI !!!

           

           

           

          PÓŁFINAŁY I FINAŁ LUBUSKIEJ OLIMPIADY MŁODZIEŻY – PIŁKA SIATKOWA -IGRZYSKA DZIECI - CHŁOPCY

           

           

           

          I. PÓŁFINAŁ LUBUSKIEJ OLIMPIADY MŁODZIEŻY W SIATKÓWCE CHŁOPCÓW-CZWÓRKI SIATKARSKIE,ROCZNIK 2009 I MŁODSI - WITNICA 15 LISTOPADA 2021:

           

          W sali gimnastycznej naszej szkoły odbyły się zawody rejonowe -półfinały wojewódzkie w piłce siatkowej -chłopców. Nasza reprezentacja chłopców pokonała uczniów ze szkoły podstawowej SP 17 z Gorzowa : 2:0
          Wygrana zawodów rejonowych pozwoliła awansować DO ŚCISŁEGO FINAŁU WOJEWÓDZKIEGO LUBUSKIEJ OLIMPIADY MŁODZIEŻY w SULECHOWIE!

           

          II. FINAŁ WOJEWÓDZKI LUBUSKIEJ OLIMPIADY MŁODZIEŻYW SIATKÓWCE CHŁOPCOW-CZWÓRKI SIATKARSKIE, ROCZNIK 2009 I MŁODSI - SULECHÓW 16 LISTOPADA 2021:
          IV MIEJSCE CHŁOPCÓW!

           

          Skład zespołu w finale:

          1. Patryk Jankowski

          2.Kamil Potapiński

          3.Aleksander Bereś

          4. Adam Wilk

          5.Oskar Horbejczuk

          6. Szymon Pytlowski

          7. Patryk Smyk

          8. Gracjan Zasada

          9. Antoni Mitruk

          10. Oliwier Brzeziński

           

          Ponadto w zawodach rangi powiatu grali inni uczniowie:

          1. Julian Ogórek

          2. Wiktor Wołkowski

          3. Jakub Rękawek


          DARIUSZ KOZUBSKI, JÓZEF WILK

           

           

          POWIATOWA SPARTAKIADA MŁODZIEŻY

           

           

           

          1. FINAŁ POWIATOWEJ SPARTAKIADY MŁODZIEŻY W SIATKÓWCE DZIEWCZĄT I CHŁOPCÓW-KOSTRZYN N.O. 20 PAŻDZIERNIKA 2021:

           

            A) I MIEJSCE DZIEWCZĄT-ROCZNIK 2009 I MŁODSZE-AWANS DO ZAWODÓW REJONOWYCH LUBUSKIEJ OLIMPIADY MŁODZIEŻY


            B) V MIEJSCE DZIEWCZĄT-ROCZNIK 2007 I 2008


            C) I MIEJSCE CHŁOPCÓW-ROCZNIK 2009 I MŁODSI-AWANS DO ZAWODÓW REJONOWYCH LUBUSKIEJ OLIMPIADY MŁODZIEŻY


            D) IV MIEJSCE CHŁOPCÓW-ROCZNIK 2007 I 2008.

                                                                                       Dariusz Kozubski i Józef Wilk

           

           

           

          POWIATOWA SPARTAKIADA MŁODZIEŻY – TENIS STOŁOWY

           

                      Nasza szkoła była organizatorem powiatowych rozgrywek w tenisie stołowym . Zawody odbyły się w miejscowym liceum w Witnicy. Dziękujemy za współpracę Zespołowi Szkół Samorządowych w Witnicy oraz klubowi sportowemu „Witniczanin”. Poniżej wyniki zawodów w kategorii:

          Igrzyska Dzieci  (2009 i mł.)oraz Igrzyska młodzieży Szkolnej (2007 i mł.).

           

           

          FINAŁ POWIATOWEJ SPARTAKIADY MŁODZIEŻY W DRUŻYNOWYM TENISIE STOŁOWYM DZIEWCZĄT I CHŁOPCÓW - WTNICA 08 LISTOPADA 2021:

           

            A) II MIEJSCE DZIEWCZĄT-ROCZNIK 2009 I MŁODSZE,
            B) II MIEJSCE CHŁOPCÓW-ROCZNIK 2009 I MŁODSI,


            C) III MIEJSCE CHŁOPCÓW-ROCZNIK 2007 I MŁODSI.

           

           

                                                                      Dariusz Kozubski i Józef Wilk

           
           
           
          ŚWIETLICA
          Podczas zajęć świetlicy klas 4-8 wykonywali kartki świąteczne włączając się w akcję charytatywną wolontariatu szkolnego.
           
           
          Matematyka inaczej
          W klasie 1b wychowankowie utrwalali sobie wiedzę przyrodniczą oraz doskonalili sprawności rachunkowe w trochę innej formie niż tradycyjna lekcja. Dzieci ,,Na straganie Pani Jesieni" kupowały dary jesieni. Musiały samodzielnie zapłacić za nie , a Pani Jesień wraz z pomocnikami musiała przeliczyć pieniądze i wydać resztę. Dzieciom podobała się taka forma nauki, kiedy nie musiały siedzieć w ławkach, a efekt zabawy był zaskakująco dobry. Cel w pełni osiągnięty. 

           

           

           

          21 listopada obchodzony jest "Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień" dzień dobrych uczynków i pozytywnych emocji.

          Idea tego święta wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych. Oryginalna nazwa święta brzmi Hallo World Day i symbolizuje cel tego dnia, czyli mówienie hallo (cześć) do przynajmniej dziesięciu osób dziennie. Obecnie Dzień Życzliwości obchodzony jest w ponad 180 krajach.
          Jego celem jest uwrażliwienie ludzi na wzajemną życzliwość, wzbudzenie w nich pozytywnych emocji. Jest to apel przeciwko problemom i często smutnej rzeczywistości. Przesłanie akcji jest proste bądźmy życzliwi codziennie, a nie tylko od święta. Pamiętajmy, że pozytywna energia, którą przekazujemy w świat do ludzi, wraca do nas z nawiązką.

          Tego dnia warto uwierzyć, że w każdym z nas drzemią niewyczerpane pokłady dobra i – tak na próbę – okazać komuś bezinteresowną życzliwość. Tym bardziej, że w tej akurat kwestii naukowcy nie mają wątpliwości: bycie miłym, okazywanie dobra, rozbudzanie u siebie życzliwości wobec innych ma moc uszczęśliwiania – nie tylko obdarowanego życzliwością, ale przede wszystkim tego, który ją okazuje.

          Pamiętajmy, że pozytywna energia, którą przekazujemy w świat do ludzi, wraca do nas z nawiązką!

          Bądź życzliwy nie tylko od święta. Tak naprawdę każdy dzień powinien być pełen życzliwości, uśmiechu i wzajemnej sympatii. Dlatego w naszej szkole będziemy obchodzić TYDZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI.

          Moc jest w TOBIE!

          Samorząd Uczniowski

           

           

          RATUJMY KASZTANOWCE

          W czwartek 18 listopada członkowie koła ekologicznego naszej szkoły wzięli udział w akcji „Ratujmy kasztanowce”. W porozumieniu z pracownikami Nadleśnictwa Bogdaniec, którzy wskazali uczniom zagrożone drzewa, wygrabiono i usunięto liście spod kasztanowców znajdujących się w okolicy wiaty edukacyjnej.

          Jak wiemy kasztanowce odgrywają kluczową rolę w miejskiej przestrzeni zielonej. Są ozdobą parków i skwerów. Zwiastują zbliżającą się maturę. Od pewnego czasu zagraża im szrotówek kasztanowcowiaczek, który przysparza wielu szkód sprawiając, że liście tego pięknego drzewa  przedwcześnie opadają.

          Jednym ze sposobów zwalczania  szkodnika jest wygrabienie i niszczenie zeschniętych liści kasztanowca, w których wylęgają się i zimują poczwarki szrotówka.

           

           

           

          PAMIĘTALIŚMY  O ŚWIĘCIE 11 LISTOPADA

          - KLASA 2B -

           

           

          RYBY TO CUD

          Projekt edukacyjny "Ryby to cud" dobiegł końca. Dzieci z klasy 2c podsumowały swoją pracę mapą myśli. Same były zaskoczone, jak wiele informacji zdobyły. Każde dziecko zaprezentowało własnoręcznie wykonanego lapbooka. Praca metodą projektu daje uczniom niesamowite poczucie sprawczości i decydowania. To uczniowie wybrali temat, to oni nadali tytuł i to oni zdecydowali, na jakie pytania chcą znaleźć odpowiedź. Nauczyciel występował w roli przewodnika. Podczas realizacji projektu uczniowie czytali teksty popularnonaukowe, ćwiczyli ortografię, umiejętność pracy z tekstem, liczyli, wykonywali prace plastyczne, uczyli się nowej piosenki, wykonywali doświadczenia... Krótko mówiąc - realizowali założenia podstawy programowej nawet o tym nie wiedząc.

           

           

          MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ POSTACI Z BAJEK

          Dzień ten obchodzony jest na całym świecie 5 listopada w rocznicę urodzin Walta Disneya (1901-1966). Samorząd Uczniowski zaprosił uczniów do obchodów tego dnia i zaproponował, by wszyscy przyszli do szkoły w bajkowych przebraniach. Dzieci z ochotą przystąpiły do tej propozycji, co widać na poniższych zdjęciach.

           

          W obchody Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek włączyła się także Biblioteka Szkolna. Przypadające tego dnia święto jest jednym z wdzięczniejszych nietypowych dni w bibliotecznym kalendarzu. W trakcie spotkań w czytelni uczniowie mieli okazję przypomnieć sobie postacie występujące w popularnych baśniach. Krzyżówka, zagadki, odgadywanie na podstawie opisu imienia postaci oraz gra w "Bajkowe bingo" - uatrakcyjniały zajęcia. Jak zawsze w trakcie takich spotkań było wesoło i radośnie.  A dzięki przebraniom dzieci w "bajkowe" stroje - także kolorowo. ZAPRASZAMY DO BIBLIOTEKI!  

           

           

          ROZMOWY O ZDROWIU W KLASIE 3B

          Przez kilka ostatnich lekcji uczniowie klasy 3b omawiali zagadnienia związane ze zdrowiem. Uczyliśmy się, jak zapobiegać przeziębieniu, poznaliśmy naturalne leki „z domowej apteki”, tj. czosnek, cebula, cytryna czy imbir. Omówiliśmy, jakie witaminy i wartości odżywcze dla naszego zdrowia mają owoce i warzywa, a także produkty, które spożywamy. Na koniec wypiliśmy pyszne herbatki z miodem, cytryną, sokiem z malin oraz imbirem, a także herbatki z lipy i rumianku. Teraz już wiemy, jak dbać o nasze zdrowie, żeby zapobiec przeziębieniu się.

           

           

          DOŚWIADCZENIA W 2C

          Czym jest opór wody? Co pomaga rybom go pokonywać? Ważniejszy jest kształt czy waga? Na te pytania klasa 2c szukała odpowiedzi podczas doświadczeń. Wyciągnięte wnioski zostały zanotowane i mam nadzieję, że zapamiętane.

          EM

           

           

          GRUPY PRZEDSZKOLNE W BIBLIOTECE

          W pierwszych dniach listopada Bibliotekę Szkolną odwiedziły dzieci przedszkolne. Nasze sześciolatki z wielkim entuzjazmem zwiedzały wszystkie zakamarki biblioteki. Pytały o wszystkie interesujące je sprawy. Gdy usiadły przy stolikach w czytelni, pełni zapału uczyli się jak wypożyczać książki, jak o nie dbać w domu oraz w jaki sposób je oddawać. Mamy nadzieję, że wytrwają w tej dobrej chęci i  wyrosną nam  nowi, wspaniali i wytrwali czytelnicy. ZAPRASZAMY DO BIBLIOTEKI!

           

           

          PROJEKT EDUKACYJNY "RYBY"

          Klasa 2c nadal kontynuuje realizację projektu edukacyjnego poświęconego rybom. Nie mogło obyć się bez próbowania różnych ryb i poznania ich wartości odżywczych. Wspólne śniadanie było ku temu wspaniałą okazją. Uczniowie dowiedzieli się o kwasach omega, a co za tym idzie o znaczeniu spożywania ryb dla naszego mózgu. Niektóre dzieci pod wpływem kolegów spróbowały na przykład sałatek rybnych lub ryb wędzonych i ze zdziwieniem stwierdziły, że są pyszne.

          Powoli zbliżamy się do końca naszego projektu. Musimy jeszcze tylko odkryć kilka podwodnych tajemnic.

          EM

          PAŹDZIERNIK

           

          ŚWIATOWY DZIEŃ PISANIA LISTÓW

          W październiku z okazji Światowego Dnia Pisania Listów Samorząd Uczniowski zaprosił uczniów do napisania listów do nauczycieli. Uczniowie mieli niepowtarzalną okazję wyrazić swoim nauczycielom szacunek lub też przekazać im swoje uwagi i prośby. Zastanawialiśmy się, czy akcja spotka się z odzewem ze strony młodzieży. W końcu pisanie listów nie jest dziś powszechnym zajęciem. Zostaliśmy mile zaskoczeni, gdy ze skrzynki na listy wyjęliśmy ponad 50 pięknych listów. Nauczyciele otrzymali listy w dniu swojego święta 14.października. Jak się później dowiedzieliśmy, niektóre listy wycisnęły łzy wzruszenia. Dziękujemy każdemu, kto wziął udział w zabawie, za zaangażowanie i ciepłe słowa.

           

          BASEBALL

           

          NA MIĘDZYWOJEWÓDZKICH MISTRZOSTWACH MŁODZIKÓW W BASEBALLU (RANGA MISTRZOSTW POLSKI), KTÓRE ODBYŁY SIĘ W DNIACH 22-24 PAŻDZIERNIKA W MIEJSKIEJ GÓRCE ZESPÓŁ W SKLADZIE:ALEKSANDER BEREŚ, ADAM WILK, SZYMON BURZYŃSKI, IVAN NYKYFORUK, WIOLETTA GOŁAS, MAJA SYMERJAK, DOMINIK MATUSZAK, WOJCIECH HŁADYSZEWSKI, MAJA DOMAŃSKA, YANA NYKYFORUK, SZYMON CHOŁODNICKI, KACPER ZBOROWSKI WYWALCZYŁ TYTUŁ WICEMISTRZA. NASZ ZESPÓŁ WILKI WITNICA STOCZYŁ PASJONUJĄCY MECZ Z DRUŻYNĄ Z WROCŁAWA (ZŁOTYM MEDALISTĄ) I WYGRAŁ Z NIMI 10 : 9 !. O KOLORZE MEDALI ZADECYDOWAŁY 0,02 PUKTU! PO RAZ PIERWSZY W HISTORII. ZAWODY CZUJNIE OBSERWOWAŁ PAN VINCENT COLOSOUMO-TRENER-KOORDYNATOR JEDNEGO Z NAJLEPSZYCH ZESPOŁÓW ŚWIATA: NEW YORK YANKEES. TRENER TEN ZAUWAŻYŁ KILKU NASZYCH GRACZY I NAWIĄZALIŚMY Z NIM WSPÓŁPRACĘ. ZA TYUŁ WICEMISTRZA OTRZYMALIŚMY 15 PUNKTÓW W RAMACH OGÓLNOPOLSKIEJ RYWALIZACJ SPORTOWEJ DZIECI I MŁODZIEŻY. CAŁY ZESPÓŁ ZAGRAŁ WSPANIALE. NA SZCZEGÓLNE WYRÓŻNIENIE ZDANIEM KOLEGIUM SĘDZIOWSKIEGO ZASŁUŻYL: MIOTACZE- MAJA DOMAŃSKA, ALEKSANDER BEREŚ, ADAM WILK: ŁAPACZE: IVAN NYKYFORUK, ADAM WILK. W CZASIE ZAWODÓW NIEZWYKLE POMOCNI OKAZALI SIĘ: OLA BIAŁĘCKA, KRYSTIAN KRAWCZYŃSKI I DAMIAN CZULAK, KTÓRZY PRZYGOTOWYUJĄ SIĘ DO SZKOLENIA(AKADEMII) TRENERSKIEJ.

               MIEJSKA GÓRA 24.10.2021      Józef Wilk-Prezes B.U.K.S.
                                                WILKI WITNICA

           

           

          WIEŚCI Z S1

           

            Miesiąc październik upłynął uczniom klasy S1 bardzo pracowicie. W ramach zajęć rozwijających kreatywność wykonywaliśmy szereg działań twórczych, m. in.:

          • koszyczki z owocami

          • sowę z filcu

          • sałatkę owocową

          • upominki z okazji Dnia Nauczyciela

          • witraże i lampiony

          • chryzantemy z bibuły

          Ponadto zaliczyliśmy kolejne zadanie („ Pan Patyk”) z projektu „Z darami natury świat nie jest ponury” oraz zrobiliśmy syczące węże na konkurs logopedyczny.

           

          K.S.

           

           
           
          PAMIĘTAMY O ZMARŁYCH
          Klasa 1b pamiętała Święcie Zmarłych i odwiedziła cmentarz.   Uczymy się w ten sposób szacunku i właściwego zachowania na cmentarzu.  Dzieci przyniosły znicze i zapaliły na grobie Nieznanego Żołnierza oraz zapomnianych i opuszczonych grobach.
           zdjęcia w kolejnym mailu.

           

          ŚWIĘTO DYNI W KLASIE 2B

          - 29 października -

           

          Tego dnia uczniowie klasy 2b uczestniczyli w zajęciach, podczas których poznali bardzo zdrowe i urodziwe warzywo, jakim jest dynia. By uświetnić ten dzień wszyscy ubraliśmy się na kolor pomarańczowy. "Święto Dyni" pozwoliło nam poznać wielką różnorodność dyń i wzbogacić naszą wiedzę na ich temat. Każdy uczeń wykonał swoją dynię na pamiątkę naszego wyjątkowego klasowego święta. Dzięki uprzejmości rodziców mieliśmy również okazję spróbować dyniowych smakołyków.

          ND

           

           

           

          SYCZĄCE WĘŻE

           

          Dnia 29 października 2021 roku zakończył się Konkurs Logopedyczny „Syczące węże” dla uczniów z klasy S1. Celem konkursu było rozbudzanie wrażliwości i uwagi słuchowej, doskonalenie wymowy trudnych głosek , rozwijanie inwencji twórczej i wyobraźni oraz rozbudzenie plastycznej i językowej twórczości u dzieci. Wszyscy uczniowie wzięli udział w konkursie i wykonali przepiękne „syczące węże”.

          Ostatecznie komisja konkursowa uznała, że wszystkie prace są pomysłowe i ciekawe, dlatego wszyscy uczniowie z tej klasy zasługują na pierwsze miejsce: Monika Gulczyńska, Igor Brożyński, Bartek Gulczyński i Kamil Stadler.

          Uczniowie otrzymali dyplomy i upominki. Prace uczniów wyeksponowane są na parterze naszej szkoły.                                                                                

           

           

           

           

          ZAJĘCIA Z LAMIXEM

           

          Zajęcia kółka ekologicznego, które odbyły się 28 października, były wyjątkowo atrakcyjne. Tego dnia gościliśmy  panią Agatę Korzeniowską oraz panią Agnieszkę Jurcan z firmy Lamix. Panie przywiozły ze sobą ogromną ilość „skarbów”, z których uczniowie mieli wykonać organizery na biurko. Do ich wykonania wykorzystano m.in. tekturowe tuleje po papierze toaletowym i papierowych ręcznikach, tzw. gilzy. Dzięki pomocy naszych gości udało się wykonać piękne prace.

          Na zakończenie zajęć uczniowie otrzymali upominki.

          Każda mała rzecz, każda mała akcja liczy się, by ratować naszą planetę.

           

           

           

           

           

           

           

          ŚWIĘTO BIBLIOTEKI

           

          Każdego roku w ostatni poniedziałek października w naszej szkole obchodzony jest Dzień Biblioteki Szkolnej. Hasłem  przewodnim tego roku to: BAŚNIE I LEGENDY Z CAŁEGO ŚWIATA. Święto jest dobrą okazją, aby przypomnieć wszystkim uczniom, że biblioteka ma do zaoferowania coś więcej, niż tylko podręczniki i lektury obowiązkowe. I zaprasza wszystkich chętnych każdego dnia od poniedziałku do piątku od godziny  8.00.
          Książki są fantastycznym przyjacielem człowieka. Przyjaźń tę warto rozwijać i pielęgnować jak najwcześniej. Fascynację czytaniem można kształtować już u małych dzieci. Każdy rodzic uczniów klas 1-3 otrzymał drogą elektroniczną prezentację-poradnik  „(Jak (i dlaczego?) zachęcać dzieci DO CZYTANIA”, starsi uczniowie tą samą drogą otrzymali prezentacje „ Książkowe ciekawostki” oraz „21 cytatów słynnych pisarzy o książkach”.
          Dla młodych  czytelników  została przygotowana do wspólnego z rodzicami lub samodzielnego czytania baśń  „Srebrna zajęczyca”. Tekst wraz ilustracjami został także przesłany drogą elektroniczną. Mało znana, niemniej jednak bardzo piękna. Bogato ilustrowana. Starsi uczniowie otrzymali link do odsłuchania świetnej legendy Świynto Hyjdla - po Śląsku, którą czyta: Jan Wyrozumski. Ciekawostka dla wszystkich. Gwara śląska to jednak inny język niż ten, którym posługujemy się na co dzień.
          Natomiast każdy chętny mógł sprawdzić swoją znajomość baśni Andersena (klasy młodsze) lub baśni i legend, sprawdzić do jakiej postaci z bajki jest się podobnym z charakteru (klasy starsze) korzystając z podanych linków.

          W poniedziałek w dniu Święta, w udekorowanej bibliotece, każdy wypożyczający książkę uczeń częstowany był cukierkiem. 
           

          DO ZOBACZENIA W BIBLIOTECE!

           

           

           

           

          PROJEKT EDUKACYJNY

           

          Dziś (25 października) klasa 2c rozpoczęła realizację projektu edukacyjnego "Ryby". Już pierwszego dnia mieliśmy wizytę eksperta - pana Jakuba Skolasińskiego, który opowiedział dzieciom o rybach, ich zwyczajach i zasadach łowienia. Uczniowie mogli zobaczyć sprzęt wędkarski i akwarystyczny, a także obejrzeć filmy dokumentujące osiągnięcia wędkarskie naszego gościa. Uzyskali również odpowiedzi na liczne pytania. Dziękujemy za poświęcony nam czas i przekazaną wiedzę.

          EM

           

           

           

           

          LEKTURA REGIONALNA

           

          Wzorem lat poprzednich, we wszystkich klasach drugich rozpoczęły się zajęcia związane z lekturą regionalną. Raz w miesiącu uczniowie wspólnie z nauczycielem bibliotekarzem czytają rozdział "BAJEK ŚRODKA ŚWIATA" autorstwa p. W. Wróblewskiego. Samodzielnie wykonują ilustracje do przeczytanego fragmentu lektury. Wspólne czytanie pomaga trenować technikę a także pozwala miło spędzić czas. Zapraszamy do biblioteki!

           

           

           

           

          KÓŁKO EKOLOGICZNE

           

          Recykling koszulek, których już nie założymy.

           

          Z koszulki, w której już nie planuje się chodzić można zrobić ciekawą torebkę na zakupy. Nie potrzebujemy maszyny do szycia, ani igły. Wystarczą nożyczki i odrobina wyobraźni.

          Właśnie takie torby na ostatnich zajęciach kółka ekologicznego przygotowywali uczniowie.

          Stylowo, modnie, ekologicznie!

           

           

           

           

           

          KÓŁKO PLASTYCZNE

           

          Od zeszłego roku w naszej szkole jest prowadzone kółko plastyczne. Na tych zajęciach  kładzie się szczególny nacisk na kształtowanie umiejętności artystycznego wypowiadania się dzieci, rozwijanie ich indywidualnych umiejętności plastycznych, zaspokajanie potrzeb artystycznych i kształtowanie osobowości twórczej. Ponadto udział w tych zajęciach pozwala poznać i utrwalić różne techniki plastyczne, dzieci mają możliwość wykonać prace proste oraz rozbudzające wyobraźnię i inwencję twórczą. Na każdym spotkaniu poruszana jest inna tematyka i technika plastyczna. Uczestnicy mają możliwość poszerzania wiadomości z zakresu sztuki i działalności plastycznej. Wymiernym efektem tych artystycznych warsztatów jest przygotowanie uczniów do uczestnictwa w konkursach plastycznych szkolnych  i międzyszkolnych.

           

           

           

           

          POWIATOWA SPARTAKIADA MŁODZIEŻY

          PIŁKA NOŻNA DZIEWCZĄT I CHŁOPCÓW

           

           

           

          I. Igrzyska Dzieci (rocznik 2009 i mł.)

           

          - Dziewczęta – III miejsce

          - Chłopcy - IV miejsce

           

           

          II. Igrzyska Młodzieży Szkolnej (rocznik 2007 i mł.)

           

           - Dziewczęta – III miejsce

          -  Chłopcy – II miejsce

          ROSNĄ MŁODE TALENTY 
          Wiktoria Bil , uczennica z klasy 1b samodzielnie skomponowała piosenkę z okazji DNIA WARZYW I OWOCÓW  i zaprezentowała ją klasie. Została nagrodzona gromkimi brawami. Oto słowa piosenki :
           
          Owoce i warzywa, owoce i warzywa zdrowe są.                                                                          A gdy ktoś chory jest, to musi je jeść.                                                                             Refren:     Warzywa i owoce zdrowe są. Bis 
           

          LEKCJA MUZYKI INACZEJ

          - 21 października -

          Pierwszy koncert z cyklu "W Krainie Muzyki" za nami. Uczestniczący w koncercie uczniowie klas 0-III oraz grupy S mieli okazję wysłuchać rytmów hiszpańskich oraz obejrzeć słynny taniec flamenco. Było ciekawie.

           

          SPOTKANIA Z POLICJANTEM

          W dniach 20 i 21 października w klasach I-III odbyły się pogadanki z policjantem. Dzieci rozmawiały na temat bezpieczeństwa w szkole i w domu - jak zachować się w różnych sytuacjach.

          dzielnicowy - pan Tomasz Pyka i kl. 3b

           

          KSZTAŁTOWANIE POZYTYWNYCH NAWYKÓW

          Podczas lekcji wychowawczej w dniu 20 października 2021 uczniowie z klasy 5b postanowili przypomnieć sobie, jak powinno wyglądać zdrowe odżywanie i co to znaczy aktywny wypoczynek. A z uwagi na to, że dwa dni wcześniej w szkole obchodzony był Światowy Dzień Warzyw i Owoców oraz w ubiegłym tygodniu klasa zwiedzała Toruń, więc temat pasował idealnie. Uczniowie bez problemu wymieniali zdrowe produkty, odwołując się m.in. do piramidy żywienia. Oczywiście nie zabrakło na lekcji czasu na zagranie na Wordwallu, gdzie w przyjemny sposób dzieci mogą utrwalać wiedzę. Także przy podsumowaniu wycieczki wszyscy potrafili wskazać pozytywne aspekty wyprawy, ten dydaktyczny oraz zdrowotny, bo pozwolił na relaks i zapewnił sporą dawkę ruchu. Grunt to pozytywne nawyki.

           

           

          NA WYCIECZKĘ DO STOLICY WOJEWÓDZTWA

          19 października uczniowie klasy IIIb wybrali się na wycieczkę do Gorzowa Wlkp. Uczniowie mieli okazję przejechać się pociągiem i tramwajem, a następnie odwiedzili kino Helios i obejrzeli film pt. "Jak rozmawiać z psem". Dzień był pełen wrażeń i na pewno zostanie na długo w pamięci uczniów.

           

          WITNICA NA STAREJ POCZTÓWCE

          18 października uczniowie klasy 5b wzięli udział w zajęciach „Witnica na starej pocztówce – wille i pałace”, które poprowadził p. Władysław Wróblewski – dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Witnicy. Dzieci dowiedziały się wielu interesujących rzeczy o swojej okolicy - nie tylko Witnicy, ale i okolicznych wsiach. Bardzo dziękujemy za ciekawą lekcję.

           

           

          WYCIECZKA DWUDNIOWA DO TORUNIA

          W dniach 14 i 15 października uczniowie z klas 5a, 5b i 7a wybrali się pod opieką nauczycieli na dwudniową wycieczkę do Torunia. Czas minął szybko i intensywnie.  Najpierw długa podróż. Potem zabawy interaktywne w Młynie Wiedzy, zwiedzanie Starego Miasta i upragniony wypoczynek w hotelu. A następnego dnia od rana, zaraz po śniadaniu, wizyta w Domu Legend Toruńskich  - a tam aktywny udział w parateatralnych opowieściach o historii Torunia i miejscowych legendach. Następnie seans w planetarium i samodzielny wypiek pierników pod opieką mistrza piekarskiego. Nie zabrakło też oczywiście czasu na zakup pamiątek. A potem już tylko obiad w Forcie IV i długi powrót do domu. I choć pogoda nie rozpieszczała ani w czwartek, ani w piątek, wszyscy bezpiecznie i zadowoleni wrócili w piątkowy wieczór do Witnicy.

           

           

          SPOTKANIE Z PANEM WRÓBLEWSKIM

          W dniach 18 i 19 października naszą szkołę odwiedził pan Władysław Wróblewski, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej. W klasach młodszych odbył się cykl spotkań autorskich, których motywem przewodnim były wiersze i fraszki o zwierzętach jego autorstwa. Każde dziecko otrzymało także wybraną przez siebie kolorowankę ze stosowną rymowanką.

          Natomiast w klasach 4-8 odbyły się spotkania dotyczące naszego regionu pod wspólnym tytułem "Witnica na starej widokówce..." Oprócz prezentacji i omówienia wyglądu starych przedwojennych widokówek uczniowie usłyszeli jeszcze mnóstwo ciekawostek i wiadomości historycznych dotyczących prezentowanych na slajdach miejsc.

          Naszym uczniom bardzo spodobała się ta forma spotkań. W listopadzie planujemy kolejne dla pozostałych klas.

           

           

          W ZDROWYM CIELE ZDROWY DUCH


          W ramach programu "Owoce i warzywa w szkole" i promocji zdrowia dnia 18.10.2021 r. obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Owoców i warzyw. Tego dnia uczniowie klas I-VIII ubrali się na zielono lub założyli etykietkę z wybranym owocem, warzywem. Uczniowie w klasach I-III wykonali prace plastyczne poświęcone właśnie owocom i warzywom. Na holu została zrobiona wystawa prac. W jadalni - gazetka tematyczna.
          Pamiętajmy, że owoce i warzywa są nośnikiem witamin i błonnika oraz są  nieodzownym elementem zdrowej diety. Ponadto wzmacniają naszą odporność, wspomagają pracę układu trawiennego, dostarczają nam energii, mają niską wartość kaloryczną, pomagają w nauce i koncentracji. Wszystkim biorącym udział w akcji bardzo dziękujemy smiley.


           

           

          WIELKIEMU POLAKOWI

          Nie tylko uczymy się, gramy w szachy czy zajmujemy się robotyką, ale jesteśmy na bieżąco z wielkimi wydarzeniami kulturalnymi w naszym kraju. W Warszawie odbywa się teraz prestiżowy XVIII Międzynarodowy Konkurs Chopinowski (z rocznym opóźnieniem spowodowanym pandemią!). Z tej okazji w gabinecie muzycznym pojawiła się specjalna gazetka okolicznościowa poświęcona Wielkiemu Kompozytorowi i konkursowi.
          Uczniowie z klasy 8b, w czasie swojej wycieczki do Warszawy, odwiedzili miejsce spoczynku serca Fryderyka,

          a uczniowie z klasy 5b wykonali piękne kolorowanki z ukrytymi symbolami związanymi z Chopinem.

          Popisy pianistów śledzimy na TVP KULTURA, a radiowęzeł szkolny proponuje też muzykę klasyczną.
           

           

          ŚLUBOWANIE PIERWSZOKLASISTÓW

          W czwartek 14 października odbyła się uroczystość ślubowania uczniów z klas 1a i 1b. Ceremonia ta wpisana jest od lat w kalendarz szkolnych imprez. Jest to ważne wydarzenie zarówno dla dzieci, jak i ich rodziców. W tej doniosłej dla pierwszoklasistów akademii wzięli udział nauczyciele i pracownicy szkoły.

          Po przywitaniu zebranych przez p. dyr. Renatę Sypułę rozpoczęła się część artystyczna. Odświętnie ubrani i bardzo przejęci pierwszoklasiści przedstawili krótki program, podczas którego zaprezentowali swoje umiejętności muzyczne i recytatorskie.

          Kulminacyjnym punktem uroczystości było ślubowanie pierwszoklasistów, które wzbudziło wiele emocji. Aktu pasowania dokonała pani dyrektor. Tym sposobem pierwszaczki zostały włączone do społeczności uczniowskiej Szkoły Podstawowej nr 2 w Witnicy.

          Po zakończeniu części oficjalnej dzieci udały się do klas na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.

           

           

          LABORATORYJNE DOŚWIADCZENIA

          7 października klasa 2c udała się do laboratorium Inneko w Stanowicach. Podczas warsztatów uczniowie wykonali trzy doświadczenia. Mogli obserwować działanie dwutlenku węgla, a także wprawiać przedmioty w ruch przy pomocy powietrza. Każdy uczestnik był zadowolony i wspólnie stwierdziliśmy, że na pewno wrócimy w to miejsce na kolejne ciekawe eksperymenty.

          EM

           

           

          WYCHOWANIE FIZYCZNE W 3A

          Zabawy ruchowe z balonami - rozwijanie koordynacji ruchowej, zwinności, szybkości i skoczności. Dla dzieci jednak najważniejsza była świetna zabawa!!!

           

           

          SZACHY W SZKOLE

          Już od kilku lat szkoła prowadzi zajęcia szachowe dla drugich klas. Również w tym roku uczniowie mogli zacząć zagłębiać się w tajniki tej królewskiej gry. Przez ponad miesiąc raz w tygodniu młodzi szachiści zapoznawali się z każdą bierką.

          Dzisiaj jest ten dzień, kiedy drugoklasiści zaczęli już naukę praktyczną.

           

          Oby zainteresowanie grą w szachy było jak najdłuższe.

           

          ROBOTYKA

          Kolejne zajęcia z robotyki za nami i już są efekty. Tym razem zapoznawaliśmy się z oprogramowaniem, a nasz robot stawiał pierwsze kroki.

          - Lego Mindstorms EV3  - wersja edukacyjna

          - zbudowany robot: PUPPY

           

           

           

           

          ZAJĘCIA REGIONALNE

          Podczas drugich zajęć regionalnych przebyliśmy trasę po miejscach związanych z obecnością Żydów w Witnicy. Garść informacji, miejsce dawnej synagogi, kirkut i  na koniec indywidualna praca z Internetem.

           

          POZNAWANIE ZAWODÓW

          W klasie 1 b  w miesiącu październiku odbyły się zajęcia dotyczące poznawania zawodów. Uczniowie pracowali w grupach.  Forma zajęć była zupełnie inna niż podczas tradycyjnej lekcji. Dominowały metody aktywizujące. Dzieci odgadywały zagadki, inscenizowały scenki związane z zawodami. Dopasowywały rekwizyty do odpowiedniego zawodu oraz wsłuchiwały się w dźwięki pochodzące z różnych miejsc pracy i kojarzyły je z zawodami. Podczas zajęć zbierały punkty dla całej grupy, ucząc się współdziałania w niej. Dzieci były zaangażowane i chętnie wykonywały zadania. Etapem końcowym było wyłonienie zwycięzców. 

           

           

          NA PODBÓJ STOLICY

          Grupa 12 uczniów z klasy 8b pod opieką nauczycieli w piątek 1 października wyruszyła pociągiem na dwudniowy podbój Warszawy. Pogoda sprzyjała spacerom po najbardziej znanych i popularnych miejscach stolicy. W programie wycieczki znalazły się też Centrum Nauki Kopernik oraz stadion narodowy.

           

          ŚWIATOWY DZIEŃ UŚMIECHU

          W pierwszy piątek października obchodzi się Światowy dzień uśmiech. Tego dnia nasi uczniowie przyszli do szkoły ubrani w żółte bluzy, bluzeczki i własnoręcznie wykonane uśmiechnięte buźki na żółtym tle.

           

          NOCKA W SZKOLE

          Uczniowie klasy 2c i 3b długo będą wspominać swoją pierwszą noc spędzoną w szkole. Noc pełną wrażeń, atrakcji i niespodzianek. Impreza rozpoczęła się w piątkowy wieczór i trwała do sobotniego poranka. Każdy uczestnik przybył wyposażony w śpiwór, prowiant na pyszne tosty oraz porcje dobrego humoru. Nad wszystkim czuwały panie wychowawczynie oraz p. Ania Obiała. Wieczór był obfity w wiele atrakcji: zawody sportowe, nocny spacer, gry i zabawy oraz wspólnie przygotowane pyszne tosty. W sobotni poranek - nieco zaspani po atrakcjach, zmęczeni, ale zadowoleni, wróciliśmy do domów.

           

          WRZESIEŃ

           

          AKCJE WOLONTARIATU

          Wrzesień był w naszej szkole miesiącem, w którym cała społeczność szkolna brała czynny udział w akcjach zorganizowanych przez Szkolne Koło Wolontariatu. Pierwszym naszym zadaniem było włączenie się wraz z całą Gminą Witnicą do akcji ”Stalowe szachowanie”. Miała ona na celu wesprzeć chorego Adasia z Gorzowa Wlkp. Głównym organizatorem tej zbiórki był Michał Wiśniewski, znany piosenkarz. W naszej szkole akcja ta okazała się dużym sukcesem. Zebrano prawie 50 worków darów: zabawek, ubrań, butów itp. Ofiarowali je uczniowie, nauczyciele, rodzice, nawet dzieci z zerówek mieszczących się w naszej szkole.

          Otrzymaliśmy podziękowania od organizatorów dla naszej społeczności szkolnej za pomoc w zbiórcesmiley

          Kolejną akcją był: „Wolontariat czytelniczy”. Cztery uczennice klasy 8c udały się do zerówek 0a i 0b, aby poczytać dzieciom bajki dostosowane do ich wieku. Dzieci były bardzo grzeczne i zadowolone z niespodzianki. Celem tej akcji było promowanie czytelnictwa wśród najmłodszych uczniów naszej szkoły.

          W miesiącu wrześniu rozpoczęliśmy także zbiórkę naklejek ze sklepu: „Biedronka”, zamieniliśmy je na 14 książek ”Gang Swojaków” - na razie!, ponieważ w dalszym ciągu uczniowie przynoszą kolejne naklejki, za co jesteśmy bardzo wdzięczni. Celem akcji jest wsparcie naszej biblioteki w nowe woluminy, jak również promowanie czytelnictwa o tematyce przyrodniczej i  ekologicznej.

          Powróciliśmy także do zbiórki nakrętek i karmy dla zwierząt do schroniska. We wrześniu zebraliśmy 5 worków  nakrętek i dużo karmy. Nakrętki zostały przekazane dla chorego Antka na rehabilitację, natomiast pokarm do schroniska dla bezdomnych psów.

          Przygotowaliśmy także ponad 35 kartek do Domu Seniora, aby złożyć im życzenia z okazji  Ich święta.

          Dziękujemy całej społeczności szkolnej za udział w naszych akcjach.

          Zachęcamy do dalszej współpracy.

          „Chętnie pomagamy…”smiley

          Opiekunowie SKW

           

           

          Gminny Dzień Sportu – 23.09.2021

           

           

                   W czwartkowy poranek, już o godzinie dziewiątej rano rozpoczął się na Stadionie Miejskim w Witnicy Gminny Dzień Sportu.

          W zawodach lekkoatletycznych naszą szkołę reprezentowali uczniowie od klas piątych do ósmych dziewcząt i chłopców. Reprezentacja  w 8 konkurencjach zdobyła pokaźny „worek” medali – w sumie 19, w tym 7 złotych.

          Uczniowie zostali poczęstowani świeżym pieczywem oraz napojami. Emocji i sportowej rywalizacji było co niemiara. Szkoła otrzymała również sprzęt sportowy potrzebny do rozwoju i popularyzacji aktywności fizycznej wśród dzieci. 

          Dziękujemy za sportowy doping!!!

          Do zobaczenia za rok!

           

          Poniżej pozycje medalowe naszych uczniów w poszczególnych konkurencjach:

           

          1. Bieg sprinterski - 60m (kl.5-6, rocznik 2009 - 2010) :

                                                                  Dziewczęta:

                                                                  - Piwkowska Hania – Im.

                                                                  Chłopcy:

                                                                  - Jankowski Patryk- II m

                                                                  - Otto Dominik – III m.

           

          2. Skok w dal:

                                                                  Dziewczęta:

                                                                  - Ostromecka Lena – Im.

                                                                  Chłopcy:

                                                                  - Wilk Adam - Im.

                                                                  - Jankowski Patryk – II m.

           

          3. Bieg sprinterski - 100m (kl.7-8, rocznik 2008 – 2007):

                                                                   Dziewczęta:

                                                                  - Malec Zuzanna – Im.

                                                                  - Stańczak Gabriela – II m.

                                                                  Chłopcy:

                                                                  - Hładyszewski Szymon – II m.

          4. Skok w dal:

                                                                   Dziewczęta:

                                                                  - Stańczak Gabriela – I m.

                                                                  - Malec Zuzanna – II m.

                                                                  Chłopcy:

                                                                  - Zakrzewski Kacper – II m.

                                                                  - Sikorski Wiktor – III m.

           

          5. Skok wzwyż (kl.5-8):

                                                                  Chłopcy:

                                                                  - Wilk Adam – II m.

                                                                  - Ogórek Julian -III m.

          6. Rzut kulą (kl.5-8):

                                                        

                                                                  Dziewczęta:

                                                                  - Michałowska Zuzanna – III m.

                                                                  Chłopcy:

                                                                  - Matyasik Marcel – II m.

          7. Bieg – 400m:

                                                                  Dziewczęta:

                                                                  - Szuciak Klaudia – II m.

                                                                  - Hałas Maja -III m.

                                                                  Chłopcy:

                                                                  - Skiba Jakub -II m.

          8. Bieg sztafetowy 4x100m (kl.5-8):

                                                                  Dziewczęta: I m.

                                                                  - Malec Zuzanna, Stańczak Gabriela,                                                                            Piwkowska Hanna, Walczak Alicja

                                                                  Chłopcy: - I m.

                                                                  - Hładyszewski Szymon, Skiba Jakub,                                                                Jankowski Patryk, Otto Dominik.

           

           

           

           

          Opiekun: Dariusz Kozubski

           

           

           

          DZIEŃ CHŁOPAKA

          W Dniu Chłopaka dziewczęta z 5b pamiętały o swoich chłopcach z klasy. Najpierw rano wręczone zostały słodkie upominki, a następnie w godzinach popołudniowych dzieci integrowały się wspólnie spędzając czas.

           

           

           

          PAMIĘTAMY O PATRONIE

          29 września, w dniu urodzin Józefa Wybickiego, uczniowie 5b postanowili przypomnieć sobie wiadomości na temat tej postaci. W tym celu jedna z uczennic – Vanessa, przygotowała krótką lekcję o patronie naszej szkoły. Dzieci  otrzymały broszurki z najważniejszymi faktami związanymi z życiem Wybickiego oraz materiały na temat hymnu narodowego. W przygotowanym zestawie edukacyjnym nie zabrakło nawet krótkiego quizu. To wszystko z pewnością wpłynęło na utrwalenie wiedzy o patronie naszej szkoły.

           

           

          Dnia Chłopaka w 5a

           

           

          WIEŚCI Z S1

           

          We wrześniu uczniowie kl. S1 wykonywali szereg działań twórczych, m. in. - stworzyli makietę szkoły i jej okolic, kolorowe latawce, wesołe grzybki i sympatyczne ślimaki.

          Klasa brała także udział w akcji „Sprzątanie świata” oraz kibicowała zawodnikom szkoły na „Gminnym Dniu Sportu”, ponadto wykonywała zadania z ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „Z darami natury świat nie jest ponury”, świętowała urodziny Bartka i Kamila i przygotowała jesienną dekorację na okna.
           

           

          DZIEŃ CHŁOPAKA W 7a

           Na początku spotkania dziewczęta złożyły chłopcom rymowane życzenia. Następnie zostały przeprowadzone konkursy, do których przystąpili wszyscy chłopcy. W ten sposób wybrany został „ chłopiec numer 1 naszej klasy”.

            Pierwszy konkurs polegał na przyszywaniu guzików, a drugi na skojarzeniu nazw wybranych klubów piłkarskich.
            Po zliczeniu punktów szanowne jury ogłosiło, że „chłopcem numer 1” został Adam W. W nagrodę otrzymał statuetkę wykonaną przez Alę J. Po zmaganiach konkursowych wszystkim chłopcom wręczone zostały słodkie prezenty.

           

           

           

           

          DZIEŃ CHŁOPAKA

          - 4c -

          W tym roku szkolnym Dzień chłopaka świętowaliśmy jako dzień z muchą i melonikiem.

           

          OWOCE I WARZYWA

          W tym roku szkolnym nasza szkoła kolejny raz uczestniczy w unijnym Programie dla szkół, który jest realizowany przy współpracy z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa. Jest to program edukacyjny, dzięki któremu, dzieci z klas I – V  uczą się zasad zdrowego odżywiania, regularnie spożywając w szkole dostarczane im owoce i warzywa oraz realizując w ramach Programu działania edukacyjne.

           

          STYPENDIA WRĘCZONE

          We wtorek 28 września 16-osobowa grupa uczniów z naszej szkoły odebrała z rąk Burmistrza Miasta i Gminy Witnica stypendia i dyplomy gratulacyjne za wysokie wyniki w nauce uzyskane w roku szkolnym 2020/2021.

          Byli to:

          Mikisz Grzegorz kl. 6a

          Kardzis Gabriela kl. 7a

          Wysoczańska Kornelia kl. 7b

          Grabowski Wiktor kl. 8a

          Kaczmarek Marika kl. 8a

          Rawiak Maja kl. 8a

          Shukrieva Senie kl. 8a

          Wrzesińska Maja kl. 8a

          Dzikowska Hanna kl. 8b

          Kwaśny Wiktoria kl. 8c

          Malec Zuzanna kl. 8c

          Szuciak Klaudia kl. 8c

          Węgrzyn Julia kl. 8c

          Zakrzewski Kacper kl. 8c

          Zasada Blanka kl. 8c

          Zdralek Natalia kl. 8c

           

          ZAJĘCIA REGIONALNE

          W trakcie pierwszych zajęć uczniowie odbyli spacer po Parku Drogowskazów. Zapoznali się dokładniej z instalacjami, poszerzyli swoją ogólną wiedzę, poznali sylwetki witniczan związanych z tym miejscem. Na podsumowanie zajęć rozwiązali rebusy, krzyżówki i zagadki o Witnicy.

           

          GMINNE DNI SPORTU

          W dniach 23-24 września uczniowie naszej szkoły wzięli udział w odbywających się na witnickim stadionie Dniach Sportu. Uczniowie klas 5-8 zmagali się w takich dyscyplinach jak: skok wzwyż, skok w dal, bieg na 60m, 100m oraz 400 m, pchnięcie kulą, rzut piłeczką palantową oraz sztafeta. Nasi młodzi sportowcy zajęli I miejsce wśród pięciu gminnych drużyn.

          Natomiast dzieci z klas 0-4 zmagały się w takich konkurencjach jak: skoki w worku, rzuty do celu, bieg z gazetą, bieg slalomem z piłką w taczce, grupowe skoki łączone obunóż.

          W tej kategorii wiekowej zajęliśmy IV miejsce.

           

           

          KOŁO INFORMATYCZNE/ROBOTYKA

          W tym roku szkolnym ponownie rozpoczęły się zajęcia pozalekcyjne - robotyka. Uczestnicy po zapoznaniu się z instrukcjami od razu ruszyli do "pracy". Z każdym spotkaniem część robota zostanie złożona. Po osiągnięciu etapu końcowego będziemy przy odpowiednim oprogramowaniu wydawać polecenia i obserwować czy dobrze go zaprogramowaliśmy.

           

          SPRZĄTANIE ŚWIATA

          W dniach 17-19 września odbywała się w całej Polsce akcja Sprzątania Świata. W bieżącym roku odbywała się pod hasłem "Myślę, więc nie śmiecę". Była to wspólna lekcja poszanowania środowiska. Kolejny raz uczniowie naszej szkoły przyłączyli się do tej akcji.

           

          2b

           

          Sobota (18 września) była dla uczniów klas 4-8 dniem pracowitym. Ci, którym nie jest obojętny los naszej planety, wzięli udział w akcji „Sprzątanie świata”. Pod opieką nauczycieli oraz pracowników Nadleśnictwa Bogdaniec młodzież porządkowała leśne tereny naszej okolicy. Do akcji dołączyła również grupa uczniów z SP 1 wraz z opiekunem.

           

           

          AKCJA SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO

          Tak uczniowie z Samorządu Uczniowskiego kręcą watę cukrową w czasie Witnickich Spotkań na Starym Trakcie. W ten sposób dokładają swoją cegiełkę do zbiórki pieniędzy na modernizację monitoringu w szkole.

           

           

          ŚWIATOWY DZIEŃ PIERWSZEJ POMOCY

          Z okazji Światowego Dnia Pierwszej Pomocy, który był obchodzony w tym roku 11 września, uczniowie klasy 5b postanowili dowiedzieć się trochę więcej na ten temat. Na lekcję wychowawczą została zaproszona pielęgniarka szkolna p. Anna Wójcik, która najpierw omówiła zasady udzielania pierwszej pomocy, a potem przyszedł czas na zajęcia praktyczne. Uczniowie przy użyciu fantoma ćwiczyli resuscytację. Zapoznali się także z zasadą układania poszkodowanego w pozycji bocznej bezpiecznej. Na zakończenie lekcji uczniowie zgodnie uznali, że zajęcia były wyczerpujące, gdyż wykonanie 30 uciśnięć okazało się męczące, lecz taka nauka jest niezwykle potrzebna.

          Serdecznie dziękujemy Pani Ani za pouczające zajęcia.

           

           

           

           

           

          NARODOWE CZYTANIE

           

          4 września 2021 r. chętni uczniowie klasy 8a i 8c wraz z polonistką, Celiną Dzikowską wzięli udział w dziesiątej odsłonie akcji Narodowego Czytania, które odbyło się w Zespole Szkół Samorządowych w Witnicy. Młodzież wraz z nauczycielką z przyjemnością wysłuchała fragmentu utworu Gabrieli Zapolskiej pod tytułem ,,Moralność pani Dulskiej”.

          Fot.Joanna Rutkowska

           

           

           

          UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO

          2021/2022