4  II  1958   na   zebraniu   Komisji   Budownictwa  i  Gospodarki Komunalnej w powiększonym  składzie z sekretarzem Komitetu Miejskiego PZPR omówiono sprawę budowy szkoły.
                       W  sierpniu  1958   roku   rozpoczęto  wstępne  prace przy budowie szkoły.  Zaplanowano  wówczas,   że  szkoła   będzie  wielka,  3 - piętrowa, piękna,  na  wzór  najnowszych   szkół   warszawskich.   Budowy     podjęło    się Powiatowe Przedsiębiorstwo Budownictwa Terenowego z Dębna.
                     Warto wspomnieć,  iż  sama  Szkoła  Podstawowa  w  Witnicy  na tę budowę zebrała 8600 starych  złotych. Natomiast pozostałą  brakującą kwotę ofiarowali  pracownicy  witnickich  zakładów  pracy:  0,5 %  zarobków - pracownicy;  0,2 % - rolnicy.
                      Również  w  celu  zebrania  funduszy  na  budowę, 13 listopada 1959 zorganizowano  zabawę   publiczną,  z   której  dochód   przeznaczono  dla Szkoły.
                     W celu organizacji pracy nowej szkoły miasto Witnica zostało podzielone na dwa obwody: NR 1 i NR 2 (nowy).
                      Z  powodu  nie zakończonych    prac   związanych  z  budową Szkoły, uroczyste  rozpoczęcie   roku szkolnego  1960/1961  odbyło  się  w  Starej Szkole,   jednak już 15  listopada zorganizowano "przenosiny" do nowego gmachu przy ulicy Wiosny Ludów 14.
                      27 czerwca 1984 roku odbył się plebiscyt, gdzie uczniowie i nauczyciele głosowali nad wyborem patrona szkoły. W wyniku głosowania patronem szkoły został JÓZEF WYBICKI.

Nadanie imienia dla Szkoły Podstawowej - 1985.10.18