- Rok szkolny 2024_2025
- LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI
- Informacja o szczepieniach
- 60-LECIE SZKOŁY
- 100 LAT NIEPODLEGŁOŚCI
- Archiwum 2023_2024 - ciąg dalszy
- Archiwum 2023_2024 - luty
- Archiwum 2022_2023
- Archiwum 2021_2022
- Archiwum 2020_2021
- Co w czasie wolnym - archiwum 2019/2020
- Archiwum 2019/2020
- Archiwum 2018_2019
- Archiwum 2017/2018
- Archiwum 2016/2017
- Archiwum 2015/2016
- Archiwum 2014..2015
Rok szkolny 2023_2024 - luty
LUTY
Drzwi naszej szkoły są dla Państwa zawsze otwarte, ale 3 lutego, w sobotę, wyjątkowo zabraliśmy naszych przybyłych Gości, Rodziców i Uczniów na bajkowy spacer po szkole. Z radością mogliśmy przybliżyć Państwu naszą placówkę, pokazać nasze zaplecze i zaprezentować wartości, jakimi kierujemy się na co dzień.
STYCZEŃ
WYCIECZKA DO ZIELONEJ GÓRY KL. 3A I 3B
- 30.01.2024 -
Uczniowie odwiedzili salę edukacyjną "Ognik". Na zajęciach strażacy uczyli, jak żyć bezpiecznie i jak się zachować, gdy dzieci znajdą się w sytuacji zagrożenia. Wychowankowie podczas symulacji zagrożeń wykonywali zadania praktyczne uczące zachowania w określonej sytuacji zagrożenia pożarowego. Dowiedzieli się wielu ciekawostek związanych z pracą strażaków.
Podczas wycieczki dzieci uczestniczyły też w zajęciach przyrodniczych w Centrum Nauki Keplera. Miały możliwość obserwacji pod mikroskopem różnych owadów. Oglądały film edukacyjny o tym gatunku zwierząt. Widziały żywe okazy rozmaitych, mało znanych owadów.
KONKURS LOGOPEDYCZNY
"EKOZWIERZAKI Z TRUDNĄ GŁOSKĄ W NAZWIE"
Celem konkursu było kształtowanie właściwych postaw ekologicznych oraz rozwijanie sprawności językowych i manualnych.
I miejsce - Nadia Chołodnicka kl. 1a, Szymon Pisarek kl. 1a
II miejsce - Nicola Hoffmann kl. 1b, Aleksandra Gibulska kl. 3b
III miejsce - Maja Czerniecka kl. 1a, Jan Ufland kl. 3b
Wyróżnienia: Jowita Wojciechowska kl. 1b, Liliana Błaszkiewicz kl. 2a, Leon Szczudło kl. 1b, Szymon Ufland kl. 3a
Wszyscy uczniowie otrzymali nagrody i dyplomy. Prace można oglądać na parterze szkoły.
Gratulacje!!
M. Gerono, M. Wydra
NOWI CZYTELNICY
We wtorek 30 stycznia w bibliotece szkolnej odbyła się uroczystość przyjęcia dzieci grup przedszkolnych będących w szkole wraz z uczniami klas pierwszych do grona czytelników. W trakcie spotkania nauczyciel-bibliotekarz przedstawiał dzieciom zagadki dotyczące postaci z popularnych bajek. Każda właściwa odpowiedź była potwierdzana dużą ilustracją przedstawiającą odpowiednią postać. Rozwiązywano zagadki dotyczące tytułów popularnych baśni na podstawie tekstów literackich. Zapoznano się także z prośbami zaczarowanej, najważniejszej, największej i najbardziej tajemniczej "księgi" naszej szkolnej biblioteki, dotyczącej zachowania czytelników. Szczegółowo omówiono, czego nie powinno się robić czytając książkę, a także, jak należy właściwie postępować. Wszystkie dzieci miały okazję zwiedzić bibliotekę, zadać pytania dotyczące jej funkcjonowania. Dzieci przedszkolne złożyły uroczyste ślubowanie nowego czytelnika. Na zakończenie spotkania każde dziecko mogło wypożyczyć sobie dowolną książkę. Otrzymały także zakładkę i ilustrację do wybranej bajki do samodzielnego pokolorowania.
NIEDŁUGO FERIE
Klasa S1 wykonała plakat dotyczący bezpieczeństwa w czasie ferii zimowych.
MAŁA KSIĄŻKA - WIELKI CZŁOWIEK
Uczniowie klas pierwszych naszej szkoły wzięli udział w kampanii społecznej „Mała książka - wielki człowiek”, która w tym roku została przygotowana przez Instytut Książki szczególnie z myślą o dzieciach rozpoczynających edukację w szkole podstawowej i stawiających swoje pierwsze kroki w nauce czytania. Książka „Wnuczka antykwariusza”, którą otrzymali, została napisana przez znaną i cenioną autorkę Justynę Bednarek z ilustracjami Emilii Dziubak. Oprócz książki w Wyprawce Czytelniczej pierwszoklasiści znajdą ponadto broszurę pt. „Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem”, która pełni dwie role: jest zarówno poradnikiem dla rodziców i opiekunów podpowiadającym, jak wspierać dziecko w nauce czytania, jak również zbiorem pomysłów na zabawy dla dzieci i aktywności związane z tekstami z książki. Dla pierwszoklasistów przygotowano także Kreatywny alfabet, czyli plakat z literami do wycinania, który ma wspomóc naukę alfabetu i czytania. Projekt jest całkowicie bezpłatny, zarówno dla szkół, jak i uczniów.
ROZTAŃCZONE PRZERWY
PIĘCIOLATKI ODWIEDZIŁY SZKOŁĘ
Dzieci pięcioletnie niedługo rozpoczną przygotowania do szkoły. Przed nimi "zerówka", a później lata szkolne. Grupa „Smerfów” pod opieką Pani Marty i Pani Ani w czwartek 25 stycznia przyszła do naszej szkoły na 1,5 godzinną wizytę. Dzieci spędziły czas w szkolnej świetlicy.
Budowały wieże z kolorowych kubeczków według podanego kodu. Nasi mali goście bez problemów ułożyli kubeczkowe budowle. Dzieciom tak się spodobały zajęcia, że zamieniały się z kolegami, by wykonać nowe wyzwanie.
Innym zadaniem było pokolorowanie obrazka przedstawiającego szkolny plecak. Maluchy pięknie wykonały swoją kolorowankę.
Obserwując pracę przybyłych „Smerfów” można stwierdzić, że ze swoimi umiejętnościami, talentami, grzecznym zachowaniem bez problemów poradzą sobie w szkole.
DZIEŃ BABCI I DZIADKA W 2B
W styczniu obchodzimy bardzo ważne święto - dzień naszych kochanych Babć i Dziadków. Z tej okazji klasa 2b postanowiła zaprosić swoich bliskich na wspólny wieczór gier planszowych. Przy kawie, herbacie i pysznym cieście upieczonym przez rodziców uczniowie i ich dziadkowe spędzili wspólnie bardzo miłe popołudnie. Dodatkowo wykorzystując oświetlenie zakupione z programu Laboratoria Przyszłości zorganizowaliśmy sesję zdjęciową wnuczków i ich dziadków. Impreza bardzo się udała, wszyscy niechętnie, ale uśmiechnięci rozeszli się do domów.
O BABCI I DZIADKU W TEATRZYKU KAMISHIBAI
W dniach 21 i 22 stycznia obchodzony jest Dzień Babci i Dziadka. Święto jest świetnym pretekstem do okazania miłości dziadkom oraz poznania ich życia, pasji i uczuć. Z tej okazji Biblioteka Szkolna przedstawiła w teatrzyku kamishibai treść książki M. Sałackiej "Historia dziadków". Główną bohaterką jest Matylda - dziewczynka, która przyjeżdża na wakacje do dziadków i odkrywa przedmioty ukryte na strychu. Zakurzone pudła i skrzynie kryją w sobie niezwykłe historie z przeszłości dziadków dziewczynki oraz reprezentują cechy będące przepisem na szczęśliwe życie.
Uczniowie z klas 3 i 4 świetnie dali sobie radę z odnalezieniem ukrytych w treści książki symboli i wartości takich jak cierpliwość, zrozumienie, wsparcie, zdrowie, wspólny czas, spokój, wspomnienie i szacunek.
NAGRODA ZA TALENCIAKI
Lidl w podziękowaniu za udział w akcji oraz zebrane "talenciaki" przekazał nagrodę - zestaw klocków, które trafiły do świetlicy szkolnej.
KLASA S
Z okazji Dnia Babci i Dziadka uczniowie przygotowali drobne upominki oraz laurki z życzeniami.
KOŁO EKOLOGICZNE
Zima to pora, kiedy pomocy potrzebują nasi skrzydlaci przyjaciele. Aktywiści należący do koła ekologicznego wraz z koleżankami wykonali karmniki, które zawisły na terenie boiska szkolnego. Zgodnie z ideą recyklingu do zrobienia karmników wykorzystano palstikowe butelki.
OK
ŚWIĘTO WEGETARIAN
Wegetarianie również mają swoje święto i była to dla klasy 3 a okazja, żeby dowiedzieć się czegoś więcej na temat tego sposobu odżywiania. Wiele informacji było dla dzieci zaskakujących. Po lekcji teoretycznej przyszedł czas na praktykę. Wykonaliśmy wspólnie koktajle owocowo- warzywne. Wygląd koktajlu szpinakowo-ogórkowego wzbudził wiele niepochlebnych komentarzy, ale smak zrekompensował wszytko. Nie została ani kropla.
GRUDZIEŃ
Niech każda chwila Świąt Bożego Narodzenia żyje własnym pięknem, a Nowy Rok obdaruje Cię pomyślnością i szczęściem...
HEJ KOLĘDA, KOLĘDA...
Wspólne kolędowanie jest pięknym staropolskim zwyczajem, który przetrwał do dziś i łączy pokolenia. To wspaniała tradycja, którą staramy się pielęgnować w naszej szkole i przekazywać ją dzieciom.
22 grudnia 2023 roku w murach naszej szkoły rozbrzmiewały najbardziej znane kolędy i pastorałki. Wspólnym kolędowaniem weszliśmy w najpiękniejszy okres Świąt Bożego Narodzenia.
Tego dnia odbyły się również wigilie klasowe. Był opłatek, życzenia i wyśmienite potrawy.
WIGILIE KLASOWE - 22.12.2023
- 2B -
W tym roku klasa spędziła wigilię klasową troszkę inaczej. Oprócz śpiewania kolęd i słodkiego poczęstunku uczniowie wzięli udział w bożonarodzeniowym quizie z nagrodami, który przygotowała mama Filipa, p. Gosia. Wspólnie spędzony czas i życzenia umilą dzieciom rozłąkę na przerwę świąteczną.
Klasa 2b życzy wszystkim WESOŁYCH ŚWIĄT!
- 3B -
- 4A -
- 7B -
- INNE KLASY -
ELIMINACJE SZKOLNE KONKURSÓW PRZEDMIOTOWYCH
Do konkursów rejonowych zakwalifikowali się:
Język polski
Lena Stojanowska 8a
Hanna Wysoczańska 8a
Język angielski
Hania Wysoczańska 8a
Wojtek Hładyszewski 7a
Olivier Woźniak 6c
Hubert Ogórek 6c
Dodatkowo do konkursu rejonowego BRD zakwalifikowały się:
Jagoda Korzeniowska - 6a
Daria Wysoczańska - 6c
Magda Wysoczańska - 6c
Emilia Lubik - 7a
Gratulujemy uczniom i ich opiekunom!ZAWODY
Uczniowie klasy 3 a przygotowali krótkie zajęcia dla klas 1-3 oraz zerówek. Najpierw przeprowadzili krzyżówkę i zagadki na temat różnych zawodów, a następnie przedstawili scenki. Zadaniem widzów było odgadnięcie jaki zawód został zaprezentowany w scence. Krótko omówili prezentowane zawody i rozdali tematyczne kolorowanki. Myślimy, że kolegom i koleżankom podobała się taka przerwa podczas lekcji.
INTEGRACJA ZERÓWEK I KLAS DRUGICH
Grupa 0B oraz klasy 2a i 2b uczestniczyły we wspólnych warsztatach plastycznych. To nie pierwsza taka współpraca, która i tym razem przebiegła znakomicie. W trakcie zajęć uczniowie wykonali Mikołaje z papieru. Wycinali i przyklejali elementy z pomocą starszych kolegów i koleżanek.
To był miło spędzony czas!
WARSZTATY Z DIETETYKIEM
19 grudnia uczniowie z klas 1-3 mieli możliwość uczestniczenia w warsztatach poprowadzonych przez dietetyczkę – Panią Annę Zasadę. Dzieci dowiedziały się, co to są cukry, węglowodany i do czego są nam potrzebne, jakie są konsekwencje nadmiernego spożywania cukru, ile cukru w ciągu dnia można spożyć, w których produktach jest najwięcej cukru, a także, w których cukier jest, a gdzie się go nikt nie spodziewa, dlaczego ważne jest picie wody i ile powinno się jej wypijać, jak odczytywać etykiety i właściwie wybierać zdrowe produkty, jak ograniczyć spożycie cukru. Na zakończenie uczniowie proponowali zdrowsze zamienniki dla produktów zawierających duże ilości cukru. Bardzo serdecznie dziękujemy Pani Ani za przygotowanie ciekawych i pouczających warsztatów.
WSZYSCY CZYTAMY DZIECIOM
We wtorek 19 grudnia Biblioteka Szkolna miała wielką przyjemność gościć w swoich progach i "między półkami" Pana Lubomira Fajfera, zastępcę burmistrza Miasta i Gminy Witnica. Pan Fajfer spotkał się z uczniami sześciu klas: 1a, 1b, 2a, 2b oraz 3a i 3b w ramach ogólnopolskiej akcji "Cała Polska czyta dzieciom". Celem akcji jest propagowanie głośnego czytania dzieciom i przez dzieci różnych książek, ponieważ ani telewizja, ani kino, ani komputer, ani smartfon, ani cudowne zabawki nie są w stanie nie tylko zastąpić książki, ale nawet równać się z nią. Pożytki z obcowania z książką są niepoliczalne: książka rozwija wyobraźnię, wzbogaca słownictwo, pozwala rozumieć siebie i świat, bawi do łez, a czasem wzrusza...Dzięki tej akcji dzieci poznały fragmenty wspaniałej książki Heleny Zawistowskiej "W państwie podziemnego gnoma" czytanej przez pana Fajfera. Zaciekawienie lekturą było tak duże, że biblioteka koniecznie musi zakupić tę książkę...Zapraszamy do biblioteki!KLASA S1
- PIECZENIE I DEKOROWANIE PIERNIKÓW -
- OZDOBY I DEKORACJE ŚWIĄTECZNE NA KIERMASZ -
ZAJĘCIA KREATYWNE
11 grudnia klasy pierwsze oraz klasę 2b odwiedziła p. Agata Więcławska, która przygotowała przedświąteczne zajęcia plastyczne. Dzieci miały okazję samodzielnie zrobić piękne reniferki, które zawisną na ich domowych choinkach.
Dziękujemy p. Agacie za miło spędzony czas.
ŚWIĄTECZNY RENIFER W KL. 1B
DAR DLA NAJMŁODSZYCH
Pani Wioleta Domańska z Miejsko-Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Witnicy podarowała dla naszych najmłodszych uczniów kolorowanki antystresowe.
Stres to jedno z tych uczuć, którego staramy się za wszelką cenę unikać. Bywa, że jest pozytywny i działa na nas motywująco, ale zazwyczaj jest negatywną reakcją na wydarzenia i zjawiska, które zakłócają naszą równowagę i poczucie wewnętrznego spokoju. Stres, jak każdą inną emocję, możemy nauczyć się kontrolować. A jak? Między innymi dzięki kolorowaniu antystresowemu.
Małe zestawy kolorowanek już trafiły do wychowawców kl. 1-3.
Miłych wrażeń
MIKOŁAJKI - 6 GRUDNIA
MIKOŁAJKOWY TURNIEJ SPORTOWY
Klasy I-III brały udział w Mikołajkowym Turnieju Sportowym. Postawiliśmy na integrację i dobrą zabawę. Sportowe zmagania umiliła Rada Rodziców sponsorując słodki poczęstunek.
Dziękujemy
MIKOŁAJKOWY WYJAZD DO KINA
6 grudnia, w ramach prezentu mikołajkowego, uczniowie klas czwartych udali się do kina Helios w Gorzowie Wlkp. na film pt. "Charlie i fabryka czekolady". Oglądając film uczniowie mogli poczuć "czekoladowy" smak niezwykłej przygody. Wyjazd okazał się wspaniałym przeżyciem i udanym prezentem mikołajkowym.
LEKCJA INFORMATYKI W KL. 1
SUKCES LITERACKI
Z ogromną radością informujemy, iż nasza uczennica, Kornelia Kucharska z klasy 6c, zdobyła III miejsce w konkursie na recenzję książki "Moje literackie fascynacje", którego organizatorem była Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gorzowie Wlkp.
Gratulujemy Konstancji, a także wszystkim uczestnikom :-)
W OCZEKIWANIU NA MIKOŁAJA
ZAJĘCIA LABORATORYJNO-TERENOWE "ŻYCIE BOBRÓW"
Bóbr jest największym gryzoniem występującym w Polsce. Zwierzęta te żyją w grupie rodzinnej zajmując określone miejsce zwane terytorium. To tylko niektóre informacje, o których uczniowie z klasy 1a i 1b dowiedzieli się na zajęciach edukacyjnych.Celem zajęć przeprowadzonych 1 grudnia 2023 r. było wzbogacenie wiedzy przyrodniczej na temat bobra oraz pokazanie jego roli w środowisku.Zajęcia odbywały się w Chyrzynie, gdzie uczniowie mieli okazję, między innymi, przeanalizować przystosowanie bobra do środowiska życia i przekonać się, jak mocne są zęby bobra. Dowiedzieli się również, iż bóbr ma duży wpływ na środowisko, w którym występuje poprzez swoją działalność inżyniersko-budowlaną. Wpływ ten może być pozytywny, np. poprawa jakości wody oraz tworzenie rozlewisk, które stają się miejscem występowania ptaków wodnych, ryb, płazów, wydr i innych zwierząt. Może mieć również negatywny wpływ na środowisko, np. zatapianie pól uprawnych, lasów i dróg. Uczniowie dowiedzieli się, również w jakim celu powstają żeremia i tama oraz w jaki sposób zbudowane jest bobrowe mieszkanie.Sami mieli okazję narysować bobra, a także w grupach wykonać: tamę i żeremie bobra.Uzupełnieniem zajęć był spacer po Parku Narodowym "Ujście Warty". Dzieci mogły zaobserwować ptaki, znaleźć ślady bobra, zobaczyć jego żeremie, a także ślady innych zwierząt.TO BYŁY BARDZO CIEKAWE ZAJĘCIA.LISTOPAD
ANDRZEJKOWE WRÓŻBY I ZABAWY
- 3B -
Były wróżby z kart, wróżby niespodzianki ukryte w specjalnie upieczonych na tę okazję ciasteczkach. Można było dowiedzieć się o swojej przyszłości - dalszej i bliższej. Nie zabrakło tańców i słodkiego poczęstunku. Humory wszystkim dopisały, a wróżby szczęście przyniosły.
- 4A -
Andrzejki zawsze kojarzą się z wróżbami, dlatego uczniowie klasy 4a postanowili nawiązać do tradycji przodków. Bawiono się wykorzystując tradycyjne wróżby: przebijanie szpilką papierowych serc z imionami, losowanie karteczek z nazwami zawodów czy wyścigi butów... Wspólna zabawa dostarczyła wszystkim wielu radosnych przeżyć i emocji.
KSIĄŻKI ZA NAKLEJKI
Do szkolnej biblioteki trafiło już 21 książeczek, które zostały pozyskane dzięki akcji "Gang Mocniaków". Naklejki systematycznie wymieniamy również na pluszaki, które już na początku grudnia pojadą do szpitala w Poznaniu. Chorym dzieciom też chcemy przekazać Mocniaki, żeby szybciej nabierały zdrowia i mocy.Przypominamy, że to ostatnie dni, w których można wspomóc obie akcje.Zapraszamy do sali nr 6.POWIATOWA SPARTAKIADA MŁODZIEŻY
IGRZYSKA MŁODZIEŻY SZKOLNEJ (2009/10) -
TENIS STOŁOWY CHŁOPCÓW – BOGDANIEC 07.11.2023
I Miejsce – Mistrz powiatu gorzowskiego
Skład: 1.Oskar Horbejczuk – klasa 8a
2. Julian Ogórek – klasa 8a
3. Kornel Horbejczuk -klasa 7b
IGRZYSKA DZIECI (2011/12) –
TENIS STOŁOWY CHŁOPCÓW - BOGDANIEC
I Miejsce – Mistrz powiatu gorzowskiego
Skład: Ksawer Wesołowski -klasa 6b
Sebastian Romańczuk -klasa 5a
LUBUSKA OLIMPIADA MŁODZIEŻY
- Półfinał Lubuskiej Olimpiady Młodzieży – Górki Noteckie – 23/24.11.2023 -
Tenis stołowy chłopców.
IGRZYSKA MŁODZIEŻY SZKOLNEJ – I Miejsce – awans do finału wojewódzkiego.
IGRZYSKA DZIECI – III Miejsce - awans do finału wojewódzkiego.
Opiekun: Dariusz Kozubski
LAUREATKA KONKURSU RECYTATORSKIEGOMiło nam poinformować, iż 25 listopada miałyśmy przyjemność reprezentować naszą szkołę w Międzyszkolnym Konkursie Recytatorskim w Lipkach Wielkich. Nasze uczennice zaprezentowały się doskonale. Agnieszka Czulak z wierszem Wisławy Szymborskiej "Gawęda o miłości ziemi ojczystej" została laureatką w kategorii uczniów klas 5-8, natomiast Aleksandra Gibulska otrzymała wyróżnienie w kategorii uczniów klas 1-4.Dziewczęta, jesteśmy z Was dumniTo była prawdziwa uczta dla duszy:)CDŚWIĘTO MISIA
Światowy Dzień Pluszowego Misia ustanowiono dokładnie w setną rocznicę powstania maskotki - w 2002 roku. Chyba nie ma domu, w którym na półce, łóżku lub fotelu nie siedzi miś. Na pewno każdy ma swojego ulubionego Misia, dużego, małego I całkiem malutkiego noszonego przy breloczku "na szczęście". I każdy zna Misie, o których mówi się wszędzie i o których głośno niemal w każdym zakątku świata (Kubuś Puchatek, Miś Paddington albo Miś Uszatek). Miś Pluszowy nie jest zwykłą pluszową zabawką. Taki Miś jest po to, aby można go było potargać, przytulić i pokochać.
W szkolnej bibliotece koniec listopada należy do misiów. Na półkach, parapetach i książkach wszędzie siedziały pluszowe misie. Duże i małe, misie i misiowe, bohaterowie bajek znani i ci mniej znani czekali na spotkanie z dziećmi. Motywem przewodnim tegorocznego spotkania była historia powstania zabawki przedstawiona przez bibliotekarkę w teatrzyku cieni. A atrakcją było spotkanie z olbrzymim misiem oraz z żywym dużym Kubusiem Puchatkiem...
Aby było przyjemnie i wesoło każde dziecko przyniosło też swoją ulubioną pluszową zabawkę. Niech żyją nasze misie!
Pluszaki uczestniczyły także w lekcjach:-)...
...i były bohaterami lekcji:-)
ZABAWY INTEGRACYJNE
Grupa dzieci z klas 2 i 3 spotkała się na zajęciach integracyjnych z jedną z klas 0. Zabawy poprowadziła pani psycholog. Dzieci w grupkach podejmowały decyzje i wykonywały zadania poznając się przy tym oraz ucząc współpracy. Nikt się nie denerwował, nie stresował, nie wstydził - zajęcia przebiegły w miłej atmosferze dzięki dobrej komunikacji między ich uczestnikami.
ZAJĘCIA TWÓRCZE KL. 3B
- JESIENNE SKRZATY -
DZIAŁANIA W KLASIE S1
Uczniowie wykonali figurki jeży na konkurs "Jeż - kolczasty zwierz".
W ramach zajęć rozwijających kreatywność przygotowali smaczną pizzę.
Światowy Dzień Pluszowego Misia
AKCJA LIDLA ZAKOŃCZONA
Zakończyła się akcja "Szkoły pełne talentów". Przez ponad dwa miesiące zbieraliśmy "talenciaki" - kupony otrzymywane za zakupy w sklepach Lidl. W bieżącym roku szkolnym zebraliśmy 1344 "talenciaki", to trzy razy więcej niż w zeszłym roku:-) Uczniowie i ich rodzice stanęli na wysokości zadania. Rekordziści - Janek i Szymon - dostarczyli przeszło 300 kuponów!!! W całej szkole "talenciaki" zbierało ponad 50 osób - uczniów i nauczycieli.
Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie w akcję. Teraz zebrane punkty zamienimy na nagrodę dla naszych dzieci.
DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI I POZDROWIEŃ
21 listopada w naszej szkole był obchodzony ŚWIATOWY DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI. Naszym celem było podkreślenie, jak ważna jest dla każdego człowieka potrzeba szacunku, serdeczności, uśmiechu, mówienia sobie dobrych i miłych słów. Tego dnia wszyscy staraliśmy się być dla siebie życzliwi. Na korytarzach szkoły stały tablice , m.in. „Drzewko życzeń", gdzie uczniowie mogli przypiąć życzenia dla koleżanek, kolegów, nauczycieli, a także pracowników szkoły. Dzień ten na pewno pozostanie w pamięci każdego z nas. Niech moc dobrego słowa wszyscy znają.
ŻYWA LEKCJA HISTORII21 listopada 2023r. naszą szkołę odwiedziła grupa artystyczna „ARKONA” z Agencji Widowisk Historycznych z Torunia. Grupa aktorów zaprezentowała pokaz historyczny pod nazwą "Od powstania listopadowego, do odzyskania niepodległości". Żywa lekcja historii cieszyła się dużym zainteresowaniem. Aktorzy przypomnieli i utrwalili w bardzo dostępnej formie informacje o zrywach narodowych i dążeniach Polaków do niepodległości. Zademonstrowali mundury i wyposażenie żołnierza niemieckiego, polskich legionistów Józefa Piłsudskiego i żołnierzy Armii Błękitnej powstałej we Francji pod dowództwem generała Józefa Hallera. Uczniowie dowiedzieli się sporo na temat plebiscytów, jakie przeprowadzono na terenie byłych zaborów. Dużą atrakcją okazała się zademonstrowana scenka rekrutacji legionistów i pokaz musztry żołnierzy polskich. Uczniowie biorący udział w dramie wcielali się w role ochotników i żołnierzy. Widowisko zakończył pojedynek na szable oficera armii niemieckiej i polskiej w umundurowaniu i uzbrojeniu odpowiednim temu okresowi. Zwycięzcą został legionista Piłsudskiego.
Żywa lekcja historii pobudziła wyobraźnię uczniów i dostarczyła niezapomnianych przeżyć.
DZIEŃ PRAW DZIECKA
Dzień Praw Dziecka to święto obchodzone 20 listopada. Jest to dzień, w którym zwracamy uwagę na prawa i potrzeby dzieci na całym świecie. W Polsce Dzień Praw Dziecka obchodzony jest od 1991 roku.
W naszej szkole na korytarzu pojawiła się gazetka przedstawiająca podstawowe prawa dziecka, a dla uczniów klas 1-3 przygotowana została kolorowanka o prawach dziecka.
PAMIĘTAJMY, ŻE DZIECKA PRAWA TO WAŻNA SPRAWA!Zjazd Hufca18 listopada w Gorzowie Wlkp. odbył się Zjazd Hufca Gorzów Wlkp. ZHP, na którym nasza szkoła została odznaczona SREBRNĄ HONOROWĄ ODZNAKĄ RUCHU PRZYJACIÓŁ HARCERSTWA nadaną przez Komendanta Chorągwi Ziemi Lubuskiej.Za wyróżnienie bardzo dziękujemyHarcerze, zuchy czy instruktorzy w naszej szkole zawsze są mile widziani.Międzynarodowy Dzień Tabliczki Mnożenia.W piątek również w naszej szkole obchodziliśmy ten dzień.Uczniowie mogli się sprawdzić rozwiązując przygotowane zadania. Każde zadanie, to inne odkryte hasło na ten dzień.Jak widać zainteresowanie było sporeKOŁO EKOLOGICZNE
I tym razem aktywiści z koła ekologicznego działającego w naszej szkole nie zawiedli. 16 listopada pod okiem pracownika Nadleśnictwa Bogdaniec sadziliśmy sadzonki jarzębiny w okoliczym lesie. Dołączyła do nas grupa uczniów z oddziału S1.
Lasy sadzimy dwa razy w roku, bo taki rytm dyktuje natura. Sadzimy wtedy, kiedy w drzewach procesy wegetacji są spowolnione, a jednocześnie nie ma mrozu. Tymi momentami są więc wczesna wiosna oraz późna jesień.
Cieszymy się, że nasze działania wzbogacają lasy o różnorodne gatunki drzew. Chcemy, żeby radowały nas przez lata, dawały schronienie leśnym zwierzętom, oczyszczały powietrze.
OK
TECHNIKA
W naszej szkole lekcje techniki już od wielu lat wyglądają inaczej. Uczniowie nie mają podręczników, nie robią kanapek, sałatek, itp.
Uczą się obsługiwać narzędzia: wiertarki, młotki, piły, pilniki, imadła, kombinerki, ale również papier ścierny czy szydełka. Uczniowie nie musza pamiętać co mają przynieść do szkoły, ponieważ wszystko już mają na miejscu. Wykorzystywane są różne materiały: drewno, pcv, gwoździe, druty, proste instalacje elektryczne, itp.
Udało się to zrobić oczywiście przy pomocy rodziców, ponieważ to oni zakupują projekty, które uczniowie wykonują podczas zajęć, ale dzięki temu każde dziecko ma dostępne materiały (o narzędzia oczywiście też nie muszą się martwić). Projekty w naszej szkole zapoczątkowała p. Aneta Januszewska i ten sposób praktycznego uczenia się funkcjonuje do dzisiaj.
Gotowe projekty są własnością uczniów i mogę je zabrać do domu.
Oczywiście to nie wszystko, na zajęciach technicznych uczniowie poznają zasady ruchu drogowego i po zdanych egzaminach mogą uzyskać kartę rowerową.
K.K.
NAUKA PRZEZ SZACHY W SZKOLE
Uczniowie klas drugich rozpoczęli od września naukę gry w szachy. Na początku uczniowie poznawali po kolei właściwości każdej bierki, tzn. znaczenie, waga bojowa, ruchy. Przy każdej bierce oglądali krótki film dotyczący szachów oraz mogli pokolorować w/g własnego uznania kolorowankę szachową.
Dzisiaj w końcu już nastąpiła część praktyczna. Uczniowie układali bierki na szachownicy na początku z pomocą prowadzącego, a następnie już całkowicie samodzielnie.
Następne lekcje już niebawem.
K.K.
EUROPEJSKI DZIEŃ
Z okazji Europejskiego Dnia Zdrowego Jedzenia i Gotowania klasa 3 a przygotowała nietypowy deser- kaszę jaglaną z owocami i jogurtem. Okazało się, że jest to nie tylko bardzo zdrowa przekąska, ale też bardzo smaczna. Wielu uczniów przychodziło po dokładki, a niektórzy mówią, że tak im posmakowało, że w domu też już gotowali kaszę jaglaną. Przy okazji dzieci dowiedziały się nieco więcej o prosie, a także o tym, jakie wartości ma wspomniana kasza. Z tych informacji sporządziliśmy notatkę.
W STREFIE JEŻA
Jeże rozpoczynają zimowy sen, gdy temperatura spada poniżej 9 stopni Celsjusza. Dlatego tak ważne jest, żeby w tym czasie znalazły odpowiednie, suche i bezpieczne legowiska. Schronienie dla tych pożytecznych ssaków można zrobić samodzielnie.
Dlatego z inicjatywy Pana Burmistrza Miasta i Gminy Witnica, Dariusza Jaworskiego, przy specjalnie utworzonej "STREFIE JEŻA" 13 listopada uczniowie klas 1-3 udali się do parku przy stadionie. Tam z gałęzi i liści zrobili ogromne legowisko dla jeży. Ciekawostką jest to, że zwierzęta te prowadzą nocny tryb życia i potrafią przebyć nawet 2 km w poszukiwaniu pożywienia. Od końca października, gdy temperatura spadnie poniżej 9 stopni, do wiosny jeże śpią. Budzą się co kilka tygodni na parę godzin.
Uczniowie wykonali swoją pracę doskonale. Na koniec wszyscy otrzymali upominki i słodkości.
JEŻOM ŻYCZYMY KOLOROWYCH SNÓW
11 LISTOPADA - ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI
*****************************************
UROCZYSTY APEL
Z okazji Święta Niepodległości w szkole, dnia 10 listopada, odbyły się dwa apele, przygotowane przez uczniów klas 2a, 3b oraz zespołu muzycznego grającego na dzwonkach.
Dzieci pod opieką swoich wychowawców przygotowały i przedstawiły piękny patriotyczny montaż słowno-muzyczny, który opowiadał o 123 latach polskiej niewoli oraz o odzyskaniu niepodległości 11 listopada 1918 roku.
*****************************************
Delegacja uczniów ze sztandarem szkoły wzięła udział w uroczystościach zorganizowanych w Witnicy, w sobotę 11 listopada.
*****************************************
Na lekcjach informatyki dzieci wykonywały prace plastyczne związane z Ojczyzną.
*****************************************
Społeczność uczniowska i przedstawiciele SU z okazji Święta Odzyskania Niepodległości zapalili znicze na cmentarzu przy Grobie Nieznanego Żołnierza.
KOŁO EKOLOGICZNE
10 listopada aktywiści koła ekologicznego wzięli udział w akcji "Ratujmy kasztanowce". Akcja polegała na zgrabieniu i uprzątnięciu opadających liści kasztanowców, wewnątrz których zimuje inwazyjny i najgroźniejszy szkodnik kasztanowców - szrotówek kasztanowcowiaczek. Dokładne wygrabianie i utylizacja opadających jesienią liści, w których zimują poczwarki to jedna z najskuteczniejszych metod walki z tym szkodnikiem.
OK
KONKURS PLASTYCZNY
Laureatami konkursu "Jesień zamknięta w słoiku" zostali:
I miejsce - Tomasz Skolasiński
II miejsce - Chołodnicka Nadia
III miejsce - Stieler Zuzanna
Wyróżnienia otrzymali: Kwaśny Hubert, Patrzykąt Maja, Kożuszek Zofia i Jędrzej.
Wszystkie prace były piękne i pomysłowe. Można je podziwiać na szkolnej wystawie. Będą namiastką pięknej jesieni, zamkniętej w słoikach, jeszcze przez długi czas.
CZY ZNAMY POSTACIE Z BAJEK
5 listopada obchodzimy nietypowe święto – to Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Nasi uczniowie obchodzili w szkolnej bibliotece ten dzień, w poniedziałek 6 listopada. Była to okazja, by celebrować i świętować ulubione postacie z klasycznych bajek Disneya i innych popularnych filmów i książek dla dzieci. Zajęcia promujące czytanie, polegały na wysłuchaniu fragmentów bajki i znalezieniu wśród 8 ilustracji tej właściwej. Każdy z uczniów klas 1-3 mógł zabrać swoją własną kartę pracy. ZAPRASZAMY DO BIBLIOTEKI!
WOLONTARIAT OGŁASZA AKCJĘ CHARYTATYWNĄ
Nasza szkoła znów włącza się do akcji:Ty też możesz zostać Świętym Mikołajem!Do 30 listopada prowadzimy zbiórkę prezentów dla dzieci ze szpitala. Wszystkie rzeczy muszą być nowe! Można je przynosić do sali nr 6 (z dołączoną informacją od kogo).
PAŹDZIERNIK
MIESIĄC SZKOLNYCH BIBLIOTEK
W poniedziałek, 30 października, zakończył się miesiąc bibliotek szkolnych. W udekorowanej bibliotece każde dziecko wypożyczające książkę było częstowane cukierkiem. Wcześniejsze dni poświęcone były promocji książek, tak aby każdy, kto chce czytać miał pomoc nauczyciela i pełny wybór wypożyczeń. Dla chętnych, którzy chcieli mieć własną książeczkę działał Kiermasz Taniej Książki, który umożliwiał jej zakup. Wszystkie "mole" i "moliki" książkowe mogły też napisać recenzję zachęcając innych do jej przeczytania.
Wieści z zajęć kodowania w klasach pierwszychDziś na podstawie wiersza powstały kubeczkowe obrazkiWSZYSTKO DLA ZDROWIA
Klasa 3b w minionym tygodniu zgłębiała wiedzę dotyczącą zdrowego stylu życia. Uczniowie byli w gabinecie pielęgniarki na pogadance. Podsumowaniem wiedzy był klasowy konkurs pt. "Żyjmy zdrowo". Uczniowie zmagali się z różnymi zadaniami dotyczącymi zdrowia. Wykazali się dużą wiedzą w tym zakresie. Nie było przegranych, a na pewno wygrają ci, którzy poznane zasady wcielą w życie.
NOCKA W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 2 W WITNICYNic tak nie integruje zespołu klasowego jak wspólne przeżycia. A właśnie takim wyjątkowym przeżyciem było nocowanie na terenie szkoły klas 7b i 6b wraz ze swoimi wychowawcami, która miała miejsce z 27 na 28 października. Uczniowie aktywnie spędzili ten czas wspólnie grając w różne gry, jedząc posiłek jak na biwaku, a nawet spontanicznie śpiewając i tańcząc na korytarzach szkoły. A gdy siły już opadły nad ranem, najwytrwalsi znaleźli czas na rozmowy w grupie klasowej.SZYDEŁKOWANIEZajęcia z szydełkowania stają się w naszej szkole coraz bardziej popularne. Zaczęło się od dwóch zapalonych dziewczynek, Mai i Jagody, które swoją pasją zaraziły p. Anię, a ta z kolei wciągnęła do "mafii" p. Izę z księgowości i wszystkich po kolei Uczymy się nawzajem, a Jagoda z Mają udzielają cennych wskazówek Włączają się w to również nauczyciele Nie są to formalne zajęcia, a raczej wspólne spędzanie przerw. Mamy pomysły na wykorzystanie naszych robótek, ale na razie to tajemnicaZatem, jak masz chęć razem z nami poszydełkować, to zapraszamy codziennie na długiej przerwie. Gdzie?? Na pewno łatwo nas znajdziesz.SPOTKANIE W BIBLIOTECE
W środę, 25 października odbyły się spotkania uczniów klas 1 ze szkolnym bibliotekarzem. W ramach prowadzonego projektu "Klub myszy Matyldy", dzieci zapoznały się z następną przygodą dzielnej chrobotki. Odsłuchały audiobooka, rozmawiały o zajęciach i przemyśleniach dzielnej bibliotecznej myszy. Uczniowie wypełniali kartę zadań oraz wykonywali samodzielnie ilustracje. Następne spotkanie z kolejnym odcinkiem przygód myszy Matyldy za miesiąc...ZAPRASZAMY DO BIBLIOTEKI !
W GABINECIE LOGOPEDY
Podczas zajęć logopedycznych wykonywane są ćwiczenia artykulacyjne, oddechowe i fonacyjne, poprawiające pracę aparatu mowy oraz kształtujące prawidłowy wzorzec fonetyczny głosek.
W GABINECIE PSYCHOLOGA
To w tym gabinecie dzieci uczą się radzić ze stresem, złością i lękiem. Dowiadują się, jak rozwiązywać konflikty bez stosowania agresji. Uczą się komunikowania oraz wyrażania własnych potrzeb. To także miejsce relaksu i wyciszenia.
TEATRZYK PROFILAKTYCZNY
- GANG ŚMIECIAKÓW -
24 października uczniowie klas 1-4 wzięli udział w teatrzyku profilaktycznym, którego celem było promowanie postawy ekologicznej, poprzez pokazanie sposobów dbania o środowisko oraz promocję zdrowego stylu życia. Pojawiły się też elementy profilaktyki uzależnień.
WARSZTATY PROFILAKTYCZNE
23 października klasy 7-8 brały udział w warsztatach aktywizujących na temat uzależnień od substancji psychoaktywnych. Warsztaty były podzielone na część teoretyczną i praktyczną. Uczniowie wykonali w grupach plakaty zachęcające do profilaktyki. Zajęcia prowadziło Krakowskie Centrum Edukacji i Profilaktyki.
W 2A DZIŚ WIELKA WRZAWA,
BO ZACZYNA SIĘ ZABAWA,
Z WARZYWAMI, OWOCAMI
... PEŁNYCH SOKU KUBECZKAMI
Na podsumowanie tematów związanych z owocami i warzywami klasa 2a postanowiła wykonać sok. Marchew i jabłka przepuszczone przez sokowirówkę były przepyszne. Część uczniów postanowiła serwować podobne soki w domu:-)
Lekcja informatyki inaczej cz.2Wojtek i Ksawery z 7a kontynuowali prowadzenie warsztatów - Praktyczne wykorzystanie programu Unity.Dziękuję. Kontynuacja w przyszłym tygodniu...K.KumorINTEGRUJEMY SIĘ
Podczas przerwy, 24 października, uczennice klas starszych pokazały dzieciom z "zerówki" kilka prostych kroków, a następnie wszyscy zatańczyli do znanych i lubianych piosenek dziecięcych. To była niezwykle roztańczona przerwa, a współpraca jak najbardziej udana!
Joanna Rutkowska
RANCZO
14 października 2023 r. uczniowie klasy 5 A wraz z nauczycielkami wybrali się na wycieczkę na „Nikusiowe Ranczo” w Nowinach Wielkich 🐎Był to nie tylko edukacyjny wyjazd, ale przede wszystkim integracyjny poprzez wspólne zabawy i gry 🏸⚽️🎾 Wypoczynek zaczęli od gier planszowych przy słodkim poczęstunku🎲🥐🍨 Po wysiłku intelektualnym uczniowie zapoznali się z zasadami bezpieczeństwa przebywania w stajni. Z zadowoleniem i wielkim zainteresowaniem oglądali stajnie i boksy, w których znajdowały się konie. Samodzielnie pod okiem instruktora przygotowali śniadanie dla zwierząt. Dowiedzieli się, że każdy koń ma swoją dietę, odżywki i witaminy. Przekonali się, że utrzymanie koni w dobrej kondycji i zdrowiu wcale nie jest takie proste. W czasie, gdy konie zjadały śniadanko, uczniowie zapoznali się z osprzętem, którego używa się przy jeździe konno.
Dzieci bardzo chętnie i z zapałem zabrały się do zabiegów higienicznych przy koniach. Nauczyly się czyścić sierść, grzywę, ogon oraz kopyta koni. Po wyczesaniu i osiąganiu koni nastąpiła przejażdżka pod czujnym okiem instruktora. Przejażdżce towarzyszyły liczne emocje.
Po niesamowitych wrażeniach jeździeckich było coś dla ciała, czyli kiełbaski pieczone na ognisku. Ostatnim punktem wycieczki były gry i zabawy ruchowe przeprowadzone przez animatorki.
Wycieczka była bardzo udana. Dostarczyła wiele radości i niezapomnianych wrażeń, za co bardzo dziękujemy Agacie Więcławskiej.
Kruszyńska Dorota i Buszczak MariaWYCIECZKA NA POCZTĘ
Z okazji Dnia Listonosza klasa 2b wybrała się na pocztę. Dzięki uprzejmości mamy jednej z uczennic mogliśmy zapoznać się z wyposażeniem urzędu oraz dowiedzieć się, na czym polega praca listonosza. Wysłaliśmy kartki z pozdrowieniami, a także mogliśmy samodzielnie podstemplować listy.
Dziękujemy p. Agnieszce za bardzo cenną lekcję. Wizyta na poczcie był również dobrą okazją do utrwalania kulturalnego zachowania się w miejscu publicznym.
KASZTANOWY REKORD
Uczniowie wszystkich klas wykazali się dużym zaangażowaniem w zbiórce kasztanów, dochód z których zostanie przekazany na wspólne wydatki. W zbiórce, oczywiście, wielką pomoc okazali rodzice, którzy za tym "towarem" potrafili przejechać kilkadziesiąt kilometrów:-)
Efekt przerósł oczekiwania nawet największych niedowiarków:-) Razem udało się zebrać 2456 kilogramów!!!
Poniżej podsumowanie akcji
DZIEŃ KRAJOBRAZU
20 października obchodzimy Dzień Krajobrazu. Został on ustanowiony przez Radę Europy z inicjatywy Polski. Jego celem jest promowanie zagadnień związanych z ochroną i planowaniem krajobrazu.
Z tej okazji aktywiści koła ekologicznego na trawniku przed szkołą posadzili cebulki krokusów. Wczesną wiosną kwitnące kwiaty upiekszą nasz szkolny krajobraz.
KLASA S1
W środę, 18 października, odbyła się wycieczka do "warzywniaka" na rynku w Witnicy. Uczniowie dowiedzieli się, jaki asortyment owocowo-warzywny znajduje się w sklepie. Ćwiczyli samodzielne robienie zakupów. Po powrocie do klasy usprawnili czynności związane z obieraniem i krojeniem owoców.
JESIENNE PRACE PLASTYCZNE
"DOBROĆ JEST CICHYM CZYNIENIEM TEGO,
O CZYM INNI GŁOŚNO MÓWIĄ"
- Friedl Beutelrock-
Te słowa najbardziej oddają ciepły gest Państwa Magdaleny i Przemysława Ciemcioch. Kolejny już raz świetlica szkolna otrzymała wsparcie w postaci artykułów papierniczo-kreatywnych oraz gier planszowych od Państwa Ciemcioch. Tym razem obdarowane zostały obydwie świetlice - górna i dolna, co jeszcze bardziej akcentuje dobre serce "przyjaciół" naszej szkoły.
Serdecznie dziękujemy w imieniu wszystkich uczniów:-)
CHWILA Z KSIĄŻKĄ
16 października społeczność naszej szkoły wraz z "zerówką" przyłączyła się do IV Międzynarodowej Edycji VIII Ogólnopolskiej Akcji "PRZERWA NA CZYTANIE - bicie rekordu w czytaniu na przerwie". Wydarzenia realizowanego w ramach Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii Cała Polska Czyta Dzieciom.
Tego dnia uczniowie naszej szkoły włączyli się w akcję mającą na celu promocję czytelnictwa. Ponadto klasa 2b oraz 0a wygrały konkurs pod patronatem Biblioteki Pedagogicznej w Gorzowie Wlkp. i naszą przerwę na czytanie umiliła pani psycholog, autorka filmów edukacyjnych dla dzieci, dr Anna Michniuk - ciocia Ania. Zapoznaliśmy się z przygodami Misia Uszatka oraz książkami wybranymi przez każdego uczestnika.
To był niezwykły dzień, pełen magii słów.
OWOCOWO-WARZYWNE STWORKI 2B
JAJECZNY EKSPERYMENT
Trudno wyobrazić sobie kuchnię bez jajek. Klasa 3 a przekonała się, że jajka mogą posłużyć za świetny materiał do eksperymentów. Poza tym są naprawdę smaczne.
ŚWIĘTO PRACOWNIKÓW SZKOŁY
W bieżącym roku szkolnym Dzień Edukacji Narodowej wypada w sobotę, dlatego też apele w szkole odbyły się 13 października, w piątek.
W pierwszym apelu udział wzięły klasy 2-8 oraz S, a przygotowali go uczniowie pod opieką p. B. Winkel. Było słowo wstępne, życzenia i piosenki. Były też podziękowania i nagrody wręczone przez p. dyrektor szkoły - R. Sypułę.
Drugi apel poświęcony był klasom pierwszym, ponieważ w trakcie apelu odbyło się ich ślubowanie i przyjęcie do grona uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 w Witnicy. Pasowania na ucznia dokonał burmistrz MiG Witnica p. Dariusz Jaworski. Uczniowie otrzymali również drobne upominki i pierwsze szkolne legitymacje. Po apelu spotkali się w gronie rodziców na słodkim poczęstunku.
Z okazji Dnia Edukacji Narodowej rozdane zostały także nagrody.
12 października z rąk burmistrza MiG Witnica nauczyciele odebrali nagrody za wysokie wyniki w nauce oraz wyróżniającą się pracę w roku szkolnym 2022/2023.
foto: UMiG Witnica
A 13 października w gorzowskim Teatrze Osterwy Medalami Złotymi za Długoletnią Służbę zostały uhonorowane panie Elżbieta Brodnicka, Maria Krupecka i Wanda Żarska, natomiast Medalem Komisji Edukacji - p. Artur Maśnik.
Gratulujemy!
foto: KO Gorzów Wlkp.
Klasa S samodzielnie uszyła breloczki w kształcie sów, podarowała nauczycielom. Uczniowie upiekli również medale, którymi nagrodzili nauczycieli oraz pracowników szkoły. Złożyli życzenia z okazji KEN życząc pomyślności w życiu osobistym i zawodowym.
Uczniowie przygotowali także krótki program artystyczny, a rodzice słodki poczestunek. Dziekujemy:-)
Z WIZYTĄ U SENIORÓW
12 października klasa 2b wybrała się na zajęcia do Domu Seniora SENIOR-WIGOR. Uczniowie razem z seniorami uczestniczyli w warsztatach "Magiczna dłoń". W ramach integracji powstały piękne prace plastyczne. Na koniec był poczęstunek, a także wspólne tańce. Spotkanie zaliczamy do bardzo udanych i wartościowych.
ŚWIĘTO GIER PLANSZOWYCH
Wczorajszy Dzień Gier Planszowych zakończył się popołudniowym turniejem, na który licznie przybyły dzieci wraz z rodzicami. Zaprosiliśmy również naszych harcerzy. Świetna integracja, zabawa i mile spędzony czas.
KOŁO EKOLOGICZNE
10 października obchodzimy Światowy Dzień Drzewa. Z tej okazji w szkole odbył się konkurs dla chętnych uczniów. Ich zadaniem było rozpoznanie gatunków drzew rosnących w Polsce na podstawie ilustracji. Uczniowie mogli również wysłuchać krótkiej audycji dotyczącej celu tego swięta.
ZAINTERESOWANIA
Każdy z nas jest wyjątkowy. Właśnie dlatego w naszej klasie jest ciekawie. Mamy różne zainteresowania i talenty. Uczniowie klasy 3a zostali zachęceni do przedstawienia swoich pasji. Jako pierwsza przygotowała się Nadia. Opowiedziała o sztuce walki teakwondo. Przygotowała piękna prezentację i pokazała swoje puchary i medale. Dzieci były bardzo zainteresowane. Dowiedziały się nowych rzeczy o swojej koleżance, mimo że chodzą już kilka lat razem do klasy. Taki publiczny występ przed całą klasą to spore wyzwanie, ale Nadia świetnie sobie poradziła. Po jej występie zgłaszają się nowi chętni do zaprezentowania siebie, więc na pewno wkrótce pojawią się kolejne zdjęcia.
POSZUKIWANIE JESIENI
Klasa 3 a cały tydzień poświęciła na poszukiwanie jesieni. Pracowała metodą projektu edukacyjnego a efekty swoich działań uczniowie umieszczali w lapbookach. Powstały piękne, jesienne książki. Najwięcej zapału wzbudziła praca metodą stacji zadaniowych. Dzieci uwielbiają pracować w parach, a element rywalizacji dodaje temu smaku. W trakcie tego tygodnia uczniowie utrwalili wiele informacji na temat jesieni. Zdobyli również nową wiedzę. Ćwiczyli pisanie zaproszenia, tworzyli notatki, rozwiązywali krzyżówkę. Ustalali jakie zmiany w przyrodzie zachodzą w poszczególnych jesiennych miesiącach. Dodatkowo wspólnie przyrządzili powidła i jak zgodnie stwierdzili były to najlepsze powidła, jakie do tej pory jedli. Nie obyło się również bez przyjęcia z szarlotką, ciastem marchewkowym i rozgrzewającą herbatką. Ten tydzień zaliczamy do bardzo pracowitych i udanych.
WYCIECZKA DO PARKU ROZRYWKI "MAJALAND" KOWNATY
W poniedziałek, 9 października, uczniowie klas czwartych uczestniczyli w wycieczce do parku rozrywki Majaland. Wyjazd okazał się fantastyczną przygodą. Uczniowie z entuzjazmem korzystali z wielu atrakcji znajdujących się w tym miejscu. Karuzela Motyli, Wilkołak, Super ślizg, Totem i Łódź Wikingów czy Wielka Fala cieszyły się największym zainteresowaniem dzieci, zabierając je w bajkowy świat wilkołaków, wikingów i pszczółki Mai.
MINIGOLF
AKCJA - KASZTANY
Akcja kasztany. Zaangażowanie dzieci, rodziców i nauczycieli dało niesamowite efekty. Nazbieraliśmy prawie 1600kg. Najwięcej, bo 430 kg., nazbierała klasa 3a . Kasztany zostały przekazane do agencji zielarskiej. Będą z nich leki i kosmetyki a uzbierane fundusze dzieci przeznaczą na swoje potrzeby, wycieczki czy pomoce dydaktyczne. Dziękujemy rodzicom za zaangażowanie i Państwu Kostrzębskim za pomoc przy ważeniu.
WARSZTATY PRZYRODNICZE W PARKU NARODOWYM "UJŚCIE WARTY"
Klasy 4a i 4b brały udział w warsztatach przyrodniczych na terenie Parku Narodowego w Chyrzynie. Podczas zajęć uczniowie uczyli się wyznaczać kierunek północy, wykonali własny kompas, uczyli się też przewidywać pogodę i szukali przyrodniczych skarbów. Zajęcia wszystkim bardzo się podobały.
Lekcja informatyki, troszkę inaczej.Dzisiaj tematykę informatyczną tłumaczyli nam dwaj nowi nauczyciele.Wojtek Hładyszewski oraz Ksawery Nowak wprowadzali nas w świat programowania.Wyświetlili nam prezentację oraz wyjaśnili działanie programu Unity.Na początku instalacja oprogramowania, założenie konta, podstawowe polecenia w programie.W przyszłym tygodniu będziemy już uczyć się praktycznie, oczywiście z pomocą chłopaków.Dziękuję Wam za chęci i zaangażowanie.K.KumorGDZIE TA JESIEŃ...
Klasa 2b wybrała się na wycieczkę do lasu w poszukiwaniu oznak jesieni. Były gry i zabawy, a także rozpoznawanie drzew i ich owoców. Na zakończenie wycieczki wszyscy nazbierali kasztanów, by wzbogacić klasowe zbiory.
WARZYWNO-OWOCOWA WYCIECZKA
Uczniowie klasy 2b wybrali się na Miejskie Targowisko po zakup marchewki i jabłek. Poznali, jakie owoce i warzywa są sprzedawane na ryneczku i przypomnieli sobie wierszyk Jana Brzechwy "Na straganie". Dzięki uprzejmości państwa Kałamaga otrzymaliśmy w prezencie pyszną marchewkę i pięknie pachnące bukiety kopru.
Po przyjściu do szkoły zrobiliśmy pyszne soki owocowo-warzywne.
Klasa 3b też odwiedziła witnicki ryneczek:-)
DAR WARSZTATÓW TERAPII ZAJĘCIOWEJ W KAMIENIU MAŁYM
We wtorek, 3 października, do biblioteki szkolnej przyjechali mili goście. Byli nimi uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej z Kamienia Wielkiego wraz z instruktorką. Przywieźli w darze dla uczniów naszej szkoły piękną lalkę Myszy Matyldy. Maskotka została uszyta ręcznie przez uczestników zajęć z pomocą pani instruktor oraz przekazana na ręce pani dyrektor R.Sypuły. Lalka będzie elementem wszystkich zajęć w klasach pierwszych, w rozpoczętym wcześniej przez autora "Przygód Myszy Matyldy" W.Wróblewskiego projekcie. Bardzo dziękujemy za tak piękny dar.Dziś klasy 3a i 3b wybrały się do kina na film "O psie, który jeździł koleją".BĄDŹMY BEZPIECZNI
Każdy z nas chce czuć się bezpiecznie, dlatego ogromnie ważne dla nas jest poczucie bezpieczeństwa. W poniedziałek, 2 października, uczniowie klas 1-3 mieli okazję spotkać się z przedstawicielami Komendy Miejskiej Policji w Witnicy. Policjanci w każdej z klas poruszyli tematykę bezpieczeństwa w drodze do i ze szkoły, omówili korzyści wynikające z noszenia odblasków oraz wytłumaczyli, jak należy zachować się, gdy zaczepia nas obca osoba lub gdy jesteśmy sami w domu. Co wtedy należy zrobić.
Nasi goście na uczniach zrobili duże wrażenie. Najbardziej aktywni byli uczniowie klas pierwszych, którzy mieli mnóstwo pytań.
LEKTURA REGIONALNA
Wzorem lat poprzednich, we wszystkich klasach drugich rozpoczęły się zajęcia związane z lekturą regionalną. Raz w miesiącu uczniowie wspólnie z nauczycielem bibliotekarzem czytają rozdział "BAJEK ŚRODKA ŚWIATA" autorstwa p. W. Wróblewskiego. Samodzielnie wykonują ilustracje do przeczytanego fragmentu lektury. Wspólne czytanie pomaga trenować technikę a także pozwala miło spędzić czas. Zapraszamy do biblioteki!
PRZERWA - A INACZEJ...Trochę inny sposób na spędzanie przerw a do tego świętujemy Międzynarodowy Dzień MuzykiMuzyka jest wszędzie, otacza nas wystarczy trochę się zatrzymać w posłuchaćZAPRASZAMY CHĘTNE DZIECI OD KLASY 3 NA DODATKOWE ZAJĘCIA ZESPOŁU WOKALNO-INSTRUMENTALNEGOMIĘDZYNARODOWY DZIEŃ ZWIERZĄT
WRZESIEŃ
WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO 2023/2024
Jak co roku, we wrześniu, odbyła się kampania wyborcza kandydatów do Samorządu Uczniowskiego. Były plakaty, hasła i obietnice przedwyborcze. Ukoronowaniem akcji wyborczej były przeprowadzone 2 października 2023 r. wybory, które w głosowaniu tajnym, bezpośrednim i powszechnym wyłoniły samorządową reprezentację szkoły. W głosowaniu wzięło udział 101 uczniów. Wszystkie oddane głosy były ważne. Nad prawidłowym przebiegiem głosowania nadzór sprawował opiekun Samorządu Uczniowskiego – p. Anna Stojanowska.
W wyniku głosowania wyłonił się skład Rady Samorządu Uczniowskiego:- Przewodniczący Samorządu Uczniowskiego – Hanna Wojdyła (klasa VIIb)
- Zastępca – Nina Żurawska (klasa VIIIa)
W skład Rady SU wchodzą:
- Hanna Piwkowska (klasa VIIIa)
- Maja Wydra (klasa VIa)
- Bartłomiej Kamiński (klasa VIIb)
NOWEJ RADZIE SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO SERDECZNIE GRATULUJEMY
i ŻYCZYMY OWOCNEJ PRACY!
Dzień Chłopaka w 7b
Z okazji Dnia Chłopaka dziewczęca z 7b przygotowały swoim kolegom z klasy miłą niespodziankę w postaci słodyczy i…zabawki, która się obdarowanym niezwykle podobała.
Dzień Chłopaka w 7a
Z okazji Dnia Chłopaka życzymy
aby każdy z Was był pomocny jak komputer,
szybki jak japoński skuter,
sympatyczny jak maskotka
i słodziutki jak szarlotkaDnia 29.09.2023 nie zapomnieliśmy o Dniu Chłopaka. Były upominki, słodki poczęstunek i wesołe konkurencje.
Dziewczyny z 7a
DZIEŃ CHŁOPAKA
- 1B i 5B -
- 2A i 3B -
SPOTKANIE Z MYSZĄ MATYLDĄ I JEJ AUTOREM
29 września obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. W związku z tym świętem rozpoczął się w naszej szkole projekt czytelniczy dla uczniów klas 1. Wcześniej w domach rodzice wysłuchali z dziećmi audiobooka z opowiadaniem rozpoczynającym cykl bajek o myszy Matyldzie.
W piątek 29 września odbyło się spotkanie z autorem bajek p. Władysławem Wróblewskim, dyrektorem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Witnicy. Pan Wróblewski przedstawił multimedialną prezentację pokazującą postacie występujące w czterech zbiorach jego bajek. Wspaniale prezentowały się lalki przedstawiające Matyldę oraz jej rodzinę i przyjaciół. Wszystkie zostały wykonane w Warsztacie Terapii Zajęciowej w Kamieniu Wielkim.
Począwszy od września, raz w miesiącu, będziemy poznawać kolejne części przygód dzielnej „chrobotki”. Bajki będą ilustrowane przez uczestników projektu na kartach pracy. Zostaną one umieszczone w specjalnych „matyldowych” teczkach każdego ucznia.
„Przygody myszy Matyldy” są dostępne bezpłatnie w serwisach GOcast i Spotify
OSIEMNASTE URODZINY KAMILA
Bezpiecznie w szkole i po szkole
Projekt edukacyjny z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, organizowany przez park rozrywki Mandoria.Głównym celem projektu „Bezpiecznie w szkole i po szkole” jest poprawa bezpieczeństwa uczniów szkół podstawowych w ruchu drogowym oraz kształtowanie nawyków i zachowań, które pomogą zredukować ryzyko wypadków w przyszłości.Klasy zakwalifikowane do Projektu zostały zaproszone do Mandorii, gdzie wzięły udział w Warsztatach z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz udały się na bezpieczną zabawę w parku rozrywki.Również uczniowie naszej szkoły udali się do Mandorii pod opieką nauczycieli: p. Darek Kozubski, p. Artur Maśnik i p. Krzysztof Kumor, na warsztaty oraz mogli korzystać z parku rozrywki.Z województwa lubuskiego tylko 3 szkoły uzyskały taką możliwość. Tak też dziękujemy dyrekcji SP2, a zwłaszcza p. wice. Anecie Januszewskiego, która dopilnowała terminów i zorganizowała wyjazd do Mandorii.Z uczestnikami warsztatów spotkali się Sekretarz Stanu w MEiN Tomasz Rzymkowski oraz Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur.
Jak czuli, bawili się uczniowie można zobaczyć na naszym facebooku, na którym zamieszczone są relacje z pobytu w Mandorii.
JESTEŚMY Z NICH DUMNI
We wtorek, 26 września, 11-osobowa grupa naszych uczniów pod opieką p. dyr. Renaty Sypuły udała się do Regionalnego Centrum Ratownictwa, by odebrać Stypendia Burmistrza za wysokie wyniki w nauce, które osiągnęli w minionym 2022/2023 roku.
Byli to:
Mikisz Grzegorz - 8a
Wołkowski Wiktor - 8a
Ciemcioch Pola kl. 7b
Pasich Laura - 7b
Siuciak Oliwia - 7b
Wojdyła Hanna - 7b
Korzeniowska Jagoda - 6a
Stojanowski Dominik - 6a
Wydra Maja - 6a
Wysoczańska Magda - 6c
Wysoczańska Daria - 6c
Gratulujemy serdecznie uczniom i rodzicom!
Nasi przodkowie
25 września podczas lekcji wychowawczej uczniowie z klasy 7b rozmawiali o swoich przodkach. Wyjściem do dyskusji były przygotowane przez uczniów drzewa genealogiczne swoich rodzin. Wiedzę o przodkach czerpali z rodzinnych dokumentów (m.in. akty urodzin, małżeństw czy zgonu), z aplikacji internetowych pomagających tworzyć takie drzewa oraz z rozmów z seniorami rodziny. Następnie podczas lekcji chętni uczniowie omawiali swoje drzewa genealogiczne wskazując najstarsze daty urodzin przodków (rekordzistka doszukała się przodków nawet wśród Tatarów). Na zakończenie zajęć odbył się konkurs na rozpoznanie postaci na zdjęciach przyniesionych przez uczniów, a które przedstawiały ich, gdy byli jeszcze maluchami.
DZIEŃ CHŁOPAKA
- 4A -
Uczniowie klasy 4a na ostatniej godzinie wychowawczej świętowali Dzień Chłopaka. Dziewczynki wraz z wychowawcą zorganizowały swoim kolegom z klasy ciekawe konkursy.
Chłopcy, aby zasłużyć na tytuł SUPER CHŁOPAKA: m.in. musieli zapleść warkoczyka, zjeść cytrynę i się nie skrzywić i udzielić poprawne odpowiedzi na temat koleżanek z klasy. Po zliczeniu wszystkich punktów okazało się,że SUPER CHŁOPAKIEM został Mieszko.
Na zakończenie zabaw do wspaniałych życzeń dołączone zostały słodkie upominki. Ten dzień był nie tylko wspaniałym przeżyciem dla chłopców, ale również świetną zabawą dla dziewczyn.WARTO ZNAĆ JĘZYKI OBCE
Dzień 29 września był w naszej szkole pełen fascynujących odkryć i inspirujących rozmów związanych z różnymi językami obcymi. W ramach obchodów Dnia Języków Obcych, uczniowie mieli okazję zgłębić tajemnice lingwistycznego świata.
Na początek przedstawiliśmy prezentację pełną ciekawostek o różnych językach. Dowiedzieliśmy się, jakie są najpopularniejsze języki świata, czy też ile znaków trzeba znać, by przeczytać japońską gazetę.
Następnie mieliśmy okazję posłuchać konwersacji w staroangielskim, co pozwoliło nam poczuć ducha przeszłości i zrozumieć, jakie języki ewoluują przez wieki. A potem dowiedzieliśmy się, że istnieje język kipu, który był używany przez Inków jako sposób komunikacji za pomocą węzełków na liniach.
Uczniowie mieli także możliwość podzielenia się swoją pasją do różnych języków. Opowiadaliśmy, dlaczego interesujemy się danym językiem i jakie są nasze cele związane z nauką obcych języków. Było to inspirujące i zachęcające do rozwijania naszych umiejętności językowych.
Na zakończenie dnia mieliśmy jeszcze zabawę w postaci quizu, który pozwolił nam sprawdzić, ile już wiemy o różnych językach. Było to zarówno edukacyjne, jak i zabawne doświadczenie.
BEZPIECZEŃSTWO W RUCHU DROGOWYM - PRZEDE WSZYSTKIM
Uczniowie klasy 2b przypomnieli sobie, jakie mamy znaki drogowe. Najpierw obejrzeli film edukacyjny, a następnie wybrali się na wycieczkę po najbliższej okolicy w celu znalezienia znaków drogowych, które są w pobliżu szkoły. Następnie w Parku Drogowskazów odbyły się scenki dramowe o tym, jak przechodzić przez jezdnię i jak bezpiecznie zachować się na drodze.
NASI NA PODIUM
19 i 20 września w dwóch grupach wiekowych odbył się Gminny Dzień Sportu. Głównymi organizatorami imprezy był Urząd Miasta i Gminy wraz z Miejskim Domek Kultury.
Celem tej imprezy było:
- kształtowanie nawyku aktywnego wypoczynku,
- zachęcanie do zdrowego stylu życia,
- umiejętność rywalizacji sportowej w duchu fair-play i dobrej zabawy,
- kształtowanie poczucia odpowiedzialności, sprawiedliwości i poszanowania godności innych, a przede wszystkim integracja uczniów ze wszystkich szkół z terenu gminy Witnica.
Atrakcji sportowych było co niemiara. Nie było tu przegranych, wszyscy byli zwycięzcami, ponieważ samo uczestnictwo było wielką nagrodą. Nikt się nie nudził, każdemu dopisywał dobry humor i uśmiech. Wszyscy uczestnicy imprezy sportowej otrzymali słodki poczęstunek, wodę, a także upominek. Natomiast każda szkoła otrzymała bony na zakup sprzętu sportowego.
Wszyscy doskonale się bawili. Konkurencje sportowe przygotowali i całość prowadzili nauczyciele wychowania fizycznego, zaś nad bezpieczeństwem czuwali nauczyciele ze szkół.
Było sportowo, aktywnie, radośnie, a przede wszystkim wesoło i bezpiecznie.
KLASA 3B NA WYCIECZCE W URZĘDZIE MIASTA
Dzieci poznały pracę urzędników państwowych oraz Pana Burmistrza. Dowiedziały się, jakie sprawy można załatwić w Urzędzie.
POSPRZĄTALI LAS
Uczniowie szkoły od lat biorą czynny udział w akcji "Sprzątanie Świata". W tym roku szkolnym również nie zawiedli. W sobotę, 16 września pod okiem opiekunów SU, koła ekologicznego oraz pracownika Nadleśnictwa Bogdaniec porządkowali okoliczny las. Ucieszyło nas, że w tym roku zebraliśmy zdecydowanie mniej odpadów niż w poprzednich latach.
OK
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KROPKI
15 września w naszej szkole uczniowie obchodzili Dzień Kropki - dzień kreatywności, odwagi i zabawy. Uczniowie uczestniczyli w wielu działaniach, które miały na celu pomóc im odkryć swoje talenty, poznać mocne strony i umieć je wykorzystać. Tego dnia cała społeczność szkolna przyszła ubrana w kropki. Podczas lekcji odbyła się pogadanka na temat filmu "The dot". Była także możliwość zrobienia zdjęcia w wykropkowanej fotobudce.
To był wspaniały i radosny dzień!
Dzień Kropki w 7b
INTEGROWALI SIĘ
W drugim tygodniu września klasy pierwsze odwiedziła szkolna Pani psycholog. Celem wizyty była integracja klasowa. Zabawy pomogły uczniom nawiązać ze sobą dobre relacje. Rolą takich zabaw jest budowanie zaufania, umiejętności pracy w grupie i przełamywanie barier w kontakcie z nowymi dziećmi. Integracja sprzyja budowaniu pozytywnej atmosfery, która z kolei zapewnia poczucie bezpieczeństwa. Zgrana klasa to "bezpieczna baza" do wspólnego przeżywania sukcesów i porażek.
Klasy pierwsze bardzo chętnie uczestniczyły w zajęciach. Odwiedziły również gabinet Pani psycholog.
To były udane zajęcia.
PAMIĘTAMY
Uczniowie naszej szkoły pamiętają o 17 września 1939 roku.
SMAKOWITE ZAJĘCIA
Klasa S1 zajęcia kulinarne rozpoczęła od przygotowania naleśników z dżemem i bitą śmietaną.
WYCIECZKA ROWEROWA
Dnia 9 września klasa 5b wraz z wychowawczynią, panią Celiną Dzikowską, wybrała się na wycieczkę rowerową nad Jezioro Wielkie w Witnicy. Wyprawa ta miała na celu przede wszystkim zintegrowanie się, co udało się nam znakomicie. Poza tym poznaliśmy nowe, piękne szlaki i zrobiliśmy coś dobrego dla swojego zdrowia. Zamiast siedzieć w domu przy komputerze, spędziliśmy wspaniały, aktywny czas na świeżym powietrzu.
Wróciliśmy z wycieczki bardzo zadowoleni, dotlenieni, z większą sympatią wobec siebie. Była to pierwsza taka wyprawa, ale z pewnością nie ostatnia :-).
Dziękujemy za pomoc Rodzicom - Paniom Kamili Gucia, Elżbiecie Sierakowskiej, Martynie Waśków, oraz Panom Adamowi Głowińskiemu, Dariuszowi Janiów i Piotrowi Olewskiemu.
BEZPIECZEŃSTWO NA DRODZE
Klasa 3b podczas wycieczki przypomniała sobie znaki drogowe i bezpieczne poruszanie się po drogach.
PAMIĘTAMY O RODZINIE ULMÓW
W związku z beatyfikacją rodziny Ulmów 10 września 2023 roku w Markowej, w naszej szkole już w czerwcu ubiegłego roku szkolnego uczniowie wykonali szereg gazetek upamiętniających pomoc, jaką Polacy udzielali prześladowanym Żydom w czasie II wojny światowej.
Rozpoczynając nowy rok szkolny wychowawcy wszystkich klas przedstawili swoim uczniom losy bohaterskiej rodziny Ulmów. Jednocześnie w holu głównym szkoły wywieszono wybrane gazetki naszych dzieci poświęcone tej tematyce.
INAUGURACJA ROKU SZKOLNEGO 2023/2024
4 września 2023r. w naszej szkole był niezwykle podniosły i słoneczny. Na uroczystość rozpoczęcia nowego roku szkolnego przybyli uczniowie, nauczyciele i rodzice. Gościliśmy również Panią Magdalenę Myśko - skarbnik UMiG w Witnicy, a także przewodniczącą Rady Rodziców, Panią Izabelę Berę.
Apel rozpoczął się odśpiewaniem hymnu państwowego, a następnie głos zabrała Pani Dyrektor - Renata Sypuła, która przywitała bardzo serdecznie wszystkich zgromadzonych, a w szczególności uczniów klas 1, rozpoczynających naukę oraz nowych nauczycieli. Pani Dyrektor odczytała także list Lubuskiego Kuratora Oświaty. Złożyła uczniom życzenia, przede wszystkim radości z odkrywania wiedzy, a nauczycielom wytrwałości i satysfakcji z wykonywanej pracy.
Po apelu odbyło się w klasach spotkanie uczniów z wychowawcami.