• Archiwum 2022_2023

        •  

           


           

          CZERWIEC

           

          WAKACJE CZAS ZACZĄĆ!!!

           

           

          UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2022/2023

          W piątek 23 czerwca apelami - dla klas 1-7 oraz klas ósmych zakończyliśmy trwający prawie 10 miesięcy rok szkolny 2022/2023.

          Uczniowie wyróżniający się w nauce, najbardziej aktywni rodzice oraz sponsorzy szkoły otrzymali gratulacje i podziękowania z rąk nauczycieli i dyrekcji szkoły.

           

           

          RACHOWALI PO MISTRZOWSKU

          Matematyka to kwiat, który rośnie nie na każdej glebie i zakwita nie wiadomo kiedy” takimi słowami zostali powitani uczestnicy Gminnego Konkursu Mistrz Rachunku Pamięciowego, którego organizatorem była Szkoła Podstawowa nr 2 im. Józefa Wybickiego w Witnicy. Uczestnikami konkursu było 32 uczniów szkół podstawowych naszej gminy. Rywalizacja uczniów odbywała się w dwóch kategoriach wiekowych: grupa IV-VI i grupa VII-VIII. W pierwszej części konkursu uczniowie musieli wykazać się niezwykłą koncentracją uwagi i niesamowitą umiejętnością liczenia pamięciowego oraz znajomością praw działań na liczbach. Zaś w drugiej części zmierzyli się z krzyżówkami, rebusami i łamigłówkami matematycznymi, wykazując się logicznym myśleniem.

          Na organizację konkursu oraz nagrody i upominki, organizator otrzymał grant w formie pieniężnej darowizny w wysokości 4 tys. zł z programu „Potęga poMocy” fundacji ENEA. Dodatkowo firma City Biuro ufundowała kalkulatory dla wszystkich uczestników konkursu, Burmistrz Miasta i Gminy Witnica p. Dariusz Jaworski transport uczniów na konkurs, drobne upominki oraz wspólnie z dyrektorem MDK w Witnicy p. Tomaszem Wysoczańskim bilety do witnickiej SOWY.

          Bardzo dziękujemy za okazane wsparcie.

          A oto laureaci konkursu:

          • grupa wiekowa kl. IV-VI

          1. Adam Nowicki SP Nowiny Wielkie oraz Oleksander Samchynski SP1 Witnica,

          2. Wojciech Lipiński SP Nowiny Wielkie,

          3. Maja Koropczuk SP 2 Witnica.

           

          • grupa wiekowa kl. VII-VIII

          1. Antoni Suchecki SP Dąbroszyn,

          2. Pola Fajdek SP 2 Witnica,

          3. Maria Franko SP 2 Witnica.

          Jak widać nasza młodzież jest tą glebą, na której rośnie i zakwita kwiat zwany MATEMATYKA.

          Bardzo serdecznie dziękujemy panu Burmistrzowi Dariuszowi Jaworskiemu za oficjalne rozpoczęcie konkursu, a także wszystkim nauczycielom, pani kierownik Katarzynie Domareckiej oraz pracownikom ENEA panu Mariuszowi Dyrczowi i panu Waldemarowi Stojanowskiemu za pracę w komisji konkursowej.

          Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy uzyskanych wyników.

           Kruszyńska Dorota

           

           

          OGRÓDEK ODDZIAŁU S

          Uczniowie z oddziału S, w mijającym roku szkolnym, postanowili znów stworzyć ogródek szkolny. Projekt trwał przez kilka miesięcy. Rozpoczęli od postawienia podwyższonej grządki i uzupełnienia jej ziemią. Później przyszedł czas na siew sałaty, kopru i rzodkiewki oraz sadzenia cebulek na szczypior. Przez kilka miesięcy dbali o grządkę, a ta odpłaciła zieleniną, którą od dłuższego czasu uczniowie codziennie wkładali do swoich kanapek. Przyszedł jednak czaas wakacji, więc warzywa musiały zostać zebrane. Będzie z nich pewnie pyszna surówka.

           

           

          ODWIEDZILI KOMISARIAT POLICJI

          We wtorek, 20 czerwca, uczniowie klasy 3b ze swoją wychowawczynią N. Dachnowską wybrali się na wycieczkę na Komisariat Policji w Witnicy. Na miejscu uczniowie spotkali się z panem policjantem Tomaszem Pyką, który w interesujący i przystępny dla uczniów sposób opowiedział o trudnej pracy policji. Kim tak właściwie jest policjant? Policjant, jak każdy z nas, jest zwykłym człowiekiem, do którego możemy się zwrócić z prośbą, problemem, itd. Jego funkcją jest ochrona bezpieczeństwa i porządku publicznego. Wycieczka była wypełniona atrakcjami. Uczniowie mogli zobaczyć wiele sprzętów pomocnych policji w codziennej pracy. Dzieci zapoznały się z ciężką i niezbędną dla bezpieczeństwa wszystkich pracą policjantów. Z dużym zaciekawieniem zwiedzały pomieszczenia Komisariatu udostępnione przez dyżurujących policjantów. Zdecydowanie najwięcej wrażeń dostarczyło uczniom "tymczasowe" zatrzymanie grupy w pomieszczeniu zatrzymań oraz tzw. "lustro weneckie" i zasady jego wykorzystania w praktyce operacyjnej. Również wielką atrakcją było wejście do radiowozów.

          Uczniowie wraz ze swoją wychowawczynią dziękują Panu Tomaszowi za organizację ciekawej i pouczającej wycieczki oraz za poświęcony czas na oprowadzenie, pokazanie nam wielu interesujących rzeczy i miejsc, które wiążą się z pracą w policji.

           

           

          Z WIZYTĄ W PLANETARIUM

          - klasa 3b -

          20 czerwca uczniowie klasy 3b wybrali się do strefy Odkrywania i Aktywności w Witnicy, gdzie zawitał Planetobus, czyli Mobilne planetarium z Centrum Nauki "Kopernik". Na półokrągłym "suficie" uczniowie oglądali pokazy astronomiczne, prowadzone na żywo przez edukatorów z warszawskiego Centrum Nauki. Uczniowie przez chwilę stali się astronomami i odbyli niezapomnianą podróż w najdalsze zakątki kosmosu. Było kosmicznie!

           

          - klasa 2b -

           

          - klasa S1 -

           

           

          DNI PUSTEJ KLASY

          Nasza szkoła została zgłoszona do udziału w Dniu Pustej Klasy 2023 obchodzonego w piątek 16 czerwca. W ramach akcji oddział S wybrał się na całodniową wyprawę. Uczniowie spędzili czas spacerując, obserwując przyrodę, bawiąc się na świeżym powietrzu i tworząc zaskakujące zdjęcia.

           

           

          TARGI ZAWODÓW

          Edukacja przez zabawę dla starszych klas? W naszej szkole to możliwe. Za pomocą targów zawodowych przygotowanych przez uczniów klas 5-8, które odbyły się 16 czerwca, uczniowie mieli możliwość poszerzenia wiedzy na temat zawodów.

           

          BAJKOWA WYCIECZKA

          15 czerwca, drugoklasiści szkoły wraz z wychowawcami i szkolnym bibliotekarzem udali się na wycieczkę do „Żółtego Pałacyku”. Na miejscu spotkali się z dyrektorem Miejskiej Biblioteki Publicznej Władysławem Wróblewskim.

          Wycieczka była podsumowaniem całorocznej akcji czytania "Bajek Środka Świata" autorstwa Władysława Wróblewskiego. Ich akcja toczy się w Afryce, miasteczku Druten w Holandii i w Witnicy.

          W każdej drugiej klasie odbywały się cykliczne spotkania ze szkolnym bibliotekarzem, na których dzieci czytały kolejny fragment "Bajek...". Po przypomnieniu przeczytanych wcześniej rozdziałów oraz omówieniu bieżącego, uczniowie wykonywali stosowny rysunek w indywidualnej książeczce do samodzielnego ilustrowania.

          W czasie wycieczki drugoklasiści wysłuchali fragment książki przeczytany przez autora oraz zwiedzili wieżę „Żółtego Pałacyku”, w której miał pracownię czarodziej Witnik, bohater „Bajek Środka Świata”. W tym niedużym, ale malowniczym miejscu można znaleźć wiele czarodziejskich gadżetów.

          Na koniec wycieczki dzieci zwiedziły znajdującą się w tym samym budynku Regionalną Izbę Tradycji.

           

           

          WYSTAWA O RODZINIE ULMÓW

          Decyzją Papieża Franciszka 10 września w Markowej odbędzie się beatyfikacja rodziny Ulmów. W naszej szkole uczniowie z tej okazji przygotowali gazetki o życiu rodziny.

          Józef i Wiktoria Ulmowie ze wsi Markowa na Podkarpaciu wraz z szóstką dzieci oraz ukrywanymi przez nich Żydami, 24 marca 1944 roku zostali zamordowani przez Niemców w wyniku donosu. W 1995 roku zostali uhonorowani pośmiertnie tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.

          Dzień 24 marca został ustanowiony przez Prezydenta RP Narodowym Dniem Pamięci Polaków Ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.

           

           

          KLASA S1 W CENTRUM NAUKI SOWA

           

           

          KANGUR MATEMATYCZNY

          W tegorocznym konkursie ,,Kangur matematyczny" uczestniczyło 37 uczniów z klas 2 – 8 .  Najwyższy wynik uzyskały:

          Kategoria Maluch: KOVALENKO ANASTASIIA klasa 4a - wyróżnienie

          Kategoria Kadet: KARDZIS GABRIELA klasa 8a - wyróżnienie

          Gratulujemy wyników!

          Szkolny koordynator konkursu Iwona Chmielewska

           

           

          KONKURS CZYTELNICZY

          Kolejny raz świetlica dla klas 1-3 oraz biblioteka szkolna zorganizowały Konkurs Pięknego Czytania. W konkursie wzięło udział 10 osób wyłonionych wśród najlepszych czytelników z poszczególnych klas.

          Każdy uczeń mógł wybrać sobie do czytania jeden wiersz z tomiku Danuty Wawiłow "Wiersze i wierszyki dla najmłodszych".

          Konkurs oceniało 4-osobowe jury.

          Werdykt jurorów był następujący:

          I miejsce

          klasy 1 - Mikołaj Brzeziński

          klasy 2 - Nadia Pawłowska

          klasy 3 - Sebastian Konieczny

          II miejsce

          klasy 1 - Filip Szklarzewicz

          klasy 2 - Anita Strzałkowska

          klasy 3 - Sibel Shukrieva

           

          III miejsce

          klasy 1 - Anastazja Herudzińska, Emilia Winiarska

          klasy 2 - Natasza Wrębiak

          klasy 3 - Karol Wojdyła

          Gratulujemy!

           

           

          JEGO PORTRET

          Klasa S1 wykonywała portret Józefa Wybickiego na konkurs z okazji Dnia Patrona. Efekt na zdjęciusmiley.

           

           

          PODSUMOWANIE PROJEKTU KL. 3B

          W tym roku szkolnym uczniowie z klasy 3b mieli okazję wziąć udział w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym "Sztuka Emocji". Projekt miał na celu skierować uwagę i działania nauczycieli oraz uczniów w obszar emocji, wykorzystując do tego sztukę pod jej wszelakimi postaciami. Zajęcia realizowane w ramach Projektu zabierały uczniów w świat emocji, używając do tego celu różne dziedziny sztuki (sztuki plastyczne, muzykę, teatr, fotografię, literaturę, taniec, film).

           

           

          POZNAJEMY ZAWODY

          Klasę 2a odwiedziły panie Katarzyna Kwaśny oraz Wiktoria Pękala - pracownice Leśnictwa Witnica. Panie pokazały dzieciom różnego rodzaju narzędzia z jakimi codziennie pracują oraz ciekawie opowiedziały, na czym polega praca leśnika. Bardzo dziękujemy za interesujące zajęcia.

           

           

          CHWILA Z KSIĄŻKĄ

          W środę, 7 czerwca, o godzinie 10.00 nasi uczniowie brali udział w ogólnopolskiej akcji "JAK NIE CZYTAM JAK CZYTAM. Akcję poprzedzały informacje dotyczące celu i czasu wydarzenia. Umieszczone były na banerze przed szkołą, w dzienniku elektronicznym oraz na plakatach wewnątrz szkoły. Z okazji wydarzenia zostały także wykonane dwie wystawy na korytarzach szkolnych. Jedna dotyczyła nowości wydawniczych znajdujących się w bibliotece, natomiast druga - to były "złote myśli" dotyczące książek i czytania. W środę 7 czerwca wszystkie dzieci znajdujące się w tym czasie w szkole wyszły na boisko, gdzie razem z nauczycielami przez 10 minut czytały wybrane, ulubione książki. Celem akcji było pokazanie dzieciom, że książkę można czytać wszędzie, w każdym towarzystwie i w każdych warunkach. Było miło i bardzo przyjemnie.

           

           

          ROZWIJA SWOJĄ PASJĘ

          W ubiegły weekend nasza uczennica - Milena Suchecka - startowała w Mistrzostwach Polski w kickboxingu, w kategorii kadet młodszy light contact-37 kg. Mistrzostwa odbyły się w Bałtowie i trwały trzy dni. Milenka ciężko trenuje już 4 lata, dzięki czemu znalazła się w gronie najlepszych zawodników. Gratulujemy startu i życzymy dalszych sukcesów.

           

           

          WIEŚCI Z KÓŁ

           W związku ze zbliżającym się końcem roku szkolnego swoją działalność zakończyło kółko turystyczno-geograficzne oraz kółko ekologiczne. W piątkowe popołudnie najwięksi aktywiści z klasy 5a i 5c ostatni raz w tym roku szkolnym spotkali się na zajęciach. Czekało na nich pożegnalne zadanie o charakterze ekologiczno-przyrodniczym. Na zakończenie spotkania uczniowie otrzymali upominki.

          OK, BW

           

           

          UCZYMY SIĘ WAŻYĆ

          Klasa 1b w ramach tematu o wadze odwiedziła gabinet pielęgniarki szkolnej. Pani Ania pokazała, jakimi wagami dysponuje w gabinecie. Zważyła plecaki uczniów, a także ich samych.

           

           

          1B W SOWIE

           

           

          "JADALNE" STWORKI

          W ramach programu "Owoce i warzywa w szkole" uczniowie klas 1-3 wykonywali owocowo-warzywne stworki.

          Owoce, oprócz witamin mogą stać się źródłem dobrej zabawy. Dla uczniów świeże, smaczne, zdrowe i kolorowe owoce stały się inspiracją twórczą. Wszystkim twórcom owocowo-warzywnych stworków gratulujemy pomysłowości i kreatywności.

           

           

          PROJEKT UKOŃCZONY

          Klasa S1 ukończyła realizację Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego "Z darami natury świat nie jest ponury". smiley

           

          ŻYCZLIWI WŚRÓD NAS

          Konkurs na najżyczliwszego ucznia naszej szkoły - rozstrzygnięty. Gratulujemy zwycięzcomwink.

           

          1 CZERWCA - DZIEŃ DZIECKA

           

           

          A TAK SIĘ BAWIŁA  4A W PARKU TRAMPOLINsmiley

          VID-20230607-WA0022.mp4

          VID-20230607-WA0023.mp4

           

          MAJ

          Dzień Mamy
          Dnia 30 maja uczniowie klasy 4b obchodzili święto Dzień Matki. Z tej okazji przygotowali program słowno-muzyczny, w którym mogli wyrazić uczucia, jakimi darzą swoje Mamy, przeprosić za wszelkie wybryki i przewinienia, a przede wszystkim przekazać swoje najgorętsze życzenia. Dzieci wręczyły Mamom własnoręcznie wykonane serca. Całusom i uściskom nie było końca. Po części artystycznej wszyscy zasiedli do słodkiego poczęstunku. Atmosfera tej uroczystości była niezwykle rodzinna.

           

          CZYTANIE POD CHMURKĄ

          31 maja w ramach współpracy uczniowie kl. 3a ze Szkoły Podstawowej nr 1 i kl. 3b ze Szkoły Podstawowej nr 2 wzięli udział we wspólnej lekcji pod chmurką. Czytalśmy lekturę R. Pisarskiego "O psie, który jeździł koleją". W sielskiej atmosferze podczas pikniku wymienialiśmy się spostrzeżeniami dot. zrealizowanego tematu. Pobudziliśmy nasze zmysły malując na folii. Na koniec rozegraliśmy mecz piłki nożnej pomiędzy uczniami SP1 i SP2. Podziękowania dla p. Wioletty Pawlak-Kędziory za możliwość realizacji wspólnych działań.

           

           

          NAJLEPSZY Z NAJLEPSZYCH

          30 maja Wiktor Wołkowski i Grzegorz Mikisz reprezentowali naszą szkołę w konkursie "Najlepszy z najlepszych" organizowanym przez Niepubliczną Szkołę Podstawową w Sosnach. Konkurs miał formułę teleturnieju "Jeden z dziesięciu". Grzegorz zajął II miejsce. Gratulacje.

           

           

          Byliśmy w Toruniu!

           

          W dniach 16 – 17 maja 2023 roku uczniowie naszej szkoły  uczestniczyli w dwudniowej wycieczce zorganizowanej w ramach przedsięwzięcia  Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą ,,Poznaj Polskę". Jego celem jest wsparcie nauczycieli oraz wzbogacenie i uatrakcyjnienie procesu dydaktycznego. Program to sposób na poznanie naszego dziedzictwa narodowego i kulturowego oraz popularyzację osiągnięć polskiej nauki. 43 uczniów z klas IV-V zwiedzanie Torunia rozpoczęło od spaceru z przewodnikiem po gotyckim Starym i Nowym Mieście, które znajduje się na Światowej Liście Dziedzictwa Kultury UNESCO. Obejrzeliśmy XIX-wieczny posąg Mikołaja Kopernika, Ratusz Staromiejski, który powstał pod koniec XV wieku. Miejska legenda mówi, że ratusz miał symbolizować kalendarz. Jedna wielka wieża symbolizowała jeden rok, cztery wieżyczki – cztery pory roku. W środku urządzono dwanaście wielkich sal, które miały symbolizować dwanaście miesięcy, a pięćdziesiąt dwa mniejsze pomieszczenia – tygodnie w roku. Ratusz miał mieć trzysta sześćdziesiąt pięć okien i drzwi. Co cztery lata (rok przestępny) jedno okno zamurowywano. Dziś w Ratuszu mieści się Muzeum Okręgowe. Następnie uliczkami miasta Pani przewodnik zaprowadziła nas do kościoła pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny, do Domu Mikołaja Kopernika, zwiedziliśmy bazylikę katedralną św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty,  w której został ochrzczony Mikołaj Kopernik. Na kościelnej wieży zawieszony jest Tuba Dei (Trąba Boża) – jeden z najstarszych i największych dzwonów średniowiecznych   w Polsce.

          Oglądaliśmy zabytkowe kamieniczki, piernikową aleję gwiazd, osiołka oraz zrobiliśmy sobie pamiątkową fotografię przy pomniku Mikołaja Kopernika.

          W nazwach ulic Nowego Miasta zapisane są nazwy zawodów: Warna, Ślusarska, Piernikarska, Sukiennicza. Nowe Miasto było miastem rzemieślniczym. Zajmowano się tu produkcją, na Starym Mieście natomiast sprzedażą.

          Ogromną atrakcją dla uczniów okazała się Krzywa Wieża, która była niegdyś jedną  z kilkudziesięciu baszt murów obronnych Torunia. Zgodnie z legendą grzesznik, opierając się plecami o ścianę wieży, nigdy nie będzie w stanie utrzymać równowagi  i się przewróci. Jedynie człowiek prawy jest w stanie przejść test i zachować równowagę. Nasi uczniowie chętnie poddawali się temu testowi.

          Kolejnym punktem wycieczki była wizyta w Żywym Muzeum Piernika. Uczniowie mieli okazję posłuchać barwnej opowieści o tym, jak to dawniej wypiekano pierniki. Wzięli aktywny udział w pokazie, pomagając wyrobić ciasto piernikowe, przesiać mąkę, ubić w moździerzu korzenie. Gospodarzami pokazu byli Mistrz Piernikarski i Wiedźma Korzenna. Uczniowie przy pomocy oryginalnych form upiekli własne pierniki, które zajadali ze smakiem.

          Drugi dzień wycieczki był również bogaty w atrakcje.

          W Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, uczniowie mogli oglądać wystawy interaktywne z wielu dziedzin, takich jak fizyka, astronomia, biologia czy muzyka. Poznali niezwykłe wystawy dotyczące między innymi: procesu dorastania człowieka na jedynej w Polsce wystawie poświęconej temu procesowi. Ponadto zobaczyli zjawiska związane z ruchem obrotowym. Na wystawie pod tytułem ,,Rzeka" mogli pobawić się wodą przy stanowiskach ułożonych zgodnie z budową koryta rzeki Wisły, czy zbudować gigantyczną budowlę z klocków lub doświadczyć dźwięków odbieranych i wysyłanych przez nasze ciało. Zabawa dostarczyła uczestnikom wielu pozytywnych emocji  i poszerzyła ich wiedzę.

          Następnie udaliśmy się do Planetarium. Seans pod tytułem: ,,Poza horyzontem", zabrał nas w odległe galaktyki i wzbudził wiele reakcji... niektórych nawet na chwilkę ukołysał do snu. Na zakończenie pobytu w Toruniu dzieci udały się na smaczny obiad, który zjadły z apetytem. Koordynatorem wycieczki była pani Celina Dzikowska. Opiekę nad uczniami sprawowały panie: Dorota Kruszyńska i Renata Stankiewicz.

          Wnioskodawcą o dotację na ww. wycieczkę do Ministerstwa Edukacji i Nauki na wniosek szkoły był organ prowadzący – Gmina Witnica.  Na realizację zadania otrzymano dotację w kwocie 9 868,50 zł.

           

           

          Wycieczka klas 3 do Trzęsacza i Niechorza

           

          Przedsięwzięcie Ministra Edukacji i Nauki pn. „Poznaj Polskę” umożliwia uzyskanie wsparcia finansowego przeznaczonego na wycieczkę. Klasy trzecie otrzymały takie wsparcie w kwocie  5 tys. zł. i dzięki niemu 17.05.2023 r. odbyła się jednodniowa wycieczka do Niechorza  i Trzęsacza, w której uczestniczyło 50 uczniów.  Realizując zadanie należało zwiedzić  2  miejsca z katalogu punktów edukacyjnych programu „Poznaj Polskę” wskazanych przez MEiN. W naszym wypadku były to dwa muzea.

          Pierwszym punktem edukacyjnym było Muzeum Rybołówstwa Morskiego  w Niechorzu. Zanim rozpoczęliśmy zwiedzanie muzeum, uczniowie wzięli udział  w lekcji przeprowadzonej w formie warsztatowej. Prowadząca z pasją opowiadała o historii bursztynu. Na własne oczy mogliśmy podziwiać wspaniałe okazy. Zostaliśmy również przeszkoleni w rozróżnianiu prawdziwego bursztynu od falsyfikatu. Nasz uczeń, jako jedyny do tej pory, rozróżnił bursztyn, ważąc go w dłoni. Po niezwykle ciekawej lekcji mogliśmy obejrzeć muzealne zbiory.  Następnie kolejką wąskotorową przejechaliśmy do Trzęsacza.

          Kolejnym punktem na naszej wycieczkowej mapie było Multimedialne Muzeum  w Trzęsaczu. To malutkie Muzeum okazało się niezwykle ciekawe. Ruiny starej świątyni w Trzęsaczu to jedyny taki zabytek w Europie. Tym bardziej warto je obejrzeć, a Muzeum Multimedialne w całości poświęcone jest pielęgnowaniu pamięci o pięknej legendzie, ale także historii tego Kościoła. Uczniowie zwiedzali trzy sale,  a w każdej mogli zapoznać się z ciekawostkami o Trzęsaczu i jego zabytkach. Wszystkie informacje przekazane były w sposób multimedialny - ciekawe filmy, mapy, wykresy, animacje i oczywiście dźwięk. Uczniów bardzo zainteresowała animacja przedstawiająca zawalanie się kościoła. Oczywiście nie zabrakło czasu na lody, zabawy na plaży i zakupy.

           

           

          KARTA ROWEROWA

          Uczniowie klas czwartych pierwszy raz w tym roku szkolnym mogli zdawaće egzamin na kartę rowerową. Do egzaminu podchodzą uczniowie, którzy ukończyli 10 lat. Najpierw musieli zdobyć miniumum 80% z części teoretycznej (całość 25 pytań) z wiedzy o zasadach ruchu drogowego, znaków drogowych, wyposażenia roweru, pierwszej pomocy.

          Dopiero uczniowie, któzy zdali egzamin teoretyczny mogli spróbować swoich sił na egzaminie praktycznym. Odbywał się on na naszym, witnickim miasteczku drogowym.

          Gratuluję uczniom, którzy zdali egzamin, a kolejnym zdającym życzę powodzenia.

           

           

          WYCIECZKA DO KRAKOWA

          W ramach koła regionalno-turystycznego 16-osobowa grupa uczniów z klas 6-8 w czwartek 25 maja pojechała do Krakowa, aby w pigułce poznać miasto i spędzić tam miło czas. Nocny przejazd pociągiem dostarczył niemało atrakcji, ale już ok. godziny 6 rano uczestnicy wycieczki "wylądowali" na miejscu. 

          Na liście zwiedzanych miejsc znalazły się między innymi: Kościół Mariacki, Sukiennice, Rynek z Muzeum Narodowym, Muzeum Czartoryskich ze słynnym obrazem "Dama z gronostajem", Muzeum Mehoffera z pięknym wnętrzem i zbiorami, Wawel, Kazimierz, a także oddalona kilkadziesiąt kilometrów od Krakowa najstarsza w Polsce kopalnia soli w Bochni.

          Pogoda i humory dopisały:-) Wycieczka zakończyła się w niedzielę 28 maja w godzinach wieczornych.

           

          Laureat i finalista, czyli podsumowanie   konkurów przedmiotowych 

           

          16 maja w Pałacu Książąt w Żaganiu  uczeń naszej szkoły Igor Kostrzębski  z kl.8b odebrał z rąk Lubuskiego Kuratora Oświaty tytuł laureata  konkursu przedmiotowego  z języka niemieckiego dla uczniów szkoły podstawowej. Igor jest podwójnym laureatem. Pierwszy tytuł zdobył w roku ubiegłym, a drugi  w bieżącym. Oba w konkursie z języka niemieckiego.

          Zaś   do grona finalistów  konkursów przedmiotowych w tym roku szkolnym dołączył Grzegorz Mikisz uczeń kl.7a, który w wojewódzkim finale konkursu z historii zdobył 70%  punktów.  

          Uczniom i ich opiekunom, pani Emilii Kulus, nauczycielce języka niemieckiego i  panu  Arturowi Maśnikowi nauczycielowi historii, gratulujemy sukcesu  i życzymy kolejnych  co najmniej na miarę  tegorocznych.

           

          XIV Miedzynarodowy Bieg Olimpijski

          Kołczyn 2023

          W sobotę 13.05 w pobliskim Kołczynie odbył się międzynarodowy bieg Olimpijski, w którym udział wzięli najwytrwalsi biegacze z naszej szkoły. Dojazd na miejsce zawodów rozpoczęliśmy od startu jednośladami spod szkoły w Witnicy. Długość trasy rowerowej liczyła w jedną stronę 21 km. Kolejnym krokiem wycieczki był udział w biegu olimpijskim liczącym 6 km.

          Imprezę tradycyjnie rozpoczął okazały ceremoniał olimpijski przygotowany przez uczniów szkoły w Kołczynie. Otwarcia imprezy dokonała p.dyrektor władze powiatu sulęcińskiego i województwa lubuskiego, a także byli olimpijczycy: Tomasz Kucharski i Dariusz Goździak.

          Trasę biegu pokonali wszyscy, wraz z opiekunami wycieczki. Liczba uczestników biegu przekroczyła liczbę 1000 osób. Każdy z uczestników otrzymał dyplom oraz talon na posiłek i lody. Ponadto każdy uczestnik biegu brał udział w losowaniu ciekawych nagród.

          Na zakończenie pozostało jedynie pokręcić na rowerze…... kolejne 21 km i wrócić bezpiecznie do Witnicy.

          Uczestnicy wycieczki rowerowo-biegowej: Nina Żurawska, Hania Piwkowska, Lena Piotrowska, Oskar Bera, Szymon Pytlowski, Maksymilian Korek, Dawid Klimczuk,

          Opiekunowie: Dariusz Kozubski oraz Jacek Piwkowski

           

          MAMY CERTYFIKAT

          W roku szkolnym 2022/2023 uczniowie klas pierwszych realizowali XIV edycję "Akademii Bezpiecznego Puchatka" - ogólnopolskiego programu edukacyjnego. Celem akcji było pokazanie uczniom, jak unikać zagrożeń podczas codziennych aktywności - na drodze, w domu, w szkole oraz w Internecie. Uczniowie wypełniali karty pracy otrzymane od organizatorów. Dzieci uczyły się, jak zgodnie z prawem poruszać się po drodze, jak przechodzić przez jezdnię, jeździć na rowerze oraz jak bezpiecznie i zdrowo odpoczywać w czasie wolnym od zajęć szkolnych. Podczas zajęć przypomniano o konieczności noszenia odblasków, by być widocznym na drodze oraz poruszono zagadnienia dotyczące rozsądnego i bezpiecznego korzystania z Internetu.

          Po przeprowadzeniu zajęć uczniowie przystąpili do Ogólnopolskiego Testu Bezpieczeństwa, który był podsumowaniem zajęć. Test miał multimedialną formułę.

          Udział w programie edukacyjnym "Akademia Bezpiecznego Puchatka" zwiększył świadomość uczniów dotyczącą bezpieczeństwa. Za rzetelny udział w zajęciach oraz rozwiązanie Testu Bezpieczeństwa uczniowie klas pierwszych nabyli prawo do posługiwania się Certyfikatem "Akademii Bezpiecznego Puchatka".

          Koordynator projektu: Natalia Dachnowska

           

           

          Wycieczka rowerowa

          W dniu 20 maja uczniowie z klas Vb, Va oraz VIa wraz z opiekunami (nauczycielami i rodzicami) wybrali się na wycieczkę rowerową nad jezioro Wielkie w Witnicy. Z zachowaniem bezpieczeństwa oraz zasad ruchu drogowego dotarliśmy na miejsce, gdzie rodzice przygotowywali kiełbaski z grilla.

          Wycieczka miała na celu integrację uczniów, pokazaniu, że można inaczej spędzać czas. Uczniowie na miejscu grali w piłkę, w badmintona oraz po prostu wypoczywali na łonie natury (obserwując przyrodę, chodząc na spacery przy brzegu jeziora)

          Dziękujemy rodzicom klasy Vb (p. Dorocie Piotrzkiewicz oraz p. Magdalenie i Krzysztofowi Wesołowskim), którzy zaangażowali się czynnie w organizację wycieczki (grill, opieka w trakcie jazdy) oraz wychowawcom klas.

          Czy uczestnikom podobała się wycieczka, to już muszą ocenić oni sami.

           

           

          DORADZTWO ZAWODOWE W 6B

          W ramach doradztwa zawodowego i poznawania zawodów rodziców 11 maja odwiedził nas p. Michał Pasich – leśniczy pracujący w Nadleśnictwie Bogdaniec. Opowiedział szczegółowo, na czym polega praca leśnika, jaką trzeba ukończyć szkołę, a także zdradził uroki mieszkania w internacie w okresie nauki. Bardzo dziękujemy za interesujący wykład na temat tego niezwykle potrzebnego zawodu.

           

           

          NOWE TECHNOLOGIE W KLASIE S

          Klasa S1 uczestniczyła w zajęciach z wykorzystaniem okularów VR.

           

           

          - 19 MAJA -

          Tego dnia obchodzimy święto promujące wzorcowe postawy obywatelskie i społeczne oraz wolontariat. Dzień Dobrych Uczynków pierwszy raz został zorganizowany w 2005 roku przez Fundację Ekologiczną Arka i jej partnerów.

          (czytaj dalej w zakładce "wolontariat")

           

           

          PROJEKT ZAKOŃCZONY

          W bieżącym roku szkolnym klasy 1a, 1b, 2a, 2b, 3c brały udział w Ogólnopolskim projekcie Edukacyjnym "W tekturowym świecie dobrze bawić się będziecie". Celem projektu było kształtowanie postaw proekologicznych. Naszym zadaniem było stworzenie minimum 15 prac z tektury, gazet  czy rolek po papierze toaletowym. Wspólnie wykonaliśmy około 100 zadań. Uczniowie wykazali się dużą kreatywnością i z wielkim zaangażowaniem wypełniali powierzone im zadania.

           

           

          NOWE "ZNAJOMOŚCI"

          Uczniowie klasy S1 uczestniczyli w zajęciach z alpakami, które przyjechały do naszej szkoły.

           

           

          NA ŁĄCE

          Podczas wycieczki na łąkę uczniowie klasy 2b sprawdzali nabytą wiedzę o mieszkańcach łąki. Obserwowali zwierzęta tam żyjące oraz rozpoznawali poznane na lekcji rośliny.

           

           

          ŚWIĘTO BIBLIOTEKI

          Od 1985 roku Ogólnopolski Dzień Bibliotekarza i Bibliotek obchodzony jest 8 maja. Święto zostało zainicjowane przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich.
          Z okazji Święta życzenia bibliotekarzowi szkolnemu złożyły dzieci przedszkolne.
           
           
           
           

          POZNAWALI ZAWÓD "DIETETYK"

          Klasa 2b spotkała się z dietetykiem, by dowiedzieć się, czym się taka osoba zajmuje oraz by utrwalić sobie zasady zdrowego odżywiania.

           

           

          Z PODWÓRKA NA STADION O PUCHAR TYMBARKU

          XXIII EDYCJA

          W dniu 26.04 w Kostrzynie n/Odrą odbył się coroczny turniej o Puchar Tymbarku powiatu gorzowskiego w piłce nożnej. Bardzo dobrze spisali się chłopcy naszej szkoły z klas trzecich i drugich.

          W kategorii U-10 zajęli wysokie III miejsce. Poniżej skład drużyny:

           

          Jankowski Natan, Szymon Kielec, Szymon Chołodnicki, Adamus Filip, Shukrieva Sibel,

          Boliubash Demian, Maliński Antoni, Stańczak Bartosz.

          GRATULUJEMY!

           

           

          POWIATOWA SPARTAKIADA MŁODZIEŻY

          W dniach 25.04 oraz 27.04 w Kostrzynie n. Odrą odbyły się zawody powiatu gorzowskiego w piątkach piłkarskich dziewcząt i chłopców.

           

          IGRZYSKA MŁODZIEŻY SZKOLNEJ – rocznik 2008/09

          W kategorii dziewcząt – III miejsce zdobyły dziewczęta w następującym składzie:

          Maja Hałas, Marcelina Nitecka, Gabriella Stańczak, Milena Klimczuk, Laura Betka, Lena Stojanowska, Zuzanna Grzelak, Hanna Piwkowska oraz Alicja Jasek.

          W kategorii chłopców – I miejsce wywalczyła drużyna chłopców. Dzięki wygranej awansowała do kolejnego etapu rozgrywek – zawodów rejonowych (powiat gorzowski, strzelecko-drezdenecki i miasto Gorzów). Skład zwycięskiej drużyny:

          Patryk Jankowski, Wiktor Sikorski, Kamil Potapiński, Julian Ogórek, Oliwier Nowicki, Aleksander Bereś, Adam Wilk, Oliwier Suchecki, Wiktor Wołkowski, Błażej Walaszczyk.

           

          IGRZYSKA DZIECI – rocznik 2010/11

          W kategorii dziewcząt – III miejsce zdobyły dziewczęta w następującym składzie:

          Siuciak Oliwia, Michalina Tarasiewicz, Ewa Bury, Gabriela Surma, Jagoda Korzeniowska, Agnieszka Czulak, Zuzanna Kupisz, Antonina Chaj, Zofia Jaworska, Lena Laskowska.

          W kategorii chłopców – IV miejsce zdobyła drużyna chłopców w składzie:

          Patryk Smyk, Jakub Rękawek, Hubert Mrzewka, Hubert Maliński, Jan Heinze, Maciej Rosiński,

          Oliwier Woźniak, Dominik Otto.

          GRATULUJEMY!

          Dariusz Kozubski, Dominik Siwiński

           

           

          NA SPOTKANIE Z ALPAKAMI

          - 2A, 2B -

          Podczas wycieczki do Trzciannej dzieci miały okazję poznać upodobania alpaków. Były też zajęcia plastyczne i ruchowe. Wszyscy wrócili zmęczeni, ale zadowoleni.

           

           

          I MARSZ GODNOŚCI

          5 maja obchodzony jest Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną oraz Światowy Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych. Z myślą o wszystkich osobach niepełnosprawnych, a szczególnie tych z lokalnej społeczności, zorganizowaliśmy I Marsz Godności w Witnicy.
          Celem marszu było uwrażliwienie na potrzeby osób z niepełnosprawnościami, które żyją wśród nas oraz okazanie Im empatii i wyrażenie niezgody na różne formy dyskryminacji, których doświadczają w życiu.
          Ideę marszu rozpropagowaliśmy poprzez stronę szkoły i urzędu miasta po to, by mogli wziąć w nim udział wszyscy, którym los osób niepełnosprawnych nie jest obojętny.
          Krok w krok z uczniami i nauczycielami SP2 maszerowały delegacje organizacji, które działają na rzecz osób niepełnosprawnych, tj. osoby związane ze Stowarzyszeniem Dzieci Niepełnosprawnych Witnickie Promyczki, Środowiskowym Domem Samopomocy w Witnicy, Dziennym Domem Pobytu Senior-Wigor w Witnicy oraz Domem Pomocy Społecznej w Kamieniu Wielkim i Warsztatami Terapii Zajęciowej w Kamieniu Wielkim. Bardzo cieszymy się, że organizacje te przyjęły nasze zaproszenia.
          Przeszliśmy ze Szkoły Podstawowej nr 2 na Plac Andrzeja Zabłockiego ulicami Wiosny Ludów, Sikorskiego i Kostrzyńską. Przy urzędzie wolontariusze policzyli uczestników marszu. Okazało się, że w I Marszu Godności w Witnicy wzięło udział 437 osób. Każdy obecny mógł  wpisać się na wyłożonej tam karcie marszu.
          Dziękujemy Policji za zapewnienie nam bezpiecznego przejścia całej trasy, a wszystkim uczestnikom marszu za udział licząc na to, że za rok będzie nas jeszcze więcej.

           

           

          KOLEJNA KLASA Z WIZYTĄ W SOW-IE

          Dnia 4 maja klasa 3a wybrała się do Centrum Edukacji SOWA w Witnicy. Uczniowie chętnie brali udział w eksperymentach oraz doświadczeniach, a pozytywne wrażenia można zobaczyć na poniższych zdjęciach i filmikusmiley

           

          VID-20230505-WA0066.mp4

           

          KWIECIEŃ

           

          LEKCJA PO KASZUBSKU

          Tuż przed "majówką" klasy 1b, 2b i 3c miały możliwość uczestniczenia w niezwykłej lekcji, jaką przygotowała dla nich pani Marika Jocz, która urodziła sie i mieszkała przez większość życia na Kaszubach. Pani Marika opowiedziała o tym malowniczym zakątku Polski, opowiedziała bajkę, a także nauczyła dzieci śpiewać piosenkę w języku kaszubskim. Lekcja przyniosła wszystkim dużą dawkę wiedzy.

           

          wysłuchaj piosenki

          VID-20230509-WA0016.mp4

           

           

          APEL - PATRIOTYCZNIE

          28 kwietnia w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Aby upamietnić ten doniosły fakt w historii Polski, uczniowie klas III pod kierunkiem pp. N. Dachnowskiej, E. Młodożeniec oraz M. Krupeckiej przygotowali montaż słowno-muzyczno-taneczny o patriotycznej wymowie. Apel rozpoczęto wprowadzeniem sztandaru oraz odśpiewaniem hymnu państwowego. Zaprezentowano także historię Konstytucji. Było to również okazją do przypomnienia uczniom ważnych faktów z historii Polski. Nie zabrakło także odświętnych strojów i wyeksponowania symboli narodowych.

          Teksty recytowanych wierszy, śpiewanych piosenek oraz pokaz tańca zachęciły do chwili refleksji nad tym, czym jest WOLNOŚĆ, OJCZYZNA, PATRIOTYZM dla każdego z nas.

           

          obejrzyj

          VID-20230505-WA0002.mp4

          VID-20230505-WA0003.mp4

           

           

           

          Klasa S1 na zajęciach rozwijających kreatywność wykonywała prace związane z majowymi świętami

           

           
          CO WIEDZĄ O FINANSACH?
           
          Klasy trzecie w ramach lekcji z Przedsiębiorczości wzięły udział w konkursie plastycznym organizowanym przez Instytut Finansów pt. "Finanse? A co to takiego?" W tym konkursie nie było przegranych, wszyscy uczestnicy otrzymali drobne upominki. Wyróżnione prace zostały przygotowane przez: Marcelinę Aszyjczyk 3a, Karola Wojdyłę 3b, Milenę Suchecką 3c, Zosię Stankiewicz. Zwyciężyła praca Zuzanny Miszewskiej z klasy 3c.
          Dziękuję wszystkim uczestnikom za udział w konkursie - JKP
           
           
           
          KONKURS LOGOPEDYCZNY RYSUNKOWY
          "Trudne głoski w nazwach zwierząt"
           
          Celem konkursu było: upowszechnianie wiedzy logopedycznej i troska o poprawność językową, pobudzenie wyobraźni, aktywności twórczej dzieci w dziedzinie sztuki plastycznej.
           
          I miejsce - Błażej Siemiaszko 1a, Kacper Mazur 2a
          II miejsce - Zuzanna Walaszko 2b, Miłosz Kuderski 2b
          III miejsce - Dżesika Ostrowska 2b, Franciszek Jasek 3a
           
          Wyróżnienia: Kseniia Mykhailova 3a, Sebastian Konieczny 3a, Marcelina Aszyjczyk 3a, Daria Bobiew 3a, Szymon Ufland 2a, Leon Korzeniewski 1a, Nicolas Korzeniewski 1a
           
          GRATULACJE:-)
           
           
           
           
          ŁADNIE I PRAKTYCZNIE
          Uczniowie klasy S1 na zajęciach samodzielnie naszywali aplikacje na poduszkismiley
           
           
           
          Klasowe spotkanie integracyjne
          27.04.2023
          Uczniowie klasy 5b wspólnie z wychowawcą spotkali się po lekcjach ponownie w szkole. aby udowodni. Pokazaliśmy, że szkoła to nie tylko nauka, ale również zabawa.
          Uczestnicy spotkania sami wybierali co chcą robić.
          Co wybrali?
          - okulary VR
          - gry komputerowe (m.in. szachy)
          - gry planszowe (m.in. karty, szachy i inne)
          - muzyka
          - kalambury
          -  oczywiście był również poczęstunek i napoje
          Zabawa była udana.

           

           

          ELIMINACJE POWIATOWE KONKURSU RECYTATORSKIEGO

          25 kwietnia w Centrum Kultury i Rekreacji w Santoku odbyły się eliminacje powiatowe Konkursu Recytatorskiego. Wzięli w nich udział najlepsi recytatorzy w naszym regionie na poziomie klas 1-3, 4-6 i 7-8. Wśród 49 zdolnych uczniów znaleźli się również przedstawiciele naszej szkoły: Wiktoria Bil oraz Konstancja Kucharska. Poziom wszystkich prezentacji był wysoki, a wspaniali, młodzi aktorzy doskonale przygotowani. Przesłuchania przyniosły wszystkim wiele satysfakcji i radości.

          Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

           

           

          GRY I ZABAWY PO ANGIELSKU

          23 kwietnia jest obchodzony Dzień Języka Angielskiego. Z tej okazji angliści naszej szkoły zorganizowali dzień gier i zabaw. Uczniowie klas 4-8 mieli okazję zmierzyć się z testem z Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych, a najmłodsi mogli rozwiązywać rebusy językowe.

           

          DZIEŃ ZIEMI

          Dzień Ziemi to największe ekologiczne święto, które od wielu lat obchodzimy 22 kwietnia. Celem tego święta jest promowanie proekologicznych postaw oraz uświadamianie ludziom zagrożenia, jakie niesie ze sobą rozwój przemysłu.

          Grupa uczniów z naszej szkoły przygotowała z tej okazji przedstawienie, którego celem było ukazanie jak ważną rolę odgrywa w naszym życiu recykling.

          Dodatkowo chętni uczniowie należący do koła turystycznego, ekologicznego oraz oddziału „S” wybrali się do lasu, aby tam pod okiem pracownika Nadleśnictwa Bogdaniec posadzić sadzonki drzew. W tym roku była to lipa.

          Takie działania nic nie kosztują, a powtarzane przez większą grupę mogą mieć realny wpływ na naszą planetę.

          OK, BW


           

          Praca plastyczna wykonana przez klasę S1 z okazji Dnia Ziemi

           

           

          KLASY 1-3

          Mając na uwadze, jak istotne jest podnoszenie świadomości wśród uczniów na temat znaczenia lasów dla człowieka, 20 kwietnia klasy 1-3 uczestniczyły w Gminnym sadzeniu lasu. Spotkanie zorganizowano w wiacie edukacyjnej, gdzie leśnicy z Nadleśnictwa Bogdaniec zabrali uczniów i wychowawców w teren. Uczniowie mieli możliwość posadzić sadzonki lipy. Leśnicy dokładnie omówili i pokazali, jak należy sadzić małe drzewka. Podstawową zasadę "zielonym do góry" wszyscy chętni do sadzenia znali, a pozostałych czynności szybko się nauczyli. Oczywiście praca przebiegała pod nadzorem leśników, którzy służyli zarówno radą jak i swoją siłą fizyczną w kopaniu dołków.

          Następnie uczniowie czyścili wyznaczony obszar ze wszelkich śmieci. Las ugościł nas pięknym, wiosennym słońcem.

          Po ciężkiej, bądź co bądź, pracy przy sadzeniu i sprzątaniu lasu przyszedł czas na kiełbaski, które wszystkim smakowały wyśmienicie.


           

          PIĘKNE MOTYLE

          Konkurs plastyczny "Wiosenny motyl" dla klas 1-3 został rozstrzygnięty. Na początek wielkie podziękowania dla uczniów za wykonanie pięknych prac. Bardzo dziękuję za chęć przystąpienia do konkursu i wspaniałe wiosenne prace. Wybranie tych najpiękniejszych z ponad 40 prac było dla komisji nie lada wyzwaniem, jej członkowie kierowali się samodzielnością wykonania pracy, pomysłowością oraz pracą włożoną w powstanie motyla.

          I miejsce - Ksenia Mykhailova 3a

          II miejsce - Valentino Korzeniewski 3b

          III miejsce Jesika Ostrowska 2b, Aleksandra Gibulska 2b

          Wyróżnienia: Kacper Mazur 2a, Leon i Nikolas Korzeniewscy 1a, Maja Patrzykąt 1a, Julia Halczak 3b, Jakub Pejski 3c, Marek Dembowski 3b, Oliwia Żyglińska-Stosik 1b, Błażej Siemiaszko 1a, Jan Piskorz 2b, Natasza Wrębiak 2a, Emilia Winiarska 1a

          Szczególne wyróżnienie należy się również uczniom z klasy S1. Są to: Kamil Stadler, Igor Brożyński, Monika Gulczyńska, Bartosz Gulczyński.

          Autorom zwycięskich i wyróżnionych prac serdecznie gratuluję!

          Dla wszystkich laureatów konkursu przygotowane zostały dyplomy i niespodzianki.

          Natalia Dachnowska

           

           

          WIZYTA W TEATRZE

          20 kwietnia 2023r. uczniowie klasy 6a, 6b i 7a wraz z nauczycielkami języka polskiego i panią pedagog obejrzeli w Teatrze im.Juliusza Osterwy w Gorzowie Wlkp. spektakl pt. „Zemsta”. Uczestnictwo w inscenizacji przybliżyło uczniom treść obowiązkowej lektury. Wspaniała gra aktorska, kostiumy z epoki szlacheckiej to niewątpliwie atuty spektaklu. Nadrzędny cel został osiągnięty – młodzież utrwaliła sobie najważniejsze wiadomości o dramacie jako rodzaju literackim oraz o rodzajach komizmu. Mimo, że język „Zemsty” mógł być nie zawsze zrozumiały dla młodych czytelników, to jednak po obejrzeniu adaptacji komedii nie będą mieć problemu z zapamiętaniem charakterystycznych przysłów i powiedzonek, które stanowią doskonałe dowcipne podsumowanie całej sztuki: „Zgoda, Bóg wtedy rękę poda”.

           

           

          PAMIĘTAMY

          W dniu 19 kwietnia 2023 roku w 80 rocznicę powstania w getcie warszawskim Samorząd Uczniowski oraz Zespół ds promocji przeprowadził akcję przybliżającą uczniom to ważne i tragiczne wydarzenie z historii Polski. Wykonano gazetki informacyjne, uczniowie samodzielnie przygotowali okolicznościowe papierowe żonkile. Klasy 5-8 oglądały materiały przygotowane przez Muzeum Żydów Polskich "Polin" w Warszawie.

           

          ZA KULISAMI TEATRU

          Przychodząc do teatru, aby obejrzeć spektakl, rzadko zastanawiamy się, co dzieje się za kulisami. Skąd biorą się te wszystkie rzeczy, które widzimy na scenie, czyli wszystko to, co tworzy teatralną magię.

          14 kwietnia uczniowie klasy 3b postanowili sprawdzić, co dzieje się za kulisami gorzowskiego Teatru. Uczniów po teatrze oprowadzała pani Magdalena Bożek, pedagog teatralny. W czasie warsztatów uczniowie uzyskali odpowiedzi na pytania: Co i kto skrywa się w teatrze za kulisami? Co w nich się dzieje na chwilę przed rozpoczęciem spektaklu i podczas jego trwania? Bez kogo spektakl nie może się odbyć? Jak zbudowana jest scena?

          Nie zabrakło czasu na gry i zabawy pełne interakcji i dziecięcej radości - bo dobrze wiemy - że nie ma nauki bez dobrej zabawy.

           

           

          ETAP REJONOWY KONKURSU RECYTATORSKIEGO

          W czwartek, 13 kwietnia w SOWA Witnica odbył się Konkurs Recytatorski, zorganizowany w ramach Lubuskich Konfrontacji Artystycznych. Naszą szkołę reprezentowało 18 uczniów w dwóch kategoriach wiekowych, klasy 1-3 oraz klasy 4-6. Nominacje do etapu powiatowego, przyznane przez jury w składzie: p. Danuta Rzemieniecka, p. Katarzyna Domarecka oraz p. Ewa Janowicz otrzymali: KATEGORIA I – KLASY I- III  Wiktoria Bil klasa 2b oraz KATEGORIA II – KLASY IV – VI - Konstancja Kucharska 5c. Serdecznie gratulujemy zarówno zwycięzcom, jak i wszystkim uczestnikom.

          Etap powiatowy Konkursu odbędzie się 25 kwietnia w Santoku.

           

           

          KONKURS LITERACKO-PLASTYCZNY

          W konkursie literacko-plastycznym "Rymuję i zawody rysuję" uczestnicy układali rymowankę lub zagadkę o wybranym zawodzie, a następnie wykonywali ilustracje. Prace były pomysłowe.

           

          To laureaci:

          I miejsce - Emilia Wierzchowiecka

          II miejsce - Jan Piskorz

          III miejsce - Ksenia Mykhailova

          Wyróżnienie - Aleksandra Gibulska

           

           

          GRUPY "0" W SZKOLNEJ BIBLIOTECE

          Słynny bohater serii książeczek dla dzieci żółwik Franklin był głównym bohaterem spotkania bibliotekarza z dziećmi z oddziału przedszkolnego 0a i 0b. Dzieci wysłuchały opowiadania “Franklin i nowy przyjaciel” autorki Bourgeois Paulette opowieści o nowym koledze w grupie i przyjaźni bez oceniania wyglądu. Dzieci wypowiadały się o tym, co według nich jest przyjaźnią i jak powinien zachowywać się przyjaciel. Seria książeczek o Franklinie była zachętą do przyjścia do biblioteki i jej wypożyczenia. Na zakończenie zajęć każde dziecko otrzymało kolorowankę przedstawiającą Franklina do pokolorowania.

          ZAPRASZAMY DO BIBLIOTEKI !

           

          MARZEC

           

          ZWYCZAJE I OBYCZAJE WIELKANOCNE

          W dniach 27-30 marca miał miejsce w naszej szkole cykl spotkań o zwyczajach i tradycjach wielkanocnych, organizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Witnicy. Celem wykładów było przybliżenie zwyczajów i różnych tradycji, które celebrujemy w naszych domach. W trakcie zajęć dzieci wykonały ciekawe prace plastyczne - świąteczne kurczaczki.

          W zajęciach udział wzięli uczniowie klas 1-3 oraz klasa "S".

           

          Natomiast w grupach "0"a" i "0b" w poniedziałek 27 marca przy pomocy teatrzyku Kamishibai obchodzony był Międzynarodowy Dzień Teatru.

           

           

          DZIAŁANIA W KLASIE "S1"

          - Warsztaty specjalistyczne -

          29 marca odbyły się warsztaty z neurografiki, które poprowadziła pani Jolanta Kopka.
          Twórca tej metody - Pavel Piskarev - powiedział, że to sposób rysowania, który odbija się w sercach ludzi, wnika w umysły łącząc się z życiem. Metoda czerpie z psychologii, neurobiologii, sztuki i duchowości. Nie jest to więc tylko rysowanie ładnych obrazków, ale rodzaj indywidualnego procesu, w trakcie którego część psychiki twórcy zostaje zharmonizowana.

           

          - Zabawy w sklep -


          W trakcie zajęć rewalidacyjnych uczniowie uczyli się odpowiedniego zachowania w sklepie oraz dbali o to, żeby wystarczyło im gotówki na zakupy. Trzeba było m.in. stać w kolejkach, używać odpowiednich form grzecznościowych, planować i przeliczać.

           

          - Pani Wiosna -

           

          - Ozdoby i dekoracje świąteczne przygotowane na kiermasz -

           

          - Wiosenne motyle -

          W ramach zajęć kreatywnych klasa S1 wykonała motyle, które zostały przekazane na konkurs "Wiosenny motyl" organizowany przez panią Natalię Dachnowską.

           

          - Warsztaty wielkanocne -

          Uczniowie brali udział w warsztatach świątecznych prowadzonych przez panie z Biblioteki Miejskiej w Witnicy.

           

           

          WARSZTATY KULINARNE

          31 marca w ramach projektu "WARZYWA I OWOCE W SZKOLE" w klasie 3b odbyły się warsztaty kulinarne. Uczniowie razem z wychowawczynią przygotowali pyszne sałatki z owoców przyniesionych z domu. Na początku uczniowie wysłuchali pogadanki na temat wpływu owoców na nasze zdrowie. Wychowawczyni przypomniała również uczniom, jak ważna jest higiena pracy podczas wykonywania sałatki (dokładne mycie rąk i owoców). Następnie uczniowie samodzielnie kroili owoce i łączyli wszystkie składniki. Efektem końcowym warsztatów była wspólna degustacja sałatek.

           

           

          PROJEKT EDUKACYJNY 3C

          Czy gofry mogą mieć coś wspólnego z matematyką? Okazuje się, że tak. Klasa 3c przygotowała pyszne, pachnące na całą szkołę gofry. Zanim jednak uczniowie przystąpili do działania musieli czterokrotnie zwiększyć ilość składników na ciasto. Okazało się to niełatwym zadaniem, ale wspólnie świetnie sobie poradzili. Po uczcie nadszedł czas na podsumowanie, przeliczenie gramów i wyciągnięcie wniosków. Powstały także piękne notatki utrwalające wiedzę. Matematyka nie musi być nudna!

           

           

          CIEKAWA LEKCJA W 2B

          Do klasy 2b zawitała nowa pora roku z wiosennymi inscenizacjami. Towarzyszyły jej wiosenne zwierzęta.

           

           

          DZIEŃ KOLOROWEJ SKARPETKI

          Data 21 marca jest symboliczna i nie jest przypadkowa. Osoby z Zespołem Downa charakteryzuje bowiem istnienie dodatkowego - 3 chromosomu bądź jego fragmentu w 21 parze chromosomów.

          W tym roku w naszej szkole został zorganizowany "Dzień kolorowej skarpetki". Wszyscy nauczyciele oraz uczniowie przyłączyli się do ogólnoświatowej akcji, każdy w tym dniu miał ubrane kolorowe skarpetki "nie od pary". Kolorowe skarpetki były wyrazem radości, tolerancji i solidarności z osobami z Zespołem Downa.

           

           

          KWIATOWO KOLOROWO

          Z okazji Pierwszego Dnia Wiosny Samorząd Uczniowski przeprowadził konkurs pt. Kwiatowo, kolorowo". W kategorii klas 1-3 wygrała Daria Bobiew, a w kategorii klas 4-8 - Kamil Potapiński oraz Maja Wydra.

          Gratulujemy!

           

           

          WIOSENNY OGRÓDEK

          Kolejnym działaniem w ramach Programu dla szkół "Owoce i warzywa" było stworzenie hodowli warzyw, które możemy uprawiać na parapecie. W aklcji tej brały udział klasy 1-3 i S1.

           

           

          WARSZTATY EKOLOGICZNE

          17 marca w szkole gościliśmy panie: Agatę Korzeniowską oraz Marcelinę Jasek. Jako przedstawicielki firmy „Lamix” przeprowadziły niezwykle atrakcyjne zajęcia dla grupy uczniów z naszej szkoły. Z przywiezionych materiałów uczniowie wykonywali organizery na biurko wykorzystując m.in. tzw. gilzy, czyli papierowe rolki po ręcznikach papierowych. Dodatkowo prowadząca zajęcia przybliżyła uczestnikom spotkania ideę recyklingu. Zachęcała do powtórnego wykorzystywania „odpadów”. I tak:

          • szkło można przetworzyć na nowe opakowania lub wykorzystać do materiałów budowlanych

          • z plastiku pozyskujemy włókna do produkcji ubrań typu polar, mebli ogrodowych, ogrodzeń, ram, długopisów, a także doniczek,

          • z przetworzonego papieru powstają nowe filtry do kawy, artykuły toaletowe i papier drukarski,

          • odpady bio mogą być użyte jako kompost służący do nawożenia roślin i kwiatów.

          Na zakończenie zajęć uczniowie otrzymali upominki.

          OK

           

           

          Międzynarodowy Dzień Liczby Pi
          w Szkole Podstawowej nr 2 w Witnicy.

           

          14 marca obchodzimy Światowy Dzień Liczby π (amerykański sposób zapisu tej daty to 3.14). Liczba Pi od tysiącleci fascynuje naukowców i ma swoich wiernych wielbicieli, nic więc dziwnego, że doczekała się swojego święta.

          Pierwsze obchody Dnia Liczby Pi miały miejsce 14.03.1988 roku w Muzeum Nauki Exploratorium w San Francisco.

            Liczba Pi nazywana jest często stałą Archimedesa lub ludolfiną. O liczbie Pi napisano liczne wiersze, ale jednym z najbardziej znanych jest oczywiście wiersz polskiej noblistki Wisławy Szymborskiej "Liczba Pi".

          W Szkole Podstawowej nr 2 w Witnicy również obchodziliśmy to ważne święto. Uczniowie klas IV-VIII przygotowali plakaty promujące liczbę Pi. Każda klasa obejrzała film Ludolfina – tajemnicza liczba Pi oraz wykonywała przygotowane przez matematyków zadania. Dla uczniów klas I-IV były to różnorodne kolorowanki z liczbą Pi. Klasy V tworzyły miasto liczby Pi, klasy VI i VII otrzymały do rozwiązania bloksy, a podczas kodowania i zaznaczania punktów w układzie współrzędnych utrwalały kształt tej słynnej liczby. Prace uczniów udekorowały korytarze szkolne. Uczniowie klas ósmych rywalizowali w escape room – Muzeum liczby Pi. Zwyciężyła klasa 8c, której wyjście z pokoju zagadek zajęło najmniej czasu. Nie zabrakło konkursu na zapamiętanie najdłuższego rozwinięcia dziesiętnego liczby Pi. W kategorii klas 4-8 , zwycięzca – Tadeusz Czosnek z klasy 5b zapamiętał aż 43 cyfry! W kategorii klas 1-3 najwięcej cyfr zapamiętała Ola Gibulska z klasy 2b – aż 31! Największą jednak popularnością wśród uczniów cieszyły podchody z liczbą Pi. Uczniowie tropili i rozwiązywali rebusy ukryte na całym terenie szkoły. W zabawie tej udział wzięła ponad setka uczniów a 11 z nich wytropiło i rozwiązało komplet rebusów! Gratulujemy!

          Obchody Święta Liczby Pi dostarczyły naszym uczniom dużo pozytywnych emocji i świetnej zabawy, jednocześnie oswajając ich z matematyką.

          I.Chmielewska, A.Januszewska, K.Kumor

          Poniżej, krótki film:
           

          https://www.facebook.com/sp2Witnica/videos/556462166516422

           

          Uczniowie kl. S1 przyłączyli się do świętowania Dnia Liczby π, przygotowując plakaty promujące liczbę π, obejrzeli krótki film dotyczący historii liczby, a następnie wykonywali różnorodne zadania związane z liczbą π.

          Święto π niewątpliwie miało walory dydaktyczne, ale także ciekawy sposób uatrakcyjnienia zajęć.

           

           

          NOWY PROJEKT EDUKACYJNY

          Klasa 3c rozpoczęła projekt edukacyjny "Matematyka. Co się liczy w sporcie". Podczas tych zajęć uczniowie poznają zastosowanie matematyki w architekturze, projektowaniu, modzie, dietetyce i logistyce. Wszystko to powiązane będzie motywem sportowym. Na pierwszych zajęciach dzieci porównywały kaloryczność różnych produktów. Dowiedziały się, do czego potrzebne jest białko, węglowodany i tłuszcz. Czym różni się dieta sportowca od przeciętnego człowieka? Czy tyjemy od tłuszczu? Czy cukier jest niezbędny? Czy płatki z mlekiem to dobre śniadanie? Ile cukru jest w soku? Na te wszystkie pytania wspólnie szukaliśmy odpowiedzi.

           

          ZE ZDROWIEM NA "TY" W KLASIE 2B

          WIZYTA U PANI STOMATOLOG

          Uczniowie odwiedzili gabinet stomatologiczny. Poznali zawód stomatologa oraz zasady higieny jamy ustnej.

           

          ZDROWIE NA TALERZU

          Dzieci przygotowywały zdrowe kanapki, a potem je z apetytem konsumowały.

          ŚNIADANKO w klasie 4b
          Uczniowie klasy 4b podczas godziny wychowawczej 2 marca przygotowali własne, zdrowe śniadanie. Dowiedzieli się, jak niezwykle ważny jest pierwszy posiłek, a także, że każdego dnia musimy dostarczać do organizmu witaminy. Na talerzu musi być kolorowo! Przy okazji mieliśmy okazję utrwalić zasady zachowania się przy stole. Ta lekcja upłynęła nam w wyjątkowo przyjemnej atmosferze edukacji przez zabawę i z pewnością będziemy organizować więcej lekcji tego typu.
           
           

           

          POWIATOWA SPARTAKIADA MŁODZIEŻY

          IGRZYSKA DZIECI - KLASY 5/6

           

          W DNIU 03.03.23 W KOSTRZYNIE n/O ODBYŁ SIĘ FINAŁ POWIATOWEJ SPARTAKIADY MŁODZIEŻY W MINI PIŁCE SIATKÓWCE DZIEWCZĄT I CHŁOPCÓW.

          W CIEKAWYCH I PEŁNYCH EMOCJI SPOTKANIACH UDZIAŁ WZIĘLI REPREZENTANCI NASZEJ SZKOŁY OSIĄGAJĄC WYSOKIE WYNIKI:

          1) III MIEJSCE - PUCHAR, DYPLOM ORAZ BRĄZOWE MEDALE ZDOBYŁY DZIEWCZĘTA W NASTĘPUJĄCYM SKŁADZIE:

          Oliwia Siuciak, Ewa Bury, Pola Ciemcioch, Antonina Chaj, Paulina Dernwska, Maja Koropczuk, Gabriela Surma, Zuzanna Kupisz, Michalina Tarasiewicz, Agnieszka Czulak.

          2) IV MIEJSCE - DYPLOM ZDOBYŁ ZESPÓŁ CHŁOPCÓW W NASTĘPUJĄCYM SKŁADZIE:

          Patryk Smyk, Jakub Rękawek, Koreliusz Horbejczuk, Antoni Mitruk, Bartłomiej Kamiński, Tymoteusz Szuciak, Dominik Stojanowski, Hubert Mrzewka, Jan Heintze

          Dariusz Kozubski , Dominik Siwiński

           

           

          FINAŁ POWIATOWEJ SPARTAKIADY MŁODZIEŻY W MINI PIŁCE KOSZYKOWEJ DZIEWCZĄT I CHŁOPCÓW ODBYŁ SIĘ W LIPKACH WIELKICH. (01.03 i 08.03)

          1) V- MIEJSCE ZAJĘŁY DZIEWCZĘTA W SKŁADZIE:

          Oliwia Siuciak, Ewa Bury, Pola Ciemcioch, Antonina Chaj, Gabriela Surma, Zuzanna Kupisz, Jagoda Korzeniowska, Agnieszka Czulak,

           

          2) VI – MIEJSCE ZAJĘLI CHŁOPCY W SKŁADZIE:

          Patryk Smyk, Jakub Rękawek, Koreliusz Horbejczuk, Antoni Mitruk, Bartłomiej Kamiński, Tymoteusz Szuciak, Xawery Wesołowski, Hubert Mrzewka, Jan Heintze, Hubert Maliński, Oliwier Wożniak.

          Dariusz Kozubski , Dominik Siwiński

           

           

          POWIATOWA SPARTAKIADA MŁODZIEŻY

          IGRZYSKA MŁODZIEŻY - KLASY 7/8

           

          W DNIU 24.02.23 W KOSTRZYNIE n/O ODBYŁ SIĘ FINAŁ POWIATOWEJ SPARTAKIADY MŁODZIEŻY W PIŁCE SIATKOWEJ DZIEWCZĄT I CHŁOPCÓW.

          BARDZO DOBRE WYNIKI OSIĄGNĘLI UCZNIOWIE NASZEJ SZKOŁY WYSOKIE:

           

          1) II MIEJSCE - PUCHAR, DYPLOM ORAZ BRĄZOWE MEDALE ZDOBYŁ ZESPÓŁ CHŁOPCÓW W NASTĘPUJĄCYM SKŁADZIE:

           

          Patryk Jankowski, Adam Wilk, Aleksander Bereś, Szymon Pytlowski, Gustaw Stotko, Oliwier Suchecki, Błażej Walaszczyk, Wiktor Wołkowski, Oskar Horbejczuk, Julian Ogórek.
           

          2) IV MIEJSCE - DYPLOM ZDOBYŁ ZESPÓŁ DZIEWCZĄT W NASTĘPUJĄCYM SKŁADZIE:

          Gabriela Stańczak, Maja Hałas, Nadia Brzezińska, Hania Piwkowska, Agata Ogórek, Laura Betka, Kornelia Wysoczańska, Milena Klimczuk, Szybczyńska Alicja.

          Dariusz Kozubski , Dominik Siwiński

           

           

           

          ULICAMI GORZOWA

          W ramach koła regionalno-turystycznego kilkunastoosobowa grupa uczniów pojechała pociągiem,  w sobotę 11 marca, na wycieczkę do Gorzowa Wlkp.

          Pogoda "przywitała" uczestników wycieczki niezbyt "uprzejmie" - wiało i sypał śnieg. Mimo to udało się przejść zaplanowanym szlakiem.

          Na trasie wycieczki znalazły się najpierw: wieża ciśnień z 1906 roku przy dworcu kolejowym, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna, willa Hansa Lehmanna z 1903 roku, kamienica Carla Jaehne z 1880 roku, Park Wiosny Ludów z pomnikiem Papuszy (romskiej poetki), kamień upamiętniający zniszczoną w 1938 roku synagogę, bulwary nadwarciańskie i punkt główny wycieczki - "Biały" Spichlerz wzniesiony w roku 1723. Budynek Spichlerza został przejęty przez Muzeum Okręgowe w Gorzowie Wlkp. już w 1976 roku, natomiast muzeum otwarto 31 stycznia 1989 roku. Zgromadzone tam eksponaty oraz obrazy wzbudziły duże zainteresowanie wszystkich uczniów - zwiedzanie trwało ponad 2 godziny.

          Kolejny etap wycieczki to: Katedra Gorzowska, Wełniany Rynek ze Studnią Czarownic, mury miejskie, budynek Łaźni Miejskiej otwartej w 1930 roku.

          Na końcu, oczywiście, nie zabrakło odwiedzin w restauracji McDonald'swink

           

           

          SPOTKANIE Z PIELĘGNIARKĄ

          Klasę 2a odwiedziła pani Ania, nasza szkolna pielęgniarka. Wspólnie z uczniami przypomniała zasady prawidłowego żywienia oraz zdrowego stylu życia.

          DZIEŃ KOBIET W 8a

          Dzień Kobiet to wyjątkowy dzień. Tegoroczne Święto również takie było, a to za sprawą chłopców z naszej klasy, którzy przygotowali na ten dzień dla dziewcząt kilka niespodzianek. Na początku były życzenia i słodkie upominki, a potem rozpoczął się konkurs. Dziewczęta  miały m. innymi  rozpoznać typowo męskie przedmioty i wyjaśnić do czego służą oraz odpowiedzieć na podchwytliwe pytania. Po zliczeniu punktów SUPER DZIEWCZYNĄ  naszej klasy została Pola

           

          18 SPOTKAŃ Z WIEDZĄ

          Od 6 do 10 marca uczniowie wysłuchali 18 prelekcji Władysława Wróblewskiego, dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej w Witnicy. 9 poświęconych było historii pisma, 9 obiektom uwiecznionym w talii kart „Witnicki Piotruś”.

          Historia pisma

          Ludzie zawsze przekazywali sobie opowieści o tym, co było dla nich najważniejsze. Przez większość dziejów ludzkości metodą „z ust do ust”. Później były malowidła w jaskiniach, które jeszcze nie były pismem, ale podobnie jak ono służyły do utrwalania najważniejszych dla ludzi treści. Zwykle uwieczniali sceny polowań i obrzędy religijne. Pomocą w przekazywaniu wiedzy były „środki mnemotechniczne” – w Ameryce kipu i wampumy, a w naszej strefie rabosze – karbowane kije.

          Pomysły stworzenia pisma obrazkowego powstały w kilku miejscach - m. in. w Egipcie, Mezopotamii, Chinach i Ameryce. Alfabet stworzyli Fenicjanie. Bogato ilustrowany wykład Władysława Wróblewskiego kończyła prezentacja różnych form książek: m. in. kodeksu (książek tradycyjnych), teczek, zwojów i publikacji wydanych w alfabecie Braile’a.

          Witnicki Piotruś

          Witnicki Piotruś” to talia kart wydana w 2012 r. z okazji jubileuszu 750-lecia pierwszej wzmianki o Witnicy. Jego wydawcą był Miejski Dom Kultury w Witnicy. Karty zdobią akwarele autorstwa gorzowskiej malarki Magdaleny Ćwiertni. Przedstawiają najciekawsze obiekty znajdujące się na terenie miasta i gminy. W prezentacji towarzyszyły im stare pocztówki i współczesne fotografie. Gra jest cenną pomocą naukową w edukacji regionalnej dzieci i starszych.

           

           

           

          DZIEŃ MĘŻCZYZNY

          -w 2a -

           

          - w 2B -

           

           

          NA ZDROWIE

          - ŻYCZY KLASA 2A -

           

           

          DZIEŃ KOBIET

          - 2 b -

          W klasie 2b dominują dziewczynki, a chłopców jest tylko 6. Jednak osłodzili swoim koleżankom z klasy ten dzień. Były też zabawy integracyjne.

           

          - 2 a -

           

           

          Z WIZYTĄ W SOWIE

          7 marca uczniowie klasy 2a wspaniale spędzili czas w Strefie Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności SOWA. Chętnie doświadczali i poznawali prawa z różnych dziedzin nauki. Każdy znalazł coś ciekawego dla siebie, przy okazji bawiąc się i integrując z grupą.

           

           

          SMAKOWITE KANAPKI

          W ramach programu Warzywa i owoce w szkole, klasa 5c przygotowała na lekcji wychowawczej propozycje zdrowego śniadania.W trakcie pracy rozmawialiśmy o higienie przygotowania posiłków. Powstało wiele ciekawych i bardzo smacznych propozycji: kanapki z hummusem i papryką, z szyneczką i pomidorkami koktajlowymi, musli z jogurtem i owocami, sałatka owocowa, jogurt z owocami i granolą, twarożek z ogórkiem i śmietanką, owsianki, a nawet szczęśliwa kanapka z kolorowymi warzywami. Zajęcia zakończyliśmy wspólnym konsumowaniem śniadania.

           

          SPOTKANIA Z LEKTURĄ REGIONALNĄ

          Wzorem lat poprzednich, we wszystkich klasach drugich rozpoczęły się zajęcia związane z lekturą regionalną. Co dwa tygodnie uczniowie wspólnie z nauczycielem bibliotekarzem czytają rozdział "BAJEK ŚRODKA ŚWIATA" autorstwa p. W. Wróblewskiego. Samodzielnie wykonują ilustracje do przeczytanego fragmentu lektury. Wspólne czytanie pomaga trenować technikę, a także pozwala miło spędzić czas. Zapraszamy do biblioteki!
           

           

           

          LUTY

           

          CHARYTATYWNIE

          W ramach zajęć rozwijających kreatywność uczniowie klasy S1 wykonali ozdoby i dekoracje świąteczne, które zostały przekazane na kiermasz charytatywny na rzecz Antosia Grodzickiego.

           

           

          WYCIECZKA DO PARKU DROGOWSKAZÓW

          Klasa 2b podczas wycieczki poznawała historię Witnicy. Uczniowie dowiedzieli się, jakie zakłady były w dawnej Witnicy, co w nich produkowano. Poznali także dawne zawody, które straciły na aktualności.

           

           

          NA ZAJĘCIACH KREATYWNYCH

          W miesiącu styczniu i lutym uczniowie kl. S1 na zajęciach rozwijających kreatywność wykonywali różnorodne prace plastyczne związane z zimową tematyką.

           

          SUKCES NASZYCH UCZNIÓW

          Miło nam poinformować, że dwóch uczniów naszej szkoły, biorących udział w konkursach przedmiotowych, zakwalifikowało się do etapu wojewódzkiego.

          W etapie rejonowym w ramach przedmiotu Język niemiecki dla szkół podstawowych 58 z 60 punktów (96,7%) uzyskał Igor Kostrzębski (kl. 8b), a w etapie rejonowym w ramach przedmiotu Historia - 53 z 60 punktów (88,3%) uzyskał Grzegorz Mikisz (kl. 7a).

          Serdecznie gratulujemy!

           

           

          NOWI CZYTELNICY

          W piątek 24 lutego w bibliotece szkolnej odbyła się uroczystość przyjęcia uczniów klas pierwszych do grona czytelników. W trakcie spotkania nauczyciel-bibliotekarz przedstawiał dzieciom zagadki dotyczące postaci z popularnych bajek. Każda właściwa odpowiedź była potwierdzana dużą ilustracją przedstawiającą odpowiednią postać. Zapoznano się także z prośbami zaczarowanej, najważniejszej, największej i najbardziej tajemniczej "księgi" naszej szkolnej biblioteki. Szczegółowo omówiono, czego nie powinno się robić czytając książkę, a także jak należy właściwie postępować. Na zakończenie spotkania każde dziecko mogło wypożyczyć sobie dowolną książkę. Dzieci otrzymały także zakładkę i ilustrację do wybranej bajki do samodzielnego pokolorowania. 
           

           

           

          ODWIEDZILI WITNICKĄ "SOWĘ"

          24 lutego klasa 3b wzięła udział w interaktywnej Strefie Odkrywania Wyobraźni i Aktywności - SOWA. W czasie wizyty każdy z uczniów znalazł coś dla siebie. Uczniowie chętnie doświadczali, eksperymentowali oraz zdobywali nową wiedzę. Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności składa się z: WYSTAWY - kilkanaście angażujących eksponatów ukazujących doświadczalny charakter nauki, dających możliwość eksperymentowania oraz MAJSTERNI - przestrzeni, w której można samodzielnie bądź grupowo podejmować wyzwania logiczne i konstruktorskie.

          Głównym celem wyjścia uczniów do Centrum Edukacji było uświadomienie dzieciom znaczenia podejmowania wspólnych działań oraz współpracy, dzięki którym można nie tylko zdobywać wiedzę, ale także czerpać radość ze wspólnie spędzonego czasu.

           

           

          WARSZTATY EDUKACYJNE W PARKU NARODOWYM

          "UJŚCIE WARTY"

          Z okazji obchodów Światowego Dnia Terenów Podmokłych Park Narodowy zaprosił nas do udziału w warsztatach edukacyjnych pt. „Do czego są nam potrzebne mokradła?”, które odbywały się w siedzibie Parku w Chyrzynie.

          W warsztatach, które odbyły się w dniach 22 i 23 lutego, wzięli udział uczniowie klas szóstych naszej szkoły. Podczas zajęć uczniowie odkrywali „Świat mokradeł” poprzez zapoznanie się m. in. z zasobami wody w świecie, rolą wody w przyrodzie, funkcjami terenów podmokłych oraz ich mieszkańcami. Po zakończonych zajęciach podziwialiśmy piękne widoki rozlewisk z wieży widokowej Parku Narodowego.

           

           

          "PIERWSZE ABECADŁO"

          - WYPRAWKA CZYTELNICZA DLA PIERWSZAKA

          Uczniowie klas pierwszych naszej szkoły wzięli udział w kampanii społecznej „Mała książka - wielki człowiek”, która w tym roku została przygotowana przez Instytut Książki szczególnie z myślą o dzieciach rozpoczynających edukację w szkole podstawowej i stawiających swoje pierwsze kroki w nauce czytania. Książka „Pierwsze abecadło”, którą otrzymali, jest antologią tekstów literackich dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym, które zostały napisane przez najwybitniejszych twórców książek dla dzieci, zarówno klasycznych, jak i współczesnych. Czytelnicy znajdą w niej utwory poetyckie i prozatorskie. Oprócz książki w Wyprawce Czytelniczej pierwszoklasiści znajdą ponadto broszurę pt. „Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem”, która pełni dwie role: jest zarówno poradnikiem dla rodziców i opiekunów podpowiadającym, jak wspierać dziecko w nauce czytania, jak również zbiorem pomysłów na zabawy dla dzieci i aktywności związane z tekstami z książki. Dla pierwszoklasistów przygotowano także Kreatywny alfabet, czyli plakat z literami do wycinania, który ma wspomóc naukę alfabetu i czytania. Projekt jest całkowicie bezpłatny, zarówno dla szkół, jak i uczniów.

           

           

          PRZYJEMNE Z POŻYTECZNYM

          Zabawy twórcze w kl. 2b związane z lekturą "Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek"

          Uczniowie sprawdzali swoją wiedzę na temat książki biorąc udział w kole fortuny. Na wszystkie pytania odpowiedzieli znakomicie, wykazując się dobrą znajomością lektury. Na kolejnych lekcjach próbowali ożywić swoją skarpetkę, nadając jej imię i cechy ludzkie. A następnie w grupach przygotowywali teatrzyk z udziałem skarpetek i różnych rekwizytów według własnego scenariusza. Kulminacją było stworzenie własnego skarpetkowego stworka, wykorzystując dowolne materiały. Powstały ciekawe prace, świadczące o dużych pokładach wyobraźni twórczej drzemiących w uczniach.

           

           

          Dzień Języka Ojczystego
          21.lutego
          Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to coroczne święto obchodzone 21 lutego. Zostało ustanowione przez UNESCO w 1999r. Ma ono służyć promocji języka ojczystego. Z tej okazji w naszej szkole odbył się apel pod hasłem "Język ojczysty - skarb narodowy", który przygotowali członkowie koła polonistycznego oraz uczniowie klas starszych.
          Aby uświadomić uczniom istotę posługiwania się poprawną polszczyzną, dla każdej kategorii wiekowej zostały przygotowane odpowiednie konkursy i zabawy: klasy 1-3 recytowały polską poezję, klasy 4-5 pisały konkurs ortograficzny, a uczniowie klas 6-8 przygotowywali plakaty poświęcone najpopularniejszym poetom polskim. Klasy "s" miały za zadanie przygotować prace plastyczne inspirowane polskimi przysłowiami. Ponadto na długich przerwach w holu szkoły i bibliotece odbyły się konkursy językowe. Nasi uczniowie bardzo chętnie uzupełniali karty pracy,
          świetnie
           
          się przy tym bawiąc. Tego dnia odbyło się także głosowanie na najpiękniejsze polskie słowo i większością głosów uczniów i nauczycieli wygrał wyraz "miłość'. Dzień Języka Ojczystego upłynął w wesołej atmosferze, a my będziemy kontynuowali potyczki z językiem polskim na co dzień.

           

          Z okazji Dnia Języka Ojczystego klasa S1 wykonała prace plastyczne ilustrujące polskie przysłowia. Za swoje prace uczniowie zostali nagrodzeni na apelu.

          Gratulacje!!!

           

           

          REALIZOWALI ZADANIA PROGRAMU "OWOCE I WARZYWA"

          W ostatnim czasie w naszej szkole w ramach programu OWOCE I WARZYWA W SZKOLE uczniowie klas II i III na zajęciach plastycznych wykonywali piramidy żywieniowe. Była to świetna okazja do przypomnienia najważniejszych zasad zdrowego odżywiania i stylu życia.

           

           

          POZNALI PRACĘ BIBLIOTEKARKI

          W piątek, 17 lutego, klasy2a i 2b odwiedziły bibliotekę szkolną. W trakcie spotkania dzieci dowiedziały się, co to są są katalogi, czym różnią się między sobą oraz jakie znajdują się w programie bibliotecznym MOL OPTIVUM. Przy tej okazji przypomniane  zostały informacje dotyczące karty bibliotecznej każdego ucznia, oraz wiele innych ciekawostek związanych z pracą w bibliotece.

           

           

          DZIEŃ PĄCZKA

          Uczniowie klasy 3b uroczyście obchodzili Tłusty Czwartek. Jak zwyczaj karze zajadali się pysznymi pączkami. Uczniowie poznali historię pączka i zwyczaj obchodzenia tego słodkiego dnia. Ponadto dowiedzieli się, jak obchodzone są dni podobne do Tłustego Czwartku w innych krajach, a także poznali wiele odmian pączków.

           

          Z WIZYTĄ W SZKOLNEJ BIBLIOTECE

          W lutym Bibliotekę Szkolną odwiedziły dzieci przedszkolne. Nasze sześciolatki z wielkim entuzjazmem zwiedzały wszystkie zakamarki biblioteki. Pytały o wszystkie interesujące je sprawy. Gdy usiadły przy stolikach w czytelni, pełni zapału uczyli się, jak wypożyczać książki, jak o nie dbać w domu oraz w jaki sposób je oddawać. Każde z nich wypożyczyło pierwszą książkę. Mamy nadzieję, że wytrwają w tej dobrej chęci i  wyrosną nam  nowi, wspaniali i wytrwali czytelnicy.

          ZAPRASZAMY DO BIBLIOTEKI!

           

           

          WALENTYNKI - 14 LUTEGO

           

          kl. 2b

          Był słodki poczęstunek, walentynkowe losy oraz walentynkowe zdjęcia. Dzień upłynął w miłej atmosferze.

           

           

          STYCZEŃ

           

          BAL KARNAWAŁOWY

          Dwa dni przed feriami zimowymi Samorząd Uczniowski zorganizował dla wszystkich uczniów bal karnawałowy. Uczniowie klas młodszych poprzebierali się za bohaterów bajek, gier komputerowych, przedstawicieli różnych zawodów. Sala gimnastyczna zamieniła się w prawdziwą salę balową. Rada rodziców przygotowała dla dzieci słodki poczęstunek. Wszyscy znakomicie się bawili.

           

           

          POZNALI PRACĘ FRYZJERA

          W styczniowy poniedziałek klasę 3c odwiedziła pani Kasia Dombek, fryzjerka z salonu "Czupryna", znajdującego się przy ulicy Kostrzyńskiej. Na początku uczniowie poznali historię fryzury na pazia i dowiedzieli się, kim była Kleopatra. Następnie, ze zdziwieniem, odkryli, z czego zbudowane są włosy i dlaczego siwieją. Po spotkaniu z panią Kasią wiedzą już, czym jest brzytwa i dlaczego powinna być jednorazowa, a także, jaką szkołę trzeba skończyć, żeby zostać fryzjerem. Po części teoretycznej przyszedł czas na działania. Dużo radości sprawiło uczniom farbowanie włosów, asystowanie przy strzyżeniu kolegi i ozdabianie swoich włosów brokatem.

          - Pani Kasiu, dziękujemy za poświęcony czas i doskonale przygotowane zajęcia.

           

           

          "NA STRAGANIE"

          Uczniowie klasy 1b biorą udział w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym "Zdrowo jem więcej jem". Jednym z zadań było nauczenie się na pamięć wiersza Jana Brzechwy "Na straganie". Uczniowie wraz z nauczycielem postanowili wykorzystać swój potencjał i odwiedzili przedszkolaków, aby przedstawić maluchom wiersz, którego się nauczyli. Przypomnieli także, jak ważne jest w życiu młodego człowieka jedzenie warzyw i owoców. 

           

           

          KONKURS LOGOPEDYCZNY

          "Języczkiem pętliczkiem malowane" - to tytuł plastycznego konkursu logopedycznego. Celem konkursu było:

          - upowszechnianie wiedzy logopedycznej i troska o poprawność językową,

          - pobudzenie wyobraźni, aktywności twórczej dzieci w dziedzinie sztuki plastycznej.

          I miejsce - Kacper Mazur 2a

          II miejsce - Dżesika Ostrowska, Wiktoria Bil 2b

          III miejsce - Kaja Deicksler, Sebastian Konieczny 3a

          Gratulacje!

           

           

          ZAJĘCIA INTEGRACYJNE

          Uczniów klasy 3b odwiedziła pani psycholog - Ewelina Zmarzlik. Celem zajęć była min. integracja klasy, zwiększenie umiejętności współpracy z innymi, budowanie wrażliwości na siebie i drugiego człowieka. Uczniowie poprzez zabawy mieli okazję uczestniczyć w aktywnościach angażujących wszystkie osoby w grupie i zachęcających do interakcji z innymi uczestnikami. Hasłem przewodnim zajęć była wzajemność i wspólpraca. Uczniowie dowiedzieli się, że aby osiągnąć cel należy współpracować/komunikować się z innymi: "inni/drudzy są potrzebni". Uczestnicy zajęć mieli okazję sprawdzić, jakie strategie wybierają pracując w zespole i na ile są one skuteczne. Uczniowie byli bardzo zadowoleni z zajęć.

           

          BYLI W CENTRUM NAUKI

          4 stycznia w środę uczniowie klasy 3b i 3c wraz z wychowawczyniami p. Natalią Dachnowską i p. Esterą Młodożeniec wybrali się do Centrum Nauki FILARY w Stargardzie.  Jest to miejsce, gdzie można odkrywać przeszłość, doświadczać teraźniejszości, przekonać się, że nauka może być jednocześnie wesołą przygodą. Uczniowie wzięli udział w warsztatach pokazujących zastosowanie drukarek 3D, a następnie sami stworzyli prace 3D specjalnymi długopisami. W trakcie pobytu uczniowie odwiedzili 3 piętra edukacyjne pod opieką edukatora, na każdym z nich czekało nowe doświadczenie, wyzwanie powiązane z nauką. Atrakcją była "Najpiękniejsza mozaika", którą należało ułożyć z różnych kształtem kolorowych elementów. Próba wylania smoły, każdy chciał spróbować swoich sił, za pomocą korbki należało wprowadzić koła zębate w ruch, na końcu stała smoła. Zagadka trzech kwadratów z Twierdzeniem Pitagorasa, pomiar wysokości - najwyższa wieża w mieście, miara ilości cegieł potrzebnych do budowy studni, podobieństwo brył. Ciekawym doświadczeniem było przejście w labiryncie uliczek - należało wprowadzić w ruch kulkę ruszając gablotą w różnych kierunkach, celem było doprowadzenie jej do wybranej uliczki. "Pompa włączona", kolejną atrakcją była kapsuła dźwięku, można było usłyszeć w środku wyemitowany dźwięk z dawnego miasta. Na podświetlonej skali zaobserwować, jaką głośność w decybelach mają poszczególne dźwięki. Ciekawy był również "Miejski nastawiacz zegarów", tutaj należało wprowadzić wahadło w ruch. "Gra cieni" - należało zajrzeć do komory, obserwować bryły ich cień zmieniający się w zależności od położenia obserwowany w strumieniu światła. "Mostek przez Inę" - każdy mógł został konstruktorem mostku i po nim przejść. Ciekawostką były także "Wszystkie kolory witraży", budowanie sklepienia w kształcie krzyża, udzielanie odpowiedzi na zagadki, gra w kości. Uczniowie w tym dniu mogli został konstruktorami, projektantami, naukowcami, strategami. Była to fajna przygoda i ciekawe doświadczenie.

           

           

          GRUDZIEŃ


           

          GRUDZIEŃ W S1
           
          Najważniejsze grudniowe działania twórcze kl. S1:
          - wykonywanie ozdób i dekoracji świątecznych i przekazanie ich na kiermasz
          - wspólne dekorowanie pierników
          - klasowa wigilia.
           

           

           

          KLASOWE WIGILIE

          8a

          Dziś, 22.12.2022r., w naszej klasie odbyła się „Wigilia klasowa” czyli spotkanie przedświąteczne. W tym uroczystym dniu, życzyliśmy sobie spełnienia marzeń. Śpiewaliśmy kolędy, raczyliśmy się pierogami, barszczem oraz pysznymi łakociami przygotowanymi dla nas przez rodziców.
          Dekoracje w klasie, choinka i dźwięk kolęd wprowadziły nas w podniosły nastrój. Wszyscy poczuli atmosferę Świąt Bożego Narodzenia.

          6A

          6B

           

           

           

          5B

           

          3B

          p

           

          VID-20221222-WA0004.mp4

          DZIEŃ WIGILII KLASOWEJ - 4B

          Dzisiaj za nami czas pojednania i radości. Dzień wigilii klasowych.
          Wszystkim życzymy Wesołych Świąt oraz Szczęśliwego Nowego 2023 Roku.

           

          WYJAZD NA LODOWISKO

          Środowe popołudnie 21 grudnia klasa 8a i 6a oraz grupa uczniów z klas 6b, 5a i 5b wraz z opiekunami spędziła aktywnie doskonaląc swoje umiejętności łyżwiarskie. Zabawa była przednia. Mogliśmy obserwować wzloty i upadki nowicjuszy i zaawansowanych łyżwiarzy. Niektórzy wjeżdżali na taflę odważnie, a inni robili to trzymając się bandy lub pingwinka, żeby mieć się czego chwycić w razie upadku. Cały czas towarzyszył wszystkim uśmiech, a zabawa na lodowisku była zachętą do aktywnego spędzania czasu. Po takim wyjeździe apetyty na aktywność fizyczną na pewno będą większe .

           

           

          POZNAJEMY ZAWODY NASZYCH RODZICÓW

          20 grudnia w Urzędzie Miasta i Gminy odbyło się wyjątkowe spotkanie. Uczniowie klasy 3b mieli okazję spotkać się z tatą Andrzeja, który jest Burmistrzem Miasta i Gminy Witnica. Pan Burmistrz zaprosił uczniów do swojego gabinetu, gdzie opowiedział o swojej pracy. Dzieci zadawały pytania i chętnie sprawdzały, czy fotel burmistrza naprawdę jest wygodny. Uczniowie odwiedzili min. salę konferencyjną, w której odbywają się sesje Rady Miejskiej oraz inne gabinety, aby móc poznać pracę urzędników. Dzięki tej wycieczce dzieci poszerzyły swoją wiedzę na temat pracy Pana Burmistrza oraz poznały miejsce, w którym zapadają najważniejsze decyzje. Spotkanie zakończyło się pamiątkowym, wspólnym zdjęciem.

           

          NOCKA W SZKOLE

          Wieczorem, 16 grudnia, klasy 3a, 3b i 3c zebrały się, by spędzić noc w szkole. Podczas nocki odbyły się: zawody sportowe, wspólna kolacja oraz zabawy taneczne.

           

           

          KONKURS MIĘDZYKLASOWY "LUBIMY TE ZAWODY"

          I miejsce - 3b

                                    II miejsce - 3a

                                                              III miejsce - 2b

                                                                                           wyróżnienie - 3c

           

           

          NA POCZCIE

          Klasa 2b wybrała się na wycieczkę na pocztę. Uczniowie poznawali drogę listu od nadawcy do odbiorcy. Stosowali nabytą na lekcji wiedzę w praktyce. Dzieci miały okazję kupić znaczek na wcześniej wypisaną kartkę lub list, przykleić i wysłać. Oglądały pracę na poczcie przy segregacji korespondencji.

          Minicentrum nauki

          W piątek 16.12.2022r. kolejna klasa 7a wybrała się do Strefy Odkrywania Wyobraźni i Aktywności. Minicentrum nauki znajduje się w w siedzibie RCR w Witnicy. Uczniowie zapoznali się z interaktywnymi eksponatami związanymi z różnymi dziedzinami nauki. Mogli samodzielnie przeprowadzać doświadczenia, rozbudzać swoją kreatywność, wyobraźnię, zdobywać nową wiedzę. Odwiedzenie SOWY dostarczyło niesamowitych przeżyć!

          Może być zdjęciem przedstawiającym 11 osób, ludzie stoją i w budynku

           

          OZDABIALI PIERNICZKI

          2b

          3b

          Piękny, korzenny zapach piernika, jest jednym z zapachów kojarzących się ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia. 15 grudnia w sali nr 2 mieliśmy okazję poczuć namiastkę świątecznej atmosfery. Uczniowie klasy 3b mogli z powodzeniem rozwijać swoje cukiernicze zdolności ozdabiając kolorowym lukrem i cukrowymi posypkami piękne i pachnące, domowe pierniczki. Wszyscy z ogromnym entuzjazmem i zaangażowaniem wykonali zadanie. Efekt wizualny robi wrażenie!

          FABRYKA BOMBEK I ARCHIKATEDRA W GNIEŹNIE
           
          12 grudnia uczniowie klasy 4b, 5a i 5c pod opieką wychowawców udali się na wycieczkę do Gniezna. Najważniejszym punktem wyjazdu była wizyta w fabryce bombek KADPOL, w której produkcja odbywa się ręcznie, a także zapoznanie z procesem ich powstawania. Uczestniczyliśmy również w warsztatach, w trakcie których uczniowie według własnego pomysłu ozdabiali 4 bombki. Niezwykła atmosfera udzieliła się nam wszystkim.
          Będąc w Gnieźnie nie mogliśmy pominąć zwiedzania archikatedry. To szczególne miejsce 5 koronacji królewskich, a także pochówku św. Wojciecha. Byliśmy pod wrażeniem opowieści na temat Drzwi Gnieźnieńskich.
          To była udana i wyjątkowa wycieczka
           

           

          SZKOLNE IGRZYSKA SPORTOWE

          PIŁKA KOSZYKOWA

                   W jesiennych zajęciach popołudniowych rozegrano klasowe zawody w piłce koszykowej dziewcząt i chłopców. Zawody odbyły się w dwóch kategoriach wiekowych – dla klas 5 i 6 oraz 7 i 8.

          Poniżej zestawienie wyników w poszczególnych poziomach klasowych:

          Klasy V/VI dziewczęta:

          I miejsce – 6b – 4pkt. (40:20)

          II miejsce – 5a – 2pkt. (22:24)

          III miejsce - 5c – 0pkt. ( 12:30)

          Najwięcej punktów zdobyła Oliwia Siuciak – 14 pkt.

          Klasy V/VI chłopcy:

          I miejsce – 5a – 5pkt. (12:7)

          II miejsce – 5c/6b – 5pkt. (12:8)

          III miejsce - 5b – 2pkt. ( 5:8)

          IV miejsce – 6a – o pkt. (4:10)

          Najwięcej punktów zdobyli Patryk Smyk i Jan Heince – 9 pkt.

          Klasy VI/VII/VIII dziewczęta:

          8 a/b : 8c/6b  - 32:60

          Najwięcej punktów zdobyła Ewa Bury – 18 pkt.

          Klasy VII/VIII chłopcy:

          I miejsce – 8b – 6pkt. (+34)

          II miejsce – 7a – 2pkt. (+4)

          III miejsce - 8c – 2pkt. ( +1)

          IV miejsce – 8a – 2 pkt. (-5)

          Najwięcej punktów zdobył  Oskar Horbejczuk - 14 pkt.

           

                                                      Dariusz Kozubski

           

          SZKOŁA PEŁNA TALENTÓW

          W październiku i listopadzie nasza szkoła zbierała "talenciaki", czyli kupony za zakupy w sklepach Lidl. Uczestnicząc w akcji sklepu udało nawet się zebrać ponad 400 punktów, które zostały następnie wymienione na artykuły plastyczne. Zostaną one wykorzystane przez dzieci świetlicy do zajęć artystycznych.

          Dziękujemy wszystkim za udział w akcji smiley

           

           

          SPOTKANIE AUTORSKIE Z P. W. WRÓBLEWSKIM

          - "WIGILIA MYSZY MATYLDY" -

          2a

           

           

          2b

           

          Wycieczka do Gniezna.
          12 grudnia uczniowie klasy 4b, 5a i 5c pod opieką wychowawców udali się na wycieczkę do Gniezna. Najważniejszym punktem wyjazdu była wizyta w fabryce bombek KADPOL, w której produkcja odbywa się ręcznie, a także zapoznanie z procesem ich powstawania. Uczestniczyliśmy również w warsztatach, w trakcie których uczniowie według własnego pomysłu ozdabiali 4 bombki. Niezwykła atmosfera udzieliła się nam wszystkim.
          Będąc w Gnieźnie nie mogliśmy pominąć zwiedzania archikatedry. To szczególne miejsce 5 koronacji królewskich, a także pochówku św. Wojciecha. Byliśmy pod wrażeniem opowieści na temat Drzwi Gnieźnieńskich.
          To była udana i wyjątkowa wycieczka
           

           

           

          Z WIZYTĄ W URZĘDZIE MIASTA

          9 grudnia klasa 3c odwiedziła Urząd Miasta. Uczniowie mieli możliwość zajrzeć do różnych wydziałów i dowiedzieć się, na czym polega praca urzędników. Wiele emocji wzbudziła półka z pamiątkami, o których opowiedział uczniom Pan Burmistrz.

           

          Uczniowie 6a zwiedzają minicentrum nauki SOWA

             W piątek 9.12.2022r. klasa 6a wybrała się do Strefy Odkrywania Wyobraźni i Aktywności. Minicentrum nauki znajduje się w w siedzibie RCR w Witnicy. Uczniowie zapoznali się z interaktywnymi eksponatami związanymi z różnymi dziedzinami nauki. Mogli samodzielnie przeprowadzać doświadczenia, rozbudzać swoją kreatywność, wyobraźnię, zdobywać nową wiedzę. Odwiedzenie SOWY to prawdziwa frajda!

           

           

           

          WIERSZYKI-RYMOWANKI

          W ramach programu "Owoce i warzywa w szkole" odbył się konkurs dla uczniów z klas IV-V na krótki i zabawny wierszyk-rymowankę o warzywach i owocach pt. "Warzywa i owoce mają zdrowe moce".


          Oto wyniki konkursu wraz z wierszykami:


          I miejsce - Bartosz Czerniecki kl. 4a

          Wszyscy chłopcy i dziewczynki, muszą zjadać witaminki.

          Żeby mieć zdrowe szkliwa, jedz owoce i warzywa.

          Żeby lekkim być od rana, zjedz owsiankę i banana.

          Jemy serki, ryby, jajka, aby mieć w organizmie dużo białka.

          Ruszajmy się śmiało, a będziemy mieli zdrowe ciało.

           

          Wojciech Michowicz   kl. 4a    II miejsce

          Witaminki, witaminki, jabłka, gruszki i cytrynki.

          Jedzcie chłopcy i dziewczynki, by być zdrowym jak malinki.

          Trzeba dużo wody pić, aby zdrowym ciągle być.

          Zadbajcie także o swój ruch - W zdrowym ciele, zdrowy duch.

           

          Antoni Kowalski   kl. 5b    III miejsce

          W życiu każdy dobrze wie, że najważniejsze zdrowie jest.

          Aby dobre zdrowie mieć, trzeba owoce i warzywa jeść.

          Pyszne jabłka, mandarynki, wędrujące prosto ze skrzynki.

          Zajadając takie witaminki, mamy wciąż wesołe minki.


          Gratulujemy!

           

          WYCIECZKA DO MIĘDZYRZECZA

          8 grudnia uczniowie z 6b wybrali się na klasową wycieczkę. Zwiedzili Zamek w Międzyrzeczu (gdzie zobaczyli m.in.  salę tortur), Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej (gdzie poznali największą w Polsce kolekcję portretów trumiennych i oglądali przedmioty wykopane na przestrzeni wieków na terenie grodu warownego), pocysterski Zespół Klasztorny w Gościkowie-Paradyżu (gdzie mogli zobaczyć i posłuchać o najcenniejszych zabytkach sztuki sakralnej w zachodniej Polsce) oraz Międzyrzecki Rejon Umocniony (gdzie odbył się 1,5 godzinny spacer tunelem  głębokim na 30 metrów oraz gdzie mieli okazję obserwować zimowanie nietoperzy czyli hibernację). Choć pogoda nie rozpieszczała, wszyscy wrócili wzbogaceni o nową wiedzę, pełni niezapomnianych wrażeń, a co najważniejsze - zadowoleni z ciekawie przeżytego dnia.

           

          WYJAZD DO FILHARMONII

          8 grudnia 2022 roku odbyła się wycieczka szkolna do Gorzowa Wielkopolskiego na musical "Piotruś Pan". W wyjeździe wzięli udział uczniowie z klas 1a, 1b, 2a, 2b, 3a, 3b, 3c.

          Magnetyzm Piotrusia Pana był olbrzymi. Możliwość odczytania tekstu na wielu poziomach sprawiło, że opowieść stała się czymś znacznie wiecej niż tylko kroniką przygód "wiecznego" chłopca z baśniowej krainy. Historia tego bohatera to opowieść o bardzo ważnych sprawach - o dzieciństwie, marzeniach, wolności, tęsknocie, miłości, szczęściu, rodzinie, ale również o wartościach w dorosłym życiu.

          Reżyserem całego przedsięwzięcia była p. Natalia Babińska, z choreografią autorstwa p. Agnieszki Krawczyk-Oziewicz, scenografią i kostiumami dobranymi przez p. Joannę Sapkowską. Orkiestrę Filharmonii Gorzowskiej, solistów, chór, tancerzy prowadził p. Kazimierz Dąbrowski.

          Uczniowie byli bardzo zadowoleni z wyjazdu.

           

           

          MIKOŁAJKOWY TURNIEJ SPORTOWY KLAS 1-3

          - 7 grudnia - 

           

           

          UBIERANIE CHOINKI

          Święta tuż, tuż, więc czas na pierwsze przygotowania i wspólne ubieranie choinki przez uczniów 6b.

           

           

          6 GRUDNIA - MIKOŁAJKI

          We wtorek, 6 grudnia, odwiedził szkołę prawdziwy Mikołaj. Rozdawał cukierki, prezenty oraz uśmiechy i życzenia.

          Na parterze szkoły pojawiła się też okolicznościowa ekspozycja - choinkowy zimowy las, narty, sanki, łyżwy... Czekamy na święta. 

           

          SPOTKANIE Z GÓRNIKIEM

          Grudzień jest miesiącem, który kojarzy się nie tylko ze świętami czy Mikołajem, ale także ze św. Barbarą i obchodami górniczego święta. Z tej okazji 2 grudnia w klasie 3b odbyło się spotkanie uczniów z górnikiem. Zaproszonym gościem był pan Marcin Wojdyła, tata Karola. Górnik ubrany był w galowy mundur oraz czapkę z białym pióropuszem. Opowiedział o swoim stroju, różnych bogactwach wydobywanych przez górników w Polsce. Uczniowie poznali historię patronki górników Świętej Barbary i dowiedzieli się, z jakich dóbr możemy korzystać dzięki wydobyciu węgla i gazu. Uczniowie mieli również okazję przyjrzeć się z bliska, dotknąć i powąchać przyniesione przez górnika surowce. Uczniowie podziękowali panu Marcinowi za przybycie i pogłębienie wiedzy na temat ciężkiej i niebezpiecznej pracy górnika.

           

          LISTOPAD

          MOJE LITERACKIE FASCYNACJE

          Z ogromną radością informujemy, że nasza uczennica klasy 5c, Magda Wysoczańska zajęła III miejsce w konkursie na recenzję książki,, Moje literackie fascynacje", którego organizatorem była Wojewódzka i Miejska Biblioteka im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wlkp.
          Brawo, Magda

           

           

          LISTOPADOWE DZIAŁANIA TWÓRCZE KL. S1

          ANDRZEJKI

          - 1A -

          - 1B -

           

          - 2B -

           

          ANDRZEJKOWE WRÓŻBY W KLASIE 8 A

           Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobraźnię, uczą kreatywności, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji. I tak właśnie było też w naszej klasie. Wywróżono przyszłe zawody i sympatie, nadchodzące szczęśliwe dni. Uczniowie poznali także znaczenie liczb, kolorów, imion, dat urodzenia i innych symboli andrzejkowych. Było fajnie i wesoło.

           

           

          ZABAWA W PROJEKTANTÓW

          Klasa 2b bawiła się w projektantów mody. Uczniowie pracowali w grupach. Każda grupa projektantów komponowała strój dla wybranej modelki. Kulminacją była prezentacja modelek na wybiegu. Zabawa była wyborna, a dzieci uczyły się wspólpracy. Wszyscy włączyli się do zabawy uruchamiając pokłady wyobraźni i fantazji twórczej.

           

           

          NOWY PROJEKT EDUKACYJNY

          Dziś, 29.11.2022r., klasa 3c rozpoczęła projekt edukacyjny "Mali badacze otoczenia". Najpierw dzieci sprawdzały właściwości jajek surowych i ugotowanych. Wyciągnęły ciekawe wnioski, które zapisały. Następnie przeprowadziły eksperyment z octem. Jutro sprawdzimy, co dzieje się z jajkiem zalanym octem. A jak zachowa się seler naciowy w wodzie z barwnikiem spożywczym? To kolejne pytanie, na które uzyskamy odpowiedź. Przed nami jeszcze wiele ciekawych doświadczeń w ramach projektu.


           

          * Dzisiejsza wizyta w Centrum Nauki "Sowa". Z uwagi na realizację projektu edukacyjnego klasa 3c wybrała się do "Sowy". Po dwóch godzinach zabawy, odkrywania i doświadczania uczniowie zgodnie stwierdzili, że na pewno tu jeszcze wrócimy.

           

           

          KONKURSY DLA KLAS 1-3

          * W ostatnim czasie odbył się w naszej szkole konkurs plastyczny pt. "Co wyczarujesz z darów jesieni? Cudaki, zwierzaki, stworki, potworki". Celem konkursu było pobudzenie wyobraźni twórczej dzieci i zdolności plastycznych oraz zainteresowanie pięknem jesiennej przyrody. Oto wyniki konkursu:

          I miejsce - Szymon Chołodnicki kl. 3c

          II miejsce - Aleksandra Gibulska kl. 2b oraz Maja Patrzykąt kl. 1a

          III miejsce - Natasza Wrębiak kl. 2a oraz Szymon Kielec kl. 3b

           

          Wyróżnienia: Nadia Pawłowska kl. 2a, Jagoda Bogacka kl. 2a, Hubert Pawlisz kl. 2a, Valentino Korzeniewski kl. 3b

          Gratulujemy!

           

           

          * Konkurs fotograficzny


          Jesień to piękna pora roku, więc nie dziwi, że jest często fotografowana.

          Uczniowie wykonali piękne fotografie ukazujące cudowną, naszą polską jesień. Były to zdjęcia przedstawiające jesienne krajobrazy oraz kwiaty i dary jesiennej przyrody.

          Zwycięzcami konkursu fotograficznego są:

          I miejsce: Kacper Mazur (2b) i Franciszek Jasek (3a)

          II miejsce: Małgorzata Gawron (3b) i Szymon Kielec (3b)

          III miejsce: Maja Patrzykąt (1a) i Jan Jóźwiak (3c)

          Wyróżnienie otrzymują:

          Emilia Wierzchowiecka (2b), Zuzanna Walaszko (2b), 
          Julia Halczak (3b), 
          Marek Dembowski (3b), Andrzej Jaworski (3b), 
          Nela Mikisz (2b), 
          Zuzanna Stieler (1a), 
          Lena Kisiel (1a), 
          Jakub Pejski (3c), 
          Liliana Błaszkiewicz (1a), Kaja Deickser (3a), 
          Adam Skolasiński (3c).

          Serdecznie gratuluję zwycięzcom. Dziękuję wszystkim uczestnikom konkursu i życzę dalszych sukcesów w rozwijaniu swoich zainteresowań.


          ND

           

           

          CIEKAWE SPOTKANIE

          Uczniowie klasy 1b odwiedzili panią psycholog Ewelinę Zmarzlik w jej gabinecie. Pani Ewelina opowiedziała dzieciom o pracy psychologa, a później zorganizowała wspólne gry i zabawy. Dziękujemy za wspaniałe zajęciawink

           

           

          TEATRZYK PROFILAKTYCZNY 1-4

          W dniu 28 listopada w naszej szkole odbyły się przedstawienia teatrzyku profilaktycznego. Klasy 1-4 dzięki adaptacji znanych bajek - "Kopciuszka", "Czerwonego Kapturka" oraz "Królewny Śnieżki" utrwaliły sobie podstawowe wiadomości dotyczące higieny osobistej oraz niebezpieczeństwa związane z nawiązywaniem relacji z nieznajomymi osobami. Dzieci zadowolone i zachwycone opuściły salę, wynosząc ze sobą cenne informacje.

           

          TEATRZYK PROFILAKTYCZNY 5-8

          "WIELKA UCIECZKA"

           

           

          SŁOWA I ICH ZNACZENIE

          - 2B -

           

          W klasie 2b odbyły się zajęcia, na których dzieci poznały wieloznaczność słowa "skarb". Dowiedziały się, że skarbem dla każdego człowieka może być coś innego. Poznały też znaczenie wartości niematerialnych oraz skarbów, które kryje ziemia. Poprzez stworzenie "Dobrusia", który był uosobieniem dobrych cech uczniowie dowiedzieli się, jak niszczą złe słowa. Doszli do wniosku, że łatwiej jest zniszczyć niż odbudować to, co jest zniszczone.

           

           

          DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

          - 1B -

           

           

          ANDRZEJKOWE WRÓŻBY W 2A

           

          Impreza integracyjna 5B

          W piątek 25 listopada w godzinach popołudniowych odbyła się zabawa integracyjna klasy 5b. Były gry planszowe (m.in. szachy), muzyka, przekąski słone i słodkie, wróżby andrzejkowe i nawet pizza (za co dziękujemy rodzicom).

          Zabawa była przednia, a czas szybko płynął.. :D

          ANDRZEJKI 4B

          Andrzejki są doskonałą okazją do dobrej zabawy.Wróżby pobudzają wyobraźnię dzieci i uczą kreatywności. Pozwalają oderwać się od codzienności i przenieść w świat marzeń i fantazji. Tego właśnie doświadczyli uczniowie klasy 4b w piątkowe popołudnie

           

          ANDRZEJKI 6B

          25 listopada uczniowie klasy 6b integrowali się na dyskotece zorganizowanej z okazji Andrzejek. Poza wspólnym biesiadowaniem przy różnych przekąskach (wybornie smakowały m.in. ciasteczka z wróżbą w środku), tańcami solo i w parach, były oczywiście tradycyjne wróżby. Uczniowie dowiedzieli się m.in., w jakim zawodzie będą w przyszłości pracować, poznali imię męża lub żony, a także dzięki „butom” odkryli, kto pierwszy z nich zmieni swój stan cywilny. Zabawa zdecydowanie należała do udanych.

           

          SZKOLNA BIBLIOTEKA

          Przerwy między lekcjami nie muszą być nudne, bez telefonów da się przeżyć, a do biblioteki nie trzeba chodzić tylko po lektury. Podczas długiej przerwy w szkolnej bibliotece SP2 można nie tylko wypożyczać książki, poczytać w czytelni czasopisma, powtórzyć materiał przed sprawdzianem, porysować, ale także pograć w różne gry, m.in. szachy, UNO, bierki. Każdy znajdzie coś dla siebie. A jak widać, chętnych sporo, bo wszystkie miejsca siedzące już zajęte.

           

           

          KLASY 1-3 REALIZUJĄ PROJEKTY

          - 2 -

          Podczas zajęć uczniowie klasy 3b poznali Fenka - bohatera serii książek i kolejną emocję - smutek, który obok radości jest jedną z najczęściej odczuwanych emocji.

          Uczniowie zauważyli, że każdy z nas ma prawo się smucić. Powodów smutku może być bardzo dużo i dla każdego mogą one być różne. Smutek to takie uczucie, które pozwala nam przemyśleć różne ważne sprawy.

          Na lekcji uczniowie nauczyli się wyrażać i odczytywać różne emocje. Odkryli, co najczęściej sprawia, że czują się smutni oraz nauczyli się o tym opowiadać. Podczas zajęć dzieci dowiedziały się, jaką rolę pełnią łzy, skąd się biorą i w czym nam pomagają. Na koniec narysowali, w jakich sytuacjach czują smutek.

          Zajęcia te były kolejnym zadaniem Ogólnopolskiego projektu "Sztuka Emocji".

           

          - 1 -

          Uczniowie klas 1-3 biorą udział w Ogólnopolskim projekcie edukacyjnym "W Tekturowym świecie dobrze bawić się będziecie". Zadaniem każdej klasy jest przygotowanie 15 prac plastycznych z wykorzystaniem tektury. Pomysłowość dzieci jest zaskakująca. Podsumowanie projektu nastąpi w maju.

          Oto namiastka prac dzieci:

           

           

          SPOTKANIE Z WĘDKARZEM

          Klasa 1b miała bardzo miłego gościa na lekcjach. Tata Tomka, pan Kuba, pokazał nam ciekawe hobby. A mianowicie opowiedział o tym, jak łowi ryby. Co trzeba przygotować i jak się ubrać, aby na ryby można było jechać. Przygotował również świetne zadania dla dzieci oraz upominki. Dziękujemy bardzo za świetną zabawę i naukę.

          uczniowie klasy 1b wraz z wychowawcą

           

          RATUJMY KASZTANOWCE

          Nie zważając na listopadowy chłód aktywiści z kół o charakterze przyrodniczo-ekologicznym ruszyli na ratunek kasztanowcom rosnącym w okolicy wiaty edukacyjnej. Od pewnego czasu zagraża im szrotówek kasztanowcowiaczek, który przysparza wielu szkód sprawiając, że liście tego pięknego drzewa  przedwcześnie opadają. Jednym ze sposobów zwalczania szkodnika jest wygrabienie i niszczenie zeschniętych liści.

          Chcielibyśmy, aby inicjatywa uczniów SP2 była inspiracją do działań na rzecz ochrony wszystkich drzew.

           

           

          SUKCES NASZEJ UCZENNICY

          Miło nam poinformować, że nasza uczennica klasy 5c, Konstancja Kucharska, zdobyła III miejsce w konkursie literackim, którego organizatorem było Nadleśnictwo Bogdaniec oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Witnicy. Gratulujemy serdecznie!

           

          WARSZTATY W PARKU NARODOWYM „UJŚCIE WARTY”

           W środę 16 listopada klasa 7a wzięła udział warsztatach przyrodniczych pt.: „Polskie Parki Narodowe”. Tematyka poruszana na zajęciach przybliżyła uczniom znaczenia parków narodowych jako najwyższej formy ochrony przyrody w Polsce. Podczas warsztatów prowadzonych w formie gry planszowej  uczniowie  zapoznali się  z najważniejszymi informacjami dotyczącymi poszczególnych polskich parków. Zajęcia wszystkim bardzo się podobały J J J.

           

          SZACHY W SZKOLE

          Nauka gry w szachy nadal jest kontynuowana w klasach drugich. Uczniowie już sami rozgrywają partie szachowe. Jeszcze dopytują się prowadzącego nauczyciela o niektóre ruchy bierek oraz jak rozstrzygnąć rózne sytuacje szachowe, ale idzie już im coraz lepiej... :D

          Oby tak dalej

           

          APEL Z OKAZJI ŚWIĘTA 11 LISTOPADA

           

          Z WIZYTĄ W "SOW-IE"

          Tym razem uczniowie należący do kół ekologicznego i geograficznego mieli okazję wypróbować interaktywne eksponaty znajdujące się w "SOWIE". Podczas zabawy, obserwacji i doświadczeń poznawali prawa różnych dziedzin nauki. W Majsterni budowali latające pojazdy, tworzyli różne konstrukcje, rozwiązywali zadania związane ze znalezieniem punktu równowagi.

          Uczniowie wraz z opiekunami zostali ciepło i serdecznie przyjęci przez pracowników "SOWY", którzy chętnie służyli radą i pomocą.

           

           

          SZACHY W SZKOLE

          Kontynuujemy naukę gry w szachy w klasach drugich. Tym razem gracze poznawali jak "szachować" Króla. Ćwiczenia odnoszą skutek i gra jest coraz poważniejsza.

           

          PAŹDZIERNIK

          PAŹDZIERNIK W S1

           

          PRZED DNIEM ZMARŁYCH

          Delegacja Samorządu Uczniowskiego zapaliła znicze na witnickim cmentarzu komunalnym. Znicze zapłonęły między innymi przy tablicy upamiętniającej witnickich nauczycieli.

           

          KLASA 2B PAMIĘTAŁA O ZMARŁYCH

          Na cmentarzu uczniowie zapalili znicze na GROBIE NIEZNANEGO ŻOŁNIERZA oraz na opuszczonych grobach, których już nikt nie odwiedza.

           

           

          ROBIMY PYSZNE KANAPKI

          Uczniowie klasy 3b promując zdrowe odżywianie przypomnieli sobie zasady prawidłowego żywienia oraz przygotowali pyszne kanapki. Dzieci przyniosły do szkoły potrzebne produkty. Po starannym umyciu rąk i przygotowaniu stanowisk wszyscy razem zabrali się do pracy.

          Można śmiało powiedzieć, że uczniowie zadanie wykonali doskonale. Kanapki nie tylko były smaczne, zdrowe, ale i pięknie ozdobione. Pamiętać należy, że najlepiej smakują kanapki wykonane własnoręcznie. I ta maksyma sprawdziła się tu doskonale, gdyż największe niejadki zjadały swoją porcję z apetytem.

           

           

          "SZTUKA EMOCJI" -

          - to ogólnopolski projekt edukacyjny, w którym uczetniczą uczniowie klasy 3b. W tym miesiącu poznali emocję RADOŚĆ. Okazuje się, że radość ma swoje miejsce w naszym ciele. Mieszka w sercu, w oczach, w dłoniach, w nogach, widzimy ją na twarzy. Uczniowie stwierdzili, że okazywania radości nie powinniśmy się w żaden sposób wstydzić. Naszą radość wyrażaliśmy w różny sposób: śpiewem, tańcem, zabawnymi historyjkami, głośnym śmiechem, uśmiechem oraz radosnymi zabawami. Ostatecznie radość przenieśliśmy na rzeźbę.

           

           

          KLASA 2B W CENTRUM EDUKACJI SOWA

          - STREFIE ODKRYWANIA WYOBRAŹNI, AKTYWNOŚCI -

          Spędziliśmy tam 2 godziny, które minęły bardzo szybko. Poznawaliśmy świat wieloma zmysłami. Uczestniczyliśmy w zabawach twórczych oraz wykonywaliśmy ciekawe eksperymenty. Każdy mogł wybrać coś dla siebie, gdyż różnorodność dziedzin była ogromna. Odkrywaliśmy tajniki ludzkiego ciała, jak i pogłębialiśmy wiedzę z fizyki, filmu, muzyki, plastyki. Pobyt tam daje możliwość pobudzenia w uczniach ciekawości twórczej i rozbudzenia ich zainteresowań.

           

           

          ŻYWA LEKCJA HISTORII

          Agencja Widowisk Historycznych ARKONA w poniedziałek 24 października poprowadziła niezwykłą lekcję historii. Podczas spektaklu w przystępny, a zarazem humorystyczny sposób aktorzy przedstawili uczniom dorobek kultury duchowej i materialnej polskiej szlachty z XVII wieku. Zademonstrowali zbroję husarską wraz z całym orężem oraz stroje szlacheckie i chłopskie z tego okresu. Szczególnym zainteresowaniem cieszył się pokaz walki na szable. Uczniowie wzięli udział w quizie sprawdzającym zdobyte wiadomości. Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe, bite na miejscu monety. Na zakończenie przedstawienia nastąpił wystrzał z broni skałkowej przed budynkiem szkoły.

           

           

          PROGRAM "OWOCE I WARZYWA W SZKOLE"

          Głównym celem Programu jest kształtowanie zdrowych nawyków żywieniowych dzieci poprzez zwiększenie spożycia owoców, warzyw oraz mleka i produktów mlecznych w codziennej diecie oraz propagowanie  zdrowego odżywiania poprzez działania towarzyszące o charakterze edukacyjnym. Działania edukacyjne stanowią obok udostępniania dzieciom owoców, warzyw i produktów mlecznych jeden z głównych elementów Programu. Dzięki nim dzieci uczą się zasad zdrowego odżywiania, w szczególności poznają korzyści diety bogatej w owoce, warzywa i produkty mleczne, a także uczą się o ich pochodzeniu, uprawie i produkcji oraz m.in. jak postępować, aby nie marnować żywności.

           

           

          KONKURS PLASTYCZNY

           

           

          Z ŻYCIA KOŁA GEOGRAFICZNEGO I EKOLOGICZNEGO

          - GRA TERENOWA -

          W miniony piątek (21 października) członkowie kół mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę podczas terenowej gry o charakterze geograficzno-ekologicznej. Wszystkie grupy wykazały się niezwykłą spostrzegawczością i dużą wiedzą przyrodniczą.

           

           

          WYJAZD DO KINA

          W czwartek 20 października uczniowie klas 3a, 3b i 3c wraz z wychowawczyniami wybrali się do kina Helios na film przyrodniczy "Serce dębu". Nakręcony w technologii 4K dokument to zapis roku życia drzewa i jego mieszkańców, pokazujący codzienną walkę o pożywienie i przetrwanie. Film pozwala spojrzeć na dąb jako doskonale zorganizowany ekosystem, w którym wszystkie istoty są zależne od współpracy. Piękne zdjęcia oraz muzyka pozwoliły uczniom na chwilę oderwać się od zajęć lekcyjnych.

           

           

          "ZACHOWANE W PAMIĘCI"

          18 października minęła 37 rocznica nadania naszej szkole imienia Józefa Wybickiego. Z tej okazji została przygotowana wystawa kronik szkolnych - od najstarszej pierwszej kroniki po czasy współczesne. Na wystawie znalazły sie też kroniki drużyn zuchowych i harcerskich oraz kronika świetlicy szkolnej. Była to pierwsza taka wystawa. Uczniowie, rodzice i nauczyciele (niektórzy pierwszy raz) mogli zapoznać się z bogatą historią naszej szkoły. Kroniki na co dzień przechowywane są w specjalnych gablotach.

          Odwiedzający wystawę poszukiwali swoich bliskich, znajomych ... no i samych siebie na zdjęciach. Zobaczyli różne style zapisywania i utrwalania wspomnień. Sami też zostawili ślady po swoich odwiedzinach wpisując się na przygotowane fiszki. Znajdą się one w prowadzonej w bieżącym roku kronice. Może za kilka lat odnajdą te notatki na kolejnej wystawie...

           

           

          "ODKRYJ WARSZAWĘ"

          Taki cel przyświecał 14-osobowej grupie uczniów z klas 6-8, która w dniach 14-16 października wyruszyła pociągiem na wycieczkę do stolicy.

          Wycieczka była zarazem sprawdzianem wytrzymałości i umiejętności radzenia sobie w terenie i w schronisku bez pomocy rodziców. Wszyscy sprawdzian zaliczyli celująco yes.

          Uczestnicy wycieczki, maszerując po ulicach miasta, zwiedzili wiele ciekawych miejsc, "nabijając" jednego dnia około 25 kilometrów na swoich licznikach. Oj, było ciężko, ale udało sięwink.

          Na trasie wycieczki znalazło się Centrum Naukowe Kopernik, Stadion Narodowy, bulwary nadwiślańskie, Polin - Muzeum Historii Żydów Polskich, Łazienki, Belweder, Sejm, Pałac Kultury i Nauki.

          No i przyszedł czas odjazdu. Droga była "wyboista", ale wszyscy szczęśliwie dotarli do celu, czyli na Dworzec Centralny, by tam zapakować się do powrotnego pociągu.

           

           

          DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

          W czwartek 13 października, dzień przed świętem, uczniowie  Samorządu Uczniowskiego zaprosili wszystkich nauczycieli na krótki apel. W trakcie uroczystości podziękowano nauczycielom za ich trud i wręczono okolicznościowe dyplomy.

           

           

          "PTAKI I ICH SĄSIEDZI"

          Spotkanie uczniów klasy 3b z panem Wróblewskim - dyrektorem Miejskiej Biblioteki w Witnicy.

           

           

          MATEMATYKA NA WESOŁO W 2B

          Uczniowie przypominali sobie i utrwalali nazwy figur geometrycznych bawiąc się i ucząc jednocześnie.

           

           

          DZIEŃ DRZEWA

          Tym razem grupa aktywistów z koła ekologicznego oraz krajoznawczo-geograficznego w ramach kampanii: SADZIMY WIRTUALNY LAS W LUBUSKIEM wzięła udział w grze edukacyjno-zabawowej z okazji Święta Drzewa przypadającego 10 października. Pomysłodawcą i organizatorem projektu jest fabryka Aktywności Młodych w Gorzowie Wlkp.

          Zadaniem uczniów było odnalezienie 5 kodów QR z zadaniami i zebranie za poprawne odpowiedzi jak największej ilości punktów.

          Zwycięska drużyna zebrała 11 punktów i w ten sposób udało jej się posadzić wirtualne drzewo, które przyczyni się do powstania pierwszego wirtualnego lasu w województwie lubuskim.

           

           

          SPOTKANIE Z POLICJANTEM

          - 3B -

          - 2B -

           

           

          KĄCIK PRZYRODY W 2A I 2B

           

          SZUKALI DARÓW JESIENI

          Uczniowie klasy 2b na wycieczce przyrodniczej poszukiwali jesieni. Dzieci oglądały drzewa owocowe oraz warzywa rosnące w ogrodach. Natomiast w lesie  rozpoznawały grzyby jadalne i trujące pamiętając, że nie niszczymy tych drugich. Uczniowie przypomnieli sobie nazwy drzew iglastych i liściastych oraz ich owoce. A kącik przyrodniczy wzbogacili o przyniesione z wycieczki skarby.

           

           

          WRZESIEŃ

          Wrześniowe działania twórcze kl. S1.

           

           

          RAJD ROWEROWY

          - NA POWITANIE JESIENI -

          W sobotni październikowy ranek grupa uczniów należąca do koła ekologicznego i turystyczno-geograficznego wyruszyła na rajd rowerowy nad Jezioro Wielkie. Po drodze uczestnicy wyprawy zatrzymali się przy pomniku przyrody znajdującym się obok śródleśnego cmentarza.

          Po dotarciu na miejsce, pod okiem opiekunów, wyznaczali kierunki świata. Korzystali z kompasu, mapy; uczyli się, jak wyznaczyć kierunki świata obserwując przyrodę. Na koniec wycieczki podziwiali jesienny krajobraz z wieży widokowo-obserwacyjnej.

           

           

          Świętujemy Dzień Chłopaka

          30.09.2022r. dziewczyny z 6a nie zapomniały o Dniu Chłopaka. Został przygotowany owocowy stół smakołyków. Nie zabrakło upominków, a podczas wspólnych rozmów uczniowie dyskutowali o cechach dobrego kolegi.

          Z okazji Waszego Święta - my, dziewczyny, życzymy:
           Dziewczyny - tylko tej najfajniejszej,
           Ciastek - tylko tych najsłodszych,
           Samochodów - tylko tych najszybszych,
           Zabaw - tylko najweselszych,
          Przygód - tylko najciekawszych,
          ... i butów - takich, co najlżejsze w których wszędzie mógłbyś dotrzeć!

           

           

          ZAJĘCIA Z PIERWSZEJ POMOCY W KLASIE 8a

          Uczniowie klasy 8a na lekcji wychowawczej mogli zapoznać się ze sposobem udzielania  pierwszej pomocy przedmedycznej, czyli do momentu przyjazdu karetki pogotowia. Zajęcia przeprowadziła pielęgniarka szkolna, która omówiła poszczególne etapy udzielenia pierwszej pomocy, czyli: bezpieczeństwo swoje i poszkodowanego, ocena stanu poszkodowanego, sprawdzenie czynności życiowych, wzywanie pomocy. Następnie każdy z uczniów mógł przećwiczyć resuscytację krążeniowo-oddechową na fantomie.

           

          KINO SFERYCZNE

          W dniach 28-30 września w naszej szkole gościło mobilne kino sferyczne. Uczniowie mieli niepowtarzalną okazję obejrzeć film wewnątrz kopuły w technice 3D. Za pomocą systemu sferycznej projekcji w środku kopuły tworzy się niesamowity obraz - sferyczny 360 stopni - obszar panoramiczny, którego nie ma żadne inne współczesne kino. Jest to na dzień dzisiejszy najefektywniej działająca wirtualnie uwiarygodniona rzeczywistość. Poprzez atrakcyjne widoki i niesamowite efekty dźwiękowe uczniowie znacznie lepiej rozumieją i zapamiętują przekazywaną wiedzę.

           

           

          DZIEŃ CHŁOPAKA

           

          w 6B

          Z okazji Dnia Chłopaka dziewczęta z 6b przygotowały swoim kolegom z klasy niespodzianki. Chłopcy byli niezwykle zaskoczeni, ale i zadowoleni, gdyż otrzymali nie tylko figurkę z dedykacją na pamiątkę, ale także słodkości (w tym samodzielnie pieczone przez dziewczyny babeczki), które umiliły wszystkim ten dzień.

           

          w 3b

           

          w 8a

          Dzień Chłopaka w klasie VIII a obchodzono bardzo wesoło. Chłopcy mieli do wykonania wiele zadań, między innymi musieli wykazać się umiejętnością wiązania krawata, czy znajomością poszczególnych kosmetyków. Dziewczynki nad wyraz uważnie obserwowały zmagania chłopców. Punktem kulminacyjnym było podliczenie zdobytych punktów i ogłoszenie wyników.

          Tytuł „Super chłopak” przypadł w tym roku Maksiowi. Na koniec wszystkim chłopcom dziewczynki wręczyły przygotowane słodkie upominki .

           

          POZNALI ZASADY RUCHU DROGOWEGO

          Klasa 2b uczyła się zasad ruchu drogowego podczas wycieczki ulicami miasta. Dzieci ćwiczyły też rozpoznawanie znaków drogowych na placyku edukacyjnym. Teraz droga do szkoły i droga do domu będzie bezpieczna, po praktycznej nauce poruszania sie po ulicy.

           

          POSPRZĄTALI LAS

          W sobotę 17 września chętni uczniowie, którym nieobcy jest los naszej planety, wzięli udział w akcji "Sprzątania Świata". Pod okiem opiekunów oraz pracownika Nadleśnictwa Bogdaniec porządkowali tereny leśne naszej okolicy.

           

           

          SZKOLNE KOŁO WOLONTARIATU

          JUŻ DZIAŁA

          Po ponad dwóch tygodniach nowego roku szkolnego, spieszymy do Was z wiadomością, że swoją działalność rozpoczęło Szkolne Koło Wolontariatu. Zaprasza ono w swoje szeregi wszystkich, którzy mając czas i... dobre serce, chcieliby wspomóc działania zaproponowane przez opiekunów wolontariatu w planie pracy koła. Plan ten udostępniamy na stronie szkoły, żeby można było się z nim zapoznać i na bieżąco sprawdzać, co i kiedy będzie przez wolontariuszy organizowane. Wolontariuszem może zostać KAŻDY, kto chce służyć innym. Druk zgody na przystąpienie do Szkolnego Koła Wolontariatu, można otrzymać i złożyć w sali nr 6.
          W tym roku szkolnym opiekunami wolontariuszy zostali: p. Joanna Patrzykąt- Karbowiak, p. Lucyna Wysoczańska, ks. Kamil Wiącek i jako koordynator działań koła - Marzena Wydra.
          Mając nadzieję na owocną współpracę, do której serdecznie Was namawiamy, przedstawiamy w skrócie ideę wolontariatu:
          Wolontariat to bezpłatne, świadome i dobrowolne działanie na rzecz innych, wykraczające poza więzi rodzinne oraz koleżeńsko-przyjacielskie.
          Szkolne Koło Wolontariatu ma za zadanie pomagać najbardziej potrzebującym, reagować czynnie na potrzeby środowiska, inicjować działania w środowisku szkolnym i lokalnym, wspomagać różnego typu akcje charytatywne i kulturalne.

          Dzialania_Wolontariatu_2022-2023.docx

          ...........................................................................

          Wszystkie działania wolontariatu będą umieszczane w zakładce "WOLONTARIAT" - (lewy panel strony, INFORMACJE) - zapraszamy do śledzenia tych działań.

           

           

          CZWARTEK Z KROPKĄ W TLE

          Dnia 15 września obchodziliśmy w szkole Międzynarodowy Dzień Kropki. To coraz bardziej popularne święto kreatywności, odwagi i zabawy. Tego dnia uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy instytucji kultury na całym świecie, organizują wiele ciekawych zabaw i happeningów, które pomagają dzieciom odkrywać talenty, poznawać swoje mocne strony, pobudzać wyobraźnię i wspólnie się pobawić.
          Tak było też i w naszej szkole. Uczniowie i nauczyciele przyszli w ubraniach w kropki. Każda klasa mogła pokazać swoje talenty w działaniach plastycznych, dobrze się przy tym bawiąc.

          Uczniowie z klasy 2b wysłuchali wiersza o biedronce, która zgubiła kropki, a następnie szukali brakujących kropek w wierszu i je dopisywali. Tworzyli własne tytuły do wiersza. W grupach tworzyli prace plastyczne z różnej wielkości kropek. Było wiele zabawy i radości.

           

           

          ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2022/2023